Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Postprzez Coppercat » wtorek, 19 listopada 2013, 01:17

Z góry przepraszam za pytanie laika:
z czego zrobione są te maski ?
Czym się je tak precyzyjnie wycina ? (ploter, laser ?)
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Reklama

Re: Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Postprzez Mors » wtorek, 19 listopada 2013, 01:35

Coppercat napisał(a):Z góry przepraszam za pytanie laika:
z czego zrobione są te maski ?
Czym się je tak precyzyjnie wycina ? (ploter, laser ?)


Maski są zrobione z foli papierowej wyglądającej jak taśma tamiya, ale bardziej białej. Na to jest nałożony film pozwalający przeniesienie środków liter a A i O. Fred pewnie się precyzyjniej wypowie :)
Wycinane na ploterze :)

Pozdro
Mors
Warsztat:
Gundam Unicorn 1:100
Xanavi Nismo Z

"Narzędzia i materiały modelarskie są wszędzie, ale jeszcze nie wiem do czego większość z nich zastosować"
Avatar użytkownika
Mors
 
Posty: 193
Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 20:43
Lokalizacja: Buxted (UK) / Rybnik (PL)

Re: Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Postprzez Fred-k2 » wtorek, 19 listopada 2013, 15:05

Te maski są akurat cięte z taśmy Tamiya :)
pozdrawiam Fryderyk, modelarz ambitny lecz leniwy
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Fred-k2
 
Posty: 1488
Dołączył(a): środa, 20 maja 2009, 22:17
Lokalizacja: Poznań

Re: Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Postprzez Coppercat » wtorek, 19 listopada 2013, 16:49

Fred-k2 napisał(a):Te maski są akurat cięte z taśmy Tamiya :)


Masz na to jakiś "domowy" sposób, czy tylko profesjonalny ploter :?:
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Postprzez Fred-k2 » wtorek, 19 listopada 2013, 23:25

Ja tnę wszystko na ploterze, plik wektorowy i wsio do cięcia.
pozdrawiam Fryderyk, modelarz ambitny lecz leniwy
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Fred-k2
 
Posty: 1488
Dołączył(a): środa, 20 maja 2009, 22:17
Lokalizacja: Poznań

Re: Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Postprzez Mors » poniedziałek, 25 listopada 2013, 00:52

Witajcie:)

Miałem przeczucie, że poprosiłem Fred'a o dwa komplety na każdy model... Nienawidzę białego koloru... szczególnie jeżeli maluję coś co jest czarne... nie umiałem pomalować tego tak, żeby było białe... zaciaprałem chyba z 8 warstw i wyszło grubo, za grubo, nierówno i w dodatku przy ściąganiu maski wszędzie się ciągnęła farba... pierwsze malowanie wyszło tak tragicznie, że spojler wylądował w krecie, a model prawie, że w pudle... ale ochłonąłem przemyślałem i podjąłem drugą próbę. Tym razem zamiast malować farbą postanowiłem pomalować ten napis czymś, co lepiej kryje... wybór padł na MrSurfacer 1000 biały z dodatkiem białej błyszczącej w proporcjach 4:3:1 (rozpuszczalnik:Surfacer:farba). Położyłem mgłą 4 warstwy i potem dwie bardziej mokre... wyszło tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Myślę, że wyszło lepiej niż się spodziewałem... co Wy na to? Nada się, czy kretować znowu?? :)

Jeszcze zmajstowałem wycieczarkę z zestawu blach... muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem jak wyszła...
Obrazek

cdn...
Pozdro
Mors
Warsztat:
Gundam Unicorn 1:100
Xanavi Nismo Z

"Narzędzia i materiały modelarskie są wszędzie, ale jeszcze nie wiem do czego większość z nich zastosować"
Avatar użytkownika
Mors
 
Posty: 193
Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 20:43
Lokalizacja: Buxted (UK) / Rybnik (PL)

Re: Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Postprzez pawel700 » poniedziałek, 25 listopada 2013, 05:59

Napis jest teraz idealny. Jaka to była biała farba przy pierwszej próbie ?
pawel700
 
Posty: 363
Dołączył(a): wtorek, 29 listopada 2011, 20:52
Lokalizacja: Kielce

Re: Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Postprzez Coppercat » poniedziałek, 25 listopada 2013, 13:32

Mors napisał(a):Witajcie :)

<ciach>

Po podkładzie malowanko TS-76 (przelane z puszki do aero) na całość. Na drugi dzień maskowanie, jedna warstwa żółtego i TS-8 też przelane do aero. Z efektu jestem zadowolony nawet bardzo:) Nie mogłem się doczekać i korzystając z ostatniego wieczoru położyłem kilka kalek na próbę... zapowiada się ciekawie :)

<ciach>

Pozdro
Mors

Mam pytanko - pewnie naiwne, ale co tam....
Dlaczego dałeś warstwę żółtego ? Rozumiem, że pod czerwony 8-)
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Postprzez Mors » poniedziałek, 25 listopada 2013, 15:16

Coppercat napisał(a):
Mors napisał(a):Witajcie :)

<ciach>

Po podkładzie malowanko TS-76 (przelane z puszki do aero) na całość. Na drugi dzień maskowanie, jedna warstwa żółtego i TS-8 też przelane do aero. Z efektu jestem zadowolony nawet bardzo:) Nie mogłem się doczekać i korzystając z ostatniego wieczoru położyłem kilka kalek na próbę... zapowiada się ciekawie :)

<ciach>

Pozdro
Mors

Mam pytanko - pewnie naiwne, ale co tam....
Dlaczego dałeś warstwę żółtego ? Rozumiem, że pod czerwony 8-)


Czesc!!

Zgadles - pod czerwony.

Mialem kiedys taka niemila sytuacje, gry pomalowalem motor na czerwono (italian red) kladac baze na bialy podklad po polozeniu 5 warstw mialem czerwony, ale w tonacji rozowego koloru... polozylem kolejne 5 ale nic to nie dalo i model zostal tak. Mialo byc pieknie, a wyszlo... malo heteoseksualnie. Wiedzac, ze kolor pod baza ma znaczenie jezeli chodzi o rezultat zrobilem kilka testow i wyszlo, ze malujac tym samym czerwonym w tych samych warunkach taka sama ilosc warstw na czarny, bialy, srebrny, szary, rozowy, zolty otrzymamy rozne odcienie i tonacje. Czerwony czerwony wyszedl mi tylko kladac go na zolty. Od tego czasu zawsze pod czerwony klade zolty i problem zniknal. Moge wieczorem zrobic fotke porwonawcza dwoch modeli malowanych dokladnie ta sama farba - feralny rozowy i prawidlowy czerwony.

Pozdro
Mors

P.S.
Sorry za brak Polskich ogonkow, ale w pracy mam klawiature w konfiguracji UKejowskiej
Warsztat:
Gundam Unicorn 1:100
Xanavi Nismo Z

"Narzędzia i materiały modelarskie są wszędzie, ale jeszcze nie wiem do czego większość z nich zastosować"
Avatar użytkownika
Mors
 
Posty: 193
Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 20:43
Lokalizacja: Buxted (UK) / Rybnik (PL)

Re: Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Postprzez Coppercat » poniedziałek, 25 listopada 2013, 17:58

Wiedziałem, że musi być jakaś sensowna przyczyna :idea:
Jest chyba sporo racji w tym, co napisałeś - podkład ma spory wpływ na końcowy efekt kolorystyczny. Niektórzy w ten sposób uzyskują zamierzone efekty, np. cieniowanie tapicerki, linii podziału blach itp.
Czy z Twojego doświadczenia wynika, że podobnie się dzieje w przypadku innych kolorów, czy może tylko czerwony jest taki "wredny" :?:
O żółtym słyszałem, że trudno kryje (hmm, ciekawe słowo :shock: ).
:mrgreen:

Mors'ie kuknij tutaj:
Aukcja
Zestaw prawie jak Twój za niewielkie pieniądze :shock: :shock: :shock:
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Postprzez Mors » poniedziałek, 25 listopada 2013, 22:02

Na wstępie Fred-k2 jeszcze raz dzięki za pomoc :)

pawel700 napisał(a):Jaka to była biała farba przy pierwszej próbie ?


Przepraszam, minąłem twojego posta. biały był MrColor H1 albo Tamiya X-2 nie pamiętam, bo obydwa słoiczki stoją obok siebie. Nie ma to znaczenia, bo biały kolor to się nadaje do malowania sufitów moim zdaniem i nienawidzę go używać.

Coppercat napisał(a):Wiedziałem, że musi być jakaś sensowna przyczyna :idea:
Jest chyba sporo racji w tym, co napisałeś - podkład ma spory wpływ na końcowy efekt kolorystyczny. Niektórzy w ten sposób uzyskują zamierzone efekty, np. cieniowanie tapicerki, linii podziału blach itp.
Czy z Twojego doświadczenia wynika, że podobnie się dzieje w przypadku innych kolorów, czy może tylko czerwony jest taki "wredny" :?:
O żółtym słyszałem, że trudno kryje (hmm, ciekawe słowo :shock: ).
:mrgreen:


Zaobserowałem ten efekt na żółtych i czerwonych, oraz pomarańczowych (w małym stopniu - raczej tylko "jasność" się zmienia, a nie tonacja). Nie próbowałem innych kolorów, ale myślę, że zasada będzie podobna do większości jasnych kolorów. Trzeba uważać jaki kolor się na co kładzie, żeby się z niebieskiego nie zrobił nam zielony:) Pewnie się znajdą bardziej doświadczeni i mnie poprawią jeżeli się mylę i jeżeli takowi są to proszę o ujawnienie się.

Coppercat napisał(a):Mors'ie kuknij tutaj:
Aukcja
Zestaw prawie jak Twój za niewielkie pieniądze :shock: :shock: :shock:

To nie jest taki sam zestaw. Ja robię Xanavi na bazie Nissana 350Z (teraz) a ten do którego linkę dałeś to jest Xanavi na bazie R35 Tak więc są to dwa różne samochody. Nomen omen mam go też i pomału się za niego zabieram z uwagi na przestoje w 350Z... lakier sobie schnął, potem spojler mnie wku... ehem... zdenerwował :) Warsztat niedługo.

Pozdro
Mors
Warsztat:
Gundam Unicorn 1:100
Xanavi Nismo Z

"Narzędzia i materiały modelarskie są wszędzie, ale jeszcze nie wiem do czego większość z nich zastosować"
Avatar użytkownika
Mors
 
Posty: 193
Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 20:43
Lokalizacja: Buxted (UK) / Rybnik (PL)

Re: Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Postprzez cayman » poniedziałek, 25 listopada 2013, 23:23

Mors napisał(a):Witajcie:)
Myślę, że wyszło lepiej niż się spodziewałem... co Wy na to? Nada się, czy kretować znowu?? :)Mors


Jest super i od razu było strzelić białym podkładem i po problemie bo biały kolor na czarny to porażka.
Pozdrawiam Piotrek

A kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.
cayman

Carbon Master
 
Posty: 820
Dołączył(a): czwartek, 20 października 2011, 02:30

Re: Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Postprzez Kazik » poniedziałek, 25 listopada 2013, 23:49

cayman napisał(a):
Mors napisał(a):Witajcie:)
Myślę, że wyszło lepiej niż się spodziewałem... co Wy na to? Nada się, czy kretować znowu?? :)Mors


Jest super i od razu było strzelić białym podkładem i po problemie bo biały kolor na czarny to porażka.

Chyba że się zastosuje biały samochodowy z mieszalni. Te farby krycie mają całkiem niezłe.
Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Avatar użytkownika
Kazik
 
Posty: 3566
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Postprzez powerpablo » wtorek, 26 listopada 2013, 10:42

Kazik napisał(a):Chyba że się zastosuje biały samochodowy z mieszalni. Te farby krycie mają całkiem niezłe.


Marek ma rację... przerabiałem lakiery samochodowe z mieszalni i faktycznie biały znacznie lepiej kryje niż te farbki modelarskie. Ogólnie polecam bazy samochodowe do malowania modeli.

pozdrawiam
Paweł
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
powerpablo
 
Posty: 809
Dołączył(a): środa, 2 września 2009, 21:41
Lokalizacja: Łomża

Re: Xanavi Nismo Z, 24277 Tamiya 1/24

Postprzez wuen » wtorek, 26 listopada 2013, 11:12

Ja przez przypadek znalazłem inny sposób...
Czarny plastik pomalowałem srebrnym Gunze C8. Okazało się, że ma być biały - na srebrną farbę fuknąłem białym podkładem Gunze ze słoiczka - 2x - okazało się, że jest extra :P
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 08:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości