* Projekt VINTAGE 2011

(24.01.2011-09.05.2011)

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Grzegorz2107 » środa, 27 lipca 2011, 00:18

JGucwa napisał(a):Wróciłem do zdrowia i ... pragnę się z Wami podzielić dobrą nowiną:

viewtopic.php?f=9&t=16338

Jakby ktoś nie zauważył: Na Festiwalu w Jaworznie po raz pierwszy w historii Polski będzie kategoria VINTAGE :!: :!: :!:
Przewidziane są puchary za I, II i III miejsce. Vintage zostało okrojone do definicji VIN-ORT, a to z tego względu, że mało kto zauważyłby różnicę między "normalnym" modelarstwem, a VIN-FREE.

Zachęcam gorąco amatorów vintage z całej Polski do wzięcia udziału w tej imprezie !!!


No to rośniemy w siłę. We wskazanym przez Ciebie wątku wyraziłem swoje zdanie na temat granicznej daty wytworzenia form dla tej kategorii. Powinna pozostać stała w następnych edycjach. Chociaż gdyby to zależało ode mnie, to uznałbym raczej rok 1980 jako obowiązujący ;o)
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Reklama

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » czwartek, 28 lipca 2011, 12:02

Grzegorz2107 napisał(a):...No to rośniemy w siłę... .


Oczywiście, że rośniemy w siłę :lol: :lol: :lol:

A teraz uwaga:

Z ostatniej chwili: Również na imprezie w Krakowie przewidziane są trzy puchary w kategorii VINTAGE ufundowane przez Krakowski Klub Modelarzy.
W tej kategorii można wystawić dowolną ilość modeli, przy czym tylko najlepszy model osoby startującej będzie oceniany.
Kryterium: podoba się/nie podoba się.
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » czwartek, 28 lipca 2011, 18:13

Ostatnio zakupiłem CÓŚ takiego :mrgreen: :

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Robert P. » niedziela, 7 sierpnia 2011, 15:56

Posiadam model firmy Airfix. Pomalowany aerografem, dokonane przeróbki. Czy to jest Vintage?
...cars that were like wild ferocious animals.
Avatar użytkownika
Robert P.
 
Posty: 1761
Dołączył(a): czwartek, 18 czerwca 2009, 21:08
Lokalizacja: Kraków, czasem Świętokrzyskie

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Grzegorz2107 » niedziela, 7 sierpnia 2011, 18:04

rObO87 napisał(a):Posiadam model firmy Airfix. Pomalowany aerografem, dokonane przeróbki. Czy to jest Vintage?


Sprawdź kiedy został wydany po raz pierwszy.
http://airfixtributeforum.myfastforum.org/forum61.php
http://www.sworld.com.au/steven/models/ ... 20List.txt


Malowanie aerografem nie decyduje o kategorii, jest dozwolone również w Vin-Ort . Przeróbki kierują jednak model do kategorii Vin-Free.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Robert P. » niedziela, 7 sierpnia 2011, 19:26

1976 - czyli łapie się z tego co mi wiadomo 8-)
...cars that were like wild ferocious animals.
Avatar użytkownika
Robert P.
 
Posty: 1761
Dołączył(a): czwartek, 18 czerwca 2009, 21:08
Lokalizacja: Kraków, czasem Świętokrzyskie

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Jaho63 » niedziela, 7 sierpnia 2011, 20:49

Panowie ja mam tylko pytanko jako obserwator. Rozumiem, że to was bawi, ale konkurs? Ciekawy jestem zasad. Podoba się? Ale co? Bo jeżeli myśleć normalnym tokiem, to wygrywa model zrobiony "na serio", jedynie z jakiegoś paszczakowatego zestawu? Tak? Jakie miejsce zatem widzicie dla Waszych "luzackich" prac? No chyba, że zasady będą inne. I tego jestem ciekaw.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Grzegorz2107 » niedziela, 7 sierpnia 2011, 20:55

Jaho63 napisał(a):Panowie ja mam tylko pytanko jako obserwator. Rozumiem, że to was bawi, ale konkurs? Ciekawy jestem zasad. Podoba się? Ale co? Bo jeżeli myśleć normalnym tokiem, to wygrywa model zrobiony "na serio", jedynie z jakiegoś paszczakowatego zestawu? Tak? Jakie miejsce zatem widzicie dla Waszych "luzackich" prac? No chyba, że zasady będą inne. I tego jestem ciekaw.


Ja sądzę, że ocena modeli jest oczywista. Nie wygrywa ten co sklei gluta, ale ten co z gluta zrobi model. Chociaż wiesz to taka paraolimpiada modelarska, w której samo uczestnictwo jest zwycięstwem. 8-)
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » niedziela, 7 sierpnia 2011, 22:14

Jaho63 napisał(a):Panowie ja mam tylko pytanko jako obserwator. Rozumiem, że to was bawi, ale konkurs? Ciekawy jestem zasad. Podoba się? Ale co? ... .


Ocena na zasadzie podoba się/nie podoba się. Jeżeli któryś model będzie miał w sobie to "COŚ" (ducha epoki :mrgreen: ), to o to właśnie chodzi. Trudno w tym momencie mówić, czego chcemy, czego oczekujemy. Wszystko zależy od tego, co wystawią modelarze i ... właśnie spośród wszystkich modeli wybierzemy trzy - bez wskazywania, który jest lepszy, który gorszy.
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Jaho63 » niedziela, 7 sierpnia 2011, 23:05

Jarku chodzi mi o to żebyście znowu nie stworzyli potwora i pole do kolejnych utarczek. A wiesz, że mamy ku temu narodową skłonność.
Chodzi mi o to, że jeżeli np. dolayahh00 wystawi swojego Siskina, który mógłby wygrać nie tylko "paraolimpiadę", ale i olimpiadę niejedną, to co? Powiecie, że jest za ładny, za bardzo normalny? Rozumiesz o co mi chodzi? Nie przeszkadza mi już wasza... "forma sztuki", ale czy przemyśleliście dobrze jak się to może rozwinąć?
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 00:40

Jaho63 napisał(a):Jarku chodzi mi o to żebyście znowu nie stworzyli potwora i pole do kolejnych utarczek. A wiesz, że mamy ku temu narodową skłonność.
Chodzi mi o to, że jeżeli np. dolayahh00 wystawi swojego Siskina, który mógłby wygrać nie tylko "paraolimpiadę", ale i olimpiadę niejedną, to co? Powiecie, że jest za ładny, za bardzo normalny? Rozumiesz o co mi chodzi? Nie przeszkadza mi już wasza... "forma sztuki", ale czy przemyśleliście dobrze jak się to może rozwinąć?


Jego Siskin nie spełnia chyba formalnych wymagań do konkursowej kategorii Vintage, tam są tylko Vin-Orty, a ten świetny model dostał za wiele przeróbek, żeby jeszcze nim być. Równie dobrze mógłby kolega Andrzej Ziober wystawić swoje śmigłowce z Plasticarta zbudowane w początkach lat 80-tych czy Lancastera ( model Airfixa z 1980 roku) i długo wygrywać tę klasę.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 00:45

Dlatego pytałem o szczegóły. Czyli model kaszana i bez przeróbek? ;o)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 09:24

Jaho63 napisał(a):Dlatego pytałem o szczegóły. Czyli model kaszana i bez przeróbek? ;o)


Kaszana/nie kaszana, ale ... Tak!
Co do przeróbek - dopuszczalne, ale tylko w pewnym zakresie (o którym już wspominałem). Model ma być przede wszystkim "klimatyczny" - i właśnie to się liczy w tej kategorii.
Wiem, że ta ocena nie będzie obiektywna, lecz ... takie jest nasze "zbójeckie" prawo ;o) :mrgreen: :lol: .
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez merlin_PL » poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 11:23

Jezu jak ja wam zazdroszcze tego wolnego czasu , który tak radośnie możecie marnować na sklejanie tych kaszanek. Gdybym ja miał tyle czasu ile ja bym fajnych dobrych rzeczy posklejał.

Mam nadzieję , że klasa Vintage w zaproponowanej przez was formie nie okaże się czymś stałym i niczym meteor przemknie przez 1 - 2 wystawy i za rok wszystko wróci do normy. Znaczy do normalnego sklejania i normalnych modeli. I jak się stary model pojawi to furorę zrobi bo będzie zrobiony na bardzo wysokim poziomie z udziałem wszystkich dostepnych obecnie środków i technologii.
Szczerze mówiąc to wam wręcz bardzo życzę by w tej kategorii przy takim jej rozumieniu jak najmniej modeli zostało zgłoszonych. Musi byc normalnie.
Wyrażam też cichą nadzieję ,że w tak zaproponowanej formie kategorii VINTAGE w Bytomiu, Lublinie, Tomaszowie ,czy Inowrocławiu nie zobaczę.

Porównywanie tego co jest tu przez niektórych do igrzysk paraolimpijskich jest obraźliwe dla parolimpijczyków . Oni w swój stan niepełnosprawności nie wprowadzili się w przeciewieństwie do niektórych tu obecnych dobrowolnie. Powiem złosliwe oni chcą osiągnąć coraz lepszy wynik. Tu tymczasem mam wrażenie ,że ucieczka w Vintage poza pojedyńczymi przypadkami jest drogą donikąd. Modelarz doszedł do ściany . Nie chce mu się robić czegoś ambitniejszego to dorabia ideologię , że to niby VINTAGE , jak to jest naprawdę w wiekszości wypadków tylko SŁABO, ALBO BARDZ SŁABO ZROBIONY MODEL.

Na koniec jeszcze jedno. Po co te obcojęzyczne nazwy VIN - ORT , czy VIN - FREE . Ja proponuję swojsko brzmiącą nazwę " "Rzeźba w g***" czyli wynik z racji zastosowanego materiału ( słaby zestaw ) o oraz braku woli modelarza do zrobienia czegoś ambitniejszego całkowicie nieproporcjonalny ( czyli znacznie niższy ) do włożonego wysiłku i oczekiwań twórcy.

Jesli ktoś się obraził na mój wpis , to przepraszam. Ale takie jest moje osobiste zdanie. Rozumiem, że 20 - 30 lat temu nie było innych modeli i ja też te modele sklejałem, ale dorabianie ideologii do niestosowanie setów - soli , farb akrylowych , surfacerów jest dla mnie lekko chore.

Jedyny VINTAGE jaki jestem w stanie zaakceptować to taki,że ktoś bierze stary model ( bo nie ma innego modelu danego samolotu , albo stary model jest poprawny wymiarowo ) i w oparciu o wszelkie współczesnie dostepne technologie modelarskie i chemie oraz dokumentację robi model poprawiając jego ułomności. I jak go dobrze zrobi to oddzielana kategoria VINTAGE nie będzie mu potrzebna.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 12:04 przez merlin_PL, łącznie edytowano 2 razy
Robią się różne rzeczy
merlin_PL
 
Posty: 889
Dołączył(a): poniedziałek, 20 lipca 2009, 22:34
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Pawel Burchard » poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 11:41

Z jednej strony mam dość podobne odczucia jak przedmówca, ale z drugiej... co kogo obchodzą moje odczucia, niech tam sobie chłopaki robią co ich kręci :)
Pawel Burchard
 
Posty: 1037
Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 10:06
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Vintage, czyli wspomnień czar

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości