Ural-375A 1:72 ICM

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Ural-375A 1:72 ICM

Postprzez Michal » niedziela, 16 listopada 2008, 12:58

W najbliższych dniach zaczynam dłubać Ural-a w wersji wozu dowodzenia (a tak właściwie jak twierdzi Mac Eyka na podstawie własnych doświadczeń ze służby wojskowej w wersji z aparatorownią od systemu automatycznego rozpoznania i namierzania Tierek).
Obrazek
Fotka wzięte ze strony sklepu http://dudus.com.pl/

Będzie w polskim malowaniu. Numer rejestracyjny prawdopodobnie wymyślę, chyba że ktoś poratuje fotką Ural-a dokładnie w tej wersji z czytelnym numerem rejestracyjnym.
Kwitologia:
- warsztat i galeria z Ural-em Mac Eyki http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... hp?t=13530
http://www.modelarstwo.mdi.pl/Galerie/ural/ural.html
- "Vehicles in Russia. Ural 375/4320"
- "Ural 375/4320" z serii "in detail"
- fotki różnej maści Ural-i zrobione na zlotach w Darłowie i Bornem - Sulinowie
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Ural-375A 1:72 ICM

Postprzez Michal » sobota, 22 listopada 2008, 12:51

Prace ruszyły. Zacząłem "od dołu". Jak narazie spasowanie części dobre. Tylko część trzpieni wchodzących w otwory jest odrobinę zbyt gruba i trzeba otwory rozwiercać. Z tego powodu oś na której zamontowany jest tylny most wymieniłem na drucianą - nie chciało mi się rozwiercać dwóch otworów a zależy mi na utrzymaniu połączenia wahliwego - żeby zniwelować ewentualne problemy z ustawieniem kół tak żeby wszystkie równo podłoża dotykały. Jest trochę jam skurczowych - jedną paskudną po zaszpachlowaniu widać na bloku silnika.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Ural-375A 1:72 ICM

Postprzez Salva » sobota, 22 listopada 2008, 20:56

Cześć Michał,

Model zapowiada się bardzo ciekawie. Z zaciekawieniem będę przyglądał się Twoim pracom (szczególnie po zeszłorocznej wizycie w Bornem). Powodzenia :)
Pozdrawiam, Krzysztof Salwiczek
------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek
Na warsztacie:
Hispano-Nieuport NiD-52 - Azur 1/72
Avatar użytkownika
Salva
 
Posty: 320
Dołączył(a): czwartek, 5 czerwca 2008, 16:51
Lokalizacja: Szamotuły

Re: Ural-375A 1:72 ICM

Postprzez Michal » sobota, 6 grudnia 2008, 22:00

Podwozie gotowe, pomalowane czarną Pactrą z domieszką bezbarwnego matowego Vallejo. Opony - Pactra Schwartzgrau A86 i ciut przetarte bardzo rozcieńczoną czarną. Kabina i kontener wstępnie pomalowane Pactrą A67 Polish Khaki I. Wyszedł pierwszy "babol" - zbiornik paliwa jest za wysoko, kontener się nad nim nie mieści. Przesunę zbiornik w dół i będzie dobrze. Widoczny na fotce z góry "rozjazd" geometrii kół (zwłaszcza prawego tylnego) już poprawiłem. Fotki przy sztucznym świetle - w rzeczywistości różnica kolorów między ramą a oponami jest wyraźniejsza a kabina i kontener są mniej piaskowe a bardziej brązowo - oliwkowe i ciemniejsze. Ale i tak się zastanawiam czy A67 to nie za jasna farba do roli oliwkowej LWP, nawet nieco wypłowiałej. Z kolei A114 na moje oko jest trochę zbyt ciemna...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Ural-375A 1:72 ICM

Postprzez Michal » poniedziałek, 29 grudnia 2008, 17:23

Doszło oszklenie i kalki. Drobna robota, klejone z pojedynczych liter i cyfr. Lekka makabra kiedy przy ustawianiu ostatniego z 7 znaków zawadzi się pędzelkiem o któryś z poprzednich i trzeba poprawiać położenie wszystkich. Ale przyjmując założenie że szwejki ciut łyknęły (i to nie mineralnej) przed malowanie i szablony nie za równo się im ustawiały chyba ujdzie.
Do obróbki jeszcze krawędzie oszklenia - miejscami trzeba będzie małym pędzelkiem podmalować. Kabina i kontener narazie tylko położone na ramie, nie przyklejone.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy okazji zrobiłem mały eksperyment fotograficzny, zainteresowanych zapraszam na viewtopic.php?f=48&t=5311
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Ural-375A 1:72 ICM

Postprzez Michal » czwartek, 1 stycznia 2009, 15:28

No i wyszedł problem... Okazało się że brakuje części numer A51 - prawego stopnia poniżej drzwi kabiny. Czy może komuś z Kolegów pozostał taki w składzie modelarskiego złomu i może poratować? Poniżej fotka lewej strony kabiny z przyklejonym lewym stopniem (to ten niepomalowany element), tak dla orientacji czego szukam. Prawy jest odbiciem symetrycznym. Przy okazji kolejny raz okazuje się jak fotki podkreślają wszelkie niedoróbki niewidoczne gołym okiem...
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Ural-375A 1:72 ICM

Postprzez Yantom » czwartek, 1 stycznia 2009, 22:38

Nie prościej dorobić brakujący element metodą Marcina z aluminiowej blaszki do kwiatków dostępnej w każdej kwiaciarni ?( patrz Payo poradnik 2008/4 str. 62 )

pozdrawiam
Avatar użytkownika
Yantom
 
Posty: 843
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:13
Lokalizacja: Granowo

Re: Ural-375A 1:72 ICM

Postprzez Michal » piątek, 2 stycznia 2009, 00:31

Yantom - myślałem o dorobieniu też. Tylko nie widzę jakoś metody na zrobienie tych "występów" (czy jak tam nazwać te nierówności na górnej powierzchni stopnia) - a to dość charakterystyczne dla rosyjskich ciężarówek i szkoda mi stracić ten efekt.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Ural-375A 1:72 ICM

Postprzez Yantom » piątek, 2 stycznia 2009, 01:03

Te "występki" możesz dorobić odciskając zwykłą folię aluminiową, póżniej dociąć i przykleić klejem CA do stopnia wykonanego z np. blaszki aluminiowej po napoju. Zawsze można spróbować, po co marnować dobry model z powodu małego bzdetu.
Avatar użytkownika
Yantom
 
Posty: 843
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:13
Lokalizacja: Granowo

Re: Ural-375A 1:72 ICM

Postprzez xenomorph » piątek, 2 stycznia 2009, 01:19

A nie wystarczy nakłuć igłą tej blaszki ?
Obrazek
Jarosław Rzemiński
Avatar użytkownika
xenomorph
 
Posty: 1640
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 12:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ural-375A 1:72 ICM

Postprzez Michal » piątek, 2 stycznia 2009, 12:10

xenomorph mówisz nakłuć igłą od dołu 40 razy element o wymiarach 8 x 4 mm? Ciemność widzę ciemność... Już prędzej uda się przyłożyć do istniejącego elementu folię po czekoladzie, docisnąć i przykleić do blaszanego stopnia jak Yantom radzi.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Ural-375A 1:72 ICM

Postprzez Michal » niedziela, 8 lutego 2009, 15:16

Stopień z blaszki dorobiony. Metodą na "odcisk" stopnia w folii do pieczenia nie wyszła - to za drobny element. Nie byłem w stanie dojść do narożników końcówką palca żeby docisnąć. A próby dociskania czymś twardym nic nie dawały, wzór z "oryginału" nie odciskał się wtedy w folii. W takiej sytuacji do stopnia przykleiłem kawałek materiału z "kratką" a konkretnie mówiąc fragment woreczka po cappuccino. Wzór trochę inny ale lepsze to niż gładka powierzchnia. Gorsza sprawa to to że zawadziłem upapranym w kleju (Revell z igłą) palcem o oszklenie kabiny... Przeszlifowałem to, położyłem warstwę Microscale Flat, jest jak jest - z biedą udaje ciut zrysowaną upapraną szybę. Macie wizję co można z tym jeszcze zrobić? Niestety nie było już możliwości demontażu (oszklenie jest wklejane od środka kabiny). Myślę o odrobinie szarej suchej pasteli w roli kurzu niesionego wiatrem.
Jak zwykle u mnie na fotkach wyłażą niedomalowane miejsca i zawadzenia pędzlem tam gdzie ich być nie powinno (ślad khaki na jednej z opon) - to oczywiście do poprawki.
Kabina i kontener tym razem przyklejone do ramy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Ural-375A 1:72 ICM

Postprzez spiton » niedziela, 8 lutego 2009, 16:00

Pojazd bez weatheringu to jak kotlet bez panierki(to oczywiście eufemizm, ale w oryginale to powiedzonko zahacza o anatomię, a to nie jest forum medyczne). Proszę mi go zaraz utytłać!!!
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Ural-375A 1:72 ICM

Postprzez Michal » niedziela, 8 lutego 2009, 20:22

Utytłany (ale raczej mniej niż więcej, te wozy nie robiły dużych przebiegów) będzie, ale nie tak zaraz. Jeszcze sporo drobiazgów do zamontowania zostało. Z "tytłania" planuje lekkiego washa (głównie szczeliny przy drzwiach kontenera), trochę kurzu (szara sucha pastela) i niewielką dawkę błota na koła, podwozie i stopnie kabiny.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Ural-375A 1:72 ICM

Postprzez Michal » niedziela, 1 marca 2009, 21:50

Doszedł maszt antenowy, zderzak i trochę drobiazgów. Do zamontowania zostały jeszcze tylko oznaczenia priorytetu drogowego - blaszki z Eastern Cocktail`a Ynotu. Maszt antenowy przymocowany do tylnej ściany do pomalowania jeszcze raz. Potem wash, ciut brudku i pójdzie do galerii. Chyba że coś do poprawki jeszcze wypatrzycie (a pewnie tak będzie).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości