Lotus 56B (MFH 1/20)

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » wtorek, 6 czerwca 2023, 21:59

Kolejne niewielkie postępy :)

Ponieważ model jako tako jest gotowy (nie licząc przodu i góry nadwozia, ktore dokończę później), na warsztat trafiła podstawa.
Głównym jej elementem jest pudełko zrobione z tektury o grubości 1,5mm i 2mm, którego boki okleiłem następnie hipsem o grubości 1mm.
Tył podstawki zamyka fagment murka, oddzielającego boksy od alei serwisowej. Go również wykleiłem z tektury, a następnie okleiłem tym samym hipsem o grubości 1mm, trasując wcześniej linie w celu uzyskania imitacji kafli. Słupki, to w rzeczywistości ścianki działowe poszczególnych boksów- na podstawce stanowią wycinek ich powierzchni czołowych. Ponieważ były tynkowane, pokryłem je szpachlówką Tamiyi metodą uderzania twardym pędzlem, prostopadle do powierzchni

Obrazek Obrazek Obrazek

I jeszcze wstępna przymiarka głównych elementów modelu:

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » poniedziałek, 26 czerwca 2023, 16:02

Witam

Kolejny niewielki progres w budowie podstawki. Boki, podobnie jak tylna część murka, zostały pomalowane na czarno zwykłym satynowym sprejem.

Malowanie murka przebiegło w kilku etapach:
- biały podkład Mr.Hobby
- cieniowanie "linii podziału'' czarną farbą
- nałożenie kilku transparentnych warst koloru białego
- lakier błyszczący GX100 jako podkład pod zdrapki
- naniesienie logotypów sponsorów (Esso, Magneti Marelli) oraz numeru 10 za pomocą szablonów wyciętych w folii Oramask
- lekkie odrapanie numeru 10 i jego okręgu
- polakierowanie całości lakierem satynowym
- brudzenie za pomocą siuwaksa Neutral Wash.

Samo aplikowanie zabrudzeń wykonałem ściśle według fotografii archiwalnej. Skupiłem się więc na obszarach pomiędzy logotypami Esso i MM- te były dość świeżo namalowane, więc czyste.
Na koniec, na prawym ''słupku'' nakleiłem wycinek loga Castrola, które w oryginale było osobną tablicą reklamową. Na lewym słupku w dalszych etapach dojdzie uchwyt gaśnicy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Następny etap do asfalt.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » sobota, 19 sierpnia 2023, 21:18

Witam
Po dłuższej przerwie kolejne postępy w budowie.
Podstawka jako tako jest gotowa. Przykleiłem więc już na stałe elementy modelu. Nos oraz górę nadwozia pobrudziłem w sposób analogiczny co sekcje boczne.
Po przymocowaniu wszystkich części modelu dochodzę do wniosku że niepotrzebnie nazbierałem tyle dodatków- finalnie nie mam tu aż tyle miejsca, żeby wszystko upchać wraz z figurką. Jest to wynik założenia z góry ustandaryzowanych wymiarów podstawki względem tych w poprzednich modelach (ta sama długość). No cóż, to co nie wykorzystam teraz, pójdzie do składziku na ewentualne przyszłe podobne projekty :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » poniedziałek, 18 września 2023, 22:31

Pojawiło się nieco wolnego czasu, więc zacząłem robić pierwsze akcesoria do podstawki. Na razie położyłem jedynie kolory bazowe, z wyjątkiem figurki która ma póki co podkład. Czekam teraz na kalkomanie, które powinienem mieć w okolicy początku października, a w między czasie będę wykańczać malowanie figurki. Zmodyfikowałem ją nieco dodając kieszenie na piersi wraz z uchwytami zamków błyskawicznych.
Bańka na paliwo, lejek, skrzynka na narzędzia, pistolet do kół, narzędzia i puszki WD-40:

Obrazek Obrazek Obrazek

Bańki na olej, butla ze sprężonym powietrzem:

Obrazek

Kask, na razie bez pomalowanego wnętrza i wyściółki na około wizjera:

Obrazek Obrazek

No i figurka:

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 19 września 2023, 08:41

Pięknie!
Skąd taka klimatyczna figurka?
Czy te zdjęte blachy są zdjęte na stałe, czy dałoby się zobaczyć auto w pełnej krasie?
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » wtorek, 19 września 2023, 11:11

Dzięki :)
Figurka, tak jak pisałem wcześniej, to żywiczny produkt firmy EJan. Firma specjalizuje się w produkcji figurek kierowców, również tych historycznych. Tak jest i w tym przypadku- figurka przedstawia E.Fittipaldiego.
Co do dodatków to narzędzia, skrzynka, bańki na olej i niewidoczne tutaj butelki Coca-coli które dojdą później, kupiłem tutaj:
https://emp3d.eu/

Natomiast puszki spreyu, bańka na benzynę, lejek, butla z manometrem i pistolet do kół to już projekt i druk mojego kolegi. Projekt jest przygotowany według zdjęć tego typu akcesoriów z epoki.
Kask to z kolei przerobiony element pochodzący z niepotrzebnej figurki kierowcy, jakie Tamiya dodaje do swoich modeli F1. Przeróbka polegała na wybraniu zbędnego plastiku z wnętrza i usunięciu twarzy odlanej razem z kaskiem, w miejscu wizjera.

piotr dmitruk napisał(a):Czy te zdjęte blachy są zdjęte na stałe, czy dałoby się zobaczyć auto w pełnej krasie?


Elementy są zamontowane na stałe, z dwóch powodów:
- będą znajdować się na nich jeszcze akcesoria, jak np. kask, który położę na zdjętej górnej połowie nadwozia
- lawirowanie tymi blachami nadwozia między tyloma elementami składowymi dioramki żeby założyć je na samochód, to proszenie się u uszkodzenie czegoś :)
Jeszcze w ramach sprostowania- w tamtych czasach takie elementy nadwozia jak osłony kokpitu, nosy itp były robione w sporej części z włókna szklanego. Karbon wszedł dopiero na początku lat 80-tych :)
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » czwartek, 2 listopada 2023, 20:56

Witam ponownie
Dłuższa przerwa wynikła z oczekiwania na zamówione kalkomanie minęła, więc pora wrzucić aktualizację.
Na początek narzędzia i inne elementy około-samochodowe:

Obrazek Obrazek

Figurka. No cóż, rewelacji nie ma, ale biorąc pod uwagę, że jest to moja pierwsza większa figurka od jakichś 11 lat i że jest to trzecia w ogóle duża figurka jaką wykonałem w życiu, efekt jest akceptowalny :mrgreen:

Obrazek Obrazek

Kask, który pochodzi z figurki, jakie Tamiya często dodaje do swoich modeli F1. Figurka we wszystkich zestawach jest ta sama, sama w sobie jest dość szkaradna, ale kask jak najbardziej nadaje się do wykorzystania. Co najważniejsze dobrze oddaje formę i konstrukcję kasków, jakie używano w latach 70-tych:

Obrazek ObrazekObrazek

No i całość:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Budowa jest już więc na finiszu. Do zrobienia został jeszcze uchwyt na gaśnicę, kocyk lub inny kawałek materiału pod resztę narzędzi, tablica informacyjna dla kierowcy i prawdopodobnie lewarek, choć tutaj nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez Łukasz_K » piątek, 3 listopada 2023, 09:28

Jaki piękny bałagan!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4808
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » środa, 8 listopada 2023, 17:28

Dzięki, bałagan będzie jeszcze troszkę większy :)

Kolejne postępy, chyba jedne już z ostatnich przed finałem.
Zrobiłem tablicę informacyjną dla kierowcy. Sama tablica to kombinacja elementów hipsu i drucików, a tabliczki to wydruk na impregnowanym kartonie satynowym:

Obrazek Obrazek

Dorobiłem też kawałek kocyka pod reszta narzędzi:

Obrazek

No i całość:

Obrazek

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » piątek, 10 listopada 2023, 18:45

Witam

Przedostatni element układanki, czyli podnośnik.
W sumie to ciężko się go robiło, za sprawą skąpej ilości zdjęć jakie udało mi się znaleźć, a przewertowałem ok. 1500 fotografii z wyścigów, w których brał udział Lotus 56. To co znalazłem to ledwie 3 zdjęcia na których wyraźnie widać podnośnik i to nie w całości. Przykładowo na jednej i drugiej fotce widać przód narzędzia, a na trzeciej tył i teraz weź to wszystko poskładaj w całość, dobierz odpowiednie proporcje i wyskaluj do odpowiedniej wielkości. Nie było łatwo, dlatego żeby nie sklejać nic w powietrzu i na czuja, przygotowałem sobie rysunki podnośnika w trzech rzutach:

Obrazek

Potem wystarczyło już tylko połączyć ze sobą elementy zrobione z profili plastikowych, hipsu i kartonu:

Obrazek Obrazek Obrazek

Podnośnik czeka na malowanie (całe na czerwono), a ja zabieram się za ostatnie elementy podstawki. Zapewne znowu mi się to przedłuży z uwagi na obowiązki osobiste, ale już jedną nogą jestem na finiszu :)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » sobota, 18 listopada 2023, 14:14

Ostatnia aktualizacja przed galerią.
Podnośnik pokolorowany i odrapany. Następnie na warsztat trafiło coś, co pierwotnie wziąłem za uchwyt na gaśnicę. Dopiero po znalezieniu i przejrzeniu lepszej jakości zdjęć z lat 1970-1972 okazało się, że jest to uchwyt wraz z dyszą do zewnętrznego, ręcznego systemu p-poż padoku. Wykonałem więc to na co pozwalał mi zawarty na podstawce wycinek budynku, czyli niecały uchwyt wraz z dyszą:

Obrazek

I mała zapowiedź galerii, która pojawi najpóźniej jutro :)

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » niedziela, 19 listopada 2023, 00:51

Koniec, model powędrował do gablotki. Zapraszam do galerii :)

viewtopic.php?f=22&t=93608
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości