BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beemax

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beemax

Postprzez szpaku86 » środa, 23 czerwca 2021, 14:33

Witam

Chciałbym zaprezentować czym będę się zajmował kolejnych kilka miesięcy...
BMW M3 E30 w wersji rajdowej załogi François Chatriot / Michel Perin która zajęła drugie miejsce w rajdzie Korsyki w 1989 roku.

Obrazek

Do budowy modelu posłuży zestaw firmy Beemax / Aoshima:

Obrazek

Obrazek

Cały czerwony kolor na modelu to kalka, prezentuje się to tak:

Obrazek

Model jest oczywiście ocenzurowany ale Beemax w dosyć sprytny sposób omija ten dylemat. Do modelu dokupiłem zestaw blaszek i dodatkowych kalek uzupełniających:

Obrazek

Mimo że naklejki wyglądają jakościowo świetnie, ja zdecydowałem się jednak malować czerwone pola na samochodzie. Co za tym idzie musiałem dokupić jeszcze jeden zestaw kalek by móc w taki sposób zrealizować ten projekt. Kalki Renaissance mają tą przewagę ze nie trzeba nakładać tylu warstw decali na siebie co będzie sprzyjać w malowaniu i polerowaniu modelu:

Obrazek

Kilka zdjęć modelu i ramek z częściami które moim zdaniem są bardzo dobrej jakości:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Felgi modelu będą wzbogacone o śruby i wentyle produkcji scalecars.online ;

Obrazek

Opony zyskają znaczniki firmy Decalcas:

Obrazek

Tylna cześć foteli oklejona będzie kewlarem produkcji Scale Motorsport:

Obrazek

Producenci modelu nie dodali niestety do zestawu gaśnic ręcznych oraz wewnętrznej gaśnicy. Dźwignia hamulca ręcznego jest jedynie w dokupionym dodatku i jest wykonana z blaszek. Niepewny wyglądu finalnego tej części na wszelki wypadek przygotowałem dźwignie hamulca ręcznego z subaru imprezy, czy jej użyję czas pokaże:

Obrazek

Kolory których użyje do malowania modelu :

Obrazek

Po wstępnych oględzinach i przygotowaniach jestem pełen optymizmu jeśli chodzi o ten model... Odlewki części są bardzo dobre, kalki jakościowo wyglądają świetnie, sprawdzeniem spasowania części zajmę się już niebawem. Nie oszukując nikogo po modelu czuć że jest to przepakowane z wersji wyścigowej na rajdową BMW. Pomimo kilku zmienionych ramek trzeba włożyć trochę pracy aby dostosować M3 do specyfikacji rajdowej. Jak wiadomo życie to sztuka kompromisu i wydaje mi się ze Beemax ten kompromis osiągnęło, przy czym jako model wersja wyścigowa jest lepiej przygotowana...
Jeśli ktoś decyduje się na budowę tego modelu polecam od razu dokupienie dodatkowych blaszek z kalkami oferowanymi od Beemaxa, w przeciwnym razie robiąc model ''prosto z pudła'' uzyskacie ocenzurowaną miniaturę bez hamulca ręcznego, tylnych chlapaczy i z jedną wycieraczka którą instrukcyjnie producent zaleca założyć na odwrót (bo to kolejny detal z wersji wyścigowej) co wygląda kuriozalnie...:

Obrazek

To tyle słowem wstępu.

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Reklama

Re: BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beem

Postprzez toled » czwartek, 24 czerwca 2021, 13:32

Powodzenia. Fajnie, że odrzucasz czerwone kalkomanie na rzecz zwykłego malowania - wzory nie są trudne, a efekt końcowy będzie ciekawszy i delikatniejszy niż kalkomanie ;-)
Pozdrawiam - Wojtek Bryński
toled
 
Posty: 283
Dołączył(a): piątek, 16 maja 2008, 21:29

Re: BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beem

Postprzez szpaku86 » piątek, 25 czerwca 2021, 17:28

toled napisał:

Powodzenia. Fajnie, że odrzucasz czerwone kalkomanie na rzecz zwykłego malowania - wzory nie są trudne, a efekt końcowy będzie ciekawszy i delikatniejszy niż kalkomanie ;-)


Dziękuje !
Uznałem że będzie to najlepsze rozwiązanie. Szukając zdjęć referencyjnych samochodu natknąłem się foty gotowych modeli E30stki, i przyznam się że efekt oklejania czerwonych pól był by dla mnie niezadawalający... dlatego zdecydowałem się malować.

Dobra, prace czas zacząć!
Pierwsze prace nad modelem to sprawdzenie spasowania części i testy spasowania zawieszenia. Model poskładany na sucho:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak na razie jest dobrze.
Pierwszy krok aby upodobnić model do swojego oryginału i dostosować do specyfikacji samochodu rajdowego to modyfikacja maski. Auto rajdowe ma śruby mocujące stelaż halogenów jak również końcówki przewodów spryskiwacza na szybę. Zauważyłem te detale na zdjęciach siostrzanego BMW które zrobiłem w muzeum Donington Park w 2014 roku:

Obrazek

Oczywiście te detale są również widoczne na aucie z epoki, tylko trudniej je dostrzec przez wzgląd na jakość dostępnych zdjęć...
Maska przed rozwiercaniem:

Obrazek

Maska po rozwiercaniu:

Obrazek

Następne prace to usuniecie nadlewek z grilla i przymiarki lamp, charakterystycznego dla każdego BMW ''B'' i rozwiercenie zderzaka:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Prace nad tyłem z którego należało usunąć zapinki tylnej klapy jak również rozwiercić ściankę miedzy lampami pod wlew paliwa:

Obrazek

Obrazek

Na koniec dzisiejszej aktualizacji przymiarki luster tylnych lamp, spojlera i zderzaka. Dodatkowo usunąłem zamki w drzwiach by zastąpić je nitami jak również rozwierciłem dach pod antenę i kabinowe wloty powierza:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na dziś to tyle.

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beem

Postprzez Pashal » sobota, 26 czerwca 2021, 09:09

Znowu będzie uczta dla oczu i świetny pokaz profesjonalizmu modelarskiego - dziękuję i z niecierpliwością czekam na kolejne odsłony.
Pashal
 
Posty: 1593
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 13:10

Re: BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beem

Postprzez szpaku86 » wtorek, 27 lipca 2021, 13:02

Witam

Dziękuje za komentarz, będę się starał jak zawsze...

W dzisiejszej aktualizacji prace nad felgami i oponami modelu.
Jak już wspomniałem oryginalne śruby zostaną usunięte i zastąpione produktem scalecars.online:

Obrazek

Przed rozwiercaniem usunąłem wewnętrze ranty felg by te wyglądały naturalnie:

Obrazek

Porównanie zwężonej i niezwężonej felgi:

Obrazek
Obrazek

Usuwanie śrub i rozwiercanie felg pod wentyle:

Obrazek
Obrazek

Felgi pomalowane podkładem i TS - 21 :

Obrazek

Felgi z nowymi śrubami i wentylami. Kolor śrub to TS - 42, kolor wentyli to humbrol 33:

Obrazek

Opony założone i oklejane, bieżnik przetarty papierem ciernym dla dodania realizmu.
Naklejki Pirlli; Beemax
Naklejki P.zero; Tamyia
Znaczniki opon; Decalcas
Znaczniki przednich felg (czerwone kropki); Tamyia

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beem

Postprzez szpaku86 » poniedziałek, 13 września 2021, 14:32

Witam

Czas wrócić do pracy po wakacyjnej przerwie...
Przed Wami efekty dwóch tygodni pracy nad Prodrivowym BMW.
Na początek szpachlowanie klapki wlewu paliwa której to braku dopatrzyłem się na prawdziwym samochodzie:

Obrazek

Następnie należało dopieścić karoserie, usunąć szwy i nierówności... Model został pomalowany podkładem i bazowym białym TS-26.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolejny etap prac to maskowanie modelu. 5 godzin oklejania:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Malowanie TS-49.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po ściągnięciu taśm maskujących musiałem dokonać kilku poprawek ale generalnie jestem zadowolony z efektu prac:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beem

Postprzez Pashal » poniedziałek, 13 września 2021, 18:50

Jak to się wszystko wspaniale czyta i ogląda - nie ma tu nic zbędnego - wszystko podane : jasno, klarownie, czytelnie !
Pashal
 
Posty: 1593
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 13:10

Re: BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beem

Postprzez Thalgonis » poniedziałek, 13 września 2021, 19:12

No właśnie! Wszystko tak fajnie wygląda...
A spróbuj zrobić to tak samo jak autor warsztatu - natychmiast klarowność szlag trafia, a modelarza apopleksja :D :mrgreen:
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1366
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 16:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beem

Postprzez Pashal » poniedziałek, 13 września 2021, 20:19

No, no dobrze prawisz :idea:, ale mamy wzorzec i warto chociaż próbować.
Przy okazji mam takie pytanie, czy taki temat szpaku86 leży w kręgu Twoich zainteresowań, czy całkiem odpada taka tematyka ?
https://armorama.com/news/roden-gmc-pd3701-silverside-bus
Pashal
 
Posty: 1593
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 13:10

Re: BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beem

Postprzez szpaku86 » wtorek, 21 września 2021, 16:39

Witam

Dziękuję za pochwały i komentarze !

Pashal napisał:

Przy okazji mam takie pytanie, czy taki temat szpaku86 leży w kręgu Twoich zainteresowań, czy całkiem odpada taka tematyka ?
https://armorama.com/news/roden-gmc-pd3 ... erside-bus


Mój krąg zainteresowań jest na prawdę duży... Owszem, najczęściej buduje modele samochodów rajdowych i wyścigowych ale w ramach odpoczynku od karbonu i kevlaru zajmuje się też innymi projektami... Ostatnio zrobiłem nawet traktor Porsche który można zobaczyć nawet na tym forum. Jeśli chodzi o autobusy to chodzi mi po glowie zrobienie miniatury London Busa z Revlla... Tak że link do modelu który dołączyłeś jest bardzo fajny i kuszący... Co prawda nie jestem fanem skali 1;35 ale mam kilka modeli w tej skali które czekają na swoja kolej np. Kraz 255b...

Wracając do Bmw to rozpoczął się kolejny etap budowy a mianowicie oklejanie kalkami.
Dzień pierwszy.
Pierwsze kalki na modelu...
Białe i złote paski wycięte z oryginalnych kalkomanii i nakładane pojedynczo... W sumie 13 naklejek... jakieś 4 godziny pracy:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dzień drugi.
Pierwsze naklejki Bastos i Motul na samochodzie! Na masce modelu użyłem kalkomanii Renaissaince. Herb Bastos na bokach modelu to również Renaissaince ponieważ złoty kolor prezentował się lepiej niż kalkomanie z Beemaxa. Kalkomanie Bastos po bokach modelu to Beemax, każda kalka została pocięta na 5 części i nałożona pojedynczo...
dzisiejsza praca zajęła mi 6 godzin...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beem

Postprzez Pashal » wtorek, 21 września 2021, 21:10

Nie chce Ci zaśmiecać tej fascynującej relacji pobocznymi sprawami, więc tylko jeszcze w skrócie.
Chodzi o ten model London Bus - świetny temat, no oczywiście plus londyńska, klasyczna taksówka :idea: ?
https://www.mojehobby.pl/products/London-Bus-AEC-Routemaster.html
Model z mojego poprzedniego linku to też niesamowita, ale amerykańska klasyka i te chromy, no ale niestety 1:35... ale jaki mimo wszystko duży :D !
Kraz 255 to chyba w Twoim przypadku jakiś ciekawy cywil, taki po przejściach, czy jednak nówka prosto z fabryki ?
Dobra koniec - więcej nie zawracam głowy i czekam na kolejne odsłony tego serialu :D
Pashal
 
Posty: 1593
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 13:10

Re: BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beem

Postprzez tomas » środa, 22 września 2021, 15:32

Witaj , też kleję taką bmkę , jak będziesz robił tylne lampy ,a w zasadzie odbłyśniki chromowane pomaluj je matowym clarem , model bardziej realistycznie wygląda .pozdr
tomas
 
Posty: 9
Dołączył(a): sobota, 2 marca 2013, 19:00

Re: BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beem

Postprzez szpaku86 » wtorek, 28 września 2021, 19:25

Witam

Pashal napisal:

Chodzi o ten model London Bus - świetny temat, no oczywiście plus londyńska, klasyczna taksówka ?
https://www.mojehobby.pl/products/Londo ... aster.html
Model z mojego poprzedniego linku to też niesamowita, ale amerykańska klasyka i te chromy, no ale niestety 1:35... ale jaki mimo wszystko duży !
Kraz 255 to chyba w Twoim przypadku jakiś ciekawy cywil, taki po przejściach, czy jednak nówka prosto z fabryki ?


Londyńską taryfę już mam, podobne jak kraz czeka na swoją kolej... A jak już przy Krazie jestem to przyznam że jeszcze nie zdecydowałem... Myślałem o wersji z demobilu, może trochę brudny będzie...

tomas napisal:

jak będziesz robił tylne lampy ,a w zasadzie odbłyśniki chromowane pomaluj je matowym clarem , model bardziej realistycznie wygląda .


Od momentu kiedy zobaczyłem zdjęcia kilku gotowych modeli E 30 od Beemaxa w Internetach wiedziałem ze z tylnymi lampami jest cos nie tak... Co potwierdziło się przy oględzinach już zakupionego modelu... Po prostu klosze w prawdziwych autach nie były przezroczyste jak zrobił to Beemax w model.
Oto przykładowe zdjęcie prawdziwej lampy:

Obrazek

Dlatego myślałem żeby pomalować klosze od wewnętrznej strony matem, niemniejszym przemyśle Twoją rade za która dziękuje !

W dzisiejszej aktualizacji dzień trzeci i czwarty nakładania kalek.
Dzień trzeci to 21 naklejek i 7 godzin pracy...
Dzień czwarty to 15 naklejek i 5 godzin pracy...
A oto efekty:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz karoseria czeka na doczyszczenie po płynach do kalek i drobinach jakie zostają po patyczkach higienicznych a następny etap to malowanie clearem.


Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beem

Postprzez szpaku86 » środa, 13 października 2021, 18:05

Witam

Model został pomalowany TS-13. A oto pierwsze efekty polerowania:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Równolegle z polerowaniem prace skupiły się nad wykończeniem przedniego zderzaka. Klosze kierunkowskazów pomalowane zostały TS-73. Zaślepki halogenów zyskały czarne oblamówki żeby zbliżyć wizualnie model do oryginalnego pierwowzoru. Haki służące do podnoszenia samochodu w strefie serwisowej pochodzą z modelu a nie z dodatkowego zestawu blaszek. Powodem jest to że blaszki były by za cienkie w stosunku do prawdziwych haków i ponadto nie dało by się na nie nakleić żółtych znaczników. Siatka wlotu powietrza została pomalowana na czarno, w instrukcji modelu detal ma być pomalowany na biało co jest błędem. Generalnie zderzak modelu pochodzi z wersji wyścigowej i ma dwa wloty powietrza. Popełniłem błąd i nie zaślepiłem górnego wlotu będąc przekonany że cały zostanie zakryty tablica rejestracyjną. Tak jednak nie jest i jeśli ktoś się nie zorientuje i zrobi model instrukcyjnie ma nieprawidłowo wykonany przedni zderzak. Ja zaślepiłem dziury białą taśmą maskującą gdyż zderzak na tym etapie prac był już pomalowany, oklejony i wypolerowany. Nie jest to idealne rozwiązanie ale myślę że wybrnąłem z tej sytuacji...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: BMW M3 (Tour De Corse 89) F.Chatriot / M.Perin 1:24 beem

Postprzez szpaku86 » sobota, 23 października 2021, 09:21

Witam

Drobne detale mogą zmienić cały wygląd modelu... I tak się właśnie stało, kiedy założyłem klosze przednich lamp. W końcu model zaczyna wyglądać odpowiednio. Na grillu umieściłem emblemat M3. Beemax dodał odpowiednią naklejkę, ale zapomniał dodać część, na którą należy nałożyć emblemat. Na masce samochodu umieściłem śruby mocujące halogeny. Wykonałem również linie podziału i doszło kilka kalek.
Chłodnica również jest już gotowa.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Następna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości