Malowanie topora wikińskiego

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące figurek - to właśnie tutaj.

Moderator: xenomorph

Malowanie topora wikińskiego

Postprzez Ekenepeken » czwartek, 17 listopada 2011, 18:13

Witam. Stawiam pierwsze kroki w modelarstwie. Na razie ćwicze na broni wczesnośredniowiecznej lepionej z green stuffu oraz cernitu w skali 90mm. Mam pytanie odnośnie malowania malych jednoręcznych toporów. Dokładnie chodzi mi o część metalową. Proszę o rady czy bez użycia aerografu za pomącą pędzelka można uzyskać zadowalające efekty. Myślałem o metalizerze Model Mastera "stainless steel" na czarnym podkładzie ze zwykłej farbki vallejo. A może lepiej użyć humbrol metal cote 27001/2 ? Czy wymagana jest jakaś specjalna technika przy tych metalizerach np polerowania ściereczką? I pędzelek o jakim kształcie i włosiu byłby najlepszy? W kolejce na pomalowanie czeka krótki miecz karoliński. Boje się zalania płazu oraz tego by powierzchnia nie była zbyt matowa. Pozdrawiam
Ekenepeken
 

Reklama

Re: Malowanie topora wikińskiego

Postprzez hubert1997 » czwartek, 17 listopada 2011, 18:52

http://www.youtube.com/watch?v=rsDApOoCoxA Dla Ciebie dopiero od 2:38, ale i tak oglądnij całe :)
"Skrzywdzić kota jest bardzo łatwo, ale, wierzcie mi, żaden to honor, żaden!"
-Michaił Bułhakow "Mistrz i Małgorzata".
Avatar użytkownika
hubert1997
 
Posty: 226
Dołączył(a): wtorek, 20 września 2011, 17:14
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Malowanie topora wikińskiego

Postprzez Ekenepeken » piątek, 25 listopada 2011, 20:18

Dziękuję za linka. Bardzo ciekawe! Wciąż jednak mam pewien kłopot z doborem wlaściwego koloru metalizera do miecza. Wychodzi bądź zbyt "aluminiowy" (humbrol 27002) bądz zbyt ciemny (model master stainless stell). Ten drugi wydaje mi się odpowiedni do toporów. Efekt jest zadowalający. Może podzielicie się Waszymi doświadczeniami przy wyborze koloru? Pozdrawiam
Ekenepeken
 

Re: Malowanie topora wikińskiego

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » piątek, 25 listopada 2011, 21:54

Do malowania elementów metalicznych gorąco polecam akryle "Citadel": Boltgun Metal, Chain Meal i Mithril Silver. Mają bardzo drobne ziarno i bardzo dobrze nanoszą się pędzlem.
If on my journey, should I encounter God, God will be cut...
Avatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski
 
Posty: 988
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 20:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Malowanie topora wikińskiego

Postprzez Ekenepeken » sobota, 26 listopada 2011, 17:05

Dziękuję za wskazówkę. Oglądałem zdjęcia figurek pomalowanych farbkami citadel i wyglądały dość efektownie. No cóż czekam teraz na przesyłkę :)
Ekenepeken
 

Re: Malowanie topora wikińskiego

Postprzez hubert1997 » sobota, 26 listopada 2011, 17:29

Aż z ciekawości wlazłem w google/grafika i przeglądnąłem zdjęcia jakichś toporków. Muszę przyznać, że gama kolorów jest bardzo rozległa. Możesz śmiało malować. Przy czym kieruj się raczej w czarny brąz, bo wikingowie chyba nie polerowali swoich toporów, żeby były piękne, miały być skuteczne. Jak wiadomo (w związku z powyższym) stali hartowanej nie da się naostrzyć do takiego stany jak zwykłą stal, czy żelazo, dlatego topory nie były raczej hartowane. Przeglądnij sobie kolorowe zdjęcia z czasów IIWŚ, zobaczysz narzędzia na pojazdach o kolorze brązowo-czarnym, czyli kolorze żelaza. (Ja osobiście uzyskuję taką farbę mieszając kilka kolorów Tamiyi, nazywam ją "farbą gąsienicową", bo ją też maluję gąski.)
Na końcu przejedź metalizerem po ostrzu, aby zrobić ślady użytkowania i tyle. Oczywiście jeszcze wash :)


Kilka zdjęć toporów (różne kolory ostrza):

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A tutaj zdjęcie normalnej siekiery:

Obrazek


Źródła zdjęć: google grafika



Pozdrawiam Hubert.
"Skrzywdzić kota jest bardzo łatwo, ale, wierzcie mi, żaden to honor, żaden!"
-Michaił Bułhakow "Mistrz i Małgorzata".
Avatar użytkownika
hubert1997
 
Posty: 226
Dołączył(a): wtorek, 20 września 2011, 17:14
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Malowanie topora wikińskiego

Postprzez hubert1997 » sobota, 26 listopada 2011, 17:31

:mrgreen: Zadanie dla bystrzaków: Znajdź 10 różnic :D
"Skrzywdzić kota jest bardzo łatwo, ale, wierzcie mi, żaden to honor, żaden!"
-Michaił Bułhakow "Mistrz i Małgorzata".
Avatar użytkownika
hubert1997
 
Posty: 226
Dołączył(a): wtorek, 20 września 2011, 17:14
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Malowanie topora wikińskiego

Postprzez hubert1997 » sobota, 26 listopada 2011, 17:32

A i jeszcze jedno. Rozumiem, że problem masz tylko z toporem, a mógłbyś wrzucić fotki figurki?
"Skrzywdzić kota jest bardzo łatwo, ale, wierzcie mi, żaden to honor, żaden!"
-Michaił Bułhakow "Mistrz i Małgorzata".
Avatar użytkownika
hubert1997
 
Posty: 226
Dołączył(a): wtorek, 20 września 2011, 17:14
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Malowanie topora wikińskiego

Postprzez Ekenepeken » sobota, 26 listopada 2011, 17:48

Dziękuję. Rzeczywiście po zdjęciach widać różnorodność. Figurek nie mam bo to są moje absolutnie pierwsze kroki w modelarstwie i ćwiczę na razie na lepieniu broni z różnych materiałów aby samemu poznać które materiały do czego się nadają i jak je pomalować. Krótko mówiąc ucze się podstaw dopiero :) Ale ponieważ temat jest niezmiernie pasjonujący to przyjdzie też czas na pierwszą figurkę. Ręce aż świerzbią gdy przeglądam tutoriale na forum :D
Ekenepeken
 


Powrót do Figurki - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości