KTO Rosomak IBG Models

Nabyłeś nowy model, chcesz pokazać zawartość pudełka lub o nią zapytać, słyszałeś o fajnych nowościach - podziel się tym z innymi.

Moderator: xenomorph

KTO Rosomak IBG Models

Postprzez Tomek Hejmo » niedziela, 31 lipca 2016, 20:18

Długo wyczekiwany model KTO Rosomak od IBG Models jest już dostępny w sklepach. Dzięki uprzejmości producenta otrzymałem pachnące nowością pudło z Rosomakiem w wersji używanej przez nasze wojsko podczas misji ISAF. Słowo „pudło” zostało użyte nieprzypadkowo – wymieniając awizo na przesyłkę na poczcie byłem pewny, że ktoś się pomylił i przysłał 2 sztuki – raczej go nie upchniecie do przyciasnego magazynku. Od razu poruszę temat ceny – w sprzedaży detalicznej jest to ok. 150-160zł. Czy warto? To już w tekście poniżej.

Wróćmy do modelu – pierwszy dostępny zestaw przedstawia wersję z kadłubem M1M, czyli zmodernizowanej na potrzeby PKW w Afganistanie. Uprzedzając ewentualne pytania – niestety, nie da się z tego zestawu zrobić atrakcyjnych pojazdów z zielonym kadłubem i piaskowymi osłonami. W sztywnym pudełku znajdziemy 17 ramek (w tym 1 przezroczysta) i 8 opon z piaskowego, dość miękkiego, ale dobrze poddającego się obróbce, plastiku i 2 arkusze z elementami fototrawionymi. Po bliższemu przyjrzeniu się wypraskom łatwo zauważyć, że zniknęła jedna z głównych bolączek poprzednich zestawów IBG – grube kanały wlewowe, szczególnie irytujące przy delikatnych elementach. Jakość i poziom detali, w mojej ocenie, dorównuje topowym producentom. Oglądając próbne modele podczas festiwalu w Bytomiu pomyślałem o ewentualnej współpracy z dużym producentem wzorem Miniartu i Bronco, jednak przedstawiciele IBG wyraźnie zaznaczyli, że nad zestawem pracowali sami, co dobrze rokuje nadchodzącym modelom. Mam nadzieję, że model będzie się składał równie dobrze jak wygląda.

IBG poszło na całość i w pudełku znajdziemy również wnętrze przedziału desantowego i wieży, stanowisko kierowcy oraz przedział silnikowy. Biorąc pod uwagę rozmiar modelu należy ponownie przeliczyć wartość ceny do otrzymanej zawartości. I w tym miejscu natykamy się na pierwszy zgrzyt –klapa przedziału silnikowego została odlana razem z kadłubem. Jest to bezpieczne rozwiązanie i uniemożliwia deformację kadłuba, natomiast zmusza modelarza do samodzielnego wycięcia jeżeli chce on zaprezentować powerpack. Nie jest to zabieg neurochirurgiczny, ale może być problematyczny dla części modelarzy i szkoda, że projektant nie pomyślał o umiejscowieniu samej klapy na którejś z ramek. Może, wzorem Bronco, IBG pokusi się o wprowadzenie do sprzedaży takiej rameczki w niskiej cenie? Niestety, w instrukcji nie podano kolorów którymi należy pomalować wnętrze, ale nie powinien to być wielki problem – zdjęć, również w sieci, jest mnóstwo. Włazy kadłuba i wieży oraz drzwi desantowe można wykonać jako otwarte lub zamknięte. Producent, planując wydanie kilku zestawów, nieco uprościł sprawę opon w modelu – otrzymujemy bardzo ładnie wykonane koła Nokian, jednak są one sukcesywnie wymieniane na opony innych producentów (Michelin, Goodyear, Semperit) – tutaj wykazać się mogą producenci dodatków. Należy pamiętać, że wojsko rządzi się swoimi prawami i można znaleźć zdjęcia pojazdów na samych Nokianach, a także sporo interesujących mixów. Stelaże na siatki ochronne są zaprojektowane bardzo sprytnie, dzięki czemu wklejenie fototrawionych elementów będzie proste i przyjemne. Same siatki są wykonane bardzo ładnie i, przy odpowiednim malowaniu, ich płaskość nie będzie się rzucać w oczy. Jeden z głównych elementów pojazdów wojskowych, czyli lufę działka, wykonano w technologii form suwakowych, co umożliwiło odwzorowanie charakterystycznego wyglądu i oszczędziło modelarzom pracy z nawiercaniem i usuwaniem linii podziału form. Niezbyt ładnie wygląda przednie gniazdo wciągarki, natomiast jego przeróbka nie powinna sprawić żadnych problemów. W pudełku znajdziemy oznaczenia dla 3 pojazdów, niestety bez opisów.

Tak więc, czy warto? Zdecydowanie tak! I nie mówię tu o patriotycznych pobudkach czy też miłości do prawdziwego Rosomaka, ale o chłodnej, modelarskiej ocenie zestawu. IBG udowodniło, że dorównanie poziomem wiodącym producentom jest możliwe przy jednoczesnym utrzymaniu bardzo korzystnej ceny. Bez wahania polecam ten zestaw znajomym i nie mogę się doczekać kolejnych wersji – na jednym się na pewno nie skończy.

Bardzo dziękuję IBG Models za przekazanie modelu do recenzji i gratuluję niezwykle udanego zestawu.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Reklama

Re: KTO Rosomak IBG Models

Postprzez Aleksander » niedziela, 21 sierpnia 2016, 10:35

Tutaj też jest mały in-box:
http://www.ibgmodels.com/35032.htm
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7962
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: KTO Rosomak IBG Models

Postprzez Krocionorzec » poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 08:34

Piszesz o oponach z gumowatego tworzywa a na zdjęciach są plastikowe. Pomyłka w opisie, czy są dwa komplety?
Pozdrawiam, Michał
Kingsajz dla każdego!!!

Obrazek
Avatar użytkownika
Krocionorzec
 
Posty: 340
Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2014, 09:33

Re: KTO Rosomak IBG Models

Postprzez Tomek Hejmo » poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 16:01

Krocionorzec napisał(a):Piszesz o oponach z gumowatego tworzywa a na zdjęciach są plastikowe. Pomyłka w opisie, czy są dwa komplety?


To moje subiektywne odczucie dotyczace wlasciwosci plastiku i odnosi sie do wszystkich ramek. Natomiast nie widze powodu, zeby to traktowac jako wade.
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: KTO Rosomak IBG Models

Postprzez CzarekB » piątek, 26 sierpnia 2016, 23:29

Czołem.
Mam model ale niestety nie mam o samym pojeździe bladego pojęcia.
Wiec pytam.
Czym się różni wersja z kadłubem M1M or tej normalnej ? Tylko uchwytami do siatek czy jest tego więcej ?
Próbowałem to sam wygooglac ale niczego nie mogę znaleźć. Moze zle szukam ?
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: KTO Rosomak IBG Models

Postprzez Bigmodel » sobota, 27 sierpnia 2016, 08:18

Witam

CzarekB napisał(a):Czym się różni wersja z kadłubem M1M or tej normalnej ? Tylko uchwytami do siatek czy jest tego więcej ?


Tak na szybko.
Podstawową różnicą między wersją M1M a normalną M1 są panele opancerzenia

Późny M1M

Obrazek

Wersja M1 (tzw "krajowa")

Obrazek

Dodatkowo afgańskie rośki nie mają pędników umożliwiających pływanie, w ich miejsce zamontowano dodatkowo skrzynki (choć nie wszystkie je posiadają), kamery KDN-1.

Pozdrawiam
Jacek
Pancerka w 1/15 - 1/16 http://bigmodel120.blogspot.com/
Bigmodel Walk Around http://bigmodel1200.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Bigmodel
 
Posty: 242
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: KTO Rosomak IBG Models

Postprzez Sebastian » sobota, 27 sierpnia 2016, 09:11

Czy na kadłubie górnym są takie rysy czy pęknięcia , które imitują coś?
Sebastian
 
Posty: 737
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 20:56

Re: KTO Rosomak IBG Models

Postprzez ewpiga » sobota, 27 sierpnia 2016, 13:52

To sierść kota zdaje się. Przed fotografowaniem nie wydmuchał powietrzem wyprasek.
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Re: KTO Rosomak IBG Models

Postprzez CzarekB » sobota, 27 sierpnia 2016, 15:22

Jacek, dziękuje za odpowiedz.
Wygląda na to ze mój chytry plan poszedł się paść z innymi kozami. Trudno, będzie na żółto.
Ciekawi mnie producent będzie robił nowe skorupy kadłuba do tych innych, zapowiedzianych wersji pudełkowych....
Pożyjemy, zobaczymy.
Dzięki jeszcze raz.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: KTO Rosomak IBG Models

Postprzez Tomasz Mańkowski » sobota, 27 sierpnia 2016, 17:36

CzarekB napisał(a):Ciekawi mnie producent będzie robił nowe skorupy kadłuba do tych innych, zapowiedzianych wersji pudełkowych....

Będzie - góra kadłuba do wersji krajowej (i OSS-M) oraz do medycznej były przygotowywane razem z afgańcem.
Gdzieś na sieci (może u Flachy) można było zobaczyć afgana i krajowca - z próbnych wtrysków.
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1237
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: KTO Rosomak IBG Models

Postprzez CzarekB » sobota, 27 sierpnia 2016, 17:50

No to forsiaki trzeba odkładać już teraz ;o)
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: KTO Rosomak IBG Models

Postprzez Bartosz Polewski » niedziela, 4 września 2016, 19:18

Czołgiem !
Jestem nowym użytkownikiem tego forum ,tak jak i początkującym modelarzem :)
Moje pytanie jest takie ,czy ktoś z was szanowni użytkownicy orientuje się kiedy wejdzie do sklepów wersja krajowa Rośka ?
Avatar użytkownika
Bartosz Polewski
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela, 4 września 2016, 15:07

Re: KTO Rosomak IBG Models

Postprzez Tomasz Mańkowski » środa, 7 września 2016, 07:26

Producent zapowiadał na październik/listopad...
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1237
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: KTO Rosomak IBG Models

Postprzez Bartosz Polewski » czwartek, 8 września 2016, 21:55

Dzięki :)
Avatar użytkownika
Bartosz Polewski
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela, 4 września 2016, 15:07


Powrót do Pojazdy wojskowe - in-boxy, nowości, opinie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron