Bitwa nad Sommą: Mk. I Male Heavy Tank, Takom 1:35

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

Bitwa nad Sommą: Mk. I Male Heavy Tank, Takom 1:35

Postprzez HubertKendziorek » niedziela, 11 listopada 2018, 13:13

Francuski pułkownik Jean Baptiste Eugène Estienne niedługo przed wybuchem I Wojny Światowej wypowiedział słowa, które okazały się być proroczymi:
"Panowie, to, kto wygra wojnę, zależy od tego, kto pierwszy umieści działo kalibru 75 mm na pojeździe, który może się poruszać w każdym terenie." Zdanie to wypowiedział 23 sierpnia 1914 r–2 lata i 23 dni przed pierwszym atakiem czołgów.
Pułkownik Estienne został w ten sposób ojcem francuskiej broni pancernej, ale to nie Francuzi zbudowali pierwsze czołgi - przyjmuje się, że jako pierwsi uczynili to Anglicy, latem 1915 roku. Oczywiście, pojawiały się wcześniej różne projekty, ale nie udało się ich przekuć w dającą się użyć broń.

Obrazek

Historia
Po udanych próbach terenowych w styczniu i lutym 1916, które wykazały, że Mark I sprawnie pokonywał 2,5 metrowe okopy i zasieki z drutu kolczastego, pojazd został skierowany do produkcji. Angielska nazwa czołgu – Tank oznaczająca zbiornik, została użyta, aby zmylić wywiad wroga. Dodatkowo zakamuflowano przedsięwzięcie, twierdząc oficjalnie, że zakłady produkują zbiorniki na zamówienie Rosji.

Obrazek

W sumie wyprodukowano 150 czołgów Mark I w wersji „żeńskiej” (wyposażone w 5 ciężkich karabinów maszynowych) i „męskiej” (wyposażone w 2 armaty kalibru 57 mm i 3 karabiny maszynowe umieszczone w sponsonach). Największą wadą czołgu była jego awaryjność – po kilku godzinach walki pojazd nadawał się do kapitalnego przeglądu. Dodatkowo odczuwalny dla załogi był brak amortyzacji, wyciszenia oraz skutecznej wentylacji.

Na podstawie czołgu Mark I skonstruowano brytyjskie samobieżne działo polowe Gun Carrier Mark I, które weszło do służby w 1917.

Zastosowanie bojowe
15 września 1916, 49 czołgów Mark I miało wspomagać atak piechoty brytyjskiej w bitwie nad Sommą. Na linię frontu dotarły tylko 32 czołgi, z czego 5 ugrzęzło w podmokłym terenie, a 9 uległo awarii. Pozostałe 18 wozów nie odegrało decydującej roli w przebiegu walk. Atakowały w znacznym rozproszeniu (w grupach po dwa, trzy wozy) na nieprzyjaznym terenie, pomimo to były zaskoczeniem dla Niemców. Użycie ich zaowocowało znacznym zmniejszeniem strat. 17 września w sztabie brytyjskiego dowódcy, generała Douglasa Haiga, znaleźli się: pułkownik Ernest Swinton i porucznik Albert Gerald Stern, obaj zaangażowani w rozwój broni pancernej. Generał Haig był jednak sceptycznie nastawiony do nowego wynalazku i nie spowodował szerszego i bardziej celowego wykorzystania czołgów. Okazało się to błędem, ponieważ ich pojawienie się na linii frontu zaskoczyło Niemców w równym stopniu, jak generała Haiga ich skuteczność. Gdy okazało się, że czołgi zrobiły we froncie wyrwę o szerokości kilkunastu kilometrów i głębokości kilkudziesięciu, wojska Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego nie mogły wykorzystać powodzenia, ponieważ zaopatrzenie pozostało daleko w tyle i czołgi z braku amunicji wycofano na tyły.

Źródło: Wikipedia

****************************************************************

Model Takoma nawet prosto z pudła robi dobre wrażenie, w zasadzie nie wymaga dodatków. Ja jednak pokusiłem się o dwie zmiany: lufy od Abera oraz wykonaną we własnym zakresie osłonę przeciw granatom. Poprawki wymagałaby jeszcze nadbudowa stanowiska kierowcy (jest zbyt wąska i są dostępne żywiczne zamienniki), ale to zostawiłem w spokoju.
Malowanie akrylami AmmoMig, brudzenie - różne oleje i pigmenty oraz specyfiki, co tam było pod ręką. Malowanie reprezentuje pojazd z okresu Bitwy nad Sommą we wrześniu 1916 roku, który przetrwał do naszych czasów, choć już w innym malowaniu. Tzw. Solomon camouflage, szybko okazał się nieskuteczny, niepotrzebnie zbyt kolorowy. Mam nadzieję, że udało mi się uchwycić jego wygląd.

Zapraszam do galerii:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wątek warsztatowy znajdziesz tu.

Z pozdrowieniami
Hubert
Ostatnio edytowano niedziela, 11 listopada 2018, 22:44 przez HubertKendziorek, łącznie edytowano 2 razy
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Bitwa nad Sommą: Mk. I Male Heavy Tank, Takom 1:35

Postprzez Flyzloty » niedziela, 11 listopada 2018, 13:18

No proszę , ten przynajmniej z błota otrzepany!
Podoba mi się bardzo.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 00:13
Lokalizacja: Kraków

Re: Bitwa nad Sommą: Mk. I Male Heavy Tank, Takom 1:35

Postprzez Aleksander » niedziela, 11 listopada 2018, 20:44

Wygląda świetnie - podoba mi się ten "anty-granatowy" daszek.
Gratulacje!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7946
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Bitwa nad Sommą: Mk. I Male Heavy Tank, Takom 1:35

Postprzez Bolo07 » niedziela, 11 listopada 2018, 21:36

Zakurzony jak marzenie. Czekam na fotki z dioramką.
Modelarstwo to nie tylko wieczorne dłubanie - to zabawa z historią.
Avatar użytkownika
Bolo07
 
Posty: 503
Dołączył(a): środa, 26 lutego 2014, 10:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Bitwa nad Sommą: Mk. I Male Heavy Tank, Takom 1:35

Postprzez Patryk » niedziela, 11 listopada 2018, 22:43

Flyzloty napisał(a):No proszę , ten przynajmniej z błota otrzepany!
Podoba mi się bardzo.

Haha zdecydowanie czystszy niż mój :lol:
Fajnie Hubert że udało się go skończyć. Dodał bym trochę świeżego błota żeby nieco zróżnicować zabrudzenia i przeciągnij metalizerem po kółkach tylnego wózka. Również czekam na podstawkę ;o)
Obrazek
KLIKNIJ
Patryk Krupiński
Avatar użytkownika
Patryk
 
Posty: 1049
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 18:19
Lokalizacja: Lublin

Re: Bitwa nad Sommą: Mk. I Male Heavy Tank, Takom 1:35

Postprzez HubertKendziorek » niedziela, 11 listopada 2018, 23:06

Patryk napisał(a):Dodał bym trochę świeżego błota żeby nieco zróżnicować zabrudzenia i przeciągnij metalizerem po kółkach tylnego wózka. Również czekam na podstawkę ;o)


Jest jeszcze parę innych rzeczy do poprawienia i dociągnięcia, ale to już poza konkursem - termin naglił, nie wszystko udało się zrobić tak, jak miało być. Jak mogłem przeoczyć, że koła wózka też się musiały do metalu wyślizgać, nie wiem sam...

Podstawki, winietki, to dla mnie terra incognita, niestety - tak więc pewnie będzie się musiał obejść bez kontekstu.
Ale za to kupiłem mu siostrę :mrgreen: .

Dzięki za komentarze :)

Z pozdrowieniami
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Bitwa nad Sommą: Mk. I Male Heavy Tank, Takom 1:35

Postprzez Arcturus » poniedziałek, 12 listopada 2018, 17:14

Dobrze pomalowany i zakurzony. Podoba się i gratuluję roboty.
Z serii AJABYM - patrząc z boku strasznie homogeniczny ten brud - ja bym jednak na niższych partiach więcej syfu dodał. No ale jak będziesz dopiero stawiał na podstawkę to będzie dopiero okazja scalić jakoś z podłożem. No i ta siatka taka nówka nie śmigana, aż się prosi żeby pogiąć i podziurawić ;o)
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: Bitwa nad Sommą: Mk. I Male Heavy Tank, Takom 1:35

Postprzez xmald » poniedziałek, 12 listopada 2018, 23:26

ZNAKOMITY - konstruktywnej krytyki nie będzie;)
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33

Re: Bitwa nad Sommą: Mk. I Male Heavy Tank, Takom 1:35

Postprzez HubertKendziorek » środa, 14 listopada 2018, 11:03

Jeszcze raz dzięki, cieszę się że się podoba :)

Pojazd, na którym się luźno wzorowałem, wyglądał raczej dość czysto, choć siatkę można było faktycznie trochę pogiąć:

Obrazek

Co do podstawki zastanowię się jeszcze, ale raczej w błoto nie pójdę, prędzej jakaś wioska, brukowana droga, ruinka. Coś w tym stylu:

Obrazek

Obrazek

Albo to:

Obrazek

Z pozdrowieniami
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Pojazdy wojskowe - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości