Figurkowe pogotowie - beznadziejne sytuacje

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące figurek - to właśnie tutaj.

Moderator: xenomorph

Figurkowe pogotowie - beznadziejne sytuacje

Postprzez VoldiPL » piątek, 9 kwietnia 2021, 17:43

Wątek ten założyłem w sumie dla każdego użytkownika tego forum z przeznaczeniem do zamieszczania pytań i porad dotyczących montowanych figurek/modeli. Możemy tu uzyskać odpowiedź odnośnie jak i czym sklejać modele, jak dopasowywać części, reperować uszkodzone modele, itp. itd. Pomija się natomiast tematy związane z technikami malarskimi, chyba że dotyczą one np.: złuszczania się farb lub usuwania zbyt obfitej ich ilości. Uprasza się dla ogólnego porządku, aby każdy nowy problem był poprzedzony numerem (1, 2, 3...).
VoldiPL
 
Posty: 13
Dołączył(a): sobota, 20 marca 2021, 10:38

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Figurkowe pogotowie - beznadziejne sytuacje

Postprzez VoldiPL » piątek, 9 kwietnia 2021, 17:51

1. Klej nie działa, części figurki nie pasują do siebie

Pozwolę sobie opisać jako pierwszy problem, z ostatnią figurką, jaką zakupiłem. Otóż została ona zrobiona z jakiegoś dziwnego tworzywa (podobno żywicy o różowej barwie). Niestety, okazała się felerna. Po wstępnym dopasowaniu części okazało się, że nie pasują do siebie tak, jak bym chciał. Właściwie praktycznie wcale. Wyszlifowałem je więc i nadal wyglądają nie za dobrze, ale przynajmniej w znośny sposób. No ale pojawił się kolejny problem. Klej, którego używałem (dedykowany, kropelka), nie chciał tego lepić (już kiedyś natrafiłem na figurkę z tego materiału i sytuacja się powtórzyła). Dopiero klej polimerowy dał radę.

I oto moje pytanie, czym wypełnić "szczeliny" między łączeniami poszczególnych części, bo obecnie to wygląda strasznie, oraz jak na przyszłość dopasować tak niekompatybilne części? Nadtapianie lutownicą jest dobrym rozwiązaniem?
VoldiPL
 
Posty: 13
Dołączył(a): sobota, 20 marca 2021, 10:38

Re: Figurkowe pogotowie - beznadziejne sytuacje

Postprzez Yogi_babuu » sobota, 10 kwietnia 2021, 13:03

Jestem świeżakiem jeśli chodzi o figurki, właśnie pracuję nad moimi pierwszymi w karierze ;o)

Zgodnie z sugestią doświadczonych modelarzy do wypełniania szczelin (i nie tylko) używam tego i świetnie się sprawdza:
(wazelina tylko dla ułatwienia pracy pędzlami silikonowymi)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pełne, szczegółowe relacje z budowy moich prac tutaj:
https://www.creativeguy.pl/

Kanał YT:
https://www.youtube.com/channel/UCnLtnYo_JvvYj3m5eyYTSNA
Avatar użytkownika
Yogi_babuu
 
Posty: 53
Dołączył(a): piątek, 12 sierpnia 2011, 20:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Figurkowe pogotowie - beznadziejne sytuacje

Postprzez VoldiPL » sobota, 10 kwietnia 2021, 17:38

Ten wypełniacz, jest trochę kosztowny, ale jeśli mówisz, że świetnie się sprawdza, to spróbuję.
Czym go nanosisz? Wykałaczką czy masz do tego jakiś przyrząd?
VoldiPL
 
Posty: 13
Dołączył(a): sobota, 20 marca 2021, 10:38

Re: Figurkowe pogotowie - beznadziejne sytuacje

Postprzez Yogi_babuu » sobota, 10 kwietnia 2021, 20:19

Magic-Sculpt tani nie jest, ale wystarczy Ci na długie lata zabawy.
A możesz wykorzystać go w na wiele sposobów. Wypełnianie to jedno. Głównie jest stosowany do rzeźbienia i tworzenia dodatków. Możesz z tego wystrugać figurki, części ubioru , ekwipunek, zwierzęta, worki z piaskiem, itd, co sobie wymyślisz.

1. Wyrabiam trochę masy, roluję na cieniutko
2. Wykałaczką upycham w szczelinę
3. Teraz najważniejszy etap czyli odpowiednie uformowanie i wygładzenie
używam silikonowego pędzelka lekko nawilżonego w wazelinie żeby masa się nie przyklejała

Obrazek

4. I tyle. Nie masz już żadnego szlifowania, poprawiania po wyschnięciu, zaoszczędza to dużo czasu.
Przed malowaniem warto przetrzeć figurkę alkoholem izopropylenowym żeby ją odtłuścić po wazelinie.
Pełne, szczegółowe relacje z budowy moich prac tutaj:
https://www.creativeguy.pl/

Kanał YT:
https://www.youtube.com/channel/UCnLtnYo_JvvYj3m5eyYTSNA
Avatar użytkownika
Yogi_babuu
 
Posty: 53
Dołączył(a): piątek, 12 sierpnia 2011, 20:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Figurkowe pogotowie - beznadziejne sytuacje

Postprzez VoldiPL » środa, 12 maja 2021, 19:02

Znalazłem tańszą opcję!

Otóż wpadła mi w ręce modelina firmy "FIMO", którą kiedyś kupiłem. Okazało się, że świetnie sprawdza się jako wypełniać do ubytków. Można ją wcisnąć niemal wszędzie, a co najważniejsze, jest gładka i da radę po niej malować. Minus taki, że utwardza się pod wpływem temperatury. Dlatego preferuje używać glinki samoutwardzalnej.
VoldiPL
 
Posty: 13
Dołączył(a): sobota, 20 marca 2021, 10:38


Powrót do Figurki - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości