SU-85M 1:72 Unimodels

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

SU-85M 1:72 Unimodels

Postprzez Michal » niedziela, 28 czerwca 2009, 14:38

W najbliższym czasie zaczynam SU-85 od UM w 1:72.
Obrazek
Jak w przypadku wszystkich T-34 i pochodnych tego producenta jakość nie budzi zastrzeżeń. Chciałem go zrobić w polskim malowaniu - niestety po przejrzeniu kwitów jakie posiadam nie trafiłem na zdjęcie polskiego SU-85M z kołami z otworami ulgowymi (jak na pudełku) - a takie koła są w modelu. Prawdę mówiąc nawet na zdjęcia radzieckiego nie trafiłem, natomiast nawinął mi się model z galerii http://www.dishmodels.ru/gshow.htm?p=3892&lng=E - czy jego malowanie jest poprawne? A może ktoś z Kolegów zetknął się z fotkami SU-85M z takim kołami, najlepiej polskich dział, w ostateczności radzieckich?
Gdyby ktoś miał niepotrzebne koła starszego typu (pełne) - odkupię lub wymienię na te które mam lub inny posiadany złom modelarski. I wtedy model mógł by być w polskim malowaniu...
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: SU-85M 1:72 Unimodels

Postprzez Modelarz » czwartek, 2 lipca 2009, 17:57

Ja osobiście Su-85 z kołami żeberkowymi nie widziałem. Ale może zbyt mało się im przyglądam. I jest jeszcze pytanie, czy bandaże były gładkie czy nie (wcześniejsze).
patrz :arrow: Giełda
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: SU-85M 1:72 Unimodels

Postprzez Akahoshi » poniedziałek, 6 lipca 2009, 18:31

Znalazłem u siebie na dysku jedno zdjęcie Su-85 z takimi kołami. Pojazd należy do 4 Dywizji Piechoty z roku 1957. Niestety jest nie najlepszej jakości i nie bardzo widać numer taktyczny.
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: SU-85M 1:72 Unimodels

Postprzez Michal » środa, 8 lipca 2009, 19:11

Pełne koła przyszły pocztą (serdeczne podziękowania dla kolegi Modelarza!), prace ruszyły. Zmontowana i pomalowana Pactrą A-112 dolna część kadłuba. Zacząłem prace przy kołach jezdnych. Uwaga - nie radzę dotykać gumowych bandaży UM pilnikiem, zostają straszne ślady na nich. Lepiej miejsca po wlewkach dociąć nożem i ustawić w skrajnych położeniach (górnym i dolnym) żeby gąsienice zamaskowały. W ostateczności troszkę brudu i też nie będzie widać. W każdym razie ja lepiej tych bandaży obrobić nie potrafię.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: SU-85M 1:72 Unimodels

Postprzez Michal » sobota, 15 sierpnia 2009, 15:20

Z okazji Święta Wojska Polskiego oraz inauguracji prac modelarskich na nowym mieszkaniu "sunia" dostała w prezencie gąsienice.
Obrazek
Obrazek
Lekko klawiszujące pojedyncze ogniwa pod przednimi kołami jezdnymi już poprawiłem.
Wybiegając nieco w przyszłość mam pytanie jak radzicie zrobić grila? W zestawie jest kawałek blaszki do przyklejenia na plastikowym podkładzie. Na jaki kolor pomalować plastik który znajdzie się pod grilem? Na zielony taki jak reszta pojazdu czy jakiś szary albo czarny? Blaszany element na zielono, tu nie mam wątpliwości.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: SU-85M 1:72 Unimodels

Postprzez matejson » środa, 19 sierpnia 2009, 09:27

Michal napisał(a): Lepiej miejsca po wlewkach dociąć nożem i ustawić w skrajnych położeniach (górnym i dolnym) żeby gąsienice zamaskowały.

Dokładnie, w identyczny sposób sobie radzę :)
Michal napisał(a):W każdym razie ja lepiej tych bandaży obrobić nie potrafię.

Nie przejmuj się, ja też nie :lol:

Michal napisał(a):Wybiegając nieco w przyszłość mam pytanie jak radzicie zrobić grila? W zestawie jest kawałek blaszki do przyklejenia na plastikowym podkładzie. Na jaki kolor pomalować plastik który znajdzie się pod grilem? Na zielony taki jak reszta pojazdu czy jakiś szary albo czarny? Blaszany element na zielono, tu nie mam wątpliwości.

Bez żadnej filizofii. Po wyżarzeniu blaszki, naklejam na CA w swoje miejsce. Maluje całą maszyne na swoję kolory, a na końcu grill zalewam obfitym gęściejszym wash'em i tyle :)
Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Avatar użytkownika
matejson
 
Posty: 2312
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: SU-85M 1:72 Unimodels

Postprzez Michal » sobota, 12 września 2009, 13:16

Zmontowane i pomalowane zasadnicze elementy kadłuba i armata. Jak widać na fotkach po pomalowaniu wyszły niedoróbki na połączeniach - do usunięcia w następnym etapie. Gril nawet lepiej niż przypuszczałem wyszedł, jeszcze gdzieniegdzie podmaluję go małym pędzlem.
W kolejnym etapie dojdą błotniki (będzie trochę roboty bo okrągłe błotniki UM dał jako dodatkowe ale kadłub jest zrobiony pod kątowe, będzie trzeba dorobić połączenie z kawałka plastiku - na wszystkich znanych mi wojennych zdjęciach polskie SU-85M mają okrągłe błotniki) i detale typu zbiorniki paliwa, wydechy, uchwyty dla desantu itp.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: SU-85M 1:72 Unimodels

Postprzez Michal » niedziela, 4 października 2009, 20:24

Doszły błotniki, wydechy (nawiercone), dodatkowe zbiorniki paliwa, uchwyty dla desantu i parę drobiazgów. Wgłębienia w tylnej części kadłuba i grill dostały washa - ledwo widocznego na fotkach. Gąsienice przetarłem od zewnątrz gunmetalem. Do zrobienia jeszcze liny holownicze, antena radiostacji i belka do wyciągania z błota.
Co do kalek waham się między 801 a 616. "Oklepana" 612 (chyba najbardziej znana polska "suczka") jakoś mnie nie ciągnie. Czy zetknęliście się ze zdjęciem jakiegokolwiek egzemplarza SU-85M w polskiej służbie od prawej strony poza 612? Chodzi mi o umiejscowienie orła i numeru taktycznego. Logicznie było by umieścić orła na "podstawce" kopułki dowódcy a numer taktyczny na tej samej wysokości bardziej z tyłu. Ale z kolei 612 ma numer taktyczny przed "podstawką" kopułki i niżej...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: SU-85M 1:72 Unimodels

Postprzez Michal » sobota, 17 października 2009, 11:42

Dzisiaj niedużo nowego - doszły kalki i mat. Zdecydowałem się na 801 dowódcy 28 pas.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: SU-85M 1:72 Unimodels

Postprzez Michal » sobota, 24 października 2009, 19:39

Doszły liny holownicze i belka do wyciągania z błota (kawałek plastiku z ramki potraktowany pilnikiem i miejscami pozacinany skalpelem). Wzmocniony wash. Krawędzie nieco "podciągnięte" ołówkiem. Brudek to Vallejo Chocolate Brown i nieco zgrudziały Humbrol 110 wsparte suchą żółtą pastelą (błoto), szara (kurz) i czarna (okopcenia) sucha pastela. Szramy na pancerzu - ołówek.
Fotki tym razem słabsze, słabe światło naturalne. Poczekam na bardziej słoneczny dzień, zrobię nowe i pójdzie do galerii.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: SU-85M 1:72 Unimodels

Postprzez Michal » niedziela, 25 października 2009, 17:38

Warunki oświetleniowe poprawiły się więc nowe fotki są w galerii http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=170&t=8894
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości