Blitzkrieg na pustyni i w warsztacie - Sd.Kfz 232 Fu Roden

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Blitzkrieg na pustyni i w warsztacie - Sd.Kfz 232 Fu Roden

Postprzez mnowogro » wtorek, 10 listopada 2009, 22:58

Witajcie,

korzystając z dnia wolnego postaram się coś zmajstrować małym kosztem. Mam sporą ochotę przećwiczyć jedną podpatrzoną technikę nakładania pustynnego kamuflażu (czytaj obić, obdrapań, prześwitujących warstw farb i czego tam jeszcze da rade zrobić). Nie jestem w stanie maltretować kilku wraków jedynie do tego używanych, więc w tym celu ofiarą padł sympatyczny ośmiokołowiec: Sd. Kfz. 232 Fu 8 rad.

Całość po odebraniu ze sklepowej lady:
Obrazek

Wersje malowania: (i tak będzie w barwach DAK, palmy i inne weźmiemy z zapasów)
Obrazek

Rzut oka na ramki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ładne szczegóły, nie jest tak źle.
Nieco gorzej przedstawiają się czarne ramki - używane w każdym wypuście ośmiokołowca, formy są już lekko zużyte, więc dla wielbicieli krystalicznie oddanego podwozia jest to nie do przyjęcia, u nas będzie zapiaszczone...
Obrazek

No to jedziemy na pustynię.
Tymczasem tło wypełni seria dla modelarskich masochistów - filmik po japońsku:
http://www.youtube.com/watch?v=40aKYQZ2vIQ

Pozdrawiam!
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Blitzkrieg na pustyni i w warsztacie - Sd.Kfz 232 Fu Roden

Postprzez mnowogro » czwartek, 12 listopada 2009, 05:58

W miarę posuwania się prac, było jeszcze wczoraj wieczorem:

Obrazek
Pocieniowane podpory przedniej osłony osłona wycięta z cienkiego arkusza PS, jedno z pudełek zaopatrzone w nową pokrywę, dodane haki z przodu i z tyłu, wstępnie zacząłem kombinować z polepszeniem zestawowych kanistrów oraz sprawdzam jak się wykonuje PART-owskie kanistry.

Obrazek
Miały być otworzone jedne drzwiczki, ale nie mogłem wybrać figurki która by pasowała aby zakryć puste wnętrze. Więc będzie zamknięty.

Jeszcze ciepły z warsztatu (koła nieprzyklejone, trzymają się na blue tacku).
Zamiast wydłubać coś patriotycznego, mam takiego kanciastego:
Obrazek
Obrazek

Ech, sporo pracy było przy wyginaniu osłon kierunkowskazów i lamp, kosz na kanistry zrobiony z papieru nasączonego CA,
Wydechy zrobione scratchowo - kawałek grubej ramki, uformowany na owal w przekroju, blaszka zabrana królewskiemu tygrysowi i wklejona na odwrót. Większość skrzyneczek poprawiona - dodane wieczka. Żywiczne koce i skrzynka to zestaw Armo. Podpory anteny z kawałka polistyrenu, zamarkowana izolacja za pomocą taśmy maskującej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Taki kanciasty, z mordki przypomina jakąś maszynę kroczącą imperium ;)
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Blitzkrieg na pustyni i w warsztacie - Sd.Kfz 232 Fu Roden

Postprzez mnowogro » środa, 25 listopada 2009, 23:52

Ciąg dalszy. Początkowe szybkie zdobywanie terenu zostało powstrzymane przez kontratak innych niezbędnych czynności życiowych (poza warsztatem też jest życie, ciekawe, co? ;) ) ale powolutku nadal prowadzę działania zaczepne, tym razem opanowując zupełnie przyczółek "modelu sklejonego do gruntowania".

Obrazek

Obrazek

Skleciłem linki holownicze, dodałem podpórki pod stelaż z kanistrami. Uchwyty na narzędzia na przednim pancerzu przyjdą z narzędziami. Lufkę zgubiłem w kosmosie pokoju, niech sobie orbituje spokojnie - więc symuluje ją kawałek ramki.
Bardzo ładny jest KM w tym zestawie, choć trudno było mi go rozwiercić. Dół wieżyczki wymaga szpachlowania i dołożenia kawałka plastiku, aby z grubsza przypomniało to rzeczywistość.

Obrazek

Obrazek

Dzięki uprzejmości Panzera4 dostałem też dwa koła zapasowe na tył. W obu wywaliłem środki, a w górnym zaznaczyłem dziury pod śruby. Bardzo dziękuję Radek!

Obrazek

Dziś chyba dostanie się do ludwikowej kąpieli, a w najbliższym czasie nieco się zagruntuje.
Z kanistrami nadal walczę - wymagają szpachlowania. A jeszcze tylko się spytam, na blaszce Parta z kanistrami:
http://www.jadarhobby.pl/part-p72060-ni ... p-169.html
są części lewa i prawa w dwóch rodzajach - z napisami i bez.
I teraz pytanko, bo nie mogę tego znaleźć w sieci - czy kanistry powinny mieć po napisie (lub bez) z każdego boku?
Czy też ma być tak, że napis może być z jednej strony a z drugiej bez napisu.
I czy napis jednoznacznie określa że w kanistrze jest benzyna, a brak napisu to jest woda?
Byłbym wdzięczny za odpowiedzi :)
Ostatnio edytowano czwartek, 26 listopada 2009, 15:29 przez mnowogro, łącznie edytowano 2 razy
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Blitzkrieg na pustyni i w warsztacie - Sd.Kfz 232 Fu Roden

Postprzez Adam Obrębski » środa, 25 listopada 2009, 23:54

Świetne detale jak na siedemdwójkę :!:
Pozdrawiam,
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam Obrębski
 
Posty: 1746
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 20:29
Lokalizacja: Łódź


Re: Blitzkrieg na pustyni i w warsztacie - Sd.Kfz 232 Fu Roden

Postprzez mnowogro » środa, 25 listopada 2009, 23:59

Bardzo dziękuję, ale trzeźwo patrząc to niewielka była moja ingerencja w zestaw. Szkoda że wszelkie wizjery i włazy w modelach Rodena tak niepozorne odstają od pancerza...

Kamilu, bardzo dziękuję! Heh, jak zwykle trzeba wiedzieć jakie pytanie googlowi zadać.
Na frazę キャニスター nie wpadłem :D
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Blitzkrieg na pustyni i w warsztacie - Sd.Kfz 232 Fu Roden

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » czwartek, 26 listopada 2009, 00:08

..trzeba się było języków uczyć :>
a tak na Poważnie- to na forum temat teutońskich kanistrów był poruszany parę razy- niemniej jednak tylko te dwa linki, na szybko, znalazłem. o ile dobrze pamiętam, to jakies Materiały siara i mariusz72 podrzucali- ale głowy za to nie dam
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Blitzkrieg na pustyni i w warsztacie - Sd.Kfz 232 Fu Roden

Postprzez siara1939 » czwartek, 26 listopada 2009, 02:02

Tu mala popowiedz w sprawie kanistrow.
Kanistry na wode mialy bialy krzyz malowany na boku.
Ostatnio edytowano środa, 2 grudnia 2009, 01:15 przez siara1939, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Blitzkrieg na pustyni i w warsztacie - Sd.Kfz 232 Fu Roden

Postprzez mnowogro » czwartek, 26 listopada 2009, 02:32

Super link Siara - właśnie przeglądam. Co do białego krzyża, to tyle też zauważyłem :) Na moim modeliku, te kanistry z czarnego plastiku będą z wodą.

Zastanawiam się czy by nie spróbować wyrzeźbić jakiejś matki i może by tak kilka kanistrów odlać w żywicy - zawsze to nowe doświadczenie. Co do techniki, to kanister sklejałoby się z dwóch części, i wtedy można by zachować tę charakterystyczną wzdłużną szparę - łączenie dwóch wytłoczonych części.

A tak BTW, to ten modelik jest zlepikiem kilku fajnych zdjęć:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Fotki z adresu afrikakorps.org i z książki której tytuł widać, do dyskusji tylko.

Widać na nich patent ze skrzynką i oponami na silniku, zawinięcie lin holowniczych, dodatkową skrzynkę na prawym błotniku z przodu, dodatkowy stelaż na kanistry.

Początkowo miał być w malowaniu Panzergrau, na który naniesiono błoto, a potem to błoto miało być wytarte na krawędziach, o jak tutaj:
Obrazek
Źródło: Panzer Colours, vol1., Bruce Culver, tylko do dyskusji

Ale właśnie zobaczyłem zdjęcie na którym jest ładny i wyraźny kamuflaż, i może by tak coś takiego sobie zapodać:
Obrazek
Fotka z adresu afrikakorps.org , do dyskusji tylko.

hmm...
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Blitzkrieg na pustyni i w warsztacie - Sd.Kfz 232 Fu Roden

Postprzez rollingstones » czwartek, 26 listopada 2009, 20:01

Zdjęcie kolorowe podoba mi się bardziej jako inspiracja. Ogólnie to świetna praca powstaje.
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: Blitzkrieg na pustyni i w warsztacie - Sd.Kfz 232 Fu Roden

Postprzez mnowogro » środa, 2 grudnia 2009, 01:12

Jednak będzie w szarym, z wyschniętym błotem.

Na razie podstawowy kolor - żadnej tam modulacji, bo i tak większość modulacji rozegra się w wyschniętym błocie ;)

Obrazek

Obrazek
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Blitzkrieg na pustyni i w warsztacie - Sd.Kfz 232 Fu Roden

Postprzez mnowogro » środa, 2 grudnia 2009, 05:56

Wykorzystałem niecnie spongeboba i dwiema szarościami obtłukłem i przetarłem. Potem ciemno-szarym washem podkreśliłem wszelkie wgłębienia.
Obrazek

Obrazek

Teraz kombinuję aby podmalować jakoś na inny kolor część pudełek na błotnikach, trzeba poprawić dwie palmy, podmalować km i działko.
Jak tylko tego się dokona, przyjdzie lekka ilość obić do gołego metalu, krawędzie poprawię na satynowo, i zacznie się nakładanie kamuflażu złożonego z błota :)
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Blitzkrieg na pustyni i w warsztacie - Sd.Kfz 232 Fu Roden

Postprzez Tomek Hejmo » środa, 2 grudnia 2009, 10:51

Ciekawie to wygląda, już wcześniej obserwowałem to zróżnicowanie szarości gąbką u Ciebie i muszę przyznać, że efekt jest niezły. Czekam na błoto, bo sam muszę się nauczyć je robić :)

Tomek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00


Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości