Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

Re: Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Postprzez nie_kamil2 » sobota, 10 września 2016, 11:44

ewpiga napisał(a):Osobiście bardziej lubię określenie - stylizacja.


Te bohomazy to stylizacja? Łał.
Zawsze krzewiłeś bylejacyzm, tyle, że w budowie. Sypałeś co miałeś pod ręką na model i składałeś bez dbałości o szczegół i estetykę (zresztą pewnie dlatego dorabiałaś tak chętnie ideologię o artyzmie). Malarsko jednak kiedyś o ten szczegół i tę estetykę w jakimś stopniu dbałeś, widać to zresztą na fotce od fraglesa. Nieprzesadnie, ale jednak. Była to jednak też równia pochyła i doczekaliśmy się dna dna. Nawet nie starasz się już oddać tego co chcesz namalować, po prostu maziasz. Tragedia!
nie_kamil2
 
Posty: 32
Dołączył(a): sobota, 11 lipca 2015, 17:53

Reklama

Re: Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Postprzez ewpiga » sobota, 10 września 2016, 22:04

fragles napisał(a):
ewpiga napisał(a):fragles :arrow: ...Nie cofam się a idę z postępem.. do flagi posłużyłem się drukarką plujką, a zaraz będę drukował jakieś bambetle w 3D.

A zrób nawet przy pomocy motocykla suzuki. Co to ma do rzeczy, skoro efekt finalny wskazuje na regres?

Ale, co..mam zmienić drukarkę. Gadamy o fladze? czy poruszasz już zupełnie inny temat?
nie_kamil2 napisał(a):*

To dopiero rozgrzewka. ;o) No cóż modelarstwo samo w sobie jest uproszczoną bliską groteski karykaturą realnego przedmiotu a ja nie widzę potrzeby aby świadomie wykorzystywać tej kiczowatości jako formy wypowiedzi, tworzonej na przekór panującym "standardom", pokazując, że wszechogarniająca kultura masowa jakim jest modelarstwo również może stanowić cenne tworzywo? (nie klasyfikuje tu modeli A. Ziobera, bo to jest zupełnie inna liga) Uprawiam frajdolarstwo, a czy jest bardzo nowatorskie, czy tylko trochę, czy po prostu jest hobby-pacykowaniem od czasu do czasu "rzeźby z plastiku", która rozładuje moje emocje...to już jakby kwestia wtórna.
Mam się czymś przejmować?
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Postprzez nie_kamil2 » sobota, 10 września 2016, 23:47

ewpiga napisał(a):Uprawiam frajdolarstwo


Nie zrozumiałeś, nie interesuje mnie co uprawiasz tylko jak to robisz. Tym się różnimy, że ja nie oceniam stylu, założenia, podejścia, koncepcji, formy, techniki, charakteru i nie krytykuję wpływu mody, maniery, kanonu, trendu, kiczu. Interesuje mnie warsztat, gracja, estetyka, finezja, rzemiosło, kunszt. Widzę model, analizuję założenia, akceptuję je i dopiero od tego momentu oceniam.
Frajdolarstwo to sposób na modelarstwo, a właściwie wiele sposobów i nie ma nic wspólnego z partactwem. Nikt mi nie wmówi, że partactwo przynosi frajdę, a staranność już nie. A ty staczasz się po równi pochyłej partactwa właśnie.

ewpiga napisał(a):(nie klasyfikuje tu modeli A. Ziobera, bo to jest zupełnie inna liga)


Och, wręcz przeciwnie, oscylujecie na podobnym poziomie bylejakości. Obaj bazujecie na tzw. "pierwszym wrażeniu" które jest dobrym oszustwem dla laików. I obaj pod tą przykrywką uprawiacie partactwo. Ty to które opisałem, malarskie bohomazy, kleksy od pędzla które w założeniu mają coś przypominać. A. Ziober uproszczenia i podstawowe braki malarskie.


ewpiga napisał(a):Mam się czymś przejmować?


Mnie się o to pytasz? Sam sobie odpowiedz na to pytanie. Jeśli zakładasz, że będziesz wymagał wyłącznie od innych, a od siebie nie to absolutnie nie masz czym.
nie_kamil2
 
Posty: 32
Dołączył(a): sobota, 11 lipca 2015, 17:53

Re: Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Postprzez 45Tomi » niedziela, 11 września 2016, 01:14

Stylizacja.... Tyle, że odbiegamy tu dość mocno od "modelarstwa redakcyjnego". Umówmy się bowiem - ta Lancia nie wygląda jak pojazd z 1942 czy 1943 (obojętnie). Ten model wygląda jak pojazd z tamtych czasów, ale przeleżakowany gdzieś pod chmurką kilkadziesiąt lat. Powtórzę - jeśli tak miało być, to super. Jeśli nie -mamy do czynienia, ze świetną interpretacją, która nie jest jednak modelem redukcyjny.
45Tomi
 
Posty: 248
Dołączył(a): czwartek, 11 lutego 2010, 16:08

Re: Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Postprzez ewpiga » niedziela, 11 września 2016, 21:47

45Tomi napisał(a):...Tyle, że odbiegamy tu dość mocno od "modelarstwa redakcyjnego"...

Modelarstwo redukcyjne w internecie /moim zdaniem/ uprawia..,może 3-4 ludzi w tym jeden, który tutaj pokazuje relację z budowy modelu. Ja nie mieszczę się w tej kategorii..ponadto uważam iż większość prac tutaj, czy na innych forach nie ma jakiegoś wyraźnego przesłania.
nie_kamil2 napisał(a): Frajdolarstwo to sposób na modelarstwo, a właściwie wiele sposobów i nie ma nic wspólnego z partactwem. Nikt mi nie wmówi, że partactwo przynosi frajdę, a staranność już nie. A ty staczasz się po równi pochyłej partactwa właśnie.

Sklejanie modeli..hobby jak hobby, coś jak szydełkowanie albo uprawiane ogródka..,nie ważne jak do tego podchodzisz...liczy się spędzenie wolnego czasu w fajny, użyteczny dla ciebie sposób. Inny punkt widzenia?
Modelarstwo nie jest dziedziną sztuk jak fotografia, malarstwo czy grafika gdzie włożony wysiłek w warsztat finansowo zaprocentuje. Sklejanie i malowanie plastikowych modeli nie ma aż takiej rangi, abym musiał wbijać się na wyżyny kreatywności aby kogoś tutaj zadowolić. Ja nie widzę problemu, czyli nie widzę jakiegokolwiek realnego nacisku, na to abym musiał doszlusować do kategorii i emocji jakimi żyje tutejsza mała społeczność.
nie_kamil2 napisał(a):Och, wręcz przeciwnie, oscylujecie na podobnym poziomie bylejakości. Obaj bazujecie na tzw. "pierwszym wrażeniu" które jest dobrym oszustwem dla laików. I obaj pod tą przykrywką uprawiacie partactwo. Ty to które opisałem, malarskie bohomazy, kleksy od pędzla które w założeniu mają coś przypominać. A. Ziober uproszczenia i podstawowe braki malarskie..

Gdzie mi tam z moimi umiejętnościami do gościa..ale dzięki za tzw. "pierwsze wrażenie"
Facet jest naprawdę dobry w tych uproszczeniach i bylejakości. Tymi swoimi bezsensownie oddartymi z poszycia modelami w kiepawym malowaniu potrafił oszukać nie tylko cały modelarski świat z jego wszystkimi sędziami ale nawet swoich sponsorów razem wziętych
(a tydzień temu oszukał zdaje się szkotów) Pytanie..co oni tam i w jaki sposób na zachodzie oceniają?? Rozumiem, sędziowie to sędziwe pały i ślepe dziadki, a te wszystkie konkursy na których startuje..oscylują w kategorii gminnych, mało znanych imprez..a jakby przyjechał z modelem do Bytomia to na pewno by nie wygrał. :mrgreen:
nie_kamil2 napisał(a): Jeśli zakładasz, że będziesz wymagał wyłącznie od innych, a od siebie nie to absolutnie nie masz czym.

Ja niczego sobie z góry nie zakładam ani niczego nie wymagam. Sadzisz, że ludzie/modelarze nie mają świadomości?
Zrobią to, czego ja od nich oczekuję? Nie jestem tak dobry z psychologi, żebym potrafił dotrzeć do każdego zakutego łba..tu mnie nie przeceniaj.
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Postprzez nie_kamil2 » poniedziałek, 12 września 2016, 02:39

ewpiga napisał(a):Ja niczego sobie z góry nie zakładam ani niczego nie wymagam. Sadzisz, że ludzie/modelarze nie mają świadomości?
Zrobią to, czego ja od nich oczekuję? Nie jestem tak dobry z psychologi, żebym potrafił dotrzeć do każdego zakutego łba..tu mnie nie przeceniaj.


Między oczekiwaniem, a spełnieniem oczekiwań nie ma związków przyczynowo skutkowych. To, że nikt tego nie spełni nie znaczy, że czegoś się nie spodziewasz.
Krytykujesz i nie oczekujesz? To po co to robisz? Chyba, że chodzi o zupełnie co innego...

ewpiga napisał(a):Facet jest naprawdę dobry w tych uproszczeniach i bylejakości. Tymi swoimi bezsensownie oddartymi z poszycia modelami w kiepawym malowaniu potrafił oszukać nie tylko cały modelarski świat z jego wszystkimi sędziami ale nawet swoich sponsorów razem wziętych
(a tydzień temu oszukał zdaje się szkotów) Pytanie..co oni tam i w jaki sposób na zachodzie oceniają?? Rozumiem, sędziowie to sędziwe pały i ślepe dziadki, a te wszystkie konkursy na których startuje..oscylują w kategorii gminnych, mało znanych imprez..a jakby przyjechał z modelem do Bytomia to na pewno by nie wygrał. :mrgreen:


Nie, facet nie jest dobry w uproszczeniach i bylejakości, jest dobry w estetyce, finezji i wytrwałości, ale nie wygrywa dlatego. Wygrywa bo jest bardzo dobry w efekciarstwie*, wie co zrobić żeby wygrać i to robi. Jednak to, że wygrywa nie znaczy, że modele są idealne, że są dobrze pomalowane, że nie mają uproszczeń. Nie orientuję się ilu ludzi na świecie jest nastawionych na robienie modeli efekciarskich do wygrywania, prawdę mówiąc nie słyszałem o nikim innym (być może po prostu dlatego, że mnie to niespecjalnie interesuje), ale jeśli trafi się ktoś taki kto dodatkowo zacznie te modele dobrze malować to A. Ziober zacznie przegrywać. Niepotrzebnie doszukujesz się tutaj drugiego dna.
A co do Bytomia, na pewno by wygrał, niepotrzebnie sobie tworzysz paranoje. To, że ma wielu przeciwników nie znaczy, że nie doceniają jego modelarstwa, a ma też wielu fanów. Każdy ma przyjaciół i wrogów, taki jest świat, ale ludzie jeżdżą, startują, wygrywają i przegrywają i nikt nie zakłada, że jak go nie lubi paru kolesi to przegra.

*Wiem, że za sprawą A. Ziobera który krytykował właśnie efekciarskie techniki malarskie ma to wydźwięk pejoratywny, ale nic bardziej mylnego. Efekciarstwo to jedna z najważniejszych rzeczy w modelarstwie i jak najbardziej jest to komplement.

ewpiga napisał(a):Sklejanie modeli..hobby jak hobby, coś jak szydełkowanie albo uprawiane ogródka..,nie ważne jak do tego podchodzisz...liczy się spędzenie wolnego czasu w fajny, użyteczny dla ciebie sposób. Inny punkt widzenia?


A napisałem coś co zasugerowało, że mam inny?
Nie chodzi o to czym jest modelarstwo tylko o:
ewpiga napisał(a):kuźwa powiedział byś co jest nie tak z malowaniem, co poprawić..gdzie nie tworzyć babolów, albo co innego..a tak gadasz jak ci ze sf ;o)

Więc nie napisałem jak ci z sf, napisałem o partactwie. Tak samo bym napisał na forum z szydełkowaniem gdyby ktoś wrzucił fotkę krzywego, poskręcanego z różnymi wielkościami oczek szalika. Krótko i na temat. Ty natomiast zrobiłeś z tego kilka nie mających nic wspólnego z modelem tematów. Czym jest modelarstwo, co uprawiasz i wciągnąłeś w to na dodatek A. Ziobera (podejrzewam, że bez jego błogosławieństwa)

Skoro zatem zatoczyliśmy koło to jeszcze raz.

nie_kamil2 napisał(a):Te bohomazy to stylizacja? Łał.
Zawsze krzewiłeś bylejacyzm, tyle, że w budowie. Sypałeś co miałeś pod ręką na model i składałeś bez dbałości o szczegół i estetykę (zresztą pewnie dlatego dorabiałaś tak chętnie ideologię o artyzmie). Malarsko jednak kiedyś o ten szczegół i tę estetykę w jakimś stopniu dbałeś, widać to zresztą na fotce od fraglesa. Nieprzesadnie, ale jednak. Była to jednak też równia pochyła i doczekaliśmy się dna dna. Nawet nie starasz się już oddać tego co chcesz namalować, po prostu maziasz. Tragedia!


I teraz ja zapytam. Inny punkt widzenia?
nie_kamil2
 
Posty: 32
Dołączył(a): sobota, 11 lipca 2015, 17:53

Re: Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Postprzez Sherman » poniedziałek, 12 września 2016, 13:56

Robi się coraz ciekawiej, kto ma popkorn?
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Postprzez fragles » poniedziałek, 12 września 2016, 18:39

Jak w ogóle macie czelność pisać o modelarstwie A. Ziobera w taki sposób?! :

nie_kamil2 napisał(a): oscylujecie na podobnym poziomie bylejakości. Obaj bazujecie na tzw. "pierwszym wrażeniu" które jest dobrym oszustwem dla laików. I obaj pod tą przykrywką uprawiacie partactwo. (...) A. Ziober uproszczenia i podstawowe braki malarskie.

ewpiga napisał(a):Facet jest naprawdę dobry w tych uproszczeniach i bylejakości. Tymi swoimi bezsensownie oddartymi z poszycia modelami w kiepawym malowaniu potrafił oszukać nie tylko cały modelarski świat z jego wszystkimi sędziami ale nawet swoich sponsorów razem wziętych (a tydzień temu oszukał zdaje się szkotów) Pytanie..co oni tam i w jaki sposób na zachodzie oceniają?? Rozumiem, sędziowie to sędziwe pały i ślepe dziadki, a te wszystkie konkursy na których startuje..oscylują w kategorii gminnych, mało znanych imprez..a jakby przyjechał z modelem do Bytomia to na pewno by nie wygrał. :mrgreen:


Jestem oburzony tym ordynarnym postponowaniem osiągnięć A. Ziobera! Proszę nie podważać w taki paskudny sposób osiągnięć Wielkiego Polaka! Tym bardziej, że wielu powinno się raczej wzorować na Nim w wieloletnim dążeniu do doskonałości.
Aż dziwne, że Administracja tego forum jeszcze nie zareagowała na te poniżające insynuacje!
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1562
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Postprzez Greif » poniedziałek, 12 września 2016, 20:18

@fragles
Yyy chyba żyje się w wolnym kraju i wolno wyrażać swoja opinie, to czy się komis to podoba czy nie to inna kwestia...
Greif
 
Posty: 392
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Motherwell/Scotland

Re: Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Postprzez fragles » poniedziałek, 12 września 2016, 21:28

Greif napisał(a):@fragles
Yyy chyba żyje się w wolnym kraju i wolno wyrażać swoja opinie, to czy się komis to podoba czy nie to inna kwestia...


Masz jak najbardziej rację, Kolego Greif.
Zechciej tylko łaskawie zwrócić uwagę, że dyskusja dotyczyła tu krytycznych uwag o wykonawstwie modelu. A jego autor, zamiast przyznać po prostu rację tym uzasadnionym uwagom lub się do nich odnieść, odwrócił od nich uwagę na zasadzie "A u was Murzynów biją", i skierował ją na Bogu ducha winnego A. Ziobera. Przy czym, jako wieloletni użytkownik różnych forów modelarskich, ma pełną świadomość tego, że A. Ziober nie może się tu sam bronić przed takimi ordynarnymi atakami. I to już chyba nie jest fair, taka "wolność wyrażania swojej opinii". Tym bardziej, że naprawdę co najmniej na część z nich nie zasłużył.
Oceń to Kolego Greif samodzielnie - jesteś dorosłym, poważnym gościem, i nie wątpię, że odpowiedzialnie wyłapiesz te niuanse wolności wypowiedzi.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1562
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Postprzez Sherman » poniedziałek, 12 września 2016, 22:18

Ordynarne ataki :D Wzruszyłem się kolego Franciszku.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Postprzez badger » wtorek, 13 września 2016, 17:50

Kurcze większości nie poczytałem bo dużo tego a ja czasu mam mało. ;o)
Chciał to pisze .
Nr 1 :mrgreen: - zakurzenia szyb (jak taki był zamysł) - nieprzemyślane lub zbyt mocno chaotyczne - gościu szmatką by przetarł bo nic by nie widział.
Nr 2 :mrgreen: - A gościu jest w środku - (ogolony ?) ;o)
Nr. 3 Za dużo zielonego odcienia w żółtym - takie trochę nie na ten klimat

Poza tym tak jak pisałem podoba mi się - to Twoja ręka i Twoja zaleta w natłoku kopiowania "słusznych technik".

Rzadko tu bywam więc pozdrawiam
Pozdrawiam Jacek

Każdy patrzy na świat przez własne okulary
Obrazek
Avatar użytkownika
badger
 
Posty: 710
Dołączył(a): sobota, 22 marca 2008, 08:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Postprzez Jurek Greinert » wtorek, 13 września 2016, 21:23

O kurcze dzieje się.....ale to może ustalmy że teraz najbardziej liczy się wrażenie artystyczne i załóżmy osobne kategorie dla tych nielicznych którzy zbierają dokumentację, poprawiają kształty i detale, starają się poznać historię robionego sprzętu i usiłują robić redukcyjną wersję oryginału....
Mam pomysł.... to może zamiast trzymać się idei budowania pomniejszonej wersji czegoś co lata, pływa lub pełza pójdźmy dalej i np:
Jak komuś pasuje fiolet do ścian w pokoju gdzie trzyma swoje dzieła to może zmodyfikować kamo i zrobić wersję w tonacji niebieskiej a flagę rzucić np: konfederatów - bo ładna.
Sorry za złośliwości, podkreślam że wypowiedź nie dotyczy Lancii tylko ogólnych trendów.
Ostatnio usłyszałem że Czesi mają w d... nasze konkursy bo Polacy poszli w bajer zamiast skupić się na faktach i merytoryce.
Coś w tym jest, ale inna sprawa że cała to zabawa w modelarstwo ma dostarczać przyjemności .
Pozdrawiam Jurek
______________________________________________________________

GALERIA
Warsztat : Fokker D-XXI
Avatar użytkownika
Jurek Greinert
 
Posty: 1092
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 17:10
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Postprzez nie_kamil2 » wtorek, 13 września 2016, 22:04

Jurek Greinert napisał(a):O kurcze dzieje się.....ale to może ustalmy że teraz najbardziej liczy się wrażenie artystyczne i załóżmy osobne kategorie dla tych nielicznych którzy zbierają dokumentację, poprawiają kształty i detale, starają się poznać historię robionego sprzętu i usiłują robić redukcyjną wersję oryginału....


Prawdę mówiąc nie rozumiem idei ustalania czegokolwiek i nie wiem jak można wpaść na taki pomysł. Jak ktoś chce robić detale to robi, jak ktoś chce poprawiać to poprawia, jak ktoś chce poznawać historie to poznaje i odwrotnie, jak nie chce to nie. Tyle, że i jedni i drudzy pokazując to co zrobili w przestrzeni publicznej powinni zadbać o estetykę. Nie znam się na wrażeniach artystycznych, ale wiem, że ludzie raczej starają się zrobić dobre wrażenie myjąc się, czesząc, obcinając paznokcie. Już w szkole dostajesz po głowie za "ośle uszy", kleksy, a jak piszesz pismo to nie robisz tego na serwetce. Kupujesz samochód i woskujesz żeby się błyszczał, irytuje cie każda rysa.
A tu nagle maziasz pędzlem na odwal się, kładziesz lakier grubości ścianek modelu, zalewasz farbą, smarkasz klejem, malujesz jak tanią zabawkę, wcierasz jakieś cuda z odzysku i twierdzisz że to jest frajda.
Nie wiem co się bardziej liczy, najbardziej pewnie wszystko do kupy, ale bez estetyki to wszystko nie ma znaczenia.

Jurek Greinert napisał(a):Jak komuś pasuje fiolet do ścian w pokoju gdzie trzyma swoje dzieła to może zmodyfikować kamo i zrobić wersję w tonacji niebieskiej a flagę rzucić np: konfederatów - bo ładna.


Oczywiście, że może, może nawet w słoniki pomalować i nie ma prawa tego nikt deprecjonować. Ale jeśli chce się tym pochwalić publicznie to powinien to zrobić dobrze, ładnie, estetycznie, fachowo. Bo to podlega ocenie, a nie założenie.

Jurek Greinert napisał(a):Ostatnio usłyszałem że Czesi mają w d... nasze konkursy bo Polacy poszli w bajer zamiast skupić się na faktach i merytoryce.


Czesi czyli kto? Wszyscy? Dwóch? Trzech? I tak z ciekawości gdzie takie rzeczy opowiadają?
nie_kamil2
 
Posty: 32
Dołączył(a): sobota, 11 lipca 2015, 17:53

Re: Lancia 3RO / Criel Model/ skala 1:35

Postprzez żurawinowski » wtorek, 13 września 2016, 23:34

nie_kamil2 napisał(a):Nie znam się na wrażeniach artystycznych, ale wiem, że ludzie raczej starają się zrobić dobre wrażenie myjąc się, czesząc, obcinając paznokcie.

aha...
Obrazek
malinowski napisał(a):Jeszcze jedno nie uzasadnione przyczepianie się do ludzi i będzie ban
żurawinowski
 
Posty: 87
Dołączył(a): wtorek, 9 sierpnia 2016, 23:38

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości