T-80B 1:72 Trumpeter

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

T-80B 1:72 Trumpeter

Postprzez czolgista86pl » poniedziałek, 21 października 2019, 12:18

Witam, choć w sumie powinienem rzecz czołgiem Modelarze.
Po długim kompletowaniu elementów wyposażenia odnawianego po dłuższej przerwie warsztatu w końcu mogę śmiało zabrać się do roboty. Kiedyś fascynowałem się głównie lotnictwem, ale sytuacja się zmieniła. Polubiłem wojska pancerne.
Zwłaszcza konstrukcje z Rosji.
Mój warsztat jak w tytule to T-80B w skali 1/72 ze stajni Trumpetera. Generalnie na początku miałem zupełnie inny czołg w planach jednak ta konstrukcja tak jakoś mnie urzekła.
Poniżej in-box (zdjęcia robione komórką, bo lustrzanki jeszcze nie mam na wyposażeniu). Co moim zdaniem działa na plus to fajne pakowanie elementów.
1. Pudełko
Obrazek
2. Części I
Obrazek
3. Części II
Obrazek
Jedyny dodatek jaki zamierzam użyć to metalowa lufa :
Obrazek
Do prac pewnie przystąpię jutro, ale na wstępie mam do znawców te dwa pytania:
1. Który zielony lepiej odda kolor T-80B Revell 68 czy A.MiG 083 Russian Postwar Green ? Dodam, że malować będę pędzlem.
2. Gąsienice malować czarnym czy jednak lepiej metalikiem gunmetal ?
Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam życząc miłego dnia.
Postaram się wrzucać postęp prac na bieżąco.
czolgista86pl
 
Posty: 16
Dołączył(a): sobota, 19 października 2019, 12:07

Reklama

Re: T-80B 1:72 Trumpeter

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 21 października 2019, 13:58

Jeżeli pędzel, to chyba poszedłbym w odcienie AMMO Mig lub Vallejo (emalie Revella technicznie też by dały radę pod pędzel, ale nie wiem, jak tam z odcieniem), ważne żeby dobrze rozcieńczać, malować dwiema / trzema cienkimi warstwami po odczekaniu do pełnego wyschnięcia, żeby nie zalać mikroskopijnych detali; malować na podkładzie, może być z puchy szary Gunze 1500, z nim też nie można przesadzić.

Co do gąsienic, w tej skali obie drogi są OK, oczywiście przy założeniu, że nie kończysz na położeniu kolorów, ale potem coś z nimi robisz (washe, pigmenty, przecierki suchym pędzlem...).

Popatrz może na YT, gość nieźle robi te maluchy (między innymi) i przystępnie tłumaczy, co i jak.

Powodzenia!
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2107
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: T-80B 1:72 Trumpeter

Postprzez czolgista86pl » poniedziałek, 21 października 2019, 15:57

Co do gąsienic zakupiłem wash AK specjalnie dedykowany do tych części modelu.
Podkład mam Tamiyi w sprayu szary.
Co do farb wcześniej pędzlem malowałem tylko Revell, Humbrol, Tamka i Pactra zawsze pędzlem prosto z puszki. Farbek A.Mig nigdy nie używałem polecono mi na zagranicznej grupie modelarskiej.
A ten filmik akurat widziałem trochę wcześniej.
czolgista86pl
 
Posty: 16
Dołączył(a): sobota, 19 października 2019, 12:07

Re: T-80B 1:72 Trumpeter

Postprzez czolgista86pl » wtorek, 22 października 2019, 09:48

Dziś w sumie to:
1. Złączyłem dwie połówki kadłuba w jedną spójną całość.
2. Dodałem hali do lin holowniczych, kilka razy nurkując po nie na podłogę. Bo mi odskoczyły z pincety.
3. Dodałem belkę do wyciągania z błota, kilka minut kombinując jak ją założyć w odpowiedniej pozycji - może nie do końca poprawnie rozszyfrowałem instrukcję.
4. Dodałem dodatkowe zbiorniki paliwa.
5. Dodałem tą tylną część od wydechu ? Nie wiem jak to się fachowo nazywa.
6. Odciąłem niepotrzebne części z gąsienic. I tu jest ciekawe rozwiązanie, gdyż gąsienice są odlane jako jedna całość z kołami napędowymi. Zazwyczaj w tej skali są albo gumowe albo segmentowe. Na moje wyczucie propozycja Trumpetera jest sensowna.
7. Złożyłem bryłę wieży wraz z jarzmem do działa.
8. Całość złożonych elementów pokryłem podkładem w sprayu Tamiya - szary neutralny.
Przez te kilka lat przymusowej przerwy zdążyłem zapomnieć jak potrafi śmierdzieć chemia modelarska :)
Testowałem też nowy dla mnie klej Tamki i muszę przyznać, że sprawdza się lepiej niż Contacta, której do tej pory używałem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Teraz podkład niech wyschnie sobie na spokojnie, a ja dalej będę rozkminiał nad właściwym odcieniem zieleni.
Pozdrawiam życząc miłego dnia.
czolgista86pl
 
Posty: 16
Dołączył(a): sobota, 19 października 2019, 12:07

Re: T-80B 1:72 Trumpeter

Postprzez czolgista86pl » środa, 23 października 2019, 08:53

Dziś w sumie zrobiłem bardzo mało, ale nie liczy się przecież tempo pracy.
Więc tak wieża dostała uzbrojenie główne - armatę. Rozważałem albo zestawową albo metalową RB. Metalowa jest dłuższa o kilka milimetrów. To jednak na nią ostatecznie padł mój wybór. Jak będzie widać na zdjęciach ma wyższy kąt podniesienia - nie wiem czy tak to się fachowo nazywa i można wieżą swobodnie obracać o 360 stopni. Zestawowa była w zasadzie pod kątem prostym i blokowała obrót na dodatkowych zbiornikach paliwa, tak więc wybór był prosty. Wieża dostała też ostatni właz tak więc bryła jest zamknięta.
Gąsienice poszły pod malowanie na ten moment jej wewnętrzne części gunmetalem. Zastanawiam się czy na ten kolor nie położyć jednej warstwy czarnego, tak żeby metalik przebijał spod spodu. Czy jest to dobry pomysł ?
I takie moje pytanie czy klej Tamiya Extra Tin Cement reaguje agresywnie z farbą emaliową ? Pytam, bo jeśli przed malowaniem zamontuje wszystkie elementy wyposażenia wieży to pędzlem mogę w pewne miejsca już nie dotrzeć. Gdyby nie było ostrej reakcji z farbą to wtedy mogę pomalować większość wieży i sukcesywnie dodawać elementy wyposażenia.
Obrazek
Obrazek
czolgista86pl
 
Posty: 16
Dołączył(a): sobota, 19 października 2019, 12:07

Re: T-80B 1:72 Trumpeter

Postprzez HubertKendziorek » czwartek, 24 października 2019, 08:05

czolgista86pl napisał(a):Gąsienice poszły pod malowanie na ten moment jej wewnętrzne części gunmetalem. Zastanawiam się czy na ten kolor nie położyć jednej warstwy czarnego, tak żeby metalik przebijał spod spodu. Czy jest to dobry pomysł ?


W dużej mierze zależy to od koncepcji ogólnej, czarny - pewnie mógłby być, jeżeli robisz czołg tuż po zjechaniu z montażu w fabryce, albo przed defiladą.

Ale jeżeli ma to być pojazd w normalnym użyciu, to poszedłbym jednak w brązy. Można to uzyskać także łoszami i pigmentami na czarnym podkładzie, ale w takim razie po co gunmetal na spodzie? Przecież efekt przetarcia do metalu można (i w sumie ja tak najczęściej robię) uzyskać na końcu, po wszystkich zabiegach ubrzydzających.

Obrazek
Source: https://www.vitalykuzmin.net/Military/Park-Patriot/
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2107
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: T-80B 1:72 Trumpeter

Postprzez czolgista86pl » czwartek, 24 października 2019, 14:24

Co do gąsienic wczoraj w necie wyszperałem filmik przedstawiający T-80 na poligonie. Patrząc na ten interesujący mnie element nie zauważyłem właśnie intensywnie czarnego wręcz kolor metaliczny wymieszany z błotem i ziemistym. Nie robię modelu na defiladę podwozie zamierzam trochę ubłocić.
Dziś mocowałem się głównie z wyrzutnikami granatów dymnych, mam nadzieję, że dobrze nazywam ten element.
W mojej skromnej opinii Trumpeter lekko skopał sprawę. Instrukcja nie do końca czytelnie przedstawia jak poprawnie je zamocować, po drugie detal na kolana nie powala. Między innymi nie ma zaślepek (tak to się nazywa? ) na końcu wyrzutnika. Co ciekawe T-72 z Revella ten sam element wyposażenia ma bardziej szczegółowy. Posiłkowałem się tym co jest na pudełku oraz zdjęciami z internetu. Walka trwała 45 minut. Na wieży wylądowały też dwa dodatkowe elementy.
Zaczynam teraz pracę nad układem jezdnym więc aktualizacja prac pewnie pojawi się w sobotę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
czolgista86pl
 
Posty: 16
Dołączył(a): sobota, 19 października 2019, 12:07

Re: T-80B 1:72 Trumpeter

Postprzez czolgista86pl » piątek, 25 października 2019, 12:22

Miniaturowy update głównie w kwestii wieży:
Dodałem dwa elementy i pokazuję zbliżenie na te wspomniane przez moją osobę wyrzutniki granatów dymnych:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Co do farby ostatecznie wybór padł na Dark Green z Revella. Wydaje mi się dużo bardziej odpowiedni, no i trochę z tego względu, iż nie miałem nigdy w życiu do czynienia z farbkami Ammo Mig i nie bardzo wiedziałem jak do nich podejść. Choć może stestuję na T-72, którego mam w pudle.
czolgista86pl
 
Posty: 16
Dołączył(a): sobota, 19 października 2019, 12:07

Re: T-80B 1:72 Trumpeter

Postprzez czolgista86pl » piątek, 25 października 2019, 12:28

Miniaturowy update głównie w kwestii wieży:
Dodałem dwa elementy i pokazuję zbliżenie na te wspomniane przez moją osobę wyrzutniki granatów dymnych:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Co do farby ostatecznie wybór padł na Dark Green z Revella. Wydaje mi się dużo bardziej odpowiedni, no i trochę z tego względu, iż nie miałem nigdy w życiu do czynienia z farbkami Ammo Mig i nie bardzo wiedziałem jak do nich podejść. Choć może stestuję na T-72, którego mam w pudle.
czolgista86pl
 
Posty: 16
Dołączył(a): sobota, 19 października 2019, 12:07

Re: T-80B 1:72 Trumpeter

Postprzez czolgista86pl » sobota, 26 października 2019, 10:34

Układ napędowy na miejscu. Wszystko zamontowane bez większych problemów. dosłownie kilka sekund zajęło mi precyzyjne zamontowanie tylnej "zębatki" tak żeby pasowała do gąsienic. W teorii bryła kadłuba mogłaby być kompletna, przez co nie musiałbym malować góry gąsienic , ale nie pójdę na taki przyspieszony krok. To co widać na fotkach to spasowanie na sucho.
Wieża dostała kolejne dwa elementy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
czolgista86pl
 
Posty: 16
Dołączył(a): sobota, 19 października 2019, 12:07

Re: T-80B 1:72 Trumpeter

Postprzez czolgista86pl » niedziela, 27 października 2019, 10:56

W sumie kadłub dostał już wszystko co potrzebuje instrukcja więcej elementów wyposażenia nie przewiduje.
Wieża jeszcze parę elementów ma.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
czolgista86pl
 
Posty: 16
Dołączył(a): sobota, 19 października 2019, 12:07

Re: T-80B 1:72 Trumpeter

Postprzez czolgista86pl » środa, 30 października 2019, 14:03

Wanna kadłuba po pracach malarskich. Maluję pędzlem. Kolor to Revell Dark RAF Green. Starałem się malować jak najbardziej cieniutkimi warstwami farby. W sumie położyłem dwie. Dałem farbie prawie 36 godzin przerwy pomiędzy kładzeniem kolejnych warstw. Detalu nie zalałem nadmiarem farby. Belka w kolorze drewna Humbrol 110 - w celu urozmaicenia kolorystyki.
Wieża czeka swoje 36 godzin na drugą warstwę, a po niej dojdą ostatnie szpargały na nią.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W rzeczywistym świetle zieleń jest bardziej ciemniejsza i wyraźniejsza, niestety aparat smartfona lekko przekłamuje rzeczywiste kolory. Pewnie jeszcze kilka minimalnych poprawek będzie.
czolgista86pl
 
Posty: 16
Dołączył(a): sobota, 19 października 2019, 12:07

Re: T-80B 1:72 Trumpeter

Postprzez czolgista86pl » piątek, 1 listopada 2019, 10:59

Wszystkie elementy na miejscu. Teraz jeszcze kilka elementów czeka na drugą warstwę - głównie na wieży. Dojdą jeszcze jakieś poprawki w malowaniu, ale nie do przesady.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
czolgista86pl
 
Posty: 16
Dołączył(a): sobota, 19 października 2019, 12:07

Re: T-80B 1:72 Trumpeter

Postprzez HubertKendziorek » piątek, 1 listopada 2019, 16:21

Niewiele widać na tych zdjęciach (za mało światła, słaba ostrość)... Może spróbuj oświetlić dwiema/trzema lampkami biurkowymi, dać jako tło biały brystol. Nawet z komórki zdjęcia powinny wtedy wyjść lepsze.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2107
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: T-80B 1:72 Trumpeter

Postprzez czolgista86pl » piątek, 1 listopada 2019, 17:18

Ok dzięki za poradę spróbuję podziałać w temacie. Ciekawe, że komórka lepiej łapała ostrość na model nie pomalowany...
czolgista86pl
 
Posty: 16
Dołączył(a): sobota, 19 października 2019, 12:07

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości