Problem z taśmą Tamiya...

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Problem z taśmą Tamiya...

Postprzez darkinvaider » środa, 19 marca 2014, 11:28

Wtam! Pracuję nad Nissanem Skyline od Tamiya... na kastę poszedł podklad tamiya,X-13 Met.Blue Tamiaya,i na koniec x-23 clear blue Tamiya.Wszytko to z przerwami na schniecie oczywiscie.Ostatnia warstwa clear blue schła 5 dni. Potem polerowanie pastami tamiya(corse,fine,finish) i wosk rowniez od tamiya....Po tym wszytkim zabralem sie za maskowanie ramek okien i klamek,pomalowane-zdjecie tasmy.....i tu nastepuje skok ciśnienia! Taśma oczywiscie od tamiya pozostawiła wszedzie klej.... kasta jest cala ubabrana w kleju... :evil: :evil: :evil: proby zmycia tego wodą z plynem do mycia naczyń-nic,proby spolerowania- schodzi tylko z pasta corse ale i farba schodzi bo ile można polerowac......wiec model idzie do zmywania i od poczatku... Wiec tu nasuwa sie pytanie-CO ZROBILEM nie tak???? i jak tego uniknac w przyszłosci?pozdrawiam grrrrr
Avatar użytkownika
darkinvaider
 
Posty: 57
Dołączył(a): niedziela, 20 października 2013, 23:09
Lokalizacja: Białystok /Dublin

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Problem z taśmą Tamiya...

Postprzez Patterson » środa, 19 marca 2014, 11:47

Mi się tak zdarzyło jak kładłem washa, WS dostał się pod taśmę i zareagował z klejem co powodowało, że odpadał od taśmy zostawał na modelu. Myślę, że po prostu nie należy zalewać taśmy tak by coś dostawało się pod nią.
Avatar użytkownika
Patterson

rpm2
 
Posty: 2230
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 17:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z taśmą Tamiya...

Postprzez darkinvaider » środa, 19 marca 2014, 11:50

Problem polega na tym ze to stalo sie absolutnie na całej powierzchni modelu,a nie tylko w okolicach malowania ramek okiennych.Model wygladał jakby użył jakiejs zwyklej tasmy klejącej...
Avatar użytkownika
darkinvaider
 
Posty: 57
Dołączył(a): niedziela, 20 października 2013, 23:09
Lokalizacja: Białystok /Dublin

Re: Problem z taśmą Tamiya...

Postprzez PiterATS » środa, 19 marca 2014, 14:00

Być może klej na taśmie był felerny. Spróbuj to zmyć benzyną lakową, czy jak to nazywają inni White Spiritem. Jest na tyle bezinwazyjny, że nie reaguje w żaden sposób z plastikiem, w tym przezroczystym, czy farbami i lakierami. Powinien poradzić sobie z klejem.
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 800
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z taśmą Tamiya...

Postprzez darkinvaider » środa, 17 grudnia 2014, 22:57

odswierzam temat... Kolejny raz......-przydażył mi sie problem z tasma- na modelu- kolor bazowy -Mr Metalic color gx- po kilku dniach polożony Tamiya TS13- tasma Tamiya- przy sciaganiu tasma odrywala płaty TS13....- ok moja myśl- mr metalic "gryzie sie" z tamiya ts13... ok proba na innym modelu mr color 78 metalic black,kilka dni nalożony Mr super clear uv, schniecie -polerowanie pasta tamiya- do "Fine" i maskowanie tasama Tamiya do malowania uczelek-i znowu ten sam efekt,w kilku miejscach platy bezbarwnego odchodza z tasma....brakuje mi juz pomysłow.. -probowalem nawet tasme naklejac "na kolano" zeby troche oslabic klej-ale niewiele to dalo...tasme staralem sie zdejmowac jak tylko farba która malowalem wyslachla jako- tako-zeby nie zostawiac tasmy dlugo na modelu...
Avatar użytkownika
darkinvaider
 
Posty: 57
Dołączył(a): niedziela, 20 października 2013, 23:09
Lokalizacja: Białystok /Dublin

Re: Problem z taśmą Tamiya...

Postprzez Dorotka » czwartek, 18 grudnia 2014, 19:10

:)

Czym rozcieńczasz farbę?

:)
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Problem z taśmą Tamiya...

Postprzez GUDMUNDUR » czwartek, 18 grudnia 2014, 20:01

Na temat farb nic nie powiem ale spróbuj z inną taśmą . Ja też niedawno kupiłem Tamiye ( poprzednio miałem inną ) i mam wrażenie , że przykleja się o wiele za mocno . Typowe dla lakierników są o wiele lepsze , przynajmniej te co mam. Też myślałem , że mi się akurat przytrafił nie taki materiał jak trzeba .
Avatar użytkownika
GUDMUNDUR
 
Posty: 1209
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:59
Lokalizacja: za siedmioma pędzelkami ...

Re: Problem z taśmą Tamiya...

Postprzez krzysiekg » czwartek, 18 grudnia 2014, 20:45

Ja używam taśmy tamiya od lat i na szczęście wszystko zawsze jest ok. Jedyna rzecz jaką robię inaczej to czas schnięcia po ostatniej warstwie werniksu. Mija minimum miesiąc (najczęściej ok. 2) zanim cokolwiek znaczne robić przy kaście.

Pozdr
Avatar użytkownika
krzysiekg
 
Posty: 208
Dołączył(a): piątek, 23 listopada 2007, 09:28
Lokalizacja: Enfield

Re: Problem z taśmą Tamiya...

Postprzez darkinvaider » czwartek, 18 grudnia 2014, 23:01

Dorotka napisał(a)::)

Czym rozcieńczasz farbę?

:)
-mr leveling thiner dla farb mr color itp a farby Taimya ich rozcieńczalnikiem .
GUDMUNDUR napisał(a):Na temat farb nic nie powiem ale spróbuj z inną taśmą . Ja też niedawno kupiłem Tamiye ( poprzednio miałem inną ) i mam wrażenie , że przykleja się o wiele za mocno . Typowe dla lakierników są o wiele lepsze , przynajmniej te co mam. Też myślałem , że mi się akurat przytrafił nie taki materiał jak trzeba .
przymierzam sie tasmy 3M (niebieska) napewno dam znac czy czy pomoglo.
Avatar użytkownika
darkinvaider
 
Posty: 57
Dołączył(a): niedziela, 20 października 2013, 23:09
Lokalizacja: Białystok /Dublin

Re: Problem z taśmą Tamiya...

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 19 grudnia 2014, 01:19

krzysiekg napisał(a):Ja używam taśmy tamiya od lat i na szczęście wszystko zawsze jest ok. Jedyna rzecz jaką robię inaczej to czas schnięcia po ostatniej warstwie werniksu. Mija minimum miesiąc (najczęściej ok. 2) zanim cokolwiek znaczne robić przy kaście.
Pozdr

2 miesiące? :shock:
To zmień lakier. Przy Gunze GX100 maskowałem taśmą Tamiyi po dwóch dniach.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9986
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Problem z taśmą Tamiya...

Postprzez LordDisneyland » piątek, 19 grudnia 2014, 01:47

Nasuwa mi się pytanie- czy to cały czas ta sama rolka tamiyowskiej taśmy? Czy też kolejna powoduje ten sam problem? Może po prostu wadliwa partia towaru...
Born to lose - out to lunch
- Ian "Lemmy" Kilmister
Avatar użytkownika
LordDisneyland
 
Posty: 904
Dołączył(a): piątek, 25 kwietnia 2008, 12:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z taśmą Tamiya...

Postprzez Dorotka » piątek, 19 grudnia 2014, 08:06

piotr dmitruk napisał(a):2 miesiące? :shock:
To zmień lakier. Przy Gunze GX100 maskowałem taśmą Tamiyi po dwóch dniach.


Ja maskuje po 1,5 godzinie w suszarce (na 2 biegu) i nic nigdy mi się nie zerwało :mrgreen:

darkinvaider napisał(a):-mr leveling thiner dla farb mr color itp a farby Taimya ich rozcieńczalnikiem .


No to gUpi jestem i nie wiem o co może chodzić :shock: Faktycznie może jakaś wadliwa partia. Ja osobiście zauważyłem jedynie różnicę w kleju na taśmach Tamki o szerokości 1 cm +

darkinvaider napisał(a):przymierzam sie tasmy 3M (niebieska) napewno dam znac czy czy pomoglo.


Mam i używam bezproblemowo....

:)
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Problem z taśmą Tamiya...

Postprzez darkinvaider » piątek, 19 grudnia 2014, 12:17

LordDisneyland napisał(a):Nasuwa mi się pytanie- czy to cały czas ta sama rolka tamiyowskiej taśmy? Czy też kolejna powoduje ten sam problem? Może po prostu wadliwa partia towaru...

Taśma z tego samego sklepu- ale kupiona prawie rok później niz poprzednia-
zaczyna to być naprawdę irytujące-dochodzi do tego ze kasta pomalowana stoi-a ja boję się zabrać za malowanie uszczelek itd
Czy problem może być w tym ze lakier jest po polerowaniu (coarse,fine)- przez co jest bardziej gładki i "lepiej łapie się "taśmy?
Avatar użytkownika
darkinvaider
 
Posty: 57
Dołączył(a): niedziela, 20 października 2013, 23:09
Lokalizacja: Białystok /Dublin

Re: Problem z taśmą Tamiya...

Postprzez Dorotka » piątek, 19 grudnia 2014, 12:43

darkinvaider napisał(a):
LordDisneyland napisał(a):Nasuwa mi się pytanie- czy to cały czas ta sama rolka tamiyowskiej taśmy? Czy też kolejna powoduje ten sam problem? Może po prostu wadliwa partia towaru...

Taśma z tego samego sklepu- ale kupiona prawie rok później niz poprzednia-
zaczyna to być naprawdę irytujące-dochodzi do tego ze kasta pomalowana stoi-a ja boję się zabrać za malowanie uszczelek itd
Czy problem może być w tym ze lakier jest po polerowaniu (coarse,fine)- przez co jest bardziej gładki i "lepiej łapie się "taśmy?


:)

Ja tam się nie znam ale prędzej upatrywałbym przyczyny właśnie w sposobie położenia (nie polerowania) lakieru.... Fakt, faktem, że maluje zawsze Gunze C lub Zero-Paint lub Riceboxem.... Podkład jak rozumiem zostaje i odpada tylko farba?

:)
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Problem z taśmą Tamiya...

Postprzez darkinvaider » piątek, 19 grudnia 2014, 13:27

darkinvaider napisał(a):
LordDisneyland napisał(a):Nasuwa mi się pytanie- czy to cały czas ta sama rolka tamiyowskiej taśmy? Czy też kolejna powoduje ten sam problem? Może po prostu wadliwa partia towaru...

Taśma z tego samego sklepu- ale kupiona prawie rok później niz poprzednia-
zaczyna to być naprawdę irytujące-dochodzi do tego ze kasta pomalowana stoi-a ja boję się zabrać za malowanie uszczelek itd
Czy problem może być w tym ze lakier jest po polerowaniu (coarse,fine)- przez co jest bardziej gładki i "lepiej łapie się "taśmy?
odpada tylko bezbarwny z odrobina farby-ale nie az do podkladu...
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
darkinvaider
 
Posty: 57
Dołączył(a): niedziela, 20 października 2013, 23:09
Lokalizacja: Białystok /Dublin

Następna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości