Pojedynek Jedi 70mm scratch

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące figurek - to właśnie tutaj.

Moderator: xenomorph

Pojedynek Jedi 70mm scratch

Postprzez Archelaos » sobota, 7 maja 2011, 17:37

Chciałem zaprezentować moją ostatnią pracę, tym razem ze świata Gwiezdnych Wojen. Scenka złożona z dwóch figurek przedstawiać będzie starcie Jedi Nessie i Dartha Vadera. Jak widać pierwsza figurka jest niemal gotowa, choć wymaga jeszcze nieco poprawek, uzupelnień itp.

Vader wymaga znacznie więcej pracy. Zdążyłem już przekląć na czym świat stoi ten jego karbowany kombinezon :D
Mam też problem z konstrukcją naramienników zbroi Vadera. Jeśli miałby walczyć mieczem, musiałyby one być ruchome, ale zwłaszcza te nowe (z końca III epizodu) wyglądają na jednoczęściowe. Wiecie może jak one pracowały, gdy trzeba było unieść ręce?

Figurka Nessie ma ok 70mm, Vader jest sporo wyższy, skończony będzie miał ok 90mm (skala wyżej :D).
Obie figurki robione są z miliputa standard, z którego powstał zgrubny szkic, widoczny na zdjęciach tylko na figurce Vadera. Resztę robiłem z mieszaniny miliputa i green stuffa, a niektóre detale (twarz i włosy Nessie, sznurowadła) z czystego GSu.

Zastanawiam się też z czego zrobić miecze, mam pewien pomysł, zobaczymy jak wyjdzie...

Figurki nie są przedstawieniem sceny z filmów. Oparłem się na opowiadaniu z alternatywnej wersji historii świata GW z tej strony (jest ich cała seria, scena jest z zalinkowanego opowiadania, str3)
http://esensja.pl/tworczosc/opowiadania ... ml?id=4141

Ogólna koncepcja scenki:
Obrazek Obrazek Obrazek

Nessie:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Vader:
Obrazek Obrazek Obrazek
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Reklama

Re: Pojedynek Jedi 70mm scratch

Postprzez Archelaos » wtorek, 10 maja 2011, 14:43

Mały update

Nessie:
Skończyłem buty, dodałem miecz, zeszlifowałem trochę odcisków palców... Generalnie blisko finału.
Miecze ostatecznie zdecydowałem się zrobić z plastikowych patyczków koktajlowych.
Obrazek Obrazek

Vader:
Usunąłem trochę detali z korpusu, bo coś był z nimi nie tak, zacząłem też rzeźbić hełm.
Obrazek Obrazek
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: Pojedynek Jedi 70mm scratch

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 10 maja 2011, 16:27

Zaraz, zaraz, a co ze Żmijem?
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9942
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pojedynek Jedi 70mm scratch

Postprzez spiton » wtorek, 10 maja 2011, 16:38

Niezły blok ,-)). Widzę, że kolega liznął trochę Kendo ,-)).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Pojedynek Jedi 70mm scratch

Postprzez Przemek - MaXus » wtorek, 10 maja 2011, 17:09

Archelaos napisał(a):Obrazek


Dłoń lewej ręki (tej na końcu rękojeści) wygląda jakby była prawą - koniecznie popraw.
A w ogóle to fajnie ci to wychodzi, masz może więcej zdjęć ukazujących kolejne etapy konstruowania postaci?
Avatar użytkownika
Przemek - MaXus
 
Posty: 964
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:11
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pojedynek Jedi 70mm scratch

Postprzez Vespa » wtorek, 10 maja 2011, 17:48

Archelaos, też chętnie zobaczę bardziej szczegółowy opis sposobu rzeźbienia. Przymierzam się do pierwszych figurek bo potrzebuję je na makietę. Wszelkie rady miło widziane! Może masz jakieś dobre linki do filmików, na których widać od czego należy zacząć i jakim sposobem posługiwać się narzędziami?
VESPA ::: studio graficzne ::: reklama, grafika, druk, strony WWW
Avatar użytkownika
Vespa
 
Posty: 48
Dołączył(a): niedziela, 6 marca 2011, 12:26

Re: Pojedynek Jedi 70mm scratch

Postprzez sternik » wtorek, 10 maja 2011, 21:09

To muszę cię chyba troszkę zmartwić bo buty Nessie są do wymiany :( Nie czytałem tych opowiadań z których pochodzi postać ale wg wszystkich dostępnych informacji i wymogów dotyczących stroju Jedi z epoki Starej Republiki, Jedi używali butów w typie oficerek. Różniły sie one oczywiście wyglądem i krojem ale wszystkie były wsuwane a nie sznurowane. Popracował bym też na twoim miejscu nad paskiem .Takim standardem w tej epoce był szeroki pas z wąskim paskiem biegnącym przez środek zapinany na plecach. Na wąkim były mocowane sakwy i kapsułki żywnościowe a zapinany był na małą klamerkę z przodu.
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
sternik
 
Posty: 158
Dołączył(a): środa, 13 października 2010, 23:18
Lokalizacja: Brux/Wawa

Re: Pojedynek Jedi 70mm scratch

Postprzez Archelaos » czwartek, 12 maja 2011, 10:42

piotr dmitruk napisał(a):Zaraz, zaraz, a co ze Żmijem?

Wylądował w kartonie... Może jeszcze wróci na warsztat, ale próba upchnięcia wewnątrz podwozia sprawiła, że mam go na jakiś czas dość :P

spiton napisał(a):Niezły blok ,-)). Widzę, że kolega liznął trochę Kendo ,-)).

O kendo wiem niewiele, ale czytałem trochę o europejskiej walce długim mieczem. Głównie na stronach ARMA (The Association for Renaissance Martial Arts). :mrgreen:

Vespa napisał(a):Archelaos, też chętnie zobaczę bardziej szczegółowy opis sposobu rzeźbienia. Przymierzam się do pierwszych figurek bo potrzebuję je na makietę. Wszelkie rady miło widziane! Może masz jakieś dobre linki do filmików, na których widać od czego należy zacząć i jakim sposobem posługiwać się narzędziami?


Jeśli dopiero zaczynasz rzeźbić i chcesz w miarę szybkich efektów (zwłaszcza, że potrzebujesz ich do jakiegoś projektu), to raczej sugerowałbym przeróbki istniejących zestawów
http://modelwork.pl/viewtopic.php?t=19060 Tutaj masz moją przeróbkę (w kilku etapach) Niemców na wrześniowych Polaków. W ten sposób omijasz najtrudniejszą część - rzeźbienie twarzy i dłoni, poza tym po prostu idzie to szybciej.
Warto odwiedzić http://figurki.org/ i http://www.planetfigure.com/forums/index.php gdzie znajdziesz mnóstwo informacji i opisów rzeźbienia.
Ja rzeźbię tak: najpierw robię szkielet z miedzianego drutu. Potem oklejam go masą, która służy za wypełnienie - czasem dla treningu odwzorowuję szczegółowo anatomię, ale zwykle wygląda to tak, jak na fotkach Vadera.
Potem zabieram się za detale, zwykle od głowy lub butów, choć eksperymentuję z różnymi metodami.
Używam różnych narzędzi, zależnie od skali - drewnianego patyczka, który kupiłem kiedyś w sklepie z materiałami dla plastyków, wykałaczek, igieł różnych rozmiarów, skalpeli no i oczywiście palców :mrgreen: .

sternik napisał(a):To muszę cię chyba troszkę zmartwić bo buty Nessie są do wymiany :( Nie czytałem tych opowiadań z których pochodzi postać ale wg wszystkich dostępnych informacji i wymogów dotyczących stroju Jedi z epoki Starej Republiki, Jedi używali butów w typie oficerek. Różniły sie one oczywiście wyglądem i krojem ale wszystkie były wsuwane a nie sznurowane. Popracował bym też na twoim miejscu nad paskiem .Takim standardem w tej epoce był szeroki pas z wąskim paskiem biegnącym przez środek zapinany na plecach. Na wąkim były mocowane sakwy i kapsułki żywnościowe a zapinany był na małą klamerkę z przodu.


Opowiadanie toczy się gdzieś w okolicach 12-10BBY na Tatooine, więc Nessie raczej nie paradowałaby w pełnym "mundurze" Jedi, tylko starałaby się zamaskować. Dlatego zdecydowałem się na taki strój - bluza przypominająca bluzę Luke'a z epizodu IV, spodnie z kieszeniami na wzór spodni Bobby Fetta i buty które są minimalnie przerobionymi butami wojskowymi z antycznej Grecji (konkretnie używanymi przez Traków) - luźniejsze i wygodniejsze w upalnym klimacie niż oficerki.
Tak swoja drogą, buty na obcasie są podobno nie najlepsze do szermierki. Czytałem opisy z XVII wieku, że przygotowując się do pojedynku, jeśli nie można było zmienić butów, to odcinano obcasy. :D

Dzięki za fotki pasa, spróbuję zrobić taki sam. Masz może zdjęcia zapięcia z tyłu?
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: Pojedynek Jedi 70mm scratch

Postprzez sternik » czwartek, 12 maja 2011, 22:59

Jeżeli ten okres to rzeczywiście mógł nosić ciuchy ''cywilne"" :) chociaż Kenobi łaził cały czas w swoim płaszczu :) Poszperałem trochę w książkach w temacie butów bo jednak nijak mi one nie pasują i nie znalazłem zdjęć na których ktoś ma sznurowadła :) Większość ma buty nazwijmy to kaloszowate a na Tatooine przeważają buty obwiązywane nad kostką taśmami materiału .Coś na kształt butów Tuskenów , lub wiązane jak buty rzymiańskie paskami skóry. No ale to twoja koncepcja :) Co nie jest zabronione jest dozwolone ,jak to ktoś powiedział :)
Odnośnie paska to standardem jest pas zapinany na klamrę schowaną we wsuwce ,czyli praktycznie nie widać klamry tylko małe poszerzenie pasa . Jednak pas jest robiony przez każdego Jedi osobiście wiec reguły nie ma i np. kobiety miały czasami bardziej wymyślne zapięcia :)
Obrazek
Obrazek
resztę stroju możesz zobaczyć tutaj :)
http://public.fotki.com/sternik/star-wars/jedi-knight/
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
sternik
 
Posty: 158
Dołączył(a): środa, 13 października 2010, 23:18
Lokalizacja: Brux/Wawa

Re: Pojedynek Jedi 70mm scratch

Postprzez spiton » piątek, 13 maja 2011, 00:10

Przemek - MaXus napisał(a):Dłoń lewej ręki (tej na końcu rękojeści) wygląda jakby była prawą

Jedi mają dwie prawe ręce. Dlatego są tacy fajni.
A na poważnie tez uważam, że powinieneś to poprawić.
Chwyt lewej ręki jest przez to kiepski, a w sztuce walki Jedi to lew dłoń trzyma miecz, a prawa nim tylko kieruje ,-)).
Poważnie.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Pojedynek Jedi 70mm scratch

Postprzez Archelaos » piątek, 13 maja 2011, 11:11

spiton napisał(a):Chwyt lewej ręki jest przez to kiepski, a w sztuce walki Jedi to lew dłoń trzyma miecz, a prawa nim tylko kieruje ,-)).
Poważnie.


Zaskoczyłeś mnie, więc odpaliłem epizod III i sprawdziłem. Trzymają miecz normalnie - prawa pod jelcem, lewa przy głowicy.

Odwrotny uchwyt historycznie używany był głównie przy broni drzewcowej, zwłaszcza jeśli wojownik na lewym ramieniu miał tarczę, albo w technikach półmiecza, kiedy lewą chwytało się głownię długiego miecz w połowie długości.

Wiem, że lewa dłoń wygląda tak sobie. Powinna być zaciśnięta na rękojeści, ale nie mam pomysłu jak to skutecznie zrobić. Na wczesnym etapie źle ustawiłem ręce i lewy łokieć jest o jakieś 2-3mm za nisko. Musiałbym albo odpiłować rękę na wysokości barku (co byłoby bardzo kłopotliwe na tym etapie) albo wydłużyć lewe przedramię, które wtedy stałoby się nieproporcjonalnie długie...
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: Pojedynek Jedi 70mm scratch

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 13 maja 2011, 12:31

Bardziej zaznacz obecność kciuka lewego (czy on w ogóle tam jest? bo nie widzę) i zróżnicuj wielkość palców (piąty na razie wygląda na grubszy niż drugi), a także skręć lewą dłoń bardziej w stronę klingi i będzie dobrze. Anatomicznie takie położenie ręki jest możliwe i uzasadnione. Najlepiej wziąć kija i stanąć przed lustrem.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9942
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pojedynek Jedi 70mm scratch

Postprzez spiton » piątek, 13 maja 2011, 12:39

Archelaos napisał(a):
spiton napisał(a):Chwyt lewej ręki jest przez to kiepski, a w sztuce walki Jedi to lew dłoń trzyma miecz, a prawa nim tylko kieruje ,-)).
Poważnie.


Zaskoczyłeś mnie, więc odpaliłem epizod III i sprawdziłem. Trzymają miecz normalnie

Wierz mi, w Kendo( a Jedi z pewnością opierają swoje techniki na kendo) miecz gównie trzyma lewa dłoń-ta na końcu "trzymadła" . Dlatego jest ona zawsze mocno zaciśnięta.
Weź kawałek kija i zrób ten blok (chyba mój ulubiony, który działa w ten sposób,że pozwala klindze przeciwnika zsunąć się. Jest idealny do wyprowadzenia kontrataku) I zobacz jak układają się dłonie. Wierz mi inaczej. A cała figurka jest naprawdę piękna, dlatego nie ma powodu, żeby miała taki głupi błąd.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Pojedynek Jedi 70mm scratch

Postprzez Przemek - MaXus » piątek, 13 maja 2011, 16:27

Archelaos, może powiedzenie "obraz wart tysiąca słów" w tym przypadku będzie lekko chybione, ale "nabazgrałem" myszką na szybko w Paint'cie ;o). Wydaje mi się, że lewa dłoń powinna się układać mniej więcej jak na poniższym rysunku. Odn. kolejności trzymania dłoni na rękojeści, to się nie znam, ale po pierwsze to chyba ma znaczenie, czy ktoś jest mańkutem, w każdym razie na znalezionych zdjęciach nie widać jakiejś prawidłowości.
Czekam na dalsze efekty rzeźbienia.

Obrazek

spiton napisał(a):Wierz mi, w Kendo( a Jedi z pewnością opierają swoje techniki na kendo)...

Sebastian, pozostaje jeszcze pytanie, co było pierwsze: jajko czy kura ;o).
Avatar użytkownika
Przemek - MaXus
 
Posty: 964
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:11
Lokalizacja: dolnośląskie


Powrót do Figurki - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości