Panther G Dragon 1/35

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

Re: Panther G Dragon 1/35

Postprzez Radek Pituch » czwartek, 7 kwietnia 2016, 14:22

Drunkmaster napisał(a):szczególnie ciesze się obrazkami :)


Zgłosiłbym jeden czy drugi na foto ćwierćwiecza, ale tak trochę głupio samemu na siebie donosić.
Avatar użytkownika
Radek Pituch
 
Posty: 2152
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Panther G Dragon 1/35

Postprzez siara1939 » niedziela, 10 kwietnia 2016, 07:11

Za dobre zdjecia na nominacje.
Fajny kociak Marek.
Kola przykurzone, a jednak kolor widac. Nie przesadnie.
Kolor uchwytu nozyc OK? :-)
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Panther G Dragon 1/35

Postprzez cooper69 » niedziela, 10 kwietnia 2016, 09:14

Z tego co czytałem to zdarzały się z drewna i bakelitu
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 863
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 11:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Panther G Dragon 1/35

Postprzez siara1939 » niedziela, 10 kwietnia 2016, 10:20

Tylko koncowki uchwytow byly z bakelitu, reszta izolatora byla zrobiona z prasowanej tektury i miala ciemny, brazowy kolor gdy nowe.
Z czasem sie rozwarstwialy i stawaly sie jasniejsze.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Panther G Dragon 1/35

Postprzez bartek72 » niedziela, 10 kwietnia 2016, 14:43

Widziałem na własne oczy, można nawet powiedzieć, że macałem. :)
Naprawdę mi się podoba (to naprawdę czwarty model ?), a jedyne co miałbym mu do zarzucenia to, zważywszy na jego uszkodzenia (wieża z innego pojazdu, łata na kadłubie, itd), jego dość lekkie złederingowanie. Marku, do Moson jeszcze zdążysz go bardziej zmęczyć ;o)
A przy okazji - w literaturze tematu pokutuje przekonanie jakoby Pantery z MNH (trójkolorowe w pochyłe paski) nie miały kamuflażu na poziomych powierzchniach - w co mi raczej trudno uwierzyć... Macie może jakieś zdjęcia obalające tą tezę? Zdjęć ją potwierdzającą nie potrzebuję, bo o błędną interpretację zabrudzonych i przepalonych na fotografiach górnych powierzchni pojazdów jest dość łatwo...
Avatar użytkownika
bartek72
 
Posty: 784
Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 19:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panther G Dragon 1/35

Postprzez Radek Pituch » niedziela, 10 kwietnia 2016, 15:05

Tutaj widać, że pasów na poziomych płaszczyznach nie widać.
Obrazek

Obrazek

Mam jeszcze jedno zdjęcie zrobione z góry wysadzonej Pantery MNH z odrzucona wieżą, ale jak na złość nie mogę wyszperać w archiwach..
Avatar użytkownika
Radek Pituch
 
Posty: 2152
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panther G Dragon 1/35

Postprzez bartek72 » niedziela, 10 kwietnia 2016, 15:28

Radku, to że są zdjęcia, na których tych pasów nie widać to ja wiem - chodziło mi o takie, na których je widać!
No bo co, Marek jednak ma źle pomalowaną wieżę? :P
Avatar użytkownika
bartek72
 
Posty: 784
Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 19:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panther G Dragon 1/35

Postprzez Radek Pituch » niedziela, 10 kwietnia 2016, 15:36

Na to wychodzi, dyletanctwo i fantasmagorie. Prawdziwego modelarstwa panterowego w Polsce już nie ma.
Avatar użytkownika
Radek Pituch
 
Posty: 2152
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panther G Dragon 1/35

Postprzez bartek72 » niedziela, 10 kwietnia 2016, 15:39

Albo jeszcze nie ma! ;o)

A tak na serio, to Marek w Bytomiu mówił mi, że ma bodajże dwa takie zdjęcia - tak więc na jego reakcję tu głównie liczę.
Poza tym jest jeszcze jeden Marek, który mógłby moje wątpliwości rozwiać/potwierdzić... 8-)
Avatar użytkownika
bartek72
 
Posty: 784
Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 19:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panther G Dragon 1/35

Postprzez Marek Barański » niedziela, 10 kwietnia 2016, 23:17

Założyłem że późne pantery MNH (w paski) były zasadniczo miniowe z szerokimi pasami zieleni i cienkimi piaskowymi.
Teorię tę wydaje się potwierdzać zdjęcie pantery z Kotzing i obrazek :mrgreen: namalowany po wojnie a przedstawiający pantery z Vyskova. Zdjęcia do celów dyskusji z internetu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeśli wozy były "podstawowo-miniowe" to niepomalowane górne powierzchnie moim zdaniem kiepsko kamuflowałyby pojazd (do czasu zapylenia/zabłocenia).

Moim zdaniem na lepszej jakościowo kopi zdjęcia panter z Vyskowa coś tam (w sensie pasy) majaczy w okolicach włazu kierowcy. Strop wieży może być brudny albo wypalony.

Obrazek

Na lepszym skanie tej drugiej pantery od Radka w okolicach włazu radiooperatora i na wieżowym wentylatorze też jest coś jasnego, reszta wieży niestety wypalona.

Obrazek

Poniżej coś majaczy w okolicy peryskopu kierowcy ale foto słabe i czołg chyba spalony.

Obrazek

Ostatnia fotka , wydaje mi się że widzę dwa kolory na pancernej osłonie wlotu powietrza do silnika. Zasobniki od góry tez mają paski.

Obrazek

Przepatrzcie zasoby, może coś razem wymyślimy.

Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panther G Dragon 1/35

Postprzez Radek Pituch » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 08:17

Czy to jednak nie nazbyt naciąga teza, choć znajduje logiczne uzasadnienie? Na tych zdjęciach, które są znane w zasadzie widać tyle, że poziome płaszczyzny zdają się być jednolite. To chyba nie przypadek.
Avatar użytkownika
Radek Pituch
 
Posty: 2152
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panther G Dragon 1/35

Postprzez bartek72 » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 11:09

A to mój własny wkład do dyskusji (niestety niewiele do niej wnoszący):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
bartek72
 
Posty: 784
Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 19:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panther G Dragon 1/35

Postprzez Radek Pituch » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 13:29

Ja mam jeszcze taką perełkę,
Obrazek
Avatar użytkownika
Radek Pituch
 
Posty: 2152
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panther G Dragon 1/35

Postprzez Mamelon » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 14:27

Ale męczycie się z tym malowaniem. :roll: Przerzuciłem kilka stron, obejrzałem zdjęcia czarno-białe i kolorowe plansze i nigdzie nie spotkałem się z malowaniem Pantery z MNH (trójkolorowe w pochyłe paski) na poziomych powierzchniach. Tylko na cupoli dowódcy, lufa, jarzmo, obudowach wentylatorów + zasobniki z tyłu.

Pod koniec wojny Niemcom wszystkiego brakowało, więc można sądzić że farb również. Były dwa kolory bazowe takiego kamuflażu zielony i rdzawo - brązowy (używali podkładowy).

Kolega Marek popełnił błąd w malowaniu tego maskowania - po pierwsze jak były ukośne linie to nie były łączone z falistymi liniami. Mówimy tu o przepisowym odgórnie przykazanym sposobem malowania, a nie frontową fantazją członków załogi po kilku potyczkach. tak więc, albo wszystko na falisto, albo na prosto po skosie jak na grafice poniżej, która też nie jest idealna, bo np. jarzmo i wentylatory były malowane, a tu nie. :-/

Obrazek

Nie wszystkie zdjęcia które zamieściliście ukazują to charakterystyczne ukośne malowanie. Więc sobie je darujmy. :mrgreen:
Avatar użytkownika
Mamelon
 
Posty: 264
Dołączył(a): niedziela, 25 lipca 2010, 12:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Panther G Dragon 1/35

Postprzez Marek Barański » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 15:24

Bartek, ta twoja z dzwonem i z babą (chyba ten sam wóz) to po mojemu wcześniejsza wariacja tego malowania i tak sobie myślę że te pantery były zielone w pasy brązowe i piaskowe. Jest parę zdjęć takich czołgów z Arden i co ciekawe mają równe pasy na jarzmie i faliste na kadłubie i wieży.
Koledze Mamelonowi dziękuję za cenny głos w dyskusji, obrazki ładne tyle że ja zdjęcia takiej pasiastej pantery malowanej na ostro nie widziałem. Ma Kolega może wytyczne do tego "przepisowego malowania" ?
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości