Mercedes, BMW - nazwy

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych jedno lub dwuśladach, szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Mercedes, BMW - nazwy

Postprzez Kuba P. » środa, 24 września 2008, 10:16

Mam nadzieję, że mnie nie wyślecie na forum motoryzacyjne, nie obśmiejecie a i sami pewnie bez kłopotu mi podpowiecie.
Mianowicie chodzi o nazwy i symbole nadawane kolejnym modelom aut Mercedesa i BMW.

- Od czego bierze się litera E u BMW (E46, E90 etc.) a od czego W Mercedesa (W-124, W-211 etc) - u Mercedesa to "Wagen"??

- Czy litera "E" która pojawiła się dawniej przy symbolach oznaczających modele (np. 300E, 190E) oznaczała wtrysk paliwa (Einspritzung), na wzór "i" z BMW?

- Mówi się, że dawniej symbol oznaczający wersję Mercedesa i BMW zawierał info o pojemności silnika. BMW 318 miał być serią 3, silnik 1.8 a Mercedes 300 to wóz z silnikiem 3.0 tylko że chyba to już się "rozjechało" i te symbole od paru lat są raczej umowne? Co one teraz oznaczają dokładnie u BMW i Mercedesa? Jak je czytać?

Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich miłośników niemieckich samochodów :)
Sorrki za może naiwne pytania, ale kto pyta nie błądzi :oops:
Kuba
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Reklama

Re: Mercedes, BMW - nazwy

Postprzez PiotrS » środa, 24 września 2008, 16:48

Kuba bez odsyłania na forum http://www.bmw-sport.pl/index.php mogę opowiedzieć w skrócie :)
W BMW faktycznie pierwsza cyferka to model a kolejne dwie jakoś tam związane są z silnikiem. Piszę "jakoś tam" bo kiedyś związek był ścisły a od pewnego czasu jest to poletko działań marketingowców. Popsuło się to chyba w latach 90 być może od czasu większej popularności diesli kiedy firma chciała żeby modele były rozróżniane bez patrzenia na literkę i lub d na końcu.
Przykładowo piękny e39 523 rocznik 97 w rzeczywistości ma silnik o pojemności 2,5l . Po liftingu w 2001 zniknął model 523 a pojawił się 525 oczywiście z tym samym silnikiem. Dla odmiany patrząc na serię 7 e38 z 4,4l silnikiem miał symbol 740 ale jego następca to już 745 choć to praktycznie ten sam silnik.
Gdybyś był zainteresowany to mogę podesłać tabelkę z modelami i silnikami (wszystkie modele ale gdzieś do roku 2004)
Czemu literka 'E'? może to nawiązanie do tradycji panzerów ;) Z tego co wiem to numerek po E też jest dosyć umowny bo np e39 faktycznie był zaprojektowany przed e38 ale z przyczyn marketingowych musiał poczekać z premierą na większego brata.
Pozdrawiam
Piotrek Surma
Na warsztacie F4F-3 Hobbyboss 1/48
Avatar użytkownika
PiotrS
 
Posty: 337
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 16:56
Lokalizacja: (prawie) Warszawa

Re: Mercedes, BMW - nazwy

Postprzez Maciek_66 » środa, 24 września 2008, 18:39

Jeśli chodzi o Mercedes-Benz to są różne oznaczenia.

- Oznaczenie typoszeregu (stosowane raczej wewnętrznie), tzw. Baumuster (BM) to oznaczenie linii nadwoziowej. Popularna "beczka" miała BM 123, czyli wszystkie numery nadwozia zaczynały się od 123... Dotyczy to wszystkich wersji tych pojazdów produkowanych w latach 1976 - 1986. Potem dodano litery WDB na początku (albo WDC, WDD itp - w zależności od fabryki). Litera W w oznaczeniu BM oznacza wersję nadwozia sedan/kareta, S - to kombi, C- coupe, R - roadster... Czyli np. W 211 to obecna E-klasa sedan, S 211 to obecna E-klasa kombi, w obu przypadkach numer VIN zaczyna się od WDB 211...

- Oznaczenie handlowe, czyli to, co widzimy na aucie, bądź w materiałach handlowych i dokumentach to kiedyś było np. 230 D, 200 E. W tym przypadku oznaczało to przybliżoną pojemność silnika, czyli 230 to 2.3 l, D - Diesel, E - benzyna. Pod koniec producji BM 124, Mercedes-Benz wprowadził podział na klasy wszystkich typoszeregów i literka powędrowała na początek. I wtedy z np. 200 D zrobiło się E 200 D. Następcy BM 124, czyli W lub S 210 (okularnik), obecny W lub S 211 mają oznaczenia handlowe zaczynające się od E. Poza tym są klasy: A, B, C, E, S, SL, itp.
Rzeczywiście cyfry już nie do końca zgadzają się z pojemnością, raczej odnoszą się do mocy. Wynika to z tego, że o mocy nie decyduje już sama pojemność, ale sterowanie (elektronika), chłodzenie pow. doładowanego itp. Czyli silniki o tych samych pojemnościach mają różne moce i oznaczenie handlowe to uwzględnia.
Po cyfrach są dodatkowe oznaczenia - benzyna nie ma oznaczenia, CDI - diesel (CommonRail), T - kombi, Kompressor - sprężarka w benzynie, 4MATIC- napęd na 4 koła. I tak przykładowe oznaczenia:
A 200 to A-klasa - może być stara W 168 lub nowa W 169, jeśli zdarzyły się takie silniki, pojemność 2.0 l.
B 180 CDI to B-klasa W 245 pojemność 1.8 l, diesel.

Powtarzam są to różne oznaczenia i nie wolno ich mylić.
Przykład:
S 211 to BM - oznaczenie wewnętrzne E-klasy, czyli VIN WDB 211...
ale:
S 500 to oznaczenie handlowe S-klasy o pojemności ok. 5.0 l, a numer VIN to WDB 221...

To dość skomplikowane, jeśli sprecyzujesz, o co Ci chodzi, to mogę wyjaśnić dokładniej. A jak niejasno napisałem, to pytaj dalej...
Ostatnio edytowano środa, 24 września 2008, 19:01 przez Maciek_66, łącznie edytowano 1 raz
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mercedes, BMW - nazwy

Postprzez Kuba P. » środa, 24 września 2008, 19:01

O, bardzo dziękuję! Teraz już wiem więcej.
Wracając do oznaczeń nadwozi, to o ile poprawnie pamiętam litera T już przy S124 oznaczała właśnie w oznaczeniu handlowym kombi, prawda?
300 TE to 3.0 benzyna, kombiak i Baumuster S124?

Jakie oznaczenie nosi samochód, który nosi handlową nazwę C-Klasse Sportcoupe? Mam na mysli to dwudrzwiowe auto z nadwoziem liftback robione na bazie jak sądzę poprzedniej C-Klasse?

Mam jeszcze pytanie odnośnie starych "stodziewięćdziesiątek" czyli W201. Ten model zdaje się nigdy nie doczekał sie wersji kombi ani coupe, prawda?
Skąd to określenie 190? Ono nijak ma się do pojemności. Miało oznaczać tylko pojazd niższej klasy, coś co obecnie nazywają C-Klasse?

Dzięki za pomoc!
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Mercedes, BMW - nazwy

Postprzez piotr dmitruk » środa, 24 września 2008, 19:07

:shock: :roll: :shock: :roll:
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9948
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Mercedes, BMW - nazwy

Postprzez Maciek_66 » środa, 24 września 2008, 19:15

Kuba Plewka napisał(a):O, bardzo dziękuję! Teraz już wiem więcej.
Wracając do oznaczeń nadwozi, to o ile poprawnie pamiętam litera T już przy S124 oznaczała właśnie w oznaczeniu handlowym kombi, prawda?
300 TE to 3.0 benzyna, kombiak i Baumuster S124?

TAK!

Kuba Plewka napisał(a):Jakie oznaczenie nosi samochód, który nosi handlową nazwę C-Klasse Sportcoupe? Mam na mysli to dwudrzwiowe auto z nadwoziem liftback robione na bazie jak sądzę poprzedniej C-Klasse?

Pełny Baumuster, to w zasadzie 6 pierwszych cyfr nadwozia. Pierwsze 3 oznaczają linię, np C-klasa to 203. Następne 3 uściślają czy to kombi, czy nie, czy diesel i tak naprawdę po tych 6 cyfrach można określić dokładnie jaki to model - nie powtarzają się te oznaczenia. Czyli np. 203018 (przykład z sufitu)oznacza konkretną C- klasę, sedan (bo 4ta cyfra to 0), z jakimś tam konkretnym silnikiem. Nie mam wszystkiego w głowie, w pracy mam materiały, ale o ile pamiętam, do C-Sportcoupe miało BM 203, a te 3 następne cyfry były przeznaczone do Sportcoupe - (o ile pamiętam, to wyznacza to 8 na 4tym miejscu).

Kuba Plewka napisał(a):Mam jeszcze pytanie odnośnie starych "stodziewięćdziesiątek" czyli W201. Ten model zdaje się nigdy nie doczekał sie wersji kombi ani coupe, prawda?

TAK!

Kuba Plewka napisał(a):Skąd to określenie 190? Ono nijak ma się do pojemności. Miało oznaczać tylko pojazd niższej klasy, coś co obecnie nazywają C-Klasse?

TAK - niektóre oznaczenia nie są i nigdy nie były w pełni konsekwentne. Oni zdaje się tym oznaczeniem nawiązali do jakiegoś starego bardzo modelu. No i nie chcieli, żeby się myliło, bo np. 200 D mógłby być zarówno w nadwoziu W 201 jak i W 124.
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mercedes, BMW - nazwy

Postprzez Kuba P. » środa, 24 września 2008, 19:16

Maciek, dzięki.
Jeśli mi się coś jeszcze nasunie, to podmęczę na PW!

piotr dmitruk napisał(a)::shock: :roll: :shock: :roll:


Uprzejmie proszę o wyrażenie emocji słowem pisanym, bo nie rozumiem...
Ostatnio edytowano środa, 24 września 2008, 19:18 przez Kuba P., łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Mercedes, BMW - nazwy

Postprzez Maciek_66 » środa, 24 września 2008, 19:17

Ja też.
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mercedes, BMW - nazwy

Postprzez piotr dmitruk » środa, 24 września 2008, 20:12

To jest mętlik w głowie- nic z tych wywodów nie rozumiem.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9948
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Mercedes, BMW - nazwy

Postprzez Maciek_66 » środa, 24 września 2008, 21:10

Kuba Plewka napisał(a):Wracając do oznaczeń nadwozi, to o ile poprawnie pamiętam litera T już przy S124 oznaczała właśnie w oznaczeniu handlowym kombi, prawda?
300 TE to 3.0 benzyna, kombiak i Baumuster S124?

Drobna poprawka:
TAK, ALE...
Oznaczenie 300 TE, to 3.0 benzyna, kombi, w oznaczeniu BM "S", ale może być zarówno S124, jak i S123 (bo przecież mogły być silniki tej samej pojemności w różnych budach). Takich szczególików iest więcej...
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mercedes, BMW - nazwy

Postprzez Kuba P. » środa, 24 września 2008, 22:50

Faktycznie, podobnie tez teraz chyba może być np E 270 CDI zarówno W/S 210 i W/S 211, prawda?

A wracając do oznaczeń rodzaju paliwa, na przykład "190 E", E pochodzi od czego? Pamiętam, że jeździły wspomniane samochody w wariantach 190, 190 E i 190 D.
190 D wiadomo, Diesel. A sam 190? Stąd mi się pojawił domysł, że "E" oznacza wtrysk (niem. Einspritzung) i w swoim czasie Mercedes montował silnik gaźnikowe do 190 i silniki z wtryskiem benzyny do 190 E?
Zapewne Maciek będziesz wiedział, więc proszę wytłumacz mi ten temat.

ps - taki Gullwing? Coś pięknego.
Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Mercedes, BMW - nazwy

Postprzez Maciek_66 » środa, 24 września 2008, 23:31

Kuba Plewka napisał(a):Faktycznie, podobnie tez teraz chyba może być np E 270 CDI zarówno W/S 210 i W/S 211, prawda?

Tak. Mogą się zdarzyć takie same oznaczenia handlowe.


Kuba Plewka napisał(a):A wracając do oznaczeń rodzaju paliwa, na przykład "190 E", E pochodzi od czego? Pamiętam, że jeździły wspomniane samochody w wariantach 190, 190 E i 190 D.
190 D wiadomo, Diesel. A sam 190? Stąd mi się pojawił domysł, że "E" oznacza wtrysk (niem. Einspritzung) i w swoim czasie Mercedes montował silnik gaźnikowe do 190 i silniki z wtryskiem benzyny do 190 E?

Tak mi się wydaje, ale dokładnie nie pamiętam. Postaram się jutro sprawdzić. 190 tki rzadko :D się u nas pojawiają.

Popatrz sobie tu:
www.mercedes-seite.de
to jest prywatna strona jakiegoś fanatyka, a nie dane fabryczne, przykładowo gość nie uwzględnia rodzajów nadwozia W, S itp. Ale daje to niezły pogląd na temat.
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mercedes, BMW - nazwy

Postprzez Maciek_66 » czwartek, 25 września 2008, 08:46

Maciek_66 napisał(a):
Kuba Plewka napisał(a):Jakie oznaczenie nosi samochód, który nosi handlową nazwę C-Klasse Sportcoupe? Mam na mysli to dwudrzwiowe auto z nadwoziem liftback robione na bazie jak sądzę poprzedniej C-Klasse?

Pełny Baumuster, to w zasadzie 6 pierwszych cyfr nadwozia. Pierwsze 3 oznaczają linię, np C-klasa to 203. Następne 3 uściślają czy to kombi, czy nie, czy diesel i tak naprawdę po tych 6 cyfrach można określić dokładnie jaki to model - nie powtarzają się te oznaczenia. Czyli np. 203018 (przykład z sufitu)oznacza konkretną C- klasę, sedan (bo 4ta cyfra to 0), z jakimś tam konkretnym silnikiem. Nie mam wszystkiego w głowie, w pracy mam materiały, ale o ile pamiętam, do C-Sportcoupe miało BM 203, a te 3 następne cyfry były przeznaczone do Sportcoupe - (o ile pamiętam, to wyznacza to 8 na 4tym miejscu).


Sprawdziłem - tak było, ale drobna poprawka: w BM Sportcoupe na 4 tym miejscu była "7", czyli VIN był: WDB 2037....
W nazwie handlowej od zwykłej C-klasy odróżniał go dopisek Sportcoupe na końcu (nie zawsze uwzględniany), a oznaczenia handlowe były takie same (o ile silniki były takie same), czyli był np. C 220 CDI jako normalna C-Klasa i jako Sportcoupe. Najnowsze Sportcoupe ma wyróżnik w oznaczeniu handlowym CLC, czyli np. CLC 200.

Potwierdzam też, że w starych 190-tkach literka E na końcu oznaczenia handlowego oznaczała "Einspritzmotor" - silnik benzynowy z wtryskiem paliwa.
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mercedes, BMW - nazwy

Postprzez mr.jaro » piątek, 26 września 2008, 17:04

O, widze, ze mamy tu dobrych, mercedesowych fachowcow... A czy moge zapytac, po czym da sie poznac, czy dziala nagrzewnica w W211 270 CDI? Mniemam, ze wowczas szybciej robi sie cieplo, ale nie mam pojecia, o ile szybciej. Moja zona twierdzi, ze rano, po wyjechaniu z zimnego garazu wnetrze nagrzewa sie w ciagu 3-5 minut. Natomiast dzisiaj powiedziano jej w warsztacie, ze na komputerze odczytano jakis tam blad i trzeba wymieniac nagrzewnice. Ale oni generalnie sa szybcy do "wymieniania"...

Oczywiscie przepraszam najmocniej za OT.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Mercedes, BMW - nazwy

Postprzez Kuba P. » piątek, 26 września 2008, 18:12

Nie wiem Jarku, czy to nie jest raczej pytanie do serwisu Mercedesa, ja nie jestem mechanikiem samochodowym a pojęcie o serwisach mam takie jak każdy nie-mechanik i nie-kobieta :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Następna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości