Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Właśnie skończyłeś model w 'małej' skali, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Postprzez mnowogro » piątek, 21 listopada 2008, 00:44

Jakiś czas temu umieściłem in-box na konkurencyjnym serwisie (link) tego zestawu. Trumpeter 07251.
Sklejanie, szukanie informacji o tym pojeździe sprawiło mi dużo frajdy, choć nie ma zbyt wielu zdjęć tych pojazdów. Silnika nie pokazywałem - niestety nie wygląda on aż tak ładnie jak w poprzednim Famo tej firmy.
Całość pomalowana na dunkelgelb, następnie filtrami zjechałem kolorem do takiego ciemno-piaskowego, nałożyłem delikatnie smugi zielonego. Niestety zielony ukrył się, gdy wypastelowałem całość pojazdu.

Od siebie do zestawu dodałem większość rączek - wymienione uchwyty na cieńsze z pręcików plastikowych, zamiast linki zastosowałem nitkę. Dodatkowo pogięte błotniki - są z papieru nasączonego klejem. Skrzynki są z balsy, narzędzia - duży młot z zestawu dragona, łopata i mały młotek - scratch. Pokrowiec na przedniej szybie to husteczka, też nasączona klejem. Gąsienice wybrałem ogniwkowe - sporo roboty przy szlifowaniu, ale chyba było warto, choć nie zaznaczyłem żadnych miejsc powycieranych do metalu. Liny - splecione nitki, wzmocnione klejem.
Kalkomanię "klara" zabrałem z zestawu C7P mirage.

Zbyt wiele na wojnie mu się nie dostało - trochę się poobijał, przykurzył i pobrudził błotem, nawet załoga chyba dbała o niego, żadnych smarów nie porozlewali, ani karoserii nie dali zardzewieć.

A więc dźwig "Klara" przed wami:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więcej zdjęć w galerii na picasie - link

Zapraszam do komentowania :)
Ostatnio edytowano piątek, 21 listopada 2008, 13:33 przez mnowogro, łącznie edytowano 2 razy
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Reklama

Re: Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Postprzez Ave » piątek, 21 listopada 2008, 01:30

Ładnie, zwłaszcza dźwig i te, no... po bokach. Ale z pastelami faktycznie przesadziłeś, szkoda tego zielonego. Dużo dobrej roboty przy szczegółach.
Obrazek
Marcin
Avatar użytkownika
Ave
 
Posty: 504
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 02:58

Re: Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Postprzez siara1939 » piątek, 21 listopada 2008, 10:04

Bardzo ladne Famo.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Postprzez Tomasz Mańkowski » piątek, 21 listopada 2008, 10:07

Modelik bardzo ładny.

Dwie uwagi - takie trochę pozamerytoryczne...
mnowogro napisał(a):Tarpalin na przedniej szybie...

Po polsku mówiąc - plandeka, pokrowiec ( dosłownie anglojęzyczny "tarpaulin" to po prostu "brezent" )
mnowogro napisał(a):Kalkomanię "klara" zabrałem z zestawu C7P mirage.

Imię "Klara", w języku niemieckim pisze się przez C - "Clara"...
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1237
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Postprzez Mariusz 72 » piątek, 21 listopada 2008, 13:04

Bardzo ładnie. Podziwiam ludzi, którzy potrafią w tej skali wycisnąć taką jakość.
War-sztat klik: Obrazek Obrazek Obrazek
Portfolio: klik
Avatar użytkownika
Mariusz 72
 
Posty: 1157
Dołączył(a): wtorek, 17 czerwca 2008, 00:33
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Re: Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Postprzez mnowogro » piątek, 21 listopada 2008, 13:18

Już zmieniłem tarpalin :) dzięki za uwagę.
Co do Klary, Clary - trochę tych Klar / Clar jest na świecie, równie dobrze można sobie wyobrazić że jednak nie Clara a Klara.
Gdybym miał wybór takiej kalkomanii, zastanowiłbym się a tak - niech będzie Klara.

Teraz z pastelami już będę uważał :)

pozdrawiam serdecznie,
MN
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Postprzez Tomasz Mańkowski » piątek, 21 listopada 2008, 13:56

mnowogro napisał(a):Co do Klary, Clary - trochę tych Klar / Clar jest na świecie, równie dobrze można sobie wyobrazić że jednak nie Clara a Klara.

Masz recję tyle że "Klara" to imię polskie ( pochodzące z łaciny ).
Po czesku to także "Klara" ale z akcentem na d drugim "a", w języku niemieckim to "Clara", w angielskim "Claire"...

mnowogro napisał(a):Gdybym miał wybór takiej kalkomanii, zastanowiłbym się a tak - niech będzie Klara.

Trochę trudno sobie jednak wyobrazić, by niemiecki pojazd ( rejestracja WH ) nosił imię polskiej dziewczyny...
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1237
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Postprzez mnowogro » piątek, 21 listopada 2008, 14:16

Klara jest z zestawu Mirage - ciągnika C7P, w panzergrau z naniesionym tymże napisem - jak to wytłumaczyć?
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Postprzez Jarek Gurgul » piątek, 21 listopada 2008, 14:57

Tomasz Mańkowski napisał(a):
mnowogro napisał(a):Co do Klary, Clary - trochę tych Klar / Clar jest na świecie, równie dobrze można sobie wyobrazić że jednak nie Clara a Klara.

Masz recję tyle że "Klara" to imię polskie ( pochodzące z łaciny ).
Po czesku to także "Klara" ale z akcentem na d drugim "a", w języku niemieckim to "Clara", w angielskim "Claire"...

mnowogro napisał(a):Gdybym miał wybór takiej kalkomanii, zastanowiłbym się a tak - niech będzie Klara.

Trochę trudno sobie jednak wyobrazić, by niemiecki pojazd ( rejestracja WH ) nosił imię polskiej dziewczyny...

Oj Tomku, nie do końca. Co prawda dużo powszechniejsza jest wersja pisana przez 'C', ale i nie rzadka w języku niemieckim jest ta z 'K' na początku.
http://de.wikipedia.org/wiki/Klara
A tu chyba 'najsłynniejsza 'Klara':
http://de.wikipedia.org/wiki/Klara_von_Assisi
http://de.wikipedia.org/wiki/Klarissen
Zresztą 'jasny', 'jasna' (a to oznacza to imię), po niemiecku piszę się 'klar'...

A co do modelu - piękna robota, szczególnie, że to 1:72.
Mam tylko drobną uwagę, sugestię. Wydaje mi się, że liny zwisające z ramienia dźwigu są odrobinę za 'luźne'. Może warto by zawiesić na nich na chwilę niewielki obciążnik i nasączyć je małą ilością rzadkiego CA? Oczywiście po wcześniejszym przetestowaniu tego gdzieś 'na boku', na innym kawałku takiej nici.

A tak w ogóle ciekawe, czy czasami pan Niemiec nie nadał dźwigowi imienia na cześć małżonki, której podniesienie wymagało użycia podobnego ustrojstwa... ;o)

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6055
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Postprzez mnowogro » piątek, 21 listopada 2008, 15:11

Cieszy mnie, że na dłużej zatrzymaliście oko na tym modelu.

Liny, które odpowiadają za podnoszenie ramienia wyszły dobrze, niestety te, które służą do podnoszenia małżonki ;) nie wyszły zbyt napięte, postaram się lepiej przy następnym modelu.
Co do materiału na liny - nitka ma tę miłą właściwość że nie muszę operowa kropelką - tylko wolniej schnącym klejem do modeli. Ma również bardzo ładną fakturę poszczególnych splotów, natomiast żyłka, próbowałem, preferuję na razie nitkę.

Pozdrawiam,

MN
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Postprzez Tomasz Mańkowski » niedziela, 23 listopada 2008, 22:24

Jarek Gurgul napisał(a):Oj Tomku, nie do końca. Co prawda dużo powszechniejsza jest wersja pisana przez 'C', ale i nie rzadka w języku niemieckim jest ta z 'K' na początku.
http://de.wikipedia.org/wiki/Klara

Masz rację Jarku, troszkę się zagalopowałem...
Nawet mamusia wodza Adolfa na imię miała Klara ( ale też fakt, że nie była Niemką, tylko Austriaczką... )
Jarek Gurgul napisał(a):A tu chyba 'najsłynniejsza 'Klara':
http://de.wikipedia.org/wiki/Klara_von_Assisi
http://de.wikipedia.org/wiki/Klarissen

Oj Jarku, niezbyt trafny przykład... Przecież Klara z Asyżu wcale nie była Niemką tylko Włoszką... No i cofanie się do XIII wieku...

mnowogro napisał(a):Klara jest z zestawu Mirage - ciągnika C7P, w panzergrau z naniesionym tymże napisem - jak to wytłumaczyć?

No wiesz... ja osobiście, nie wierzyłbym zbytnio firmie Miraż...
Chyba że rzeczona "Klara" jest gdziekolwiek potwierdzona w materiałach historycznych... np. fotka niemieckiego C7P z takim właśnie imieniem...

Co do samego modelu, to pisałem już że mi się podoba...

Jarek Gurgul napisał(a):A tak w ogóle ciekawe, czy czasami pan Niemiec nie nadał dźwigowi imienia na cześć małżonki, której podniesienie wymagało użycia podobnego ustrojstwa... ;o)

W takim wypadku najprawdopodobniej nazwałby swój pojazd "Helga" albo "Hermenegilda"... :lol:
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1237
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Postprzez mnowogro » poniedziałek, 24 listopada 2008, 22:09

Masz rację Tomku, nie sprawdziłem Mirage...
Może lepiej by było dorwać jakiś zestaw z kalką "Gruba Berta" ? ;)


pozdrawiam serdecznie,
MN
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Postprzez Tomasz Mańkowski » poniedziałek, 24 listopada 2008, 23:15

Może i "Gruba Berta" byłaby tu bardziej na miejscu, ale... nie ma sensu zmieniać.
Model ładny, a i Klara tak strasznie po oczach nie bije :lol: ( tylko takie upierdliwe i niewierne Tomasze jak ja to wypatrzą )
Wszelkie próby poprawiania, przerabiania, podmalowywania, etc. spowodują zapewne ( jak znam złośliwość przedmiotów matwych ) jakąś mniejszą czy większą "katastrofę" - a szkoda by było...
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1237
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Postprzez mnowogro » poniedziałek, 24 listopada 2008, 23:55

W każdym razie mam nauczkę na przyszłość. Bardzo dziękuję za te uwagi - dla mnie są cenne.
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Sd. Kfz. 9/1 "Klara" Famo z 6-t dźwigiem. Trumpeter; 1/72

Postprzez Michal » wtorek, 25 listopada 2008, 19:03

Kawał dobrej roboty.
A co do Klary - a nie mógł to dowódca pojazdu mieć narzeczonej Ślązaczki noszącej takie imię w polskiej wersji choćby? Nie takie mieszanki się na Śląsku zdarzały...
Co do napięcia lin między ramieniem dźwigu a hakiem - jeżeli ci na tym zależy to podwieś pod hakiem jakiegoś "cusia" (skrzynkę, element silnika czy co tam masz pod ręką) dociążonego nieco - powinny się napiąć.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - galeria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości