Leopard 2 A6, Dragon 1/72

Nabyłeś nowy model, chcesz pokazać zawartość pudełka lub o nią zapytać, słyszałeś o fajnych nowościach - podziel się tym z innymi.

Moderator: xenomorph

Leopard 2 A6, Dragon 1/72

Postprzez Robert P. » piątek, 19 czerwca 2009, 01:36

Model firmy Dragon:

Obrazek

Według daty na pudełku model jest z roku 2004. Wewnątrz tego ładnego pudełka znajdziemy takie rzeczy:

Obrazek

Na I rzut oka wygląda okazale i nieźle. Każda ramka jest szczelnie zapakowana w torebce foliowej.
Po dokładniejszym spojrzeniu okazuje się, że jest to wersja A5 z dodatkowymi ramkami do wersji A6 (jakie są różnice pomiędzy tymi wersjami Leoparda 2 zakładam, że większość wie) Ten fakt raczej nie jest zaskoczeniem. Poniżej dowód:

Obrazek

Pozytywnie zaskoczyła mnie instrukcja wydrukowana na papierze kredowym. Zawiera ona kolorowe (!) zdjęcie "żywego" czołgu, oraz schematy malowań pokazane na gotowym modelu:

Obrazek

Obrazek

Przejdźmy teraz do ramek z częściami. Spodziewałem się czegoś lepszego porównując je z jakością odlewu w modelach 1/35. Gdzieniegdzie występują nadlewki. Wypychaczy nie wypatrzyłem. Znaleźć można tu także ślady łączenia form. Znajdują się one w trochę upierdliwych miejscach np. wyrzutnie granatów dymnych. Ale na szczęście nie ma przesunięć form. Części są odlane i wykonane przyzwoicie, przykładowo lusterka: grubość mają niemalże idealną, odlane na cieniutkiej warstwie plastiku, która prześwituje patrząc na światło z lampki przez nie.
Co do zgodności z oryginałem to dużo nie mogę powiedzieć. Wyjdzie to w trakcie klejenia modelu. Ale ogólnie wygląda to dobrze:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W woreczku z kalkami znajdziemy imitację liny:

Obrazek

Która wg. mnie jest do wyrzucenia. Linka firmy Eureka XXL będzie nieporównywalnie lepiej wyglądała.

Gąski nie budzą zastrzeżeń, odlane na delikatnej gumie, która nie będzie sprawiała kłopotów jak to ma miejsce w gąskach firmy Italeri. W paru miejscach ślady po wypychaczach, ale to nie problem by zakryć je kołami. Miejsce ich łączenia będzie można ukryć za bocznymi osłonami kadłuba:

Obrazek

Reasumując: całkiem fajny model wykonany na dosyć wysokim poziomie. Szkoda, że nie dodano metalowej lufy. Spokojnie jest wart ~40 zł.

Na koniec jeszcze małe porównanie z modelem Leopard 2 A5 Revella. Jest to de facto model ś.p. Matchboxa z dodatkowymi ramkami zawierającymi części do nowej wieży dla wersji A5 (ramki ciemnozielone to Revell)

Zacznę od porównania kół jezdnych:

Obrazek

A tu oryginał:

Obrazek

Punkt dla Dragona. Teraz pora na kadłuby i wieże:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za to ostatnie foto potrójna premia dla Dragona. Na koniec jeszcze gąski:

Obrazek

Obrazek

Wyższoś Dragona nad Revell'em jest oczywista, jeżeli chodzi o ten model.
...cars that were like wild ferocious animals.
Avatar użytkownika
Robert P.
 
Posty: 1761
Dołączył(a): czwartek, 18 czerwca 2009, 21:08
Lokalizacja: Kraków, czasem Świętokrzyskie

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Leopard 2 A6, Dragon 1/72

Postprzez Michal » piątek, 19 czerwca 2009, 09:14

Jakiś czas temu kleiłem Leoparda 2A4 od Dragona - 2A6 jak widzę w znacznym stopniu zawiera te same części. Powinien w takim razie dobrze się sklejać, bez problemów z pasowaniem części.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Leopard 2 A6, Dragon 1/72

Postprzez Robert P. » niedziela, 20 czerwca 2010, 15:01

Do modelu można nabyć zestaw blaszek EXTRA Tech 72098. Zestaw jest stosunkowo ubogi jak na dosyć wysoką cenę (~30 zł), ale jak by nie patrzeć znacząco poprawia model.

Obrazek

Obrazek
...cars that were like wild ferocious animals.
Avatar użytkownika
Robert P.
 
Posty: 1761
Dołączył(a): czwartek, 18 czerwca 2009, 21:08
Lokalizacja: Kraków, czasem Świętokrzyskie


Powrót do Pojazdy wojskowe - in-boxy, nowości, opinie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron