Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Postprzez Marcin_Matejko » wtorek, 20 grudnia 2022, 19:32

Cześć Wam,
Ma tu powstać coś podobnego do tego:
Obrazek
Czyli Ford Fairlane 500 Fastback rocznik 1968.

To będzie taki mały offtop, czyli relaks od samolotów. Czasem sięgam po jakieś nietypowe, przynajmniej dla mnie, tematy modelarskie. Tak, więc tym razem będzie samochód, tego jeszcze nie robiłem. A muszę się przyznać że je kolekcjonuję. Ale w kolekcji idę na łatwiznę i kupuję gotowce, po prostu życia nie starczy, aby zrobić wszystkie modele, które bym chciał zrobić. I tak jest z samochodami, lubię na nie popatrzeć, ale nie mam czasu ich robić i gdy kilka lat temu dostałem w prezencie pierwszego „resoraka” to się tak nim zachwyciłem że mam ich teraz kilkanaście.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jest toTorino rocznik 1968 z Maisto w skali 1/18 mam już od kilku lat od niego zaczynałem zbieractwo, miał być Mustangiem, ale wiecie „Kobiety na autach się nie znają”. Mam do niego sentyment, bo to fajny prezent, mimo że raczej kiepski model. Na początku nie był szanowany, bo nawet dzieci się nim bawiły. Dopiero potem uzyskał status części kolekcji. Na wczesnym etapie zbieractwa nie odstawał zbyt, jakością od reszty, bo głównie miałem autka Maisto i Ertl. A to taka dolna pólka jakościowa coś jak Bugaro. Chciałem go wymienić na jakiś lepszy model bardziej renomowanego producenta jednak okazało się, że w tej karoserii Torino lub Fairlana nikt nie robi poza Maisto. A to piękna i unikatowa buda prawdziwego musclecara, więc model zostaje, ale wymaga kilku poprawek i nowego lakieru, aby nie odstawał od reszty kolekcji i dalej cieszył oko. Jednak nie zamierzam robić jakiejś super turbo redukcji jedynie kilka poprawek i modyfikacji.
Obrazek
Obrazek

Zamierzam poprawić maskę silnika, jest za krótka, to największy widoczny mankament tego modelu. Powinna sięgać do samego przodu pojazdu, ale nie wiedzieć, czemu producent ją skrócił o 10mm dodając z przodu fragment pasa przedniego, którego tam nie było. Jeszcze nie wiem jak to poprawię, bo kasta modelu jest wykonana ze znalu, więc będzie trochę trudniej niż z plastikiem. Ale planuję wyciąć to, czego nie powinno być i dosztukować to, czego brakuje. Na resztę przyjdzie kit i będzie git.

Na pewno trzeba będzie poprawić kształt błotników z przodu, bo za bardzo opadają i nie mają kierunkowskazów, to nie powinno być trudne zadanie. Do poprawy jest też przedni grill i zderzak. Zderzak przerobię z tego, co jest, ale z grillem jest większy problem, bo ten z modelu jest całkowicie niepodobny do oryginału, zgadza się tylko liczba lamp. Postanowiłem go zrobić od nowa, ale aby sobie ułatwić robotę wydrukuję go z projektu 3D, który na tą okazję już przygotowałem.
Obrazek

Narysowałem też napis FORD na maskę i tylną klapę, nowe klamki, bo w modelu są namalowane. Postanowiłem tez model nieco podrasować w stylu street racingowym lat siedemdziesiątych, czyli będzie wlot powietrza na masce oraz spojler z tyłu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Planuję też wymianę kół na drag racingowe, czyli wąsko z przodu i szeroka stal z tyłu. Tutaj zamontuję gotowce dostępne na rynku.
Obrazek

Włożę też bardziej mocarny silniczek po ta atrapa z zestawu jest dramatyczna. Będzie to:
Obrazek

Na pewno zrobię też nowe lusterka boczne i kilka innych drobnostek, ale tu będzie klasycznie i po modelarsku, czyli z różnych śmieci.

Na razie rozebrałem model na części pierwsze i mierze elementy zawieszenia robię model 3D adapterów do nowych kółek. Czekam też na wydruki i elementy handlowe. No i na jakieś wolny dzień, aby zabrać się za piłowanie kasty.

CDN :P
Ostatnio edytowano wtorek, 20 grudnia 2022, 22:10 przez Marcin_Matejko, łącznie edytowano 1 raz
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1338
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Reklama

Re: Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 20 grudnia 2022, 21:15

Szykuje się kolejny miodny warsztat.
Brakuje mi przycisku "lubię to".
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9942
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Postprzez Pashal » wtorek, 20 grudnia 2022, 22:31

Takiej akcji to chyba jeszcze nie było - interesujący pomysł.
Ciekawe z czego takie zaprojektowanie maski w modelu wynikało, czy tak miało być w pierwotnej wersji samochodu, czy ze względu na problem z wykonaniem odlewu tej części modelu ze względu na jej wielkość i kształt ?
Tak patrząc na kształt tej zaprojektowanej atrapy to chyba powinna być w środkowej części gięta w dwóch płaszczyznach.
Pisząc, że "Ma tu coś powstać podobnego do tego" - patrz pierwsze zdjęcie masz na myśli również taką samą kolorystykę swojego modelu ?
Pashal
 
Posty: 1629
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Postprzez Marcin_Matejko » środa, 21 grudnia 2022, 15:14

Cieszę się że pomysł się wam podoba :D
Mam nadzieję że was nie zawiodę, ale uprzedzam ze m to być tylko mała modyfikacja i ostateczny efekt nie będzie zbyt odstawał wizualnie od pozostałych moich "resoraków". Mam fajniejsze projekty do zrobienia przy których wolał bym się bardziej postarać niż przy tym ;o)

Ciekawe z czego takie zaprojektowanie maski w modelu wynikało, czy tak miało być w pierwotnej wersji samochodu, czy ze względu na problem z wykonaniem odlewu tej części modelu ze względu na jej wielkość i kształt

Tak patrząc na odlew tej kasty to ten mostek jest niezbędny aby to się kupy trzymało. Ale dlaczego projektant zrobił go u góry jako widoczny element a nie u dołu pod zderzakiem gdzie by nie przeszkadzał i do tego prawidłową pokrywę silnika, tego nie wiem :?: Nie znalazłem w sieci radnego zdjęcia Forda Fairlajna i Torino z taka pokrywą silnika jaka jest w modelu.

Tak patrząc na kształt tej zaprojektowanej atrapy to chyba powinna być w środkowej części gięta w dwóch płaszczyznach.


Masz rację, nie zwróciłem na to uwagi, dzięki za czujność :D Poprawiłem to:
Obrazek

Pisząc, że "Ma tu coś powstać podobnego do tego" - patrz pierwsze zdjęcie masz na myśli również taką samą kolorystykę swojego modelu ?

Ogólnie podoba mi się ta kolorystyka, ale nie wykluczam zmian. No i to tylko taka inspiracja bo zamierzam raczej go przerobić po swojemu. Prawdopodobnie zostawię czarne wnętrze bo wtedy mniej widać że jest kiepskie. Coś tam poprawię ale większość to guma która jest słaba w obróbce więc nie zachęca do dłubania. No i nie chciałem aż tak daleko brnąć w temat i tracić czas :oops:
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1338
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Postprzez Pashal » środa, 21 grudnia 2022, 20:12

Ta atrapa robi cały wygląd przodu samochodu - jest mocno cofnięta w kierunku silnika, czego nie ma w modelu, który będziesz przerabiać.
Jest już prawie dobrze, ale jak już ją projektujesz od zera i jeszcze masz możliwość dodania zmiany to zwróć uwagę, że jej końce są wygięte do przodu - chyba tak zrobiłeś, ale nie wiem, czy nie za mało-patrz drugie zdjęcie czerwonego Forda i dolna krawędź atrapy po lewej stronie patrząc na zdjęcie od przodu dobrze pokazuje wielkość odgięcia.
Obejrzałem z ciekawości sporo zdjęć tej wersji Forda w wersji klasycznej jak i po tuningu i jest sporo ciekawych malowań - trudny wybór.
Ja również nie spotkałem zdjęć takiej wersji maski jak w modelu.
Pashal
 
Posty: 1629
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Postprzez Marcin_Matejko » czwartek, 22 grudnia 2022, 11:15

A jednak był taki przód w tym aucie, ale w kolejnym roczniku czyli po lifcie, wczoraj znalazłem :shock:
Obrazek
Ford Talladega 428 Cobra Jet 1969
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1338
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Postprzez Łukasz_K » czwartek, 22 grudnia 2022, 11:27

no i git
Obrazek
wystarczy pomalować :P
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4811
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Postprzez Pashal » czwartek, 22 grudnia 2022, 22:36

Od początku wydawało mi się, że to może być mało prawdopodobne, aby aż taki istotny błąd był zrobiony, no ale wpisując nazwę taką jak w temacie pojawiały się tylko zdjęcia z inną maską niż w modelu, który miał być przerabiany.
To po prostu jest Ford, ale nie Fairlane tylko Talladega - nawet coś pod kolor znalezione od razu :
https://www.sportscarmarket.com/profile/1969-ford-torino-talladega-428-cj-fastback
Pashal
 
Posty: 1629
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Postprzez Marcin_Matejko » czwartek, 29 grudnia 2022, 18:26

Przyszły wydruki detali do modelu. Teraz mnie kusi aby zrobić jednak wersję przed liftową czyli Fairlane :?: Talladega jakoś mniej mi się podoba. Już wiem że zmianą przodu poprawili aerodynamikę do NASCaru ale przed liftowy wygląda jakoś fajniej :mrgreen: No nic przemyślę sprawę, bo miałem iść na łatwiznę ;o)
Obrazek
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1338
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Postprzez Pashal » czwartek, 29 grudnia 2022, 22:11

Zrób Fairlane - jest ciekawszy :idea:
Pashal
 
Posty: 1629
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Postprzez Marcin_Matejko » sobota, 31 grudnia 2022, 01:06

No to robię :D Pacjent trafił pod nóż, a w zasadzie pod pilnik ;o)
Obrazek
Obrazek

Do maski dokleiłem klejem epoksydowym pasek aluminiowej blachy wyklepany w pożądany kształt.
Obrazek

Jeszcze dużo pracy ale najtrudniejsze z głowy.
Obrazek

Przy okazji szaleństw z pilnikami usunąłem parę pokracznych imitacji i odchudziłem słupki "A" oraz otwór na przednią szybę.
Obrazek

To był bardzo pracowity dzień :mrgreen:

Najlepszego w nowym roku :D
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1338
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Postprzez Pashal » sobota, 31 grudnia 2022, 10:35

Blacharka jak się patrzy - mam nadzieję, że tak połączone 3 różne materiały maski nie będą "fikać" przy malowaniu ?
Pashal
 
Posty: 1629
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Postprzez Marcin_Matejko » czwartek, 5 stycznia 2023, 21:41

Dzisiaj przyszły dodatki tuningowe 8-)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz trzeba pokombinować jak to wszczepić ;o)
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1338
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Postprzez Marcin_Matejko » poniedziałek, 16 stycznia 2023, 12:04

Rzeźba w ..... :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1338
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Ford Fairlane 500 Fastback 1968 skala 1/18 Maisto

Postprzez Seweryn » poniedziałek, 16 stycznia 2023, 12:23

Pięknie, jaki program używasz do projektowaniu? Druk u siebie, czy masz sprawdzonego "drukarza"?
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2069
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Ustroń

Następna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości