Wojna w Alpach 1914-1918

Nabyłeś nową figurkę, chcesz pokazać zawartość pudełka lub o nią zapytać, słyszałeś o fajnych nowościach - podziel się tym z innymi.

Moderator: xenomorph

Wojna w Alpach 1914-1918

Postprzez Michał Janik » środa, 14 listopada 2007, 01:54

Przeszukując zasoby internetu pod kątem moich zainteresowań historycznych frontem włoskim - jednym z najbardziej krwawych i zapomnianych frontów pierwszej wojny światowej, natknąłem sie na następująca stronkę.

http://www.cimeetrincee.it/model.htm

Niestety, fotki są tragicznie małe, a modele nie zawsze "grzeszą" jakością wykonania, ale rzucić okiem można - choć by z racji małej popularności tematu (w ogóle strona posiada rewelacyjną galerię archiwalnych zdjęć, pocztówek, etc.). Przy okazji mam pytanie do znawców różnych firm produkujących żywiczne figurki - czy nie orientujecie się, kto robi może włoskich alpini, bersalierów, bądź austriaków pierwszowojennych? Bo do tej pory na nic się nie natknąłęm, ale myślę, że może koledzy - specjaliści pomogą...
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Reklama

Re: Wojna w Alpach 1914-1918

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » środa, 14 listopada 2007, 02:09

Michał Janik napisał(a):austriaków pierwszowo


warior robił secik austriackich szturmowców

Michał Janik napisał(a):frontem włoskim - jednym z najbardziej krwawych i zapomnianych frontów pierwszej wojny światowej


a możesz w 2-3 słowach opowiedziec o tym? bo mi się włosi kojarzyli z fotografiami, na których zawsze, albo uciekali w popłochu opuszczajac swoje pozycje, albo biadolili nad zniszczonym konwojem.. wiec moja wiedza na ich temat wpisuje się w ogólny stereotyp włoskiego żołnierza- dzielnego w kanjpie i burdelu jedynie..
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Wojna w Alpach 1914-1918

Postprzez Michał Janik » środa, 14 listopada 2007, 02:42

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):
Michał Janik napisał(a):austriaków pierwszowo


warior robił secik austriackich szturmowców

No tak, sprawdziłem i robił nawet dwa takie seciki. Ale mię się by bardziej rozchodziło o Kaiserjagera jakiegoś np. czyli z liną czekanem , nie w kasku, z butami z charkterystycznymi tricuniami (takie poprzedniczki raków, blaszki na stałe przytwierdzone do raków) itd. Może dłoby się jakoś skonwertować z jednostek górskich niemieckich II wojennych, ale na razie to bardzo luźny pomysł.

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):
Michał Janik napisał(a):frontem włoskim - jednym z najbardziej krwawych i zapomnianych frontów pierwszej wojny światowej


a możesz w 2-3 słowach opowiedziec o tym? bo mi się włosi kojarzyli z fotografiami, na których zawsze, albo uciekali w popłochu opuszczajac swoje pozycje, albo biadolili nad zniszczonym konwojem.. wiec moja wiedza na ich temat wpisuje się w ogólny stereotyp włoskiego żołnierza- dzielnego w kanjpie i burdelu jedynie..

Jeśli chodzi o I w.św. jesteś zdecydowanie w błędzie.
Jeśli może być w jednym linku zamiast w dwóch słowach, to prosze.
http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=1990
Ale tak naprawdę ten atykuł mówi jedynie o najbardziej ekstremalnym - w sensie warunków naturalnych -odcinku frontu włoskiego. Prawdziwa rzeźnia miał miejsce bardziej na wschód , na dziesiejszej granicy włosko słowńskiej. Przebiegał tam front rzeki Soczy (lub po wł. Isonzo). Włosi przeprowadzili tam 11 ofensyw do jesieni 1917 tracąc przy tym około PÓŁTORA MILIONA żołnierzy rannych i zabitych przesuwając front o ok. 5 kilometrów. Wynik żaden, ale to akurat wina nieudolnego dowodzenia i niełatwego terenu (góry 2500 m naprzemian z wapiennymi, bezwodnymi i bardzo "wykrotowatymi" płaskowyżami). Oddziały potrafiły mieć 120 % strat w ciągu kilku tygodni. Okoliczne wzgórza potrafiły kilkukotnie przechodzić w trakcie jednej ofensywy z rąk do rąk, jedno ze wzgórz szturmowano 12 razy w ciągu 1 doby.
Po polsku to troszke na ten temat jest w Pajewski :Pierwsza wojna światowa, ale zasadniczo to poruta na ten temat. W necie na dzień dobry polecam
http://www.worldwar1.com/itafront/
i
http://www.austro-hungarian-army.co.uk
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Wojna w Alpach 1914-1918

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » środa, 14 listopada 2007, 08:38

Michał Janik napisał(a): Może dłoby się jakoś skonwertować z jednostek górskich niemieckich II wojennych
raczej nie bałdzo.. conajwyżej takie pierdoły jak buty czy ekwipunek byłby do zaadoptowania. Jak by co, to służe materiałem do przeszczepów
Kamil Feliks Sztarbała
 


Powrót do Figurki - in-boxy, nowości, opinie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości