Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Postprzez cayman » wtorek, 5 lutego 2013, 12:42

TomekWnęk napisał(a):Tak myślałem, dzięki.


Tokarka Tomek to Proxxon PD230 .Trafiłem ją 11-miesięczną na Alledrogo i to jest urządzenie które naprawdę się przydaje do naszego hobby .Do kompletu przydałaby się frezarka z ruchomą głowicą ale to już jest nie mały koszt.
Pozdrawiam Piotrek

A kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.
cayman

Carbon Master
 
Posty: 820
Dołączył(a): czwartek, 20 października 2011, 02:30

Reklama

Re: Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Postprzez cayman » sobota, 9 lutego 2013, 18:11

Małe postępy do przodu.

Układ napędowy doposażyłem w kolejne złączki do przewodów hydraulicznych i wodnych.Stelaż tylny też już jest na swoim miejscu.Półosie napędowe nowe docięte z rurek aluminiowych 2,5 mm i fuknięte lekko ALC Smoke.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do zacisków hamulcowych dodałem odpowietrzniki i dojdą jeszcze przewody hamulcowe .Do kompletu jeszcze brakuje drążków wahaczy które zrobię od podstaw zastępując te z zestawu które były widoczne na wcześniejszych fotkach.

Obrazek

Obrabiając zbiorniczki które łączą chłodnice cieczy z blokiem silnika zastanowiły mnie odstające tzw.kikutki :lol:
Pogrzebałem w necie i znalazłem taką fotkę z tymi zbiorniczkami

Obrazek

Chciał nie chciał odciąłem te kikutki i dorobiłem z drucików trójniki i dodałem nakrętki zaciskowe o średnicy 1,2 mm pod przewody w oplocie stalowym

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i już na swoim miejscu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cdn....
Pozdrawiam Piotrek

A kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.
cayman

Carbon Master
 
Posty: 820
Dołączył(a): czwartek, 20 października 2011, 02:30

Re: Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Postprzez powerpablo » poniedziałek, 11 lutego 2013, 12:40

poezja dla oczu tylko oglądać i podziwiać...te detale

pozdrawiam
Paweł
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
powerpablo
 
Posty: 809
Dołączył(a): środa, 2 września 2009, 21:41
Lokalizacja: Łomża

Re: Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Postprzez zmorka » poniedziałek, 11 lutego 2013, 14:31

Piotr, chyba gdzieś przegapiłem, ale interesuje mnie wykonanie tych niebiesko-czerwonych "dzyndzelków", jak możesz napisz z czego i jak to zrobiłeś. Dzięki.
zmorka
 
Posty: 467
Dołączył(a): poniedziałek, 1 lutego 2010, 22:33

Re: Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Postprzez cayman » poniedziałek, 11 lutego 2013, 15:03

zmorka napisał(a):Piotr, chyba gdzieś przegapiłem, ale interesuje mnie wykonanie tych niebiesko-czerwonych "dzyndzelków", jak możesz napisz z czego i jak to zrobiłeś. Dzięki.


W HE trzeba zakupić nakrętki o średnicy 1,2 mm (jest 4 albo 5 rodzajów) najważniejsze są te co imitują nakrętki zaciskowe
http://www.hobbyeasy.com/en/data/40432.html i do tego jest potrzebny drucik 0,6 mm najlepiej aluminiowy.
Nakrętki fukasz niebieskim i czerwonym clearem i składasz do tzw.kupy.Ta zaciskowa musi być wsunięta,doklejona do połowy tak żeby można było w nią wetknąć jeszcze w zależności od potrzeby czarny kabelek albo taki w oplocie stalowym
http://www.hobbyeasy.com/en/data/eawzgt ... pgfzv.html i są cztery grubości 0,6 1,0 1,6 i 1,9 mm.
Ja raz na pół roku robię zakupy w tym sklepie
http://www.rbmotion.com/index.php?route ... ry&path=68 tu masz różne średnice i wiele innych dodatków.

Koszty są ale jak każde hobby musi kieszeń boleć,a efekty są nieporównywalne i jak ja składam te różne duperele to od razu humor się poprawia a o wydatku się zapomina.
Pozdrawiam Piotrek

A kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.
cayman

Carbon Master
 
Posty: 820
Dołączył(a): czwartek, 20 października 2011, 02:30

Re: Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Postprzez cayman » poniedziałek, 11 lutego 2013, 22:26

Kolejny na warsztat wszedł układ wydechowy.Wszystkie kolektory były pojedynczymi elementami które trzeba było spasować i dokleić do tzw.przejściówki od której odchodzi rura wydechowa i ta też składała się z dwóch części.Łącznie jedna strona to siedem elementów które trzeba było obrobić ze szwów a dodatkową niespodzianką były przejściówki które miały większą średnicę od kolektorów i z oszlifowaniem trochę czasu się zeszło.Kolejnym etapem było stworzenie spawów.
Tamiya zaproponowała XF-56 Gray metalik na kolektory razem z przejściówką a rury wydechowe w czarnym półmacie X-18.
Po wyszukaniu w necie fotek referencyjnych okazało się że kolorystyka jest nieco inna i wymagało to paru zabiegów.
Po położeniu podkładu wydechy fuknąłem czarnym połyskiem i bezbarwnym clearem,osłoniłem rury wydechowe razem z przejściówkami i na pierwszy ogień poszedł HF-63 german gray aby kolektorom nadać porowatość a potem Alcladami Copper,Pale Burnt Iron,Jet Exhaust ,Hot Metal Fiolet zaczęła się zabawa.
Po tym zabiegu osłoniłem kolektory taśmami maskującymi i przejściówki i rury wydechowe fuknąłem Alcladem Chrom a na to celem zrobienia lekkich przepaleń poszedł niebieski clear i hot metal fiolet zostawiając końcówki rur w samym chromie.

To fotki referencyjne

Obrazek

Obrazek

i moja zabawa

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cdn.....
Pozdrawiam Piotrek

A kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.
cayman

Carbon Master
 
Posty: 820
Dołączył(a): czwartek, 20 października 2011, 02:30

Re: Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Postprzez cayman » piątek, 15 lutego 2013, 00:19

Następnym detalem jest butla która była umieszczona w bolidzie na tylnym moście napędowym.Tamiya zrobiła to jako jeden element razem z zaworami i opaskami które ją trzymają .Nie chciało mi się obrabiać tego elementu ze szwów dlatego też wytoczyłem nową butlę,fuknąłem kolorem , dorobiłem zawory z pokrętłem,dodałem opaski zaciskowe i podłączyłem do instalacji.
I tak się prezentuje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cdn....
Pozdrawiam Piotrek

A kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.
cayman

Carbon Master
 
Posty: 820
Dołączył(a): czwartek, 20 października 2011, 02:30

Re: Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Postprzez Mr. Headshok » piątek, 15 lutego 2013, 10:04

Super!
Pozdrawiam,
Tomasz Koebsch
Avatar użytkownika
Mr. Headshok
 
Posty: 1335
Dołączył(a): wtorek, 30 października 2007, 20:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Postprzez Kazik » piątek, 15 lutego 2013, 10:11

Ale nie widzę naklejki legalizacyjnej :mrgreen:
Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Avatar użytkownika
Kazik
 
Posty: 3566
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Postprzez Sanders » piątek, 15 lutego 2013, 10:47

Mr. Headshok napisał(a):Super!

I do tego bardzo ładne zdjęcia:)
Rysunki, obrazy, prace na zamówienie
http://www.sandersk.deviantart.com
Sanders
 
Posty: 110
Dołączył(a): niedziela, 2 stycznia 2011, 14:38

Re: Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Postprzez TomekWnęk » piątek, 15 lutego 2013, 12:48

Coraz więcej argumentów za tokarką, coraz więcej ;)
'Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.'
Avatar użytkownika
TomekWnęk
 
Posty: 1716
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Postprzez cayman » niedziela, 17 lutego 2013, 18:02

Kolejne na warsztat weszły felgi.W bolidach były to felgi skręcane które składały się z dwóch elementów czyli obręczy i środka.
Usunąłem imitacje śrub i zastąpiłem śrubkami z zestawu T2M. Blok silnika żeby nadać oznak użytkowania dostał washa.

Obrazek

Obrazek

Zacząłem też prace przy przednim zawieszeniu.Tu również amortyzatory przednie z zestawu poszły na złom i zostały wytoczone w domowym warsztacie nowe amortyzatory które składają się z dwóch el.toczonych z aluminium ,rurki stalowej i sprężyny z zestawu.Do zacisków hamulcowych doszły odpowietrzniki i teraz czekają na przewody hamulcowe.

Obrazek

Obrazek

Szukając w necie fotek referencyjnych natknąłem się na tą fotkę i dojrzałem na wahaczach trójniki przewodów hamulcowych.

Obrazek

Chcąc nie chcąc dorobiłem trójniki a użyty materiał to polistyren o profilu kwaratowym 1,5 mm i rurki stalowe o średnicy 0,8 mm.Wiercenie otworków 0,8 mm w tych kawałeczkach polistyrenu ,docinanie rurek o dł. 4 i 5mm i montaż pozostawiam bez komentarza.

Obrazek

Obrazek

Cdn...
Pozdrawiam Piotrek

A kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.
cayman

Carbon Master
 
Posty: 820
Dołączył(a): czwartek, 20 października 2011, 02:30

Re: Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Postprzez Kazik » niedziela, 17 lutego 2013, 23:27

No fajnie, fajnie to wygląda.
Aleś Pan nawtykał tych śrubków.
Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Avatar użytkownika
Kazik
 
Posty: 3566
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Postprzez wuen » poniedziałek, 18 lutego 2013, 07:40

Kazik napisał(a):No fajnie, fajnie to wygląda.
Aleś Pan nawtykał tych śrubków.

Jak tak dalej pójdzie to zostaniesz ambasadorem T2M i Top Studio ;o)
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 08:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Re: Lotus 78 -Tamiya 1/12 -Open

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 18 lutego 2013, 10:24

Piękne rzeczy tu pokazujesz. Będę wpadał i kibicował. :)
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości