Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Postprzez CzarekB » piątek, 29 sierpnia 2008, 16:05

Wszystko jest jeszcze otwarte, jak juz dostane kalki ( 2 tygodnie czekania ) to zobacze jak to wyglada i wtedy podejme decyzje.
Bardzo bym chcial robic wszystko w Gunze, moze faktycznie kolor bedzie do podrobienia.
Czarek.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Reklama

Re: Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Postprzez michal.s » piątek, 29 sierpnia 2008, 16:59

Ja gorąco polecam malować cała kastę Gunze, biały podkład, na to biały kolor i później niebieski, na to werniks i polerka, by już wcześniej zniwelować uskok między kolorami (biały-niebieski) na to kalki i kolejny werniks.

Werniks - lakier, żeby nie ryzykować poleciłbym Ci Gunze serii H, jest on bezpieczny dla kalkomanii, nałożenie nawet grubej warstwy nie niesie za sobą ryzyka popłynięcia, zmarszczenia czy pękania kalkomanii.

Na koniec jeszcze raz polerka i brudzenie-brudzenie.
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Postprzez Kazik » piątek, 29 sierpnia 2008, 19:27

Werniks C też nie jest taki straszny. Tylko trzeba ostrożnie.
Oj widzę że będzie ciekawy model.
Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Avatar użytkownika
Kazik
 
Posty: 3566
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Postprzez michal.s » piątek, 29 sierpnia 2008, 19:29

Jasne że nie jest straszny, da się pomalować tak by wszystko było dobrze, ale na początek polecałbym serię H, szkoda zniszczyć kalki które się specjalnie kupiło ;o)
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Postprzez CzarekB » piątek, 29 sierpnia 2008, 19:56

Czolem.
Kurcze, panowie o co chodzi z tym niszczeniem kalek ?
Tak jak pisalem wczesniej, robie modele od wielu lat, wszystkie moje modele maja jakas forme werniksu, czy matowy, semi-gloss albo i gloss, nigdy nie slyszalem tak ostrych ostrzezen przed werniksowaniem. Clear Gunze , matowy czy pol-matowy jest na kazdym moim nowszym modelu.
Czy te kalki sa jakies felerne ( super delikatne ) czy po prostu dmuchacie na zimne ? Ja wiem, ze to sa duze kalki ale czemu werniks czy clear coat ma je zniszczyc ?
Czarek.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Postprzez michal.s » piątek, 29 sierpnia 2008, 20:10

Musisz pokryć model dość sporą warstwą werniksu żebyś miał z czego go szlifować i polerować :) jeśli nie dasz wystarczająco dużo czasu kolejnej warstwie lakieru na wyschnięcie lub za wcześnie zaczniesz kłaść mokre warstwy to może się zdarzyć że kalki się zniszczą.

Znane są przypadki kiedy pod mokrą warstwą lakieru kalki zaczęły płynąć, zmieniać swoją pozycję(zapytaj Naomiego), zaczęły się marszczyć (zapyta Portalusa), albo pękać (zapytaj Macia4ever lub mnie).

Z całym szacunkiem do Twojego stażu modelarskiego, ale lakierowanie modeli cywilnych to całkiem inna bajka niż lakierowanie samolotu, czołgu czy ten innego sprzętu wojskowego.

W pasty polerskie jesteś zaopatrzony ?
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Postprzez CzarekB » piątek, 29 sierpnia 2008, 22:39

No ja nie pisze, ze "nie takie modele robilem" czy "co to dla mnie ", po prostu mowie, ze nigdy do tej pory nie mialem takiego problemu, co nie znaczy, ze nie bede mial, apage .......
Pasty polerskie posiadam, firmy Flitz, testowane na plastiku do tej pory, farby nigdy jeszcze nie polerowalem. Tutaj moge miec zgrzyt. Wlasnie dla tego chce zrobic ten model brudny, moze uda sie cos tym zamaskowac.
W sumie to nie mam zamiaru robic modelu konkursowego, po prostu cos nowego, moze cos z tego dobrego wyjdzie. za rady dziekuje, prosze o wiecej.
Czarek.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Postprzez michal.s » piątek, 29 sierpnia 2008, 23:36

Co do past polerskich, nie miałem nigdy styczności z Flitz, nie wiem jaką mają gradacje, ale jedno jest pewne, potrzebujesz bardzo delikatnej pasty polerskiej, praktycznie takiego mleczka. Taką pastą nadaje się ostateczny połysk lakierowi.
Według mnie powinieneś przed brudzeniem pozbyć się całej skórki pomarańczy jaka powstanie podczas malowania i doprowadzić model do połysk, dopiero później brać się za brudzenie i błocenie.
Tak czy siak, pył czy kurz musisz symulować farba z aerografu, pigmenty odpadają z tego względu że nie będą się trzymać gładkiego lakieru.

Samochód jak rozumiem będzie po brudnym rajdzie szutrowym.
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Postprzez Mors » sobota, 30 sierpnia 2008, 18:23

Witam!!

Panowie Panowie... nie rozumie skąd ta panika jeżeli chodzi o farby do samochodów... ja maluję nimi nie stosując żadnych podkładów czy innego badziewia...uważam podkłady za zbędny etap. Nic się nie dzieje z plastikiem pod warunkiem, że się delikatnie do tego podejdzie. Jako podkład służy mi kilka (zazwyczaj 3) warstw farby... kładę je jako delikatną mgiełkę w odstępach... "jak skończę ostatni element to wracam do pierwszego" Farby te błyskawicznie schną (bardzo duża lotność rozpuszczalnika) i dlatego można malować warstwa za warstwą. Potem myję aero i robię przegląd czy są jakieś bobole... jak są to wstrzymuję prace na jeden dzień... po 4 godzinach szlifuję to co jest nie tak, myję pod wodą i na drugi dzień siadam do malowania. Te delikatne warstwy zabezpieczają plastik przed rozpuszczalnikiem więc można śmiało malować. Maluję warstwa po warstwie już na mokro aż do uzyskania zadowalającego pokrycia. Potem szlif 2000 i 2500, a następnie jedna dwie warstwy bezbarwnego (dwuskładnikowy samochodowy). Kładę kalki, zostawiam na 2 dni, myję delikatnie model czystą wodą, żeby usunąć plamy z wody i płynów do kalek. Zostawiam całość na 4-5 dni, żeby dokładnie odparowała woda. Potem znowu mgiełka (2 warstwy) celem zabezpieczenia kalek. Po 24h siadam i maluję bezbarwnym aż mi się znudzi.... zazwyczaj 5-6 warstw jedna po drugiej. Zostawiam całość do wyschnięcia na 48h i potem zazwyczaj Tamiya Fine, mleczko polerskie samochodowe, Tamiya Finish potem wosk. Przed polerką linie podziału akrylem zapuszczam.
Jeszcze nigdy mi się nic nie stało ani z kalkami, ani z plastikiem.

Pozdrawiam
Mors
Warsztat:
Gundam Unicorn 1:100
Xanavi Nismo Z

"Narzędzia i materiały modelarskie są wszędzie, ale jeszcze nie wiem do czego większość z nich zastosować"
Avatar użytkownika
Mors
 
Posty: 193
Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 20:43
Lokalizacja: Buxted (UK) / Rybnik (PL)

Re: Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Postprzez koksik750 » sobota, 30 sierpnia 2008, 21:02

Jestem tylko ciekaw jak matujesz kolory metaliczne i perłowe przed bezbarwnym. I nie rozumiem twojej logiki jeżeli chodzi o polerkę - po paście fine dajesz mleczko polerskie, a następnie znów bierzesz pastę ( najmniej ścierną ale zawsze ) i dalej polerujesz..... :roll:
Obrazek
Avatar użytkownika
koksik750
 
Posty: 803
Dołączył(a): sobota, 27 października 2007, 00:04
Lokalizacja: z daleka...

Re: Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Postprzez Mors » niedziela, 31 sierpnia 2008, 23:23

Cze:)

Koksik metaliczne i perły matuję papierem 2000 :) Wszystko wychodzi bez żadnych problemów ani przebarwień. Farby samochodowe są najbardizej wdzięcznymi farbami z jakimi miałem do czynienia :) Nie wybaczają tylko jednego... złego wyszlifowania powierzchni przed malowaniem.
Co do polerki... dziwna kolejność wynika z tego, że stosuję mleczko polerskie, ale samochodowe... a ono "zbiera" mocniej niż Tamiya finish :) Jak robiłem Fine, Finish, Mleczko, wosk, to miałem lekko zamglony efekt... drobna zmiana kolejnośći i odrazu wychodzi jak trzeba :)

Pozdro
Mors
Warsztat:
Gundam Unicorn 1:100
Xanavi Nismo Z

"Narzędzia i materiały modelarskie są wszędzie, ale jeszcze nie wiem do czego większość z nich zastosować"
Avatar użytkownika
Mors
 
Posty: 193
Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 20:43
Lokalizacja: Buxted (UK) / Rybnik (PL)

Re: Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Postprzez CzarekB » wtorek, 2 września 2008, 13:00

Panowie, dziekuje za rady, przydadza sie jak zloto.
Mysle, ze dlubiac ten model zostane przy tym co znam, czyli farbach modelarskich. Jak dorosne to moze sie skusze na te prawdziwe.
Teraz mam jednak male pytanie / prosbe do ludzi bardziej zorientowanych w temacie WRC. Szukalem na necie zdjec wnetrza Fodusa WRC, nie znalazlem nic wartego uwagi. Macie cos pod reka ?
Pytam bo w kliku filmikach na uTube widzialem sporo detali ktorych nie ma w modelu, gdybym mial zdjecia to bym dorobil.
Aha, czy w tych samochodach drzwi sie otwieraja czy zaloga wlazi przez okna ?
Czarek.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Postprzez Nomad_fsoak » wtorek, 2 września 2008, 16:10

garść fotek:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej Mościński.
Avatar użytkownika
Nomad_fsoak
 
Posty: 175
Dołączył(a): środa, 20 sierpnia 2008, 10:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Postprzez CzarekB » środa, 3 września 2008, 11:56

O, wielkie dzieki, przydadza sie na pewno.
Czarek.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Tamiya 1/24 Ford Focus RS WRC 02, moc pytan.

Postprzez CzarekB » sobota, 6 września 2008, 13:51

Czolem.
OK, to na temat. Zakupy zaczynaja splywac do domu.
Kupilem blaszke Scale Motorsport, fajna ale niestety nie ma instrukcji, trzeba sie kilku spraw domyslac.

Obrazek

Kupilem tez fajny komplet kalek tej samej firmy, kevlar i wlokno weglowe z nadrukowanymi ksztaltami do wyciecia. Wyglada to zacnie, zobaczymy jak sie bedzie nakladalo.

Obrazek
Obrazek

Postepy przy samym modelu sa, choc troche ...negatywne. Dwa dni temu zostawilem w kiepskim miejscu karoserie modelu i moj pies postanowil ostrzyc sobie na niej zeby.

Obrazek

Na szczescie szybko go do tego zniechecilem i kasta jest do uratowania. Ale trzeba szpachlowac i szlifowac. Nauczka na przyszlosc.
Dlubie to dosc wolno, nie spiesze sie, cierpliwosc to dobra cecha.
Na razie tyle,
Czarek.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości