VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

(24.01.2011-09.05.2011)

Re: VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

Postprzez Adam » wtorek, 8 lutego 2011, 16:26

A mam wredne :mrgreen: pytanie, czy w tamtych czasach :P były stosowane aerografy do malowania modeli :?:
No chyba, że masz jedynie słuszny RADZIECKI :mrgreen:
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

Postprzez Grzegorz2107 » wtorek, 8 lutego 2011, 16:57

Adam napisał(a):A mam wredne :mrgreen: pytanie, czy w tamtych czasach :P były stosowane aerografy do malowania modeli :?:
No chyba, że masz jedynie słuszny RADZIECKI :mrgreen:
Adam



Uznajmy , że nauka pędzlowania od podstaw byłaby zbyt wielkim wyzwaniem dla amatorów dojrzałych zestawów. :mrgreen:

Aerografy były w powszechnym modelarskim użytku, ale faktycznie raczej nie w Polsce.
Pewien uczynny modelarz, z którym korespondowałem dzięki pośrednictwu "Skrzydlatej Polski" przesłał mi instrukcję budowy i użytkowania "aerografu" z urządzeni stosowanego przez fryzjerów do nakładania lakieru do włosów. To była taka gumowa gruszka, na której zamontowano szklany pojemnik na lakier i były tam szklane rurki tworzące dyszę powietrza i farby. Ów modelarz, któego imienia nie pomnę, malował tym modele na srebrno za pomocą srebrzanki nitro. Dzięki wprawie osiągnął b. dobre efekty i nie bał się wcale, że mu nitro stopi plastik. Niestety w roku pańskim 1984 lub 85, urzadzenie to nie było już dostępne w handlu, a nowoczesne rozpylacze lakieru do włosów nie nadawały się tak dobrze do tego celu z racji plastikowych i gumowych wężyków.
Ostatnio edytowano wtorek, 8 lutego 2011, 17:02 przez Grzegorz2107, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

Postprzez JGucwa » wtorek, 8 lutego 2011, 17:01

Adam napisał(a):A mam wredne :mrgreen: pytanie, czy w tamtych czasach :P były stosowane aerografy do malowania modeli :?: ... .


Były, były ... :lol: Oczywiście produkcji radzieckiej oraz samoróbki, ale zasada działania się nie zmienia. Zmienia się jedynie precyzja :lol: . Vintage ortodoksyjny to nie jest sklejanie dawnymi technikami, ale uzyskanie modelu, który można było stworzyć w "tamtych czasach", czyli stylizacja na staroć. A więc wszystko jest O.K. :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

Postprzez Adam » środa, 9 lutego 2011, 16:17

JGucwa napisał(a):
Adam napisał(a):A mam wredne :mrgreen: pytanie, czy w tamtych czasach :P były stosowane aerografy do malowania modeli :?: ... .


Były, były ... :lol: Oczywiście produkcji radzieckiej oraz samoróbki, ale zasada działania się nie zmienia. Zmienia się jedynie precyzja :lol: . Vintage ortodoksyjny to nie jest sklejanie dawnymi technikami, ale uzyskanie modelu, który można było stworzyć w "tamtych czasach", czyli stylizacja na staroć. A więc wszystko jest O.K. :lol: :lol: :lol:

No dobrze tak chciałem się podroczyć. :P
Sam długo używałem taki aeorograf, :mrgreen: wychodziłem go w sklepie dla plastyków. Służył mi dzielnie, aż urwała się dźwigienka spustu. :cry: Co ciekawe napędzany był przez sprężakę do pompowania kół rowerowych, :mrgreen: była to przystawka do słynnej wiertaki Celmy. :mrgreen: Nawet początkową próbowałem tę wiertaką napędzać moją sprężakę, ale na dłuższą metę groziło rozpadem rodziny. :( Znalazłem u mojego Ojca w piwnicy silnik indukcyjny z lat 50-tych, :mrgreen: w pracy moi koledzy mechanicy za symboliczną cenę, 0,5 l :mrgreen: dorobili mi układ sprzęgający silnik ze spręzaką.
Potem już legalnie w sklepie modelarskim kupiłem Azteka, ale sprężareczka nie dawała rady to zmontowałem lodówkowca, który służy mi do dziś. :lol:
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

Postprzez JGucwa » środa, 9 lutego 2011, 20:47

Adam napisał(a):No dobrze tak chciałem się podroczyć. :P ... .


Prowadząc "krucjatę" VINTAGE przywykłem do droczenia się ze mną. W Twoim przypadku znajduję sympatię i - o ile potrafię czytać między wierszami - poparcie :mrgreen: .
Mam nadzieję, że moje "dzieła" pozwolą przynajmniej częściowo ocalić od zapomnienia wiele ciekawych zestawów. Adamie, może dołączysz do nas?
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

Postprzez Adam » czwartek, 10 lutego 2011, 00:52

Skoro Krakowiak zaprasza Warszawiaka to rtudno odmówić, ale teraz moje wszystkie siły i środki rzuciłem na wykonaie Albatrosa z 7 eskardry myśliwskiej. Termin wykonania o ile mnie pamięć nie myli to muszę to skończyć do końca lutego. Potem czemu nie. :mrgreen:
Przeglądając magazyn wygrzebałem Iła 2 w oryginalnym zafiliowaniu z 06-1986 r. nie wiem czy to będzie pasowało? :?:
Pozdrawiam.
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

Postprzez Grzegorz2107 » czwartek, 10 lutego 2011, 01:24

Adam napisał(a):Skoro Krakowiak zaprasza Warszawiaka to rtudno odmówić, ale teraz moje wszystkie siły i środki rzuciłem na wykonaie Albatrosa z 7 eskardry myśliwskiej. Termin wykonania o ile mnie pamięć nie myli to muszę to skończyć do końca lutego. Potem czemu nie. :mrgreen:
Przeglądając magazyn wygrzebałem Iła 2 w oryginalnym zafiliowaniu z 06-1986 r. nie wiem czy to będzie pasowało? :?:
Pozdrawiam.
Adam


Ił-2 jest młodszy niż 25 lat, ale jak już wcześniej pisałem i Jarek nie protestował, to z racji swojego technologicznie zacofanego charakteru, łapie się do kategorii VIntage.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

Postprzez JGucwa » czwartek, 10 lutego 2011, 15:51

Grzegorz2107 napisał(a):Ił-2 jest młodszy niż 25 lat, ale jak już wcześniej pisałem i Jarek nie protestował, to z racji swojego technologicznie zacofanego charakteru, łapie się do kategorii VIntage.


Zgadzam się w zupełności - vintage, że ho-ho! :mrgreen: :lol:
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

Postprzez JGucwa » wtorek, 15 marca 2011, 22:03

Ciąg dalszy... :lol:

Szpachlowanie kadłuba zakończone. Pociągnięty podkładem, a wnętrze kolorem ciemniejszym, by po założeniu oszklenia nie sprawiał aż tak płaskiego wrażenia, jak w rzeczywistości.
Teraz przyjdzie czas na "małpki" :mrgreen: :lol: i tablicę oraz oszklenie.

Obrazek

Obrazek

Nie spieszę się, bo czasu duuuużo :mrgreen: .
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

Postprzez Jaho63 » wtorek, 15 marca 2011, 22:15

Haaa, przypomniałeś mi, że też namalowałem "wnętrze" w moim Tu. Tylko całkiem czarną i aż do krawędzi.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

Postprzez JGucwa » poniedziałek, 21 marca 2011, 20:23

Oszklenie doklejone - "małpki" już w kokpicie :mrgreen: :lol:

Obrazek

P.S.
Miałem dodatkową "małpkę", więc dałem ją jako tylnego strzelca. Oczywiście musiałem ją jeszcze skrócić :twisted: .
Tu nie widać, ale na następnych fotkach będzie pokazana :D .
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

Postprzez JGucwa » niedziela, 27 marca 2011, 23:16

I krok dalej :mrgreen: :

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

Postprzez Pan_Cerny » wtorek, 29 marca 2011, 00:05

Widok kabiny pilotów każe mi nazwać ten obiekt latający szlamolotem.
Wygląda to tak jakby im szambo wybiło w kabinie.
Ciekaw jestem jak to się skończy.
Tymcza!
Marek
Mam zmienne IP i się tego nie wstydzę.
Avatar użytkownika
Pan_Cerny
 
Posty: 563
Dołączył(a): niedziela, 27 stycznia 2008, 23:58
Lokalizacja: W-wa

Re: VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

Postprzez JGucwa » wtorek, 29 marca 2011, 11:00

:lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: VIN-ORT/ Tu-2 Veb Plasticart 1/72

Postprzez pik » wtorek, 29 marca 2011, 12:30

Myśle że starych modeli nie należy traktować dosłownie - tutaj potrzebna jest wyobraźnia! :mrgreen: Pewnie, że "ekipaż" wygląda jak zalany w betonie, ale przecież można sobie dorobić detale kabiny w wyobraźni i wiele innych brakujących szczegółów w taki stareńkim modelu... To fajna zabawa dla umysłu i kwestia spojrzenia. W tym sensie powiedziałbym, że stare modele znacznie lepiej wpływały na rozwój wyobraźni haha! ;o)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Vintage, czyli wspomnień czar

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości