Sd. Kfz. 251/1 Ausf. D 1/72 Dragon

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Sd. Kfz. 251/1 Ausf. D 1/72 Dragon

Postprzez mnowogro » piątek, 7 listopada 2008, 05:32

Ze względu na spore niedogodności w robieniu zdjęć modelom,
przedstawię prawie skończonego hanomaga - ale sporo przy nim pracy jeszcze zostało, więc mam nadzieję że nie obrazicie się za taką przyspieszoną relację ;)
Zestaw Dragona Armor Pro, 1:72, nr. kat 7310

Samosklejalny, mała porcja blaszek. Dość sporo detali przedziału kierowcy - niestety po zaklejeniu nie widać zbyt wiele...

Model po pomalowaniu Pactrą A104 - dunkelgelb, dostał plamki zielono brązowe wprost wg schematu z instrukcji. Gdybym lepiej panował na aerkiem, to miałyby miękkie krawędzie. Następnie całość zafiltrowałem kilkoma różnymi kolorami, ciemniejsze dawałem w dolne części modelu, jaśniejsze na górne części (ale tutaj bałem się przesady, więc prawie w ogóle tego nie widać). Po tym etapie, skorzystałem z zieleni które miałem pod ręką (np. zwykle farby akrylowe - zestaw do szkoły :) ) lekko spróbowałem poprzebarwiać zielony i brązowy, ale znów bałem się przesady i chyba tego nie widać na fotografiach.
Następnie lekka biedronka, robiona już olejnymi. potem obicia - wstępne odrapania farby to kolor podkładowy - lekko rozjaśniony dunkelgelb, a następnie czarny. Obicia robione kawałeczkiem gąbki.
Po tym etapnie chciałem wykonać lekkie kurzenie za pomocą farb, ale po kilku maźnięciach wstrzymałem się - muszę to przetrenować na dyżurnym zestawie dwóch panter italierowskich :)

Podwozie - starte suche pastele artystyczne w trzech kolorach - ciemno ziemistym, jasno brązowym i umbry naturalnej mieszałem z bezbarwnym matowym akrylem który dość dobrze utrwalał pigmenty. Po tym etapie nanosiłem suche pastele, a po każdym naniesieniu delikatnie pozwalałem im się wtopić w resztę, zapuszczając odrobinę mieszaniny heksan/terpentyna (taki odpowiednik white spirita).
No i doszlismy do takiego stanu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tutaj zdjęcie z drugim potworkiem - wprost z wiosny '42... (pokażę w galerii jak tylko obrobię zdjęcia)

Obrazek

Zapraszam do komentowania
Ostatnio edytowano wtorek, 3 marca 2009, 23:15 przez mnowogro, łącznie edytowano 1 raz
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Sd. Kfz. 251/2 Ausf. D 1/72 Dragon

Postprzez mysiek13 » niedziela, 9 listopada 2008, 15:43

Witaj
zapowiada sie piekny model Hanomaga. Pozazdroscic warsztatu.

Pozdrawiam
MG
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 822
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: Sd. Kfz. 251/2 Ausf. D 1/72 Dragon

Postprzez Claoodiush » poniedziałek, 10 listopada 2008, 00:47

Naprawdę fajne malowanie.
Na szybko z flerów znalazłem tylko to ,że przednie prawe koło wisi w powietrzu.


Czemu nazwałeś go Sdkfz 251/2?? Była to wersja z granatnikiem, którego u ciebie nie widzę. To standardowy Sdkfz 251/1 jeżeli chodzi o ścisłość....
Avatar użytkownika
Claoodiush
 
Posty: 80
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 23:32
Lokalizacja: Ruda śląska

Re: Sd. Kfz. 251/2 Ausf. D 1/72 Dragon

Postprzez mnowogro » wtorek, 11 listopada 2008, 00:08

Dzięki z rzycenie okiem na modelik,

rzeczywiście, jedno z kół wiesi w powietrzu, postaram się to zniwelować jakoś.
251/2 - kolejny mój babol - jeszcze nie wiem czy mu dorobię granatniki,
w każdym razie hanomag ten pochodzi z zestawu Dragona z granatnikami.
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Sd. Kfz. 251/2 Ausf. D 1/72 Dragon

Postprzez Claoodiush » wtorek, 11 listopada 2008, 20:22

mnowogro napisał(a):251/2 - kolejny mój babol - jeszcze nie wiem czy mu dorobię granatniki,
w każdym razie hanomag ten pochodzi z zestawu Dragona z granatnikami.


Nie nie pochodzi, wziąłeś go pewnie z zestawu hanomaga z rakietami w takich drewnianych skrzyniach po bokach kadłuba.
Ta wersja to Sdkfz 251/1 "stuka zu fuss". Dragon popełnił błąd na opakowaniu.
Wersja sdkfz 251/2 miała granatnik wewnątrz pojazdu, w miejscu przednich ławek dla żołnierzy. :) :) :)
Avatar użytkownika
Claoodiush
 
Posty: 80
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 23:32
Lokalizacja: Ruda śląska

Re: Sd. Kfz. 251/2 Ausf. D 1/72 Dragon

Postprzez mnowogro » czwartek, 13 listopada 2008, 16:12

O, nie zwróciłem na to uwagi, dzięki za czujność :) - wieczorem spojrzę na militaria jakby go tutaj nazwać.
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Sd. Kfz. 251/2 Ausf. D 1/72 Dragon

Postprzez mnowogro » wtorek, 3 marca 2009, 03:58

No i po długiej przerwie doszła mnie ponownie ochota na dokończenie tego hanomaga.

Prace przerwałem w momencie, w którym próby washu nie wychodziły mi dobrze. Teraz mam nieco bardziej opanowaną tę technikę, ale czekam z nieceirpliwością aż zrobię wash na lekko błyszczącym modelu. Nie chcę nakładać sidoluksu, gdyż strasznie mi pogrubi warstwy, pogubią się szczegoły. Po prostu pomaluję kolory bazowe błyszczącymi farbami :)
Na poniższych zdjęciach wash jest czarny - z brązu mi nie pasował...

A teraz do rzeczy: Niestety po dość długim przeglądaniu monografii militariów (nr 286), nie znalazłem jakiegoś podobnego malowania => więc znowu wyprodukuję jakieś widzi mi się malowanie.

Dlatego też, oprócz standartowego krzyża, modelik dostał też numerek: 34 (numerki wziete z zestawu King Tiger dragona - jest tam ich sporo :) ).
Ponadto doszły tablice rejestracyjne - dla tych, którzy nie wiedzą, Dragon postanowił uatrakcyjnić kalki dość mocno - tablice i numerki składa się samemu. Z przodu po prostu nalozyłem je na płytę, natomiast z tyłu, ponieważ dodałem błotniki, numery położyłem na podkład. W tym celu wykorzystałem zwykłą kartkę papieru do drukarki, nasączona papierem ładnie się usztywnia, jeszcze łatwiej tnie.

Obrazek

Wieczór wcześniej pokleiłem wyrzutnie i ramy na wurfrahmen. I tutaj są dwa problemy. Choć początkowo wygląda to ładnie, bo w zestawie jest 6 "granatów" 28cm i 6 "granatów" 32cm. Niestety do klatek pasują jedynie cieńsze pociski...
(które to klejenie nie jest do końca dla mnie jasne - czy można poprosić o skan jak się klei taką klatkę, np. z modelu w skali 1/35, lub jakieś zdjęcia z netu? Szukałem, ale trudno coś znaleźć...).
A teraz fotki:

Obrazek

[img]<http://lh4.ggpht.com/_NznT2sbBpH4/SayGlWXSmvI/AAAAAAAACwA/tpqCrskEC28/s800/PICT0001.JPG[/img]

Obrazek

Obrazek

Fajnie będzie wyglądał z całym osprzętem :)
Obrazek
Obrazek
Heh, na zdjęciach niektóre ramy nałożyłem odwrotnie - chyba wybaczycie?

No to teraz zastanawiam się jak tutaj wtopić numery, oznaczenia i tablice, a następnie całość ładnie przykurzyć.

pozdrawiam
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Sd. Kfz. 251/2 Ausf. D 1/72 Dragon

Postprzez spiton » wtorek, 3 marca 2009, 22:17

Robi wrażenie. Brakuje tylko jakiejś monety, żeby złapać skale :-))
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Sd. Kfz. 251/1 Ausf. D 1/72 Dragon

Postprzez mnowogro » wtorek, 3 marca 2009, 23:25

No i mnie przyłapali. Jak ja teraz zrobię monetę w skali 72/1? ;-)
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Sd. Kfz. 251/1 Ausf. D 1/72 Dragon

Postprzez mnowogro » czwartek, 5 marca 2009, 17:51

Mam nadzieję że wcześniejszy żart nikogo nie oburzył, więc obiecane fotki z monetą.
Dodam też że tym razem wyjątkowo robiłem fotki przy naturalnym świetle, i w porównaniu z poprzednimi widać wyraźnie że nie pozbyłem się żółtej barwy od sztucznego oświetlenia. Chyba zmotywuje mnie to aby kupić sobie kilka tanich żarówek w jakiejś dobrej, białej barwie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
MN
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Sd. Kfz. 251/1 Ausf. D 1/72 Dragon

Postprzez spiton » czwartek, 5 marca 2009, 18:05

No właśnie.....

Super robota!!!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko


Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości