Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Postprzez mnowogro » sobota, 16 stycznia 2010, 03:53

Modelik zaczęty jakiś czas temu.

Zakupiony w sklepie z ciuchami z drugiej ręki, nadgryziony (prawie dosłownie) przez początkującego modelarza.

Początkowo chciałem tylko użyć wieżę, ale po zabawie z rozcinaniem i sklejaniem układu jezdnego zdecydowałem się aby go pokazać w całości.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niby taki duży...
Obrazek

a jednak mały...
Obrazek

Do końca nie zdecydowałem się jak go wykonać ostatecznie...
czy w zimowych klimatach...
Obrazek

czy może w leśnych?
Obrazek

Przez jakiś czas dojrzewał w pudełku, aż przyszedł czas gdy dorobiłem:
dwa kawałkigąsienic i podtrzymujący je trójkąa z przodu, oraz dodatkowych podtrzymywacze (?) rączek na przodzie kadłuba
I pojechałem z malowaniem...

Najpierw podkład - jakaś czarna farba akrylowa w dużej puszce - nieco zbyt matowa...

Obrazek
Obrazek
Ech, uderza w nutki ciemnej strony mocy...

Potem pojechałem z zielonym podkładem - chciałem aby był o wiele bardziej jasny niż w rzeczywistych pojazdach...
Obrazek
Zielony został rozjaśniony wstępnie, tak niby na środkach powierzchni, ale ponieważ ciężko mi się operuje aero, więc wyszło zupełnie przypadkowo...

Dalej zmieszałem dwa odcienie brązowego i jeden rdzawego:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po czym rozjaśniłem ten brązowy na środkach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No ciut przypomina kolor spotykany na pojazdach - te białe smugi pochodzące od osadów po niewytartej, odparowanej wodzie...

Potem przyszła kolej na oponowy kolorek...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Uff...

Starałem się utrzymać rozkład i ogólny kształt plam wg instrukcji i zdjęć pojazdu...

Nie wiem jak to robicie, ale nie potrafię zoptymalizować parametrów rozcieńczenia farby, dodatku opóźniacza, ciśnienia, ilości podawanej farby i odległości od modelu... Co 15 sek trzeba było przeczyścić dyszę... Największe różnice, które wynikły z kłopotów z utrzymaniem wąskiego strumienia, widać na przykładzie czarnej farby...
Gdybym tak potrafiłbym utrzymać taki wąziutki strumyczek przez dłuższy czas... Muszę się wybrać do kogoś na korepetycje, sam tego nie rozgryzę...
No to teraz czeka modelik na filtry, kalkomanie, podmalowanie detali, dalsze przebarwienia farby...
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Postprzez rollingstones » sobota, 16 stycznia 2010, 11:28

Korepetycje to ty powinienenś dawać - świetnie go pomalowałeś.
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Postprzez Rafal » sobota, 16 stycznia 2010, 12:55

Kamuflaż na Leosiach jest malowany fabrycznie od szablonów. Dlatego krawędzie są ostre tak jak tu http://picasaweb.google.com/lh/photo/16AOy3GqQA5uXxGZCkH2zA.

Cały kamuflaż powinien wyglądać jak tu:

http://www.armouredacorn.com/Reference/ArmourColours/Leopard%202.pdf
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1276
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Re: Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Postprzez spiton » sobota, 16 stycznia 2010, 13:46

Mam zaczęty ten model. Czeka od dwóch lat na polskie kalki ,-)))).
Tak, ze chętnie sobie pooglądam.
A przy okazji pytanko. Czy lufa nie jest za cienka??
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Postprzez piotr dmitruk » sobota, 16 stycznia 2010, 14:11

Zrób leśnego ducha w zimie, połóż siatki i posyp śniegiem.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9985
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Postprzez Michal » sobota, 16 stycznia 2010, 14:14

spiton co do polskich kalek na Leoparda 2A4 w 1:72 są dwie możliwości:
a) są takie w modelu Dragona, może ktoś z kolegów robił w innym malowaniu i poratuje cię (ja robiłem w polskim)?
b) składanie - "wiewórkę" można by podebrać z kalek na pojazdy 1 DPanc, numer taktyczny sklecić z jakiś pozostałości.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Postprzez Tomek Hejmo » sobota, 16 stycznia 2010, 15:47

Ale ładny. Jakimi farbami malowany? Co do strumienia, to spróbuj jeszcze bardziej farbę rozcieńczyć i ewentualnie zdejmij "koronkę" z aerografu, będziesz go mógł trzymać jeszcze bliżej modelu.

Tomek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Postprzez mnowogro » sobota, 16 stycznia 2010, 16:19

Bardzo dziękuję za komentarze :)

Chyba rzadko się zdarza, aby ktoś się tak napracował nad babolem ;)
Przeglądałem fotki w czasopismach i tak wydawało mi się że jednak wszystko malowane jest z taką rozmytą krawędzią (aczokolwiek o bardzo mały promieniu rozmycia).

Rolling - dzięki, ale na naukę nigdy nie jest za późno ;) i zawsze warto nauczyć się czegoś nowego :)

Rafał - dzięki za link do galerii :)

Spiton - nie mierzyłem lufki, ale wydaje mi się dość proporcjonalna. Jeśli chcesz, mogę zmierzyć suwmiarką.

Polskie Kalki - tutaj pójdę na łatwiznę i dostanie kalki zestawowe. Znowu Niemieckie... ale tym razem z Niemcami gramy w jednej drużynie ;)

Zrobiłem już wstępne próby z siatkami maskującymi, ale gaza którą mam ma trochę duże oczka... Próbował ktoś do tego celu rajstop?

Tomku, zieleń to MM acryl ze słoiczka (niestety zmazał się nr) potem rozjaśniony przez dodanie żółtej.
brąze to rdza pactry i brąz MM i natural wood agamy. Czerń to czarny gumowy agamy.

Cały czas malowany bez koronki, farby były rozcieńczany, bo malowałem przy dość niskim ciśnieniu...
Generalnie sam jeszcze nie wierzę że udało mi się go całego pomalować, 15 sekundowymi seriami ;) potem pół minutki czyszczenia...
Teraz całość przechodzi przez olejarnię ;)
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Postprzez mnowogro » sobota, 16 stycznia 2010, 17:01

Oleje - wyblaknięcia farby, przetarcia i inne...
Obrazek

Korzystam z pudełek po modelach - z jednej strony tekturka która dobrze wsysa olej z olei, z drugiej strony powierzchnia na której można mieszać farby z terpentyną, porównywać kolory z malunkami na pudełku - dla mnie świetna sprawa :)

Obrazek
Obrazek

Na czarnych plamkach widać sporo szarych przebarwień - niestety zbyt wiele jak na razie, ale zobaczymy co z tego wyjdzie.
Brąz jest fajnie zróżnicowany, ale brakuje mi jeszcze kilku akcentów, natomiast zieleń ma sporo kanarkowych odcieni - muszę domalować nieco ciemniejszych plam, a potem wrócić na to miejsce z plamkami bardziej bladymi.

Taki jest plan, zobaczymy co wyjdzie...
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Postprzez mnowogro » poniedziałek, 18 stycznia 2010, 01:19

No to teraz czas na podwozie -
teraz już wiem że na przyszłość łatwiej będzie pomalować na czarno, i potem brudzić... Niż malować na zielono, potem na czarno :)

Najpierw dostało się gąskom czerwonym błotem zrobionym z farbek akrylowych, potem na czarno pojechałem po nakładkach i bandażach - nie przykładałem się do obwódek bo i tak można to potem zamaskować błotem.

Potem przyszły pigmenty - najpierw malowałem zawiesiną pigmentu w terpentynie, potem nakładałem suche pigmenty i utrwalałem terpentyną.

Jeszcze się tutaj pobawię, ale wcześniej wrócę do podmalowania światełek :) o których zapomniałem...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Postprzez Robert P. » poniedziałek, 18 stycznia 2010, 11:12

Moje uwagi odnośnie kamo już znasz. Jak malowałeś gąski i bandaże kół, pędzelkiem? Nie łatwiej malować to osobno? :shock:
...cars that were like wild ferocious animals.
Avatar użytkownika
Robert P.
 
Posty: 1761
Dołączył(a): czwartek, 18 czerwca 2009, 21:08
Lokalizacja: Kraków, czasem Świętokrzyskie

Re: Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Postprzez Slash » poniedziałek, 18 stycznia 2010, 18:01

Działka zupełnie nie moja, ale zaintrygowałeś mnie tym modelem. Mam na stanie PzH 2000 revella w 1:72 od której nikt mnie nie chciał uwolnić i z czasem wpadłem właśnie na wizję al'a Twój duch leśny zimą. ;o)
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Postprzez zinnat1914 » sobota, 13 marca 2010, 12:20

Cudo, nawet moja Pz2000 (1:72) nie dorównuje twojemu Leopardowi. Uchwyty na wieży z jakiegoś zestawu?
zinnat1914
 
Posty: 22
Dołączył(a): sobota, 13 marca 2010, 12:05

Re: Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Postprzez spiton » sobota, 13 marca 2010, 13:02

Super się zapowiada. Zastanawiam się, czy nie powinieneś ochlapać błotem jeszcze boków.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Leoś, 2A4, Revell - leśny duch czy zimowa zjawa?

Postprzez bartek piękoś » poniedziałek, 15 marca 2010, 14:06

Jestem pod wrażeniem malowania. Byłem przekonany, że to od szablonów. Szacuneczek!
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 21:20
Lokalizacja: Radom

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości