BM-21 "Grad" - ICM, 1:72

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

BM-21 "Grad" - ICM, 1:72

Postprzez Michal » piątek, 20 marca 2009, 19:31

Na warsztat trafia BM-21. Jak to w małych pojazdach ICM-u detali sporo, zapowiada się miłe dłubanie.

Kwitologia:
"BM-21 Grad" z serii "Wojennyje Maszyny"
"BM-21 Grad" z serii "Russian Motor Books"
"Ural 375/4320 in detail"

Malowanie planuję polskie współczesne, na bazie fotek wyrzutni z 1 Mazurskiej Brygady Artylerii które zrobiłem w Węgorzewie 2 maja zeszłego roku. Przykładowe fotki poniżej
Obrazek
Obrazek

Mój wstępny dobór farb - poradźcie czy dobry:
zielony - Pactra A124 Pale Green
brązowy - Pactra A103 Rot Braun
czarny - Pactra A46 Black matt

Fotki z postępów prac będę wrzucał na bieżąco. Z tego co widzę do przeróbki jest rura wydechowa - na drugim zdjęciu widać że jest inaczej wyprowadzona niż w modelu.
Ostatnio edytowano sobota, 16 maja 2009, 13:51 przez Michal, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: BM-21 "Grad" 1:72 ICM

Postprzez Michal » niedziela, 22 marca 2009, 18:03

No i powoli ruszam. Zamiast Pactry A124 Pale Green zdecydowałem się na własnej produkcji mieszankę "WP Green" czyli Pactra A114 Olive Drab, Vallejo US Dark Green i biały Vallejo jako rozjaśniacz. Na ile kolor wyszedł - wydaje mi się że jest ciut zbyt matowy i zbyt mało "soczysty" - chyba przed malowaniem kolejnej warstwy dodam do mieszanki ciut więcej US Dark Green. Lepiej widzących ode mnie kolory prosił bym o ew. sugestie co i jak na tym odcinku zrobić.

Fotki tym razem przy sztucznym świetle więc trochę gorszej jakości i kolorów idealnie nie oddają.
Obrazek
Obrazek
Wstępnie pomalowana kabina

Obrazek
Rama też wstępnie

Obrazek
Obrazek
Obrazek
i wyrzutnia zmontowana "na sucho" żeby zobaczyć jak wyjdzie. Na moje oko wyrzutnia nieźle się zapowiada - ma fabrycznie nawiercone wyloty, ścianki dość cienkie.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: BM-21 "Grad" 1:72 ICM

Postprzez Michal » sobota, 28 marca 2009, 18:49

Dzisiaj tylko aktualizacja materiału foto - wstępnie pomalowana kabina sfotografowana przy świetle naturalnym, bez przekłamania koloru (najlepiej oddany wyszedł na drzwiach). Cały czas mam wątpliwości czy przygotowana mieszanka "WP Green" jest dobra czy nie...
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: BM-21 "Grad" 1:72 ICM

Postprzez Michal » niedziela, 29 marca 2009, 14:08

Cisza w temacie, wziąłem się za podwozie i napęd - składa się jak z klocków Lego, wszystko idealnie pasuje. Jedynie oś na której waha się tylny most wymieniłem na drucianą - oryginalna zbyt ciasno chodziło, nie wyszło by wahliwe zawieszenie.

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: BM-21 "Grad" 1:72 ICM

Postprzez Michal » niedziela, 12 kwietnia 2009, 18:08

Efekty przedświątecznej dłubaniny:
Poza kołami i zbiornikiem paliwa są zmontowane wszystkie większe elementy, brakuje oczywiście wszelakiej "drobnicy". Pomalowany Model Masterem Interior Green 4736 - nawiasem mówiąc polecam, najlepszy akryl pod pędzel jakim jak dotąd malowałem, klasę lepszy od Pactry.
Jak zwykle na fotkach wychodzą drobne niedomalowania i niedoszlifowania (wyrzutnia, rejon wylotów) - do poprawienia w kolejnym etapie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: BM-21 "Grad" 1:72 ICM

Postprzez Modelarz » niedziela, 12 kwietnia 2009, 23:40

Michał, czy tylne koła na pewno zmieszczą się jak trzeba, bo pamiętam, że w Gradzie, którego usiłowałem rok temu budować coś było nie tak z nimi... i szkoda, że szyby dałeś z pudełka.
Ze zdjęć wnioskuję, że malowanie pędzlem bardzo dobrze Ci wychodzi, trzymaj tak dalej.
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: BM-21 "Grad" 1:72 ICM

Postprzez Michal » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 11:42

O problemie z tylnymi kołami (a dokładnie ze zmieszczeniem się koła za skrzynką na prawej burcie) pamiętam. Zrobiłem przymiarkę - skończyło się koniecznością lekkiego przesunięcia do tyłu tylnego mostu (o jakieś 1.5 mm) żeby weszło z sensownie wyglądającym luzem. Co do oszklenia - a tak z ciekawości, z czego można dorobić taką "nie płaską" szybę jak przednia szyba Urali? Folia przeźroczysta chyba by się zmarszczyła...
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: BM-21 "Grad" 1:72 ICM

Postprzez siara1939 » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 12:07

Moznaby zrobic latwo kopyto uzywajac orginalnej szyby i na cieplo wytloczyc nowa z folii.
Duzo jest materialow z ktorych mozna to zrobic- folia do bindowania, butelka po coli, folia z kartek okolicznosciowych, itp.
Jako zrodla ciepla mozna uzyc palnika, lub jak w moim przypadku suszarki do wlosow. Mam jedna taka, co daje tyle ciepla, ze w przeszlosci niechcacy stopilem pare czesci w modelu. :D
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: BM-21 "Grad" 1:72 ICM

Postprzez Modelarz » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 16:09

Przeźroczyste okładki w papierniczym też są, można je naciąć lekko nożykiem w miejscu zginania.
Ale jak przesunąłeś most to oryginalny wał napędowy powinien być zbyt krótki... Ja tam przekombinowałem z moim Gradem, porozcinałem maskę i kabinę tak, że nie udało mi się tego potem do kupy poskładać, tragedia :mrgreen: a taki fajny ten model.

pzdr
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: BM-21 "Grad" 1:72 ICM

Postprzez Michal » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 17:30

Z długością wału udało się bez problemów - przy oryginalnym położeniu tylnego mostu był minimalnie za długi, lekko "pchał" most do tyłu. Teraz pasuje na styk.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: BM-21 "Grad" 1:72 ICM

Postprzez Michal » niedziela, 19 kwietnia 2009, 19:48

Zamontowany zbiornik paliwa. Doszły plamy kamuflażu - czarne (Pactra A46) i brązowe (Pactra A103 Rotbraun). Układ plam na bazie fotek z pierwszego posta i kilku kolejnych które przy tej samej okazji zrobiłem. Niestety brakuje mi zdjęć z góry - czy zetknęliście się z takimi fotkami polskich BM-21 w wielobarwnym kamuflażu)?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wziąłem się za kosz na koło zapasowe - i wyszedł problem. To co daje ICM nie bardzo przypomina oryginał. Fotki poniżej.
Obrazek

Obrazek

Jak widać potrzebny jest element opasowujący około 2/3 koła, a jest połówka. Poradźcie jak dorobić poprawny - z uwagi na fakt iż w oryginale elementy kosza mają profil kątowy odpada chyba dorobienie z drutu. Chyba że na wasze wyczucie w tej skali i tak różnicy między profilem kątowym a okrągłym nie będzie widać?
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: BM-21 "Grad" 1:72 ICM

Postprzez siara1939 » niedziela, 19 kwietnia 2009, 19:55

Przetnij ten co masz i tylko dorob poprzeczke. Pasek opinajacy mozesz dorobic z byle jakiej cienkiej blaszki.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: BM-21 "Grad" 1:72 ICM

Postprzez Michal » niedziela, 19 kwietnia 2009, 21:24

Dopiero teraz zauważyłem że sam kosz jest dobry (pół koła), brakuje dodatkowego elementu, paska opinającego jak pisze siara. Płaski pasek na pewno uda się dorobić z blaszki, zobaczę czy uda się kątowy.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: BM-21 "Grad" 1:72 ICM

Postprzez Klima1 » wtorek, 21 kwietnia 2009, 22:27

Szyby faktycznie coś nie halo, wyglądają jak nie od tego modelu - tragicznie, a reszta modelu prezentuje się bardzo dobrze.
Klima1
 

Re: BM-21 "Grad" 1:72 ICM

Postprzez Michal » środa, 22 kwietnia 2009, 10:53

Klima co według ciebie jest nie tak w oszkleniu? Poza tym że jest dość grube...
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości

cron