JS-2(1/72 Zvezda)

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

JS-2(1/72 Zvezda)

Postprzez no_name65 » sobota, 31 sierpnia 2013, 17:27

Witam wszystkich!
Jest to mój pierwszy post tutaj. Modelarstwem zajmuję się ok. 8 lat ze sporymi przerwami; głównie pancerka i figurki do gier bitewnych. Co lepsze prace możecie sobie obejrzeć w mojej galerii(podpis).

Do rzeczy.
Kupiłem sobie ten modelik żeby sprawdzić jak to jest z tym całym snap-fit'em.

Obrazek

Inboxa nie będzie, bo nie wiem czy mój aparat sobie z nim poradzi.
Zanim jednak zacznę mam do Was pytanie.

Obrazek
Obrazek

Jak widać na powyższych zdjęciach powierzchnia elementów odlewanych jest gładka jak..... coś bardzo gładkiego..., tak więc kombinowałem z fakturą. Mam za małe cojones żeby zastosować sztuczkę z rozpuszczaniem plastiku, więc użyłem szpachli.

Obrazek
Większe zdjęcie

Po lewej sucha szpachla(Vallejo Plastic Putty), po prawej lekko rozwodniona. Oba sposoby "dziabane" starym sztywnym pędzlem.
Pytanie która lepiej wygląda? Czy może darować sobie fakturę i jechać jak jest? Poniżej zdjęcia tego samego po filtrze olejnym i (trochę za jasnym) suchym pędzlu.

Obrazek
Większe zdjęcie


Mam nadzieję że nie zgnoicie mnie już na początku, i odpowiecie na moje pytanie.
Dziękuję i pozdrawiam. :D
Avatar użytkownika
no_name65
 
Posty: 10
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2013, 12:19

Reklama

Re: JS-2(1/72 Zvezda)

Postprzez gumowy01 » sobota, 31 sierpnia 2013, 21:24

Ciężko tak ocenić fakturę na zdjęciu kawałka płytki, moim zdaniem wizualnie lepiej wygląda ten po lewej stronie ta robiona nierozcieńczoną szpachlówką. Ja ze swoim IS-em czekam na jakieś zestawy waloryzujące
Pozdrawiam Artek

Krakowska grupa modelarska "Grupa B"
https://www.facebook.com/GrupaBiezanowska
Avatar użytkownika
gumowy01
 
Posty: 483
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2012, 02:17
Lokalizacja: Kraków

Re: JS-2(1/72 Zvezda)

Postprzez no_name65 » sobota, 31 sierpnia 2013, 22:27

Jutro pobawię się trochę z wieżą. Zobaczymy co z tego wyjdzie. :/
Na szczęście ta szpachla ładnie schodzi pod zmywaczem wamodu do akrylu. :D
Avatar użytkownika
no_name65
 
Posty: 10
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2013, 12:19

Re: JS-2(1/72 Zvezda)

Postprzez mnak24 » sobota, 31 sierpnia 2013, 22:55

Lepiej klej do plastiku użyć. W linku z opisu masz mój warsztat. Bardzo ciężko się podwozie składa i tylna płyta może się zapaść.
"Nie ten jest mądry, kto nie popełnia błędów. Takich ludzi nie ma i być nie może. Mądry jest ten, kto popełnia błędy nie bardzo istotne i kto potrafi je łatwo i szybko naprawiać."

KW-1 zimowy HOBBYBOSS 1:48 Galeria
Tarpon mk. 1 Italeri + Eduard 1:48 Galeria
Avatar użytkownika
mnak24
 
Posty: 1918
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2011, 22:30
Lokalizacja: Прип'ять/ Brodnica k. Torunia

Re: JS-2(1/72 Zvezda)

Postprzez hiwis » sobota, 31 sierpnia 2013, 23:36

Chętnie poobserwuję Twój warsztat.
Właśnie kończę malować ten model i z mej perspektywy składało się go świetnie ... do czasu. Do czasu montażu gąsienic - wykonanie ich z tak twardego, sztywnego i łamliwego plastiku to, według mnie jakaś kpina.
Fakturę odlewu robiłem z mieszanki klejowo-szpachlówkowej.

Powodzenia i mam nadzieję że uda Ci się jakimś sposobem ujarzmić zawieszenie, chętnie bym zbudował jeszcze jednego IS-a ale poczekam na rozwiązanie "gąsienicowego" problemu :)
Pozdrawiam.
Marcin.
PORTFOLIO
FB
Avatar użytkownika
hiwis
 
Posty: 380
Dołączył(a): piątek, 1 lutego 2013, 10:32
Lokalizacja: Kraków

Re: JS-2(1/72 Zvezda)

Postprzez no_name65 » niedziela, 1 września 2013, 14:23

Zaczątek pierwszego etapu:

Obrazek

Jestem dziś jakiś nerwowy(chyba pogoda), więc nie chce się brać za nic więcej żeby tego nie zepsuć.
Uchwyty mi, lekko mówiąc, nie wyszły i pewnie będę je zrywać i robić od zera. :/


mnak24 napisał(a):Lepiej klej do plastiku użyć.


Właśnie chodzi o to że boje się w jakikolwiek sposób ingerować w plastik. Najlepiej było by zrobić coś co jest odwracalne jak np. szpachlówka.
Może po południu, jak trochę ochłonę, wezmę się za to.
Avatar użytkownika
no_name65
 
Posty: 10
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2013, 12:19

Re: JS-2(1/72 Zvezda)

Postprzez Konrad .C » niedziela, 1 września 2013, 16:00

Faktycznie, uchwyty są nie za dobre. Proponuję zrobić jakiś szablon, w deseczkę wić 4 gwoździki i obwijać drut na nich. :)
eeSeeF-floresef
Konrad .C
 
Posty: 609
Dołączył(a): sobota, 11 lipca 2009, 09:42
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: JS-2(1/72 Zvezda)

Postprzez gumowy01 » niedziela, 1 września 2013, 18:56

Ja uchwyty robię z cienkich drucików od RB. Aby były tego samego rozmiaru biorę kawałek plastiku z wypraski po modelu, z jednej strony ścinam na płasko, następnie trasuję na odpowiednią odległość, nawiercam otwór wiertłem troszkę większym niż średnica drucika. Następnie w wywiercony otwór wkładam jeden koniec drucika, potem zaginam zaraz za otworem i na końcu kawałka plastiku i mam gotowy uchwyt :) Można też przy pomocy suwmiarki, ale ten proces jest bardziej pracochłonny bo za każdym razem trzeba mierzyć i zaznaczać wielkość uchwytu. Ważne w tej skali aby wyszły końcówki w miarę kątem prostym a nie tak bardzo zaokrąglone.
Pozdrawiam Artek

Krakowska grupa modelarska "Grupa B"
https://www.facebook.com/GrupaBiezanowska
Avatar użytkownika
gumowy01
 
Posty: 483
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2012, 02:17
Lokalizacja: Kraków

Re: JS-2(1/72 Zvezda)

Postprzez hiwis » poniedziałek, 2 września 2013, 08:43

Jeśli nie robisz faktury odlewu wieży to trzeba było zostawić oryginalne uchwytu - są właściwego kształtu i grubości, te druciane, jak wspomnieli poprzednicy, trzeba jeszcze dopracować.
Pozdrawiam.
Marcin.
PORTFOLIO
FB
Avatar użytkownika
hiwis
 
Posty: 380
Dołączył(a): piątek, 1 lutego 2013, 10:32
Lokalizacja: Kraków

Re: JS-2(1/72 Zvezda)

Postprzez no_name65 » środa, 4 września 2013, 17:38

Obrazek

Nie wiem jak Wam, ale mnie się podoba. :D
Avatar użytkownika
no_name65
 
Posty: 10
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2013, 12:19

Re: JS-2(1/72 Zvezda)

Postprzez gumowy01 » środa, 4 września 2013, 23:32

Mam mieszane odczucia, niby wykonałeś fakturę odlewu jednak została ona nałożona nierównomiernie, są widoczne miejsca całkowicie gładkie, poza tym w dolnej części prawie niewidoczna jest linia spawu. Uchwyty także nierównomiernie osadzone i o różnej wielkości tj jedne wystają mniej a jedne więcej.
Pozdrawiam Artek

Krakowska grupa modelarska "Grupa B"
https://www.facebook.com/GrupaBiezanowska
Avatar użytkownika
gumowy01
 
Posty: 483
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2012, 02:17
Lokalizacja: Kraków

Re: JS-2(1/72 Zvezda)

Postprzez no_name65 » czwartek, 5 września 2013, 11:36

gumowy01 napisał(a):Mam mieszane odczucia, niby wykonałeś fakturę odlewu jednak została ona nałożona nierównomiernie, są widoczne miejsca całkowicie gładkie, poza tym w dolnej części prawie niewidoczna jest linia spawu.


Z faktura miałem mały zgrzyt.
Przyjrzałem się masie zdjęć oryginału oraz innym modelom, i jak niektóre z modeli miały prawię krajobraz księżycowy na wieżach, to na oryginalnych zdjęciach były one, może nie całkowicie, ale w miarę gładkie. Na przykład TU. Postanowiłem stanąć po środku i pokryć go fakturą tylko miejscami.
Spawu nie zrobiłem z trzech powodów. Po pierwsze nie mam odpowiedniej masy plastycznej, po drugie nie za bardzo umiałbym go zrobić a po trzecie, znów po zbyt dokładnemu przyjrzeniu się zdjęciom, uznałem że w tej skali i tak byłby ledwo widoczny.

gumowy01 napisał(a):Uchwyty także nierównomiernie osadzone i o różnej wielkości tj jedne wystają mniej a jedne więcej.


Tu się w 120% procentach zgadzam. To są te same co na początku. Miałem je zrywać i robić od nowa, ale okazało się że klej(Bondini Plus, szczerze polecam) trzyma tak mocno, że zdrowy rozsądek zrobił jedynie
Obrazek
więc je zostawiłem. Nie jestem z nich zadowolony, ale dały mi nauczkę na przyszłość.
A tak na marginesie, to są nawet równiejsze niż w oryginale :mrgreen:

Z resztą, ja pisałem wcześnie, mi się podoba i nie zamierzam nic więcej z nim robić bo mogę tylko przekombinować. Zrobiłem już górną część kadłuba i na dniach zabieram się za zawieszenie.
Avatar użytkownika
no_name65
 
Posty: 10
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2013, 12:19

Re: JS-2(1/72 Zvezda)

Postprzez mnak24 » czwartek, 5 września 2013, 15:17

Jeąli to ci się podoba i w pełni spełnia, to rób tak dalej. Mnie dano taką radę i ją cenię.
"Nie ten jest mądry, kto nie popełnia błędów. Takich ludzi nie ma i być nie może. Mądry jest ten, kto popełnia błędy nie bardzo istotne i kto potrafi je łatwo i szybko naprawiać."

KW-1 zimowy HOBBYBOSS 1:48 Galeria
Tarpon mk. 1 Italeri + Eduard 1:48 Galeria
Avatar użytkownika
mnak24
 
Posty: 1918
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2011, 22:30
Lokalizacja: Прип'ять/ Brodnica k. Torunia

Re: JS-2(1/72 Zvezda)

Postprzez no_name65 » wtorek, 17 września 2013, 12:01

Powrót po krótkiej przerwie.
Miałem to wszystko prysnąć podkładem, ale pewna dama zatrzymała mnie w łóżku. Dama owa nazywa się Grypa i nie dość że sprawiła że ręce trzęsą mi się bardziej niż zwykle, to jeszcze twierdzi że do końca tygodnia spod koca mnie nie wypuści.

Do rzeczy:
Góra kadłuba z położoną fakturą. Cały ten szpej w postaci narzędzi, baków paliwa i skrzynek jest też skończony, ale nie zrobiłem mu zdjęcia.
Obrazek

Zawieszenie
Wbrew pozorom nie robiło się go wcale tak źle. Jedyny problem miałem z wklejeniem tych dynksów do usuwania błota z kół napędowych. Rada dla robiących ten model w przyszłości. otwory w kółkach są bardzo ciasne więc najpierw złóżcie ze sobą kółka i golenie a dopiero potem przymocujcie golenie do kadłuba.
Obrazek

Wracam do wyra, kolejny update najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.
Avatar użytkownika
no_name65
 
Posty: 10
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2013, 12:19

Re: JS-2(1/72 Zvezda)

Postprzez Boogeyman » wtorek, 17 września 2013, 19:44

Faktura na kadłubie trochę dziwnie wygląda. Btw. fajnie by wyglądała konwersja IS lub KW w 48 na battlewagona.
MDK Świdnica - Grupa Trzymająca Władzę - Królowie Lenistwa - Przerzeczyn
Boogeyman
 
Posty: 436
Dołączył(a): wtorek, 30 sierpnia 2011, 21:39

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości