Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące figurek - to właśnie tutaj.

Moderator: xenomorph

Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Postprzez Piotr Kalinowski » poniedziałek, 2 maja 2011, 19:17

Witam wszystkich ogladających. Postanowiłem otworzyć wątek, będąc zasugerowanym przez jeden z postów rollingstonsa, w którym narzekał na niską aktywność warsztatową w dziale figurek.
Moja figurka to owoc pracy podczas kursu online, prowadzonego przez Fernando Ruiz'a na forum planetFigure.
Zamieszczam zdjęcie z ukończoną skórą.
Obrazek
Avatar użytkownika
Piotr Kalinowski
 
Posty: 120
Dołączył(a): piątek, 4 lipca 2008, 01:20
Lokalizacja: Kansas City, MO

Reklama

Re: Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Postprzez rollingstones » poniedziałek, 2 maja 2011, 20:21

Świetnie, pochwal się jak ...
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Postprzez Piotr Kalinowski » poniedziałek, 2 maja 2011, 22:44

rollingstones napisał(a):Świetnie, pochwal się jak ...


Dzięki...

Całość malowana farbami Vallejo. Podkład to miks orange brown i khaki, z minimalnie większą ilością orange brown.
Następnie rozjaśnionym przez basic skintone kolorem podstawowym, zwanym dalej H1, malowałem jasne cienie: poliki, podbródek, nos, skóra nad górną wargą ust,wgłębienia przy polikach (tuż nad wąsami), czoło oraz łysina.
Kolejny etap to malowanie pierwszej warstwy ciemnych cieni. Do tego etapu użyłem koloru podstawowego przyciemnionego przez burnt cadmium red, zwanym dalej S1. Malowany w miejscach: podbródek, wgłębienie pod dolną wargą ust, dolna część nosa, policzki mniej więcej od wystającej kości policzkowej do żuchwy oraz powieki.

Jest to pierwszy krok, który daje obraz światła i cieni układających się na twarzy figurki.

Następnie rozjaśniam H1 dodając ponownie basic skintone z odrobiną ivory i maluję w miejscach uwydatnionych przez pierwszą warstwę światła, zmniejszając tylko obszar, aby wyraźnie widziec granicę pomiędzy H1 i H2.
Analogicznie postępujemy w przypadku ciemnych cieni. Z tym, że S1 przyciemniony jest przez większą ilość burnt cadmium red i odrobiną prussian blue.

Mając naniesione odcienie H1, H2 oraz S1, S2 maluję ektremalne ciemne cienie: pod nosem, górne powieki oraz wgłębienia łączące polik z górną wargą ust. Kolor użyty na tym etapie to S2 pociemniony większą ilość prussian blue.

Teraz najtrudniejszy etap i zarazem najbardziej przyjemny. Malowanie gładkich przejść na granicach kolorów.
Podczas wygładzania maluję też ekstremalne odbicia światła miksem basic skintone oraz ivory. Wystarczy przygotować wszystkie kolory użyte do tej pory na palecie. W moim przypadku potrzebowałem odcieni o różnej konsystencji farby, od konsystencji mleka po zabarwioną wodę. Efekt płynnego przejścia kolorów malowany jest za pomocą wielu warstw. Wystarczy pamiętać o nienabieraniu za wiele farby na włosie pędzelka oraz odciągnąć nadmiar wody oraz farby na papierowym ręczniku kuchennym. Oczywiście pędzle tworzące idealnie ostrą końcówkę pomagają, szczególnie na tak małych obszarach jak twarz figurki w skali 54mm.

Chętnie odpowiem na jakiekolwiek pytania, w miarę wiedzy oczywiście :)
Avatar użytkownika
Piotr Kalinowski
 
Posty: 120
Dołączył(a): piątek, 4 lipca 2008, 01:20
Lokalizacja: Kansas City, MO

Re: Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Postprzez Nugget » poniedziałek, 2 maja 2011, 23:05

Dzięki.
Pozdrawiam Stanisław Tarasek
Avatar użytkownika
Nugget
 
Posty: 671
Dołączył(a): poniedziałek, 10 stycznia 2011, 21:53

Re: Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Postprzez Piotr Kalinowski » środa, 11 maja 2011, 22:46

Zdjęcie z postępu prac nad koszulą. Tors uważam za skończony, aczkolwiek mogę nanieść małe korekty tu i ówdzie. Na ramionach położona pierwsza warstawa jasnych cieni.
Ogólnie poszukiwałem koloru o odcieniu zimnej bieli. Mam nadzieję, że się udało.
Obrazek
Avatar użytkownika
Piotr Kalinowski
 
Posty: 120
Dołączył(a): piątek, 4 lipca 2008, 01:20
Lokalizacja: Kansas City, MO

Re: Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Postprzez Przemysław Szymczyk » środa, 11 maja 2011, 22:51

Świetne!
Pozdrawiam, Przemek

Obrazek
Avatar użytkownika
Przemysław Szymczyk
 
Posty: 433
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 12:24

Re: Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Postprzez Archelaos » czwartek, 12 maja 2011, 09:21

Wygląda super!
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Postprzez Piotr Kalinowski » poniedziałek, 16 maja 2011, 09:04

Dzięki za miłe słowe.
Popracowałem ostatnio trochę nad koszulą. Naniosłem cienie na rękawach i poprawiłem przód koszuli. Myślę, że teraz nabrał większej głębi. Dla oceny różnicy porównałem zdjęcia z obydwu etapów:

Obrazek
Avatar użytkownika
Piotr Kalinowski
 
Posty: 120
Dołączył(a): piątek, 4 lipca 2008, 01:20
Lokalizacja: Kansas City, MO

Re: Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Postprzez LordDisneyland » czwartek, 26 maja 2011, 11:16

Fajnie to wygląda, ale kłóci się z moim wyobrażeniem Kozaka ;o) Chłop zbuntowany , z cepem najwyraźniej nie do omłotów stworzonym, a tu taki czyścioch? Żadną juchą nie obryzgan? No chyba, że na wesele się wybiera...
Born to lose - out to lunch
- Ian "Lemmy" Kilmister
Avatar użytkownika
LordDisneyland
 
Posty: 904
Dołączył(a): piątek, 25 kwietnia 2008, 12:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Postprzez Nugget » czwartek, 26 maja 2011, 16:39

Piotr Kalinowski napisał(a): Efekt płynnego przejścia kolorów malowany jest za pomocą wielu warstw

Warstw, jakiego koloru, i gdzie kładzionego ?
Pozdrawiam Stanisław Tarasek
Avatar użytkownika
Nugget
 
Posty: 671
Dołączył(a): poniedziałek, 10 stycznia 2011, 21:53

Re: Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Postprzez spiton » czwartek, 26 maja 2011, 17:11

Myślałem cały czas, że jest większy.
Bardzo jestem ciekaw efektu finalnego.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Postprzez Piotr Kalinowski » czwartek, 26 maja 2011, 23:16

LordDisneyland napisał(a):Fajnie to wygląda, ale kłóci się z moim wyobrażeniem Kozaka ;o) Chłop zbuntowany , z cepem najwyraźniej nie do omłotów stworzonym, a tu taki czyścioch? Żadną juchą nie obryzgan? No chyba, że na wesele się wybiera...


Dzięki. W sumie do końca projektu mam dalej jak bliżej. W kilka miejscach na pewno go przykurzę. Szczególnie na etapie zespalania z podstawką. Na pewno nie ma mowy o krwi.

Nugget napisał(a):
Piotr Kalinowski napisał(a):Efekt płynnego przejścia kolorów malowany jest za pomocą wielu warstw

Warstw, jakiego koloru, i gdzie kładzionego ?


Dla przykładu opiszę to na kolorze czarnym i białym. Mając ostre przejście przy połączeniu kolorów można je wygładzić malując kilka warstw czarnym kolorem (rzadka konsystencja farby) na krawędzi białego, a następnie poprawiając białym a podobnej konsystencji tym samym sposobem.

spiton napisał(a):Myślałem cały czas, że jest większy.
Bardzo jestem ciekaw efektu finalnego.


Mogę postawić obok niego figurkę w 1/35 dla porównania skali, jakbyś chciał.
Avatar użytkownika
Piotr Kalinowski
 
Posty: 120
Dołączył(a): piątek, 4 lipca 2008, 01:20
Lokalizacja: Kansas City, MO

Re: Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Postprzez spiton » czwartek, 26 maja 2011, 23:49

Nie skumałem tego jak zrobić tak miękkie cieniowanie jak na koszuli Twojego kozaka, ale efekt jest naprawdę imponujący !!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Postprzez Piotr Kalinowski » piątek, 27 maja 2011, 00:19

Nie sugeruj się opisem wygładzania przejśc kolorów, gdzie użyłem koloru czarnego i białego jako przykładu. Przy malowaniu koszuli używałem tylko śladowe ilości czarnego.

W przykładzie chodzi o to, aby pomalować kwadrat na pół, białym i czarnym kolorem. Później w celu rozmycia granicy kolorów nanosimy czarny na biały w kilku warstwach, a następnie w tym samym miejscu biały. Co najważniejsze to aby kolory były mocno rozrzadzone. Wystarczy nabrać farby tylko na czubek pędzelka i do tego nadmiar wody odprowadzić na ręcznik papierowy, tetrę czy też kawałek bawełnianej koszulki.
Avatar użytkownika
Piotr Kalinowski
 
Posty: 120
Dołączył(a): piątek, 4 lipca 2008, 01:20
Lokalizacja: Kansas City, MO

Re: Kozak XVII wiek - Historic Art 54mm

Postprzez Nugget » piątek, 27 maja 2011, 14:40

Dzięki, proszę pokaż tą skalę, bardzo jestem ciekawy, jak ten kozak jest duży.
Pozdrawiam Stanisław Tarasek
Avatar użytkownika
Nugget
 
Posty: 671
Dołączył(a): poniedziałek, 10 stycznia 2011, 21:53

Następna strona

Powrót do Figurki - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości