Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiya

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiya

Postprzez szpaku86 » środa, 9 lipca 2014, 16:01

Witam !

Czas rozpocząć nowy projekt...
Postanowiłem pozostać przy Francuskich Kierowcach i z okazji 20 rocznicy zdobycia tytułu Rajdowego Mistrza Świata wykonać miniaturę samochodu Didiera Auriola pilotowanego przez Bernarda Occelli.

Obrazek

Model nie będzie jednak z zwycięskiego sezonu 94. Postanowiłem wykonać kultową Celice ST 185 z sezonu 93 a dokładniej z rajdu Monte Carlo w którym to załoga TTE zwyciężyła po zaciętej walce z Fordem prowadzonym przez Françoisa Delecoura.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jako baza do modelu tym razem posłuży produkt Tamiyi :

Obrazek

Dodatkowo zaopatrzyłem się w zestaw blaszek produkcji Hobby Design:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podobnie jak w przypadku mojego poprzedniego projektu nie obejdzie się bez nitów modelarskich i kalek imitujących karbon i kevlar:

Obrazek
Obrazek

Aby model lepiej oddawał prawdziwy samochód należny zmienić wlew paliwa, niestety panowie z Hobby Design zapomnieli o tym detalu...:

Obrazek

Kolejny detal na który chciałem zwrócić uwagę to tarcze hamulcowe modelu. Tamiya wypuszczając na rynek Celice z sezonu 93 najwyraźniej poszła na łatwiznę zostawiając tarcze z modelu 92 (Rajd Safari). Panowie z Hobby Design owszem dali blaszki na tarcze (co można zobaczyć powyżej) ale tylko w rozmiarze na rajd szutrowy... Postanowiłem wiec użyć tarcz z modelu Toyoty Corolli:

Obrazek

Na chwile obecna to chyba tyle, niebawem pierwsze relacje z budowy.

Pozdrawiam
Krzysztof

Ps.
Mam nadzieje ze model dorówna swojemu poprzednikowi...

Obrazek
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiya

Postprzez MesserDesign » środa, 9 lipca 2014, 22:26

Zapowiada się kolejny bardzo ciekawy model spod Twojej ręki :)
Jestem bardzo ciekaw jakości/spasowania tego zestawu - sam się zastanawiałem nad jego nabyciem.

Pozdrawiam
MesserDesign
Avatar użytkownika
MesserDesign

Animal Planet
 
Posty: 1198
Dołączył(a): wtorek, 2 listopada 2010, 21:40

Re: Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiya

Postprzez Dorotka » czwartek, 10 lipca 2014, 14:50

szpaku86 napisał(a):Mam nadzieje ze model dorówna swojemu poprzednikowi...


:)

Co do tego to raczej nie ma żadnych wątpliwości. Będzie piękna parka ...

Powodzenia
:mrgreen:
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 10:31

Re: Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiya

Postprzez szpaku86 » poniedziałek, 26 stycznia 2015, 11:46

Witam !

Czas odkopać nowy/stary projekt ! Na początek tradycyjnie karoseria i kilka fotek nieobrobionej, świeżo wyciągniętej z worka kasty...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po usunięciu szwów i nadlewek zacząłem prace nad upodobnianiem modelu do prawdziwego samochodu.

Przedni zderzak i maska

W pierwszej kolejności zdecydowałem się na usuniecie oryginalnych siatek w zderzaku modelu by zastąpić je blaszkami z zestawu. Następnie wykonałem mocowania halogenów. Ten szczegół dobrze widać choćby na pudelku modelu ale producent pominął ten detal w samym modelu. Następny etap to nawiercanie; potrzebne są dziury pod śruby mocowania halogenów w zderzaku jak również masce modelu. Nawierciłem również dziury pod mocowanie elektrowni z maski leczące się ze zderzakiem. Kolejne dziury w masce oznaczają miejsce gdzie przyjdą zapinki.

Zdjęcie przed pracami:

Obrazek

Efekty prac:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Fakt wycięcia dolnych siatek ze zderzaka nastręczał pewien problem. Mocowanie nadwozia z podwoziem wykonane przez tami znajduje się właśnie w tym felernym miejscu:

Obrazek

Wiec trzeba było wykonać alternatywne mocowanie:

Obrazek
Obrazek

Dach

I tu kolejna seria nawierceń. Standardowe dziury pod daszek oraz dodatkowe dziury pod mocowanie owego daszku. Zdecydowałem się również na usuniecie podstawy anteny.

Zdjęcie z przed:

Obrazek

Po:

Obrazek

Zdjęcie porównujące oryginalny i przerobiony daszek:
Obrazek

Do wykonania tych przeróbek zainspirowała mnie praca krzysiekg z poniższego tematu :

http://www.modelowanie.fora.pl/auta-spo ... ,2103.html

Boki modelu

Zmodyfikowałem zamki modelu - nawierciłem dziury by wstawić tam nity. Dodatkowo wyciąłem korek wlewu paliwa by wstawić bardziej odpowiedni.

Przed:

Obrazek

Po:

Obrazek

Tył

Kolejna nieoryginalność jaka można napotkać jeśli robicie model celicy z Monte Carlo 93 to tył samochodu. mianowicie pomiędzy lampami producent wstawił atrapę, która rzeczywiście była stosowana przez TTE i wyglądała tak:

Obrazek
Obrazek

Przeglądając liczne zdjęcia zauważyłem ze samochód którego model wykonuje antrapy nie miał i powinien wyglądać tak:

Obrazek

A wiec zdjęcie przed :

Obrazek

Po:

Obrazek

Dodatkowo w klapie modelu doszły dwie dziury pod mocowanie sprężyn/zaczepów widocznych powyżej.

Reasumując w karoserii modelu zrobiłem 30 nowych otworów... Na dzisiaj to tyle.

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiya

Postprzez szpaku86 » poniedziałek, 2 lutego 2015, 19:01

Witam !

Dziś mała aktualizacja prac nad modelem który obecnie został pomalowany podkładem dzięki czemu światło dzienne ujrzało kilka niedoróbek z którymi musze się teraz uporać...

Obrazek
Obrazek

Kolejne rzecz nad która pracowałem to elektrownia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zauważyłem ze tylny spojler ma niepożądane zagłębienia i nierówności, wiec trzeba było szpachlować:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na koniec przymiarka :

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz musze dopieścić karoserie i wyżej prezentowane detale a następnie jeszcze raz malować podkładem i jak wszystko dobrze pójdzie bazowym białym.

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiya

Postprzez szpaku86 » niedziela, 22 lutego 2015, 18:47

Witam !

Wreszcie uzbierało się trochę materiałów żebym mógł kontynuować relacje z budowy modelu. Dzisiaj chciałem skupić się płycie podłogowej i wnętrzu auta. To co dostajemy w zestawie Tami prezentuje się tak :

Obrazek
Obrazek

Głównym problemem modelu jest oczywiście za duży zbiornik paliwa o czym pisaliśmy już nie raz. Dodatkowy problem to boczki drzwi i gaśnice które w tym miejscu widziałem tylko na zdjęciach z rajdu Safari...

Obrazek
Obrazek

Nadszedł wiec czas amputacji...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po za bakiem, gaśnicami i podstopnica usunąłem także klamki z boczków drzwi.
Na płytę podłogową trafiło ''rusztowanie'' na którym będzie się opierać płyta zastępująca stary bak paliwa:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następny etap to szpachlowanie:

Obrazek

Jak już wspominałem boczki drzwi to nieporozumienie wiec trzeba było dorobić ich fragmenty:

Obrazek

Kolejne szpachlowanie które miało na celu dobre spasowanie boczków i usuniecie wcześniejszych niedopatrzeń, dzień spędzony na szlifowania i efekt wygląda tak :

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To tak dla porównania:

Obrazek
Obrazek

Kolejny etap który jest dopiero przede mną to skrojenie na mirę tylnej ścianki wnętrza, przymiarki baku oraz nawiercanie płyty podłogowej pod wszystkie przewody a tych jest sporo w celice....
A na dzisiaj to tyle.

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiya

Postprzez szpaku86 » poniedziałek, 2 marca 2015, 17:46

Witam !

Walcząc ze środkiem modelu napotkałem nowa przeszkodę związaną z bakiem paliwa. Mianowicie bak który pochodzi z zestawu blaszek jest za mały.

Obrazek
Obrazek

Postanowiłem wiec użyć zbiornika pochodzącego z transkitu do Toyoty ST 205 firmy Racing 43:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zbiornik trzeba było oczywiście doprowadzić do porządku :

Obrazek

Po zeszlifowaniu naddatków metalu i przeszlifowaniu papierem ściernym i pastami polerskimi okazało się ze zbiornika nie trzeba będzie malować bo tak bardzo dobrze się prezentuje. A to fotka dla porównania wielkości baków:

Obrazek

W kwestii płyty podłogowej modelu to ta zyskała tylna ściankę w bagażniku :

Obrazek
Obrazek

Dodatkowo jak już wspominałem w podłodze pojawiły się dziury pod późniejsze przewody:

Obrazek

Przymiarka baku :

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I na koniec porównanie jak wygląda środek modelu w koncepcji Tami i mojej:

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiya

Postprzez szpaku86 » piątek, 10 kwietnia 2015, 10:14

Witam !

Wiosenne modelowanie czas zacząć...

Maskowanie PART 1:

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiya

Postprzez powerpablo » piątek, 10 kwietnia 2015, 18:38

Nie za bardzo przepadam za etapem maskowania...bardzo dużo czasu to zajmuje malowania kilka krótkich chwil zdjęcie taśm i jaki efekt......potem się mówi warto było :D
Czekamy na efekty .... poetm kalkowanie to co ja uwielbiam.


pozdrawiam
Paweł
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
powerpablo
 
Posty: 809
Dołączył(a): środa, 2 września 2009, 20:41
Lokalizacja: Łomża

Re: Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiya

Postprzez grzegorz75 » piątek, 10 kwietnia 2015, 20:25

A po co ten cały samochód jest zawinięty ????
Obrazek
Avatar użytkownika
grzegorz75
 
Posty: 871
Dołączył(a): poniedziałek, 30 marca 2009, 18:37

Re: Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiya

Postprzez Cichociemny » piątek, 10 kwietnia 2015, 20:37

Po lampy.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 18:33

Re: Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiy

Postprzez szpaku86 » środa, 23 grudnia 2015, 18:39

Witam !

Przy okazji czyszczenia karty SD natknąłem się na nieopublikowane zdjęcia prac nad Toyota, wiec korzystając z chwili postanowiłem je dodać...

A wiec Maskowanie PART 2:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na koniec zdjęcia wykonane wczoraj i obecny stan Celicy:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Może nie w najbliższym czasie ale na pewno ciąg dalszy nastąpi...

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiy

Postprzez szpaku86 » środa, 20 października 2021, 17:57

Witam !

Projekt TTE wraca na warsztat !

Obrazek

Przez lata wracałem do tego projektu, powoli testując nowe części i rozwiązania techniczne...
Jednym z rozwiązań w fazie testów był Molotow Liquid Chrome użyty do malowania reflektorów lampy. Halogeny Toyoty były pierwszymi, które pomalowałem. Użyłem tej samej farby w produkcji Subaru Impreza MC 2000

Obrazek
Obrazek

Kolejna z testowanych części był prototyp zbiornika paliwa produkcji scalecars.online . Muszę przyznać, że jest to najlepsza alternatywa, z jaką się zetknąłem, ponieważ zbiornik jest odpowiednio przeskalowany i bogaty w najmniejsze szczegóły, porównując go do konkurencyjnych produktów od Racing 43 lub Hobby Desige. Teraz mam przyjemność pokazać finalną wersję produktu scalecars.onlie (SCO-R005), który zostanie założony do mojej ST 185.

Obrazek
Obrazek

Pierwsze przymiarki baku;

Obrazek
Obrazek

Ponadto tarnskit firmy scalcars.online (SCO-R005) zawiera rozpórkę. To dodaje poczucie realizmu wewnątrz modelu...

Obrazek

Ruszyły wiec prace nad wnętrzem modelu i pierwsze maskowanie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Efekt po malowaniu:

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiy

Postprzez szpaku86 » sobota, 23 października 2021, 08:50

Witam

W dzisiejszej aktualizacji pokaże Wam bak paliwa który zyskał już kolor i homologacje FIA:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolejny etap prac nad wnętrzem to kolejne maskowanie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak wiec środek i podwozie ST 185 zostały pomalowane białym podkładem i TS - 26. Efekty malowania i przymiarki baku:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: Toyota Celica (Monte Carlo 93) Auriol/Occelli 1:24 Tamiy

Postprzez michalab » sobota, 23 października 2021, 21:59

Moja ulubiona rajdówka, kiedyś nawet myślałem, żeby sobie kupić piątą generację celici w wersji gt4. Kibicuję.
Jestem tu, aby podziwiać wasze prace, może czegoś przy okazji się nauczę. Sam dopiero zaczynam, wybaczcie naiwne pytania.
michalab
 
Posty: 31
Dołączył(a): środa, 7 kwietnia 2021, 16:28


Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości