Lotus 56B (MFH 1/20)

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » środa, 21 września 2022, 20:16

Witam w nowej relacji

Tym razem na warsztat trafia Lotus 56B z sezonu 1971. Bolid bardzo nietypowy- było to jedyne auto, jakie wzięło udział w oficjalnych wyścigach Formuły 1, wyposażone w napęd turbinowy, czyli analogiczny do tego jaki posiada chociażby... czołg Abrams. Niezwykłości samochodu dopełnia napęd 4x4- rzecz również nie spotykana w Formule 1 ani wcześniej, ani później, ani obecnie.
Model będzie przedstawiać bolid Emersona Fittipaldiego, którym zajął 8 miejsce w GP Włoch.

Obrazek Obrazek Obrazek

Do budowy użyję zestawu z firmy Model Faktory Hero, w skali 1/20. Czekają mnie więc zmagania z żywicą, białym metalem, blachami fototrawionymi, toczonymi elementami itp.

Obrazek

Zawartość pudełka oraz zdjęcia modelu testowego można zobaczyć chociażby tutaj:

https://www.bluerace24.com/kit/f1-cars/ ... -1-20.html

Póki co zrobiłem podstawowe elementy silnika oraz wannę monokoka. Jak na razie wszystko skleja się bardzo przyjemnie, a poziom detali miażdży wszystkie Tamiye, Hasegawy, Fujimi, Ebbro itp. Oczywiście jest trochę obróbki ale to już taki urok części żywicznych i metalowych. Na szczęście obrabiania elementów jest niewiele, a wszystko jak na razie pasuje co najmniej niż dobrze.

Kadłub silnika:

Obrazek Obrazek Obrazek

Monokok:

Obrazek Obrazek Obrazek

I to na razie tyle, części trafiają do malarni.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » niedziela, 2 października 2022, 15:33

Witam ponownie.
To co skleiłem poprzednio, zostało pomalowane. Dodatkowo dokleiłem do silnika podstawę i kilka elementów osprzętu. W zasadzie nie ma co więcej pisać, bo na razie wszystko pasuje do siebie bardzo dobrze i nie napotykam na żadne trudności w montażu. Sam też nie dodaję od siebie żadnych elementów, bo producent odwzorował wszystko to co w prawdziwym samochodzie.

Silnik:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Monokok:

Obrazek Obrazek

Wszystko razem:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I jeszcze porównanie wielkości do zwykłej zapalniczki:

Obrazek

Następny etap to budowa przedniej sekcji monokoku wraz z zawieszeniem i przeniesieniem napędu na przednie koła.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » niedziela, 20 listopada 2022, 12:06

Witam ponownie

Budowa trwa, choć powoli. Skleiłem przednią część monokoka, wraz z węzłami zawieszenia, układem hamulcowym, przednim dyferencjałem oraz pedałami gazu i hamulca (jako że auto miało napęd turbinowy, nie potrzebowało skrzyni biegów i sprzęgła do ich zmiany).
Boczne części posiadają już docelowy złoty kolor nadwozia. Do jego uzyskania standardowo użyłem chemii Mr. Hobby i tak też będzie pomalowana cała "karoseria":
- podkład, w tym przypadku Mr. Metal Primer
- podkład pod kolor docelowy C002 Gloss Black
- kolor docelowy C009 Gold
- lakier GX100

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przymiarka całości:

Obrazek Obrazek

W tej chwili kończę już montaż przedniego zawieszenia, więc niedługo kolejna aktualizacja.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 20 listopada 2022, 14:55

Ślicznota, ale kurde 1000 zł :shock:
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez Marcin_Matejko » czwartek, 24 listopada 2022, 06:55

Fajne to będzie :D
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez Pashal » czwartek, 24 listopada 2022, 16:51

"Nieno" tak dalej nie może być.
Miał być Lotus - jest Harrier.
Miało być sklejanie modelu - jest pokazywanie renderów.
:mrgreen:

Rewelacyjnie to się prezentuje - przy tej cenie za model plus akcesoria to nawet nie chcę myśleć co można poczuć, gdy coś grubo pójdzie nie tak :roll:
Pashal
 
Posty: 1592
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 13:10

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » czwartek, 24 listopada 2022, 22:57

Z tym Harierem, to bym nigdy nie wpadł na takie porównania, ale jak tak patrzę to coś jest na rzeczy :)

Co do akcesoriów to tutaj nic nie trzeba dokupywać. Wszystko jest w zestawie, nawet takie bzdety jak toczone wentyle kół.

Generalnie, pomijając już ceny białego metalu i żywic, które w Japonii są wysokie i że to model niskonakładowy, rozumiem już dlaczego zestawy MFH są takie drogie. Nie dość że w pudełku dostajemy absolutnie wszystko do budowy modelu i nic już nie trzeba kupować, to jeszcze poziom detali, jakość części i przede wszystkim fenomenalnie przemyślany sposób budowy modelu, rewelacyjna instrukcja i doskonałe spasowanie, sprawia że za taki zestaw warto dać takie pieniądze. No nie oszukujmy się- poziom przygotowania modelu, dodatków i instrukcji pozostawia daleko w tyle modele wtryskowe.

A wracając do modelu, zamontowałem zawieszenie (wahacze, piasty, tarcze hamulcowe z zaciskami, półosie napędowe, drążki reakcyjne i amortyzatory):

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tym samym ta sekcja modelu jest gotowa, a ja przenoszę się jeszcze bardziej na przód, gdzie znajdują się zbiorniczki płynu hamulcowego oraz przede wszystkim stelaż pod akumulator i gaśnice systemu p-poż.

Pozdrawiam :)
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez Pashal » sobota, 26 listopada 2022, 08:41

Tak cena wygląda w tej walucie :
https://www.hiroboy.com/120_Lotus_56B_Dutch_British_GP_Full_detail_MultiMedia_Model_Kit--product--6483.html
Noooo to pocieszająca informacja, że otrzymujemy zestaw do którego nic już nie trzeba kupować, ale cena za model robi wrażenie.
Z tym Harrierem to głównie miałem na myśli ten detal vs podobny w modelu :P :
http://www.grubbyfingersshop.com/walkaround_galleries/Hawker_AV-8C_Harrier_158387_USMC_Miramar_Walkaround/content/Hawker_AV-8C_Harrier_158387_USMC_Miramar_Walkaround_046_GrubbyFingers_large.html
Pashal
 
Posty: 1592
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 13:10

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » sobota, 26 listopada 2022, 11:43

Tak, wiem o jaki detal Harriera chodzi i jak pierwszy raz o nim wspomniałeś, to też od razu pomyślałem o tych dyszach ;o)

Co do sklepu Hiroboy, to ja bym się nim nie sugerował. To jeden z najdroższych sklepów dla samochodziarzy. Ceny są tam średnio od 10 do 30% wyższe niż gdzie indziej, choć fakt- asortyment mają świetny i czasem można trafić dobre promocje.
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez Pashal » sobota, 26 listopada 2022, 12:37

Nawet przez chwile nie miałem żadnych wątpliwości, że wiesz o jaki element konstrukcji Harriera chodzi - to była informacja dla tych, którzy akurat mogli nie wiedzieć co miałem na myśli.
Sklep to tylko przykład na to jakie ceny mają takie modele.
To tyle ode mnie wyjaśnień - teraz czekam z niecierpliwością na kolejne odsłony tego modelarskiego spektaklu :idea:
Pashal
 
Posty: 1592
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 13:10

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » wtorek, 29 listopada 2022, 23:17

Kolejna krótka aktualizacja :)

Zrobiłem przedni stelaż pod akumulator i gaśnice. Było trochę z tym zabawy, bo cała konstrukcja składa się z pięciu elementów o małych powierzchniach klejenia. Zadania nie ułatwiało tworzywo, czyli biały metal- przy takiej ażurowej strukturze podatne na odkształcenia. Udało się jednak wszystko skleić klejem epoksydowym i cyjano-akrylem

Obrazek Obrazek

A tutaj reszta elementów które znajdą się w tej samej sekcji modelu:

Obrazek

Pora na malowanie tego wszystkiego :)
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » czwartek, 22 grudnia 2022, 18:48

Witam ponownie

To co ostatnio pokazałem, zostało pomalowane i powoli składa się w całość.
Z dodatkowych rzeczy muszę wykonać wszelkie instalacje w przedniej części samochodu, bo nie wiedzieć czemu MFH pominęło te elementy. Póki co zrobiłem układ hamulcowy, niestety trochę przy tym improwizując. Lotus 56 był na tyle dziwnym bolidem, że mimo bardzo krótkiej jego kariery, poszczególne samochody z wyścigu na wyścig różniły się detalami, czasem dość znacznie. Pech chciał, że istnieje tylko kilka ogólnikowych i słabych jakościowo zdjęć wnętrza przedniej części bolidu z GP Włoch. Dlatego układ hamulcowy robiłem na podstawie tych kilku słabych zdjęć, fotografii z innych wyścigów, ale już lepszych jakościowo i trochę na czuja

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Rama z akumulatorem i gaśnicami jest włożona na razie na sucho, bez kleju, ponieważ najpierw muszę wkleić przewody instalacji gaśniczej, a w późniejszym etapie miałbym utrudniony dostęp. W oryginale przewody te były gumowymi rurami w oplocie. W tej chwili czekam na przesyłkę z odpowiednimi imitacjami przewodów w oplocie, a póki co zabrałem się za tylną część nadwozia. Tutaj też na razie wszystko jest złożone na próbę:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » niedziela, 1 stycznia 2023, 13:03

Witam w nowym roku, oby lepszym od ubiegłego :)
Dokleiłem przewody instalacji gaśniczej i elektrycznej, kanały chłodzenia przednich hamulców oraz kilka pomniejszych elementów. Tym samym przednia sekcja jest gotowa:

Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejny etap do budowa tylnej sekcji, która powstanie z blaszek oraz tej kupki elementów :)

Obrazek

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » poniedziałek, 23 stycznia 2023, 13:39

Witam, ciąg dalszy budowy
Poskładałem tył w całość:

Obrazek Obrazek Obrazek

Brakuje jeszcze kilku drobnych elementów, ale te przykleję gdy wszystkie podzespoły połączę już w całość, co nastąpi w następnym etapie.
Jeszcze rzut oka na wszystko, złożone tymczasowo bez kleju:

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam :)
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez sama_rama » niedziela, 29 stycznia 2023, 13:22

Mnie to nie odrzuca!
Wygląda naprawę dobrze.
sama_rama
 
Posty: 77
Dołączył(a): sobota, 13 marca 2021, 12:54

Następna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości