Panzer III E, wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat, 1:72

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Panzer III E, wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat, 1:72

Postprzez GrzeM » czwartek, 9 kwietnia 2009, 00:27

Zaczynam dłubanie Panzer III w wersji E, z września '39. Skala: jedyna słuszna, 1/72. Inspiruję się m.in. wątkiem Mariusza 72.

Żródła: znakomita broszurka Panzer Tracts #03-2 Panzer III E-H Jentza:
Obrazek

...oraz fotki z forum Odkrywcy - np. tu można znaleźć takie cuda:
Obrazek

Projekt jest średniozaawansowaną konwersją Revella Pz III L i HaT Pz III G (w zasadzie tylko koła napinające i napędowe). Nie będę zbyt pedantyczny, z dwóch powodów: 1) chcę ten model w miarę szybko skończyć; 2) mam trzymiesięcznego synka, który nieco utrudnia systematyczną pracę nad modelem. Jest to projekt bardziej rozrywkowy, niż konkursowy, chcę sobie "poszlifować plastik" - co bardzo mnie odpręża, a przy tym chcę trochę pokombinować nad konwersją. Ale bez przesady.

Zacząłem od pożenienia kółek Revella i HaTa: odciąłem nożykiem i wyszlifowałem papierkiem dyski kół z HaTa, a wnętrza kół napędowych Revella wyfrezowałem chińską podróbką Dremela (żona kupiła mi pod choinkę w OBI, całkiem miły sprzęcik). Frezowałem przed odcięciem kółek od ramki, tak było wygodniej i bezpieczniej. Zostały mi takie "korony", w które wkleję kółka z HaTa (żółty Revell i szary HaT):
Obrazek
Koła "doprawię" śrubami/nitami zrobionymi z ceramicznych kuleczek z filtra do wody. To dobra technika, trudność sprawia mi tylko dobieranie kulek podobnej wielkości (bo one są bardzo różne). Koła podtrzymujące i jezdne będą z Revella.

Trochę czasu poświęciłem na kombinowanie, co trzeba będzie w Revellu pozmieniać i jak, przykładając części do przeskalowanych planów:

Boczki:
Obrazek
...tu bok Revella i kombo gąsienica/koła HaTa, jeszcze przed rozcięciem. Niewiele do zrobienia: modyfikacji wymagają oba amortyzatory. Przednie kółko podtrzymujące trzeba przesunąć do tyłu.

Kadłub:
Obrazek
Góra Revella. Bardzo fajna. Trzeba ogolić i zaszpachlować pokrywy silnika, nie naruszając zawiasów. Trzeba "skopiować" zawiasy (forma w silikonie lub plastelinie z istniejących zawiasów w modelu, potem odlew z żywicy. Maleństwa. Jak ktoś ma podobne doświadczenia, to proszę o porady). Wytrasować linię podziału pokryw silnika. Usunąć pokrywy wlotów powietrza do chłodzenia hamulców na płycie przedniej, dorobić haki z przodu i na grzbiecie, zawiasy na pokrywach przednich. Błotników raczej ruszać nie będę, narzędzi też. Chyba, że się wkurzę i kupię blaszkę Parta...

Wieża:
Obrazek
Tu będzie najtrudniej. Sklonowanie w żywicy pokrywy peryskopu to nic trudnego, zgolenie osłony wentylatora - też. Ale trzeba przerobić ten nieszczęsny tył wieży. Trenowałem nożykiem i pilnikiem na wieży od HaTa, co widać na zdjęciu. Da się zrobić. Trochę przesadziłem i za bardzo zwęziłem ten tył (robiłem to w łóżku, w rękach i przy marnym świetle, usypiając dziecko, Revella będę strugał porządnie, na biurku). Trzeba też dorobić całkiem nową wieżyczkę dowódcy (albo ukraść z Panzer IV D Miraża) i przód wieży z działem i karabinami. I boczne wizjery. Na szczęście boczne włazy do wieży są takie same w E i L.

Na razie tyle. Idę spać.
Ostatnio edytowano czwartek, 9 kwietnia 2009, 09:06 przez GrzeM, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3108
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Reklama

Re: 1/72 Panzer III E - wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat

Postprzez matejson » czwartek, 9 kwietnia 2009, 08:58

Czołem :!:
Ciekawy projekt się zapowiada. Czekam na dalsze rezultaty zmagań. I taka mała sugestia, żebyś robił zdjęcia modelu na jakimś jednoloitym tle. :)

Pozdrawiam,
M.
Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Avatar użytkownika
matejson
 
Posty: 2312
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: 1/72 Panzer III E - wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat

Postprzez Marek Barański » czwartek, 9 kwietnia 2009, 10:53

Czy włazy dostępowe do transmisji (powiekszenie) oraz tył czołgu (zupełnie inny układ płyt pancernych) będą przerabiane ?
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/72 Panzer III E - wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat

Postprzez GrzeM » czwartek, 9 kwietnia 2009, 13:56

Tak, włazy do transmisji będą powiększone i wyposażone w odpowiednie zawiasy. Tył czołgu oczywiście też. Natomiast włazom do wentylatorów na tylnym pancerzu chyba odpuszczę, nie różnią się tak bardzo, by warto było szpachlować i ryć na nowo.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3108
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: 1/72 Panzer III E - wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat

Postprzez Marek Barański » czwartek, 9 kwietnia 2009, 15:25

Jeżeli odpowiednio skrócisz tylny pancerz to te włazy jako że są większe zostana obcięte.
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1/72 Panzer III E - wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat

Postprzez Mariusz 72 » czwartek, 9 kwietnia 2009, 17:05

GrzeM napisał(a):...Mam trzymiesięcznego synka, który nieco utrudnia systematyczną pracę nad modelem...

Wiem coś na ten temat. Korzystaj bo niebawem będzie jeszcze bardziej utrudniał. :-)
War-sztat klik: Obrazek Obrazek Obrazek
Portfolio: klik
Avatar użytkownika
Mariusz 72
 
Posty: 1157
Dołączył(a): wtorek, 17 czerwca 2008, 00:33
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Re: 1/72 Panzer III E - wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat

Postprzez mnowogro » czwartek, 9 kwietnia 2009, 23:08

Ładnie wymieniłeś to pierwsze koło.
Gąski revellowskie wydają się lepiej wyglądać od tych żywicznych?

Te zdjęcia na rysunkach to fajny pomysł - widać co trzeba przerobić :)
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: 1/72 Panzer III E - wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat

Postprzez GrzeM » piątek, 10 kwietnia 2009, 11:02

Fotki będę robił na neutralnym tle, jak już zacznę coś budować. Przymiarki robię na planach, bo ładnie widać, co i jak trzeba przerobić.

Z tym tyłem - jeszcze się łamię. Wygląda na to, że da się pójść na kompromis: przyciąć kadłub tuż przed początkiem klapy - i chyba tak zrobię. Na planie, który mam, to jakoś się mieści. Oczywiście klapa pozostanie trochę za duża, ale to "trochę" jest dla mnie akceptowalne.

Z radością stwierdziłem, że Revell daje wąskie kółka nośne - w sam raz do Ausf. E. Tylko te gąsienice - piękne, ale jednak nieco za szerokie. Ale nie będę ich zmieniał, bo to byłby horror, a nie zabawa.
Jakie są gąski żywiczne? Nie widziałem ich.

Dzięki za wszystkie komentarze!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3108
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: 1/72 Panzer III E - wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat

Postprzez GrzeM » sobota, 18 kwietnia 2009, 22:23

Atak klonów

Święta minęły, dziecko zostało ochrzczone, potem jeszcze w środę poprawiny, dalej sprzątanie, zmywanie, itp itd. Ale w piątkowy wieczór dało się trochę dalej pojechać z pancertrójką.

Najprostszym z możliwych sposobów sklonowałem brakujące, a niezbędne detale. Jako "matkę" wykorzystałem model Revella. Potrzebne miejsca oblepiłem dobrze rozrobioną plasteliną, potem zapakowałem to wszystko do lodówki, by plastelina stwardniała:
Obrazek

Następnie stwardniałą plastelinę delikatnie oderwałem, pilnując, by jej nie zniekształcić, bo odlewy wyszły by pijane. Potem rozrobiłem sporą kroplę zwykłego, wamodowskiego epidianu (dwuskładnikowa żywica epoksydowa) z utwardzaczem na pokrywce starej puszeczki po humbrolu. Żywicę nałożyłem w plastelinowe formy cienkim pędzelkiem, uważając, by nie dostały się do niej bąbelki powietrza. Po stężeniu żywicy (po paru godzinach, w moim przypadku następnego dnia rano) odlepiłem gotowe odlewy od plasteliny i wyszorowałem szczoteczką do zębów z Ludwikiem pod gorącą kranówką. Efekty są całkiem przyzwoite, oceńcie sami:

Dekiel od peryskopu na wieży:
Obrazek

Zawiasy klapy silnika:
Obrazek

Duży zawias klapy transmisji (z przodu wozu):
Obrazek

Dziecię nie bardzo mi pozwoliło zrobić lepsze fotki, ale nie powinienem narzekać, fotografowanie półprzezroczystego epidianu w takim zbliżeniu nie jest proste...

Mam już 3 dekle (potrzebny jeden, bo jeden już jest), kilka zawiasów (ze dwa-trzy zapasowe), dwie osłony osi kółek podtrzymujących gąsienicę. Bo wczoraj udało mi się też zgolić z boków wanny te dwie przednie osłony, które trzeba przesunąć do tyłu.

Teraz muszę uzbroić się w delikatność i cierpliwość i oszlifować odlewy tak, by otrzymać części gotowe do umieszczenia na modelu. Być może przed szlifowaniem trysnę je surfacerem, żeby je lepiej widzieć i żeby nie szlifować tych, które się źle odlały.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3108
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: 1/72 Panzer III E - wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat

Postprzez mnowogro » niedziela, 19 kwietnia 2009, 00:26

Świetny pomysł - taki prowiziryczny, minimalizm środków - fajny update! Trzymam kciuki za powodzenie w dalszym odcinku ataku klonów :)
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: 1/72 Panzer III E - wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 19:10

Kolejny mały apdejt:
Obrazek
...całe sklonowane towarzystwo naklejone na "patelnię" z plasteliny i wykałaczki i tryśnięte surfacerem. Już widać szczegóły. W zasadzie wszystko do użycia, tylko trzeba wybrać najlepszy z trzech dekielków na peryskop.

I dorobić jeden duży zawias (do klap transmisji) - bo się zagubił gdzieś...
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3108
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: 1/72 Panzer III E - wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat

Postprzez Mariusz 72 » środa, 22 kwietnia 2009, 00:52

Nieźle... Skala jest kosmiczna. Też się teraz trochę zabawiam żywicami :)
Avatar użytkownika
Mariusz 72
 
Posty: 1157
Dołączył(a): wtorek, 17 czerwca 2008, 00:33
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Re: Panzer III E, wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat, 1:72

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 1 czerwca 2009, 13:23

Podglądam z ciekawością. Zastanawiałem się nad taką samą "operacją" odnośnie Revellki i Hata, ale dla wersji "J".
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Panzer III E, wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat, 1:72

Postprzez Panzer » poniedziałek, 1 czerwca 2009, 13:46

No i gdzie ciąg dalszy tej "trójeczki"???? :(
Bo ja chce zrobić podobną operację tylko w tym kierunku co Jaho63, czyli z "L" na "J".
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2410
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: Panzer III E, wrzesień '39 - konwersja Revell/Hat, 1:72

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 1 czerwca 2009, 16:23

Panzer napisał(a):Bo ja chce zrobić podobną operację

Masz może te modeliki? Bo u mnie to dopiero w sferze pomysłu :) "Da się" to zrobić? (mam fajne malowanie na Pz.III Ausf.J) :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości