Karbon w F1

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych jedno lub dwuśladach, szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Karbon w F1

Postprzez Mr. Headshok » poniedziałek, 13 lipca 2009, 09:26

Mam pytanie/prośbę do Was, drodzy koledzy. Może wiecie, chodzi o czas (lata), tak mniej więcej, od kiedy zaczęto stosować karbon i inne materiały "sztuczne" do produkcji elementów bolidu F1. Mam na myśli kokpit - jego wnętrze, fotel, elementy zawieszenia, "nadwozia", itd. Czasami nie udaje się znaleźć w sieci dokładnych zdjęć ukazujących szczegółowe detale pojazdu. Konkretnie chodzi mi o Forda B188, którego buduję.
Może wrzucalibyśmy tutaj zdjęcia bolidów, na których dokładnie widać elementy z karbonu, ich budowę i zastosowanie w samochodach?
Pozdrawiam,
Tomasz Koebsch
Avatar użytkownika
Mr. Headshok
 
Posty: 1335
Dołączył(a): wtorek, 30 października 2007, 20:04
Lokalizacja: Poznań

Reklama

Re: Karbon w F1

Postprzez Piotr Kalinowski » poniedziałek, 13 lipca 2009, 17:48

Na początku lat 80-tych, John Barnard - główny projektant Mclarena przedstawił podwozie w pełni wykonane z włókna węglowego. Jako, że Mclaren nie dysponował w tym czasie żadnymi materiałami ani wiedzą na ten temat, Barnard wykorzystał amerykańską firmę Hercules Aerospace jako zaopatrzeniowca.
Innowacja ta zastosowana została przy budowie bolidu MP4/1, który pojawił się na torach formuły 1 w 1981 roku. Słuszność zastosowania "karbonu" została bardzo szybko i wielokrotnie udowodniona przez jednego z kierowców Mclarena, Andrea de Cesaris, który wiele razy powodując kraksy, udowodnił wytrzymałość nowego podwozia. Jak się łatwo domyślić kilka miesięcy od pojawienia się MP4/1 inne zespoły zaczęły kopiować zastosowanie "karbonu" w swoich bolidach.

Jako ciekawska. Obok projektu Mclarena inna firma budowała swój bolid w oparciu o włókna węglowe. Pod wodzą genialnego Colina Chapmana, Lotus przygotowywał model 91. Z tą różnią, że dopiero w 1982 samochód Lotusa pojawił
się na torach.
Avatar użytkownika
Piotr Kalinowski
 
Posty: 120
Dołączył(a): piątek, 4 lipca 2008, 01:20
Lokalizacja: Kansas City, MO


Powrót do Pojazdy cywilne - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości