Crusader Mk.I IBG 1/72

Właśnie skończyłeś model w 'małej' skali, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

Crusader Mk.I IBG 1/72

Postprzez temir2 » piątek, 4 marca 2022, 22:25

Witam!
Kolejną ofiarą zabawy pt."Zróbmy sobie czołg" tym razem padł tytułowy paskudnik w wydaniu rodzimej firmy IBG.
Do czasu pojawienia się wypustu całej rodziny "Crusaderów" z IBG w przyrodzie egzystowały jedynie antyki: "Airfixowy" w skali coś pomiędzy ok. 1/76 a 1/72 i "Hasegawy" - 1/72. Przed paroma laty pojawił się w sprzedaży produkt chińskiego producenta "S -Model" - jednak ze względu na duże uproszczenia ten zestaw nadaje się raczej dla miłośników gier bitewnych.

O modelu:
Jeśli miałbym oceniać zestaw IBG w skali od 1 do 10 to dałbym następującą notę za:
- jakość wyprasek czyli za brak nadlewek ,jam skurczowych, śladów po wypychaczach itp.: 10/10
- odwzorowanie i detale: 9/10
- sklejalność, spasowanie elementów: 10/10
- kalkomanie tj. ich jakość: 10/10
- elementy fototrawione: 1/10

Obniżam ocenę za detale ponieważ producent rażąco niechlujnie potraktował filtry powietrza - są to gładkie bryły pozbawione jakiegokolwiek detalu, natomiast trawionki osłon przeciwpyłowych to istna porażka: brak jakichkolwiek podtrawień i nacięć sprawia iż fizycznie niemożliwym jest nadanie im prawidłowego kształtu - trzeba zrobić je od nowa samodzielnie.
Warto wymienić oryginalne lufy armaty i kaemów na dedykowany zestaw luf aluminiowych polskiej firmy "Master".

Budowa:
Czytelna instrukcja, bardzo dobra jakość użytego do wyprasek plastiku oraz spasowanie części sprawia że budowa modelu przebiega przyjemnie i bez problemowo, tak więc nadaje się on nawet dla początkujących modelarzy.
Złożenie całości modelu zajęło mi jedną "dniówkę modelarską". Oprócz ww. nieszczęsnych osłon przeciwpyłowych i "wzbogaceniu" filtrów powietrza nie dokonałem w zasadzie już żadnych innych zmian. No i jeszcze maszt antenowy - ten z zestawu jest grubszy od lufy kemów!

Model gotowy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

...surfejser "Gunze 1200":

Obrazek

Obrazek

Producent przewidział trzy warianty malowania i oznakowania pojazdu: trójbarwny typu "counter" i dwa jednobarwne, piaskowe. Wszystkie z początkowego okresu walk w Afryce Północnej. Wybór padł na pojazd w oznakowaniu brytyjskiej 1 D.Panc., z braku dowodów zdjęciowych przyjąłem "na wiarę" że jest prawidłowe.

Barwy podstawowe, uzupełniające, sidolux + kalki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

...i finał:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Życzę miłego oglądania.
Pozdrawiam!
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 22:17

Reklama

Re: Crusader Mk.I IBG 1/72

Postprzez mysiek13 » sobota, 5 marca 2022, 11:25

Wreszcie jakieś znaki życia od Ciebie :D jak zwykle super model w Twoim wykonaniu, rewelacja :-o
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 818
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 15:23

Re: Crusader Mk.I IBG 1/72

Postprzez djack » sobota, 5 marca 2022, 16:23

A ludzika skąd wziąłeś? Jakoś nigdzie nie mogę namierzyć brytyjskich czołgistów w 1:72.
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 21:52

Re: Crusader Mk.I IBG 1/72

Postprzez temir2 » niedziela, 6 marca 2022, 15:01

Witam!
mysiek13 napisał(a):Wreszcie jakieś znaki życia od Ciebie

:) Parafrazując słowa Mistrza : "pogłoski o mojej śmierci - modelarskiej rzecz jasna- są nieco przesadzone" ;o) :mrgreen:
Cały czas coś dłubię - raz więcej, raz mniej ale ciągle.
mysiek13 napisał(a):jak zwykle super model w Twoim wykonaniu, rewelacja :-o

:oops: :D
djack napisał(a):A ludzika skąd wziąłeś? Jakoś nigdzie nie mogę namierzyć brytyjskich czołgistów w 1:72.

To żywiczny frankensztajn. W czasach lepszego fartu nabyłem komponenty na jakiejś imprezie modelarskiej.

Pozdrawiam!
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 22:17

Re: Crusader Mk.I IBG 1/72

Postprzez Adamerio » poniedziałek, 7 marca 2022, 18:43

ładnie, bardzo ładnie ;o)
Avatar użytkownika
Adamerio
 
Posty: 311
Dołączył(a): czwartek, 17 kwietnia 2014, 08:15
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Crusader Mk.I IBG 1/72

Postprzez GrzeM » wtorek, 8 marca 2022, 19:58

Bardzo fajny, jak zwykle!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39


Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - galeria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości