Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

Re: Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Postprzez Kuba P. » piątek, 20 stycznia 2012, 21:09

Uhu, widzę że kupa lata nisko, więc się wypowiem zza zasłony.
Mi też model średnio pasuje, raz że jest dość dziwnie pomalowany a dwa, że ma jeden feler merytoryczny.

Malowanie mnie nie jara, bo ślady jak mniemam uszkodzeń farby są bardzo duże, za duże. Do tego dziwnie ułożone m.in. na drzwiach dostępu silnika. Wiadro, trepy i graciarnia niech sobie będzie, ale cienkie są gąsienice. Między napędowym a pierwszym kołem jezdnym są zbyt wysoko napięte. Ok, jakby cofał to tak by mogło być ale znów ich górny przebieg nie pasuje. Dobra, ja jestem paskudny, zakładam friule.
Nie podoba mi się taki wyjarany tłumik. Nawet mój sędziwy paździerz pędzony etyliną takiego nie ma. A stary jest jak piramidy.

Teraz będzie o sdkfzoznawstwie. Popraw mnie, jeśli się mylę i wolno używać ironii (byle nie o mamie) ale te Pakwageny w większości chyba były malowane i kamuflowane a kadłuby były już późnej produkcji, klapa nad silnikiem była podnoszona do góry, nie na boki.
AFV dał nie ten kadłub, wiem bo też go mam. Specjalnie kupiłem sobie dwa Funkwageny, bo tam są dwa kadłuby :mrgreen:

Pewnie teraz chcesz mi pojechać po rajtach, ale HALT! Jest pozytyw.
Ja ze swoim Pakwagenem vol 1 usiadłem, bo uznałem że fabryczna podłoga to dramat i to, jak zrobili obudowę nad skrzynią biegów zepsuje jego wygląd, na forach mnie wychłoszczą a ja sam zapłaczę się i nie będę już nigdy taki jak wcześniej. Okazuje się, że proca nad kadłubem wszystko pięknie zakrywa i tego badziewia produkcji AFV nie widać. Reszta rządzi.

Na koniec, kiedyś sobie zrobilem Hetzera i też takiego żółtka, też zrobiłem takie smutne zarysowania i obicia i wiem jak to jest :)

Miłego!
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Postprzez kicus » piątek, 20 stycznia 2012, 21:57

Kuba P. napisał(a):ale te Pakwageny w większości chyba były malowane i kamuflowane a kadłuby były już późnej produkcji, klapa nad silnikiem była podnoszona do góry, nie na boki.

Jeśli chodzi o klapę to jednak zbyt pobieżnie podszedłeś do tematu a co do reszty tego zdania to słowa "chyba" i "w większości"
mają tu kluczowe znaczenie.
Miłego.
Ostatnio edytowano piątek, 20 stycznia 2012, 22:05 przez kicus, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
kicus
 
Posty: 494
Dołączył(a): środa, 23 kwietnia 2008, 21:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Postprzez Kuba P. » piątek, 20 stycznia 2012, 21:59

Do tematu to ja dopiero będę podchodził i wtedy już bez "chyba" i bez "w większości" tylko konkretnie na upatrzonym egzemplarzu. Mam takowy więc mam się na czym wzorować.
Sorry, że nie zrozumiałem Twojej sztuki Stary. Ja ostatnio ślepy, głupi i głuchy jakiś jestem więc to może być to.

Miłego do kwadratu :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Postprzez Hobby » niedziela, 22 stycznia 2012, 02:43

Zacznę od banału czyli.. niebieskiej szmaty. A dlaczego nie może być niebieska ? Dlaczego trzeba brać standardową waffenowską, a porzucić choćby zdartą z babuni bo akurat jest przydatna ? Pracowałem parę lat jako czyściarz, potem nastawiacz maszyn i mimo, że dostawaliśmy czyściwo (Boże czego tam nie było ! ) to nie rzadko łapało się co wpadło w ręce lub wiatr przywiał.
Gadżety w schowkach dla mnie OK, a buty .. nadają życia temu modelowi, ludzie nie popadajcie w paranoję z ta standaryzacją ! Malowanie spoko, rzeczywiście stopień zużycia brzegów klap jest przesadzony w stosunku do powierzchni górnej płyty. Ale nie wykluczam, że tak mogło być, w końcu Wichura wiecznie coś modził przy silniku, dlaczego jego szwagier Ernst np, nie miałby tak robić. A że twardy w obyciu był to klapą walił "jak w kapuchę". Nie wyobrażam sobie, aby przy takim stopniu zużycia korpusu klapę bardziej "zczochrać". Mniejsza o to.
Gąski nie miały prawa się ułożyć ? A czemu nie, w końcu kierowca miał sprzęgło i nie koniecznie lewa strona z prawa się zgadzała. Z tych zdjęć nie wynika aż tyle abyśmy mogli tak dalekie wnioski wyciągać, a wątpliwości rozpatruję na korzyść modelarza.
Podoba mi się brudzenie, doskonale trafiony kolor kół przednich. Nie przemawia do mnie ten zwinięty koc w środku. Ale fotografia oszukuje. Dlatego niecierpliwie czekam, aby go obejrzeć na żywo. Fotografia cyfrowa ma swoje dobre, ale i złe strony, trzeba się czasem powstrzymać bo w realu okazuje się, że świat jest trochę inny.
Niech Cię nie zraża myśl moja prosta, smutny efekt reform szkolnictwa.
Obrazek
11 Inowrocławski Konkurs Modelarski 22-23 kwietnia 2017
Avatar użytkownika
Hobby
 
Posty: 291
Dołączył(a): sobota, 3 listopada 2007, 14:27
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Postprzez kicus » niedziela, 22 stycznia 2012, 11:20

Dzięki za próbę bronienia modelu ale to się nie liczy bo zbyt dobrze się znamy i Twoje zdanie może nie być w 100% obiektywne. ;o)
Chciałem już nie pisać ale spróbuję się wytłumaczyć dlaczego ostro zareagowałem na krytykę koperka.
Zrobiłem model, fakt, już od roku czekał pomalowany, pofiltrowany i poobijany, mniej więcej w takim etapie:
Obrazek
Nagle dostałem na niego wenę i postanowiłem dokończyć. Poświęciłem temu bardzo dużo czasu bo model zapowiadał się według mnie dobrze. Wnikliwie oglądający go może spostrzec, że nie ma na nim tych miniowych rys i spękań. No nie jestem jeszcze wirtuozem pędzla abym dał je namalować na modelu. To efekt uboczny jakiejś dziwnej reakcji lakieru do włosów na farbę która to po kilku miesiącach zwyczajnie popękała. Ten efekt na Paku wydaje się być przesadzony ale w rzeczywistości wydał mi się na tyle intrygujący, że postanowiłem go pozostawić.
Po wystawieniu galerii z ukończonym modelem tu i na sPWM-ie dostałem kilka pochlebnych recenzji więc utwierdzilo mnie to w przekonaniu, że to kawal dobrej roboty.
Nagle, dostaję wpis od kogoś kogo zupełnie nie kojarzę a pisze tak jak by był moim fanem i go zawiodłem:
No Panie.. Stać Cię na więcej!

Może i stać, ja sam tego nie wiem a skąd on to może wiedzieć pomyślałem.
A potem krytyka:
cienkie obicia(na paku jeszcze ale na sdku słabe), po czym ten rozprysk na osłonie paka?

Ale brak wyjaśnienia czemu cienkie i jakie powinny być według niego.
Pootwierane skrzynki mnie nie przekonują, a to co z nich wystaje w szczególności

Ok, ale brak wyjaśnienia czemu. A pozamykane przekonają?
Skąd pomysł na niebieską szmatę?

Pytanie kuriozalne, skąd pomysł. Ciśnie się na usta chęć odpowiedzi, że z d..y
Te pakunki w środku też nijakie. Podstawka też taka sobie.

Ale brak choćby słowa dlaczego nijakie i takie sobie. Brak wyjaśnienia jakie powinny być.
I na koniec deser:
Jedyne co mi przypadło do gustu to wiadro i mapa.

Czyli ostro po jajkach. Myślisz sobie, mapa się podoba bo akurat ja jej nie robiłem a jedynie wyciąłem.

Kolejny post Pawła Leszczyńskiego utrzymany w podobnym tonie. Ja bardzo proszę o krytykę ale nie w stylu: to słabe, to kiepskie, nijakie, bez podania argumentacji dlaczego. Taka krytyka nie daje mi nic co mógłbym wykorzystać przy moich kolejnych modelach, nie mówi mi w jaki sposób miałbym coś poprawić. Taka krytyka jest bezproduktywna. To mnie tylko informuje pobieżnie o gustach komentującego ale tylko pobieżnie, bo wiem co mu się nie podoba ale już nie dowiaduje się jak by miało być aby było ok. Napisać o modelu że jest słaby, nawet o najlepszym, to nie jest sztuka. Sztuką jest to racjonalnie uargumentować. Ale to też trzeba umieć zrobić, to świadczy o klasie modelarza.
Tyko o to mi chodziło i aż o to.
Avatar użytkownika
kicus
 
Posty: 494
Dołączył(a): środa, 23 kwietnia 2008, 21:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Postprzez Hobby » niedziela, 22 stycznia 2012, 18:51

kicus napisał(a):Dzięki za próbę bronienia modelu ale to się nie liczy bo zbyt dobrze się znamy i Twoje zdanie może nie być w 100% obiektywne. ;o)

To nie jest próba bronienia tylko moje osobiste zdanie. Ci co mnie znają wiedzą, że nie bronię czegoś do czego nie mam przekonania, w takich wypadkach raczej milczę. Nie mam oporów przed zmianą zdania, jeśli argumentacja do mnie trafia. Nie upieram się dla zasady, a to czego nie lubię najbardziej to dziwnej maniery, że krytyka polega wyłącznie na wypominaniu błędów. Nie jestem fachowcem, raczej obserwatorem. Nie potrzebuję więc dowartościowywać się szukając wad u innych.
Niech Cię nie zraża myśl moja prosta, smutny efekt reform szkolnictwa.
Obrazek
11 Inowrocławski Konkurs Modelarski 22-23 kwietnia 2017
Avatar użytkownika
Hobby
 
Posty: 291
Dołączył(a): sobota, 3 listopada 2007, 14:27
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Postprzez spiton » niedziela, 22 stycznia 2012, 19:07

O widzę, że w pancerce klimat prawie jak w lotnictwie ,-))
Mi się podoba. Faktycznie przednia klapa mogłaby być bardziej zjechana, a rozbryzg - marmurek na tarczy paka jest dziwny , ale model ma fajną koncepcję wizualną- jednokolorowe kamo i pootwierane schowki z kolorowym szajsem jako rodzynkiem dopełniającym kompozycje. Lubie takie pomysły, zwłaszcza , że pomysł ten zadziałał( w moim przekonaniu).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Postprzez kicus » niedziela, 22 stycznia 2012, 20:17

Dzięki po raz wtóry spiton. Tak jak wcześniej napisałem, rozbryzg to niezamierzony efekt tylko pęknięcie powłoki malarskiej po pewnym czasie. Poprawienie tego wiązałoby sie z ponownym malowaniem (co nie wchodziło już w grę) ale efekt wydał mi się na tyle ciekawy, że to zostawiłem. Duże, jasne, wyostrzone programowo fotki tylko pogłębiają efekt. Na żywo jest to według mnie dużo mniej rzucające się w oczy. Pewnie będziesz w Bytomiu i jak nie zapomnisz to odszukaj ten model i pooglądaj na żywo. Wszystko jest naprawdę bardziej stonowane. Ktoś wcześniej napisał o "teatralnie pootwieranych zasobnikach", czy lepiej byłoby zrobić je pozamykane? Chyba nie. Ten zwinięty koc w schowku wewnątrz to wywalę bo rzeczywiście klucha niesamowita, ale przecież nie ja go rzeźbiłem.
Reasumując, zapraszam do oglądania modelu na żywo w Bytomiu a potem na innych konkursach. Być może ktoś z Was zmieni o nim zdanie, jedni na lepsze a inni na gorsze. Ja cieszę się, że nie przeszedł bez echa jak co poniektóre modele na forum.
Avatar użytkownika
kicus
 
Posty: 494
Dołączył(a): środa, 23 kwietnia 2008, 21:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Postprzez eljazz » niedziela, 22 stycznia 2012, 20:46

Model sam się broni, a Ty rób swoje bo robisz to dobrze. pozdro eljazz
Avatar użytkownika
eljazz
 
Posty: 145
Dołączył(a): piątek, 29 lipca 2011, 11:29

Re: Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Postprzez badger » niedziela, 22 stycznia 2012, 21:25

Wiesz - nie zamierzam Cię atakować, ale dla mnie to słabszy Twój model - nie znaczy to że do bani jest.
Oglądałem inne Twoje modele - też na żywo (robisz dużo lepsze modele niż ja, spokojnie mogę to przyznać) - ten po prostu wyszedł słabiej i tyle.
Pozdrawiam Jacek

Każdy patrzy na świat przez własne okulary
Obrazek
Avatar użytkownika
badger
 
Posty: 710
Dołączył(a): sobota, 22 marca 2008, 08:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Postprzez kicus » niedziela, 22 stycznia 2012, 21:38

Dzięki za wpisy Panowie.
Jacek, nigdy nie mówiłem, że to mój najlepszy model, gorsze też pewnie się przytrafią, nie jestem robotem, cały czas eksperymentuję ale jak zauważyłeś nie jest totalnym dnem jak to mi próbowano wmówić. Ale jeśli dla kogoś jest tandetą to chciałbym poznać konkrety, dlaczego tak uważa i uniknąć błędów w przyszłości. To jest dla mnie cenna krytyka tak zwana konstruktywna. Jak ktoś napisze, że mu się nie podoba ale nie powie z jakiego powodu to mi nic nie da. Napisał ktoś że odpryski cienkie, ok ale czemu? Za dużo czy za mało? Za duże czy za małe? Może nie ten kolor? Może nie w tych miejscach co trzeba? Naprawdę nauczmy się konstruktywnie krytykować bo się niedługo wszyscy pozamykają z warsztatami na blogach czy zamkniętych forach a przecież nie o to chodzi. Dlaczego na tym forum jest coraz mniej pancerniaków pokazujących warsztaty i galerie? Co się stało? Niech każdy spróbuje sobie odpowiedzieć na to pytanie.
Avatar użytkownika
kicus
 
Posty: 494
Dołączył(a): środa, 23 kwietnia 2008, 21:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Postprzez Kuba P. » niedziela, 22 stycznia 2012, 21:58

No dobrze, to ja powtórzę konkretnie:

[1] Odpryski są za duże i zbyt mało ostro namalowane. Są rozłożone przeważnie schematycznie, układają się w większości na krawędziach elementów stanowiących płyty kadłuba i blach wyposażenia. Pokryte są nimi błotniki, oryginalnie wykonane z cienkiej blachy zaś same błotniki nie są nijak zniekształcone. O ile można uwierzyć w zejście farby z płyty pancernej tak uszkodzenie błotnika najpierw spowoduje jego deformację a potem ubytek farby. Dowody fotograficzne do znalezienia samemu w google. Zdecydowanie lepiej wygląda kanister umieszczony na lewej ścianie kadłuba, szkoda, że takich śladów nie ma wszędzie.

[2] Gąsienice. Lewa gąsienica jest nienaturalnie ułożona w górnym biegu miedzy kołem napinającym a pierwszym jezdnym. Prawa gąsienica jest nienaturalnie uniesiona w jej dolnym biegu między miejscem styku z ziemią i kołem napędowym. Wynika to jak sądzę z użycia winylowych gąsienic dołączonych do zestawu.

[3] Pak 40 ma bardzo wyraźnie otarty zamek za to nie widać na lufie czy podstawie armaty żadnych imitacji śladów od odrzutu lufy przy strzelaniu. Klin zamka powinien być tak samo wytarty jak korpus a jest w kolorze "nadwozia".

[4] Tłumik jest pomalowany bardzo nienaturalnie. Jednolity, bardzo matowy. Wylot rury nienawiercony.

[5] Koła mają wykonane ślady kurzu czy błota, tak samo rozumiem gąsienice. Zdecydowanie psuje wrażenie realizmu użycie dwóch kolorów tego błota/kurzu. Koła są jaśniejsze niż gąsienice.

[6] Kwestia pokrywy komory silnika. AFV dał nie ten kadłub. W zdecydowanej większości powinien być późny z innego typu pokrywą, nie dwoje otwieranych na boki drzwi a podnoszona do tyłu klapa i mniejsza otwierana na bok. Ale OK, niech zostanie.


Wydaje mi się, że wzorowałeś się na tym modelu:
http://www.network54.com/Forum/110741/m ... 2+Pakwagen

Tu mamy wrak, który być może stał na wrakowisku i kilka miesięcy, niewykluczone że i lat. Twój model ma przedstawiać pojazd w służbie. Jakoś mi to nie pasuje.

Trudno mi napisać, że mi się ten model podoba jak mi się nie podoba. Sorry. Nie wiem czy Ci sie to spodoba, co napisałem czy będziesz się gniewał. Wymieniłem konkretnie co psuje moim zdaniem model. Mam po prostu inny gust.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Postprzez kicus » niedziela, 22 stycznia 2012, 22:13

O i na takie coś czekałem bo większość rzeczy da sie poprawić od tzw. ręki. jedynie z ułożeniem gąsek nic nie zrobią bo jak słusznie przypuszczasz sa to gumiaki i tak cudem przykleiły mi sie do pomalowanych wcześniej kół.
Nie zgodzę się tylko z dwiema rzeczami:
1. jak nie nawiercony tłumik jak już fabrycznie był nawiercony?
2. co do klapy to jak najbardziej prawidłowa tu masz link do warsztatu i wyjaśnienie p.Marka Jaszczołta dlaczego oraz fotkę pojazdu z tym typem kadłuba.
WARSZTAT

Podsumowując, to co napisałeś jest niezwykle cenne bo człowiek nieraz nie dostrzega tego co widzą inni. Gdyby tak napisali inni krytykanci to nie dośc że bym im podziękował to jeszcze w przy okazji ewentualnego spotkania postawiłbym im browara. A tak postawię go chętnie jedynie Tobie. W kwietniu zapraszam na konkurs do Inowrocławia. :)
Avatar użytkownika
kicus
 
Posty: 494
Dołączył(a): środa, 23 kwietnia 2008, 21:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Postprzez Kuba P. » niedziela, 22 stycznia 2012, 22:20

kicus napisał(a):1. jak nie nawiercony tłumik jak już fabrycznie był nawiercony?


Nie tłumik ale rura ma zdecydowanie za grube ścianki, nienawiercona. Wystarczy to wiertełkiem rozwiercić i od razu będzie lepiej wyglądało.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Sd.Kfz. 251/22 Pakwagen AFV Club 1:35

Postprzez kicus » niedziela, 22 stycznia 2012, 22:25

Ok, kumam. A tu link do obrazka z klapą:
link
Celowo nie wklejam obrazka bo nie znam źródła.
Avatar użytkownika
kicus
 
Posty: 494
Dołączył(a): środa, 23 kwietnia 2008, 21:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości