* Projekt VINTAGE 2011

(24.01.2011-09.05.2011)

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Botan » sobota, 22 stycznia 2011, 22:31

Mam pytanie.

Z którego roku jest vacu Jaka-11 które dość często pojawia po aukcjach?
Obrazek
Avatar użytkownika
Botan
 
Posty: 204
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 09:07
Lokalizacja: Rzeszowczyzna

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Grzegorz2107 » sobota, 22 stycznia 2011, 23:29

Botan napisał(a):Mam pytanie.

Z którego roku jest vacu Jaka-11 które dość często pojawia po aukcjach?


Nie mam pewnych informacji. Na pewno lata PRL, może 1985, a może 1988. Nie sądzę, żeby Jarek protestował w tym wypadku , jeżeli nawet nie do końca mieści się w wyznaczonej cezurze czasowej. Dla mnie Vintage.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » sobota, 22 stycznia 2011, 23:37

Grzegorz2107 napisał(a):... Nie sądzę, żeby Jarek protestował w tym wypadku , jeżeli nawet nie do końca mieści się w wyznaczonej cezurze czasowej. Dla mnie Vintage.


Myślę, że może być. Startuj z nim!
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » niedziela, 23 stycznia 2011, 01:04

Na chwilę obecną naliczyłem 5 warsztatów, w których prace się rozpoczęły :-> . Jeszcze trzy relacje i mamy swój dział :lol: .
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Pafko » niedziela, 23 stycznia 2011, 10:24

To w takim razie jeszcze ja zadam 3 pytania ;o) :
1. Czy Avia B-35 z KP kwalifikuje się na styl vintige?
2. Czy można malować farbami,które mamy "pod ręką"?
3. Czy można przeryć linie?
Pozdrawiam, Paweł.
Avatar użytkownika
Pafko
 
Posty: 517
Dołączył(a): poniedziałek, 8 września 2008, 20:58
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » niedziela, 23 stycznia 2011, 11:26

Pafko napisał(a):To w takim razie jeszcze ja zadam 3 pytania ;o) :
1. Czy Avia B-35 z KP kwalifikuje się na styl vintige?
2. Czy można malować farbami,które mamy "pod ręką"?
3. Czy można przeryć linie?


Wiem, jak wyglądają wypraski, ale nie pamiętam roku produkcji. Może któryś z Forumowiczów zna?
Moim zdaniem jakość wyprasek kwalifikuje go do Vintage nawet wówczas, jeśli rocznikowo będzie różnica paru lat :lol: .
Jeśli chcesz wykonać go jako VIN-ORT, możesz zastosować farby, które masz pod ręką. Styl vintage ortodoksyjny nie zmusza do tego, by model wykonywać przy pomocy narzędzi i materiałów z "tamtego" okresu. Tylko wykonanie modelu (chodzi o efekt końcowy, a nie sposób budowy) ma być stylizowane na okres sprzed kilkudziesięciu lat. Jeśli budujesz VIN-ORT to lepiej, by linie wypukłe pozostawić. Oczywiście w miejscach, gdzie linie zostały zeszlifowane (łączenia), możesz poszczególne linie przeryć - ale tylko poszczególne!
Jeśli chodzi o koncepcję VIN-FREE - masz pełną swobodę wykonania modelu!
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Pawel Burchard » niedziela, 23 stycznia 2011, 12:07

Może też dołączę do VIN-FREE z Breguet 693 Hellera (oryginału jeszcze nie posiadam więc będzie Smer). Przy okazji trafiłem na klimatyczną stronkę - http://www.tsrfcars.com/toys-heller.htm

jeśli ktoś trafił może na podobne strony to prosił bym o linki bo super się to czyta :)

p.
Pawel Burchard
 
Posty: 1037
Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 10:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez erkamo » niedziela, 23 stycznia 2011, 12:16

Co roku produkcji Avii B-35 "KP", to nie dam sobie co prawda uciąć ręki, ale stawiam z dużym prawdopodobieństwem na lata 75-78.
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Grzegorz2107 » niedziela, 23 stycznia 2011, 13:44

erkamo napisał(a):Co roku produkcji Avii B-35 "KP", to nie dam sobie co prawda uciąć ręki, ale stawiam z dużym prawdopodobieństwem na lata 75-78.


Potwierdzam. Ja go nabyłem w listopadzie 1979, ale możliwe, że to o rok, lub dwa starszy model. Startuj!
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Pafko » niedziela, 23 stycznia 2011, 15:08

Dziękuję ;o) . W takim razie ostateczne oczekiwanie na model i...startuję z relacją :D .
Avatar użytkownika
Pafko
 
Posty: 517
Dołączył(a): poniedziałek, 8 września 2008, 20:58
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez ZIO BY NAITT » niedziela, 23 stycznia 2011, 15:26

Biorę pod uwagę udział w projekcie z modelem Amiota 143 Hellera.

Model planuję wykonać "s pudła" + uzupełnienie detali zewnętrznych które Heller pominął (duperelki przy owiewkach silników, napędy lotek, etc.).

Oczywiście wszystkie te rzeczy planuję wykonać własnym sumptem.

Pytanie brzmi czy to jeszcze ORT czy już FREE :?:

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez pik » niedziela, 23 stycznia 2011, 15:56

Model "z pudła" z uzupełnieniami to już nie jest "z pudła", ale tu Gucwa rozstrzyga...
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » niedziela, 23 stycznia 2011, 18:57

ZIO BY NAITT napisał(a):...Oczywiście wszystkie te rzeczy planuję wykonać własnym sumptem.
Pytanie brzmi czy to jeszcze ORT czy już FREE :?:


Jeżeli własnym sumptem, to model oczywiście ORT. Jeśli zastosowałbyś żywice, lub blachy (oczywiście gotowe np. Part) to już byłoby FREE.
P.s.
Można stosować w ramach ORT igły lekarskie, spinacze itp., lub nawet blachy sporządzone we własnym zakresie. Takie rzeczy już kilkadziesiąt lat temu były dostępne modelarzowi :mrgreen: :lol: . Kleje cyjanowe, o ile pamiętam, pokazały się w latach 80-tych. Więc też można je stosować. VIN-ORT ma na celu ukazanie efektu, który przypominałby nam "tamte" lata.
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez pik » niedziela, 23 stycznia 2011, 22:38

Osobiście nie zgadzam się z taką wykładnią stylu vintage ORTODOKSYJNEGO, które z samej nazwy nie powinno znosić żadnych kompromisów! Według powyższego można by tu zaliczyć nawet np Halifaxa robionego przez hadziego... :-/

ORT powinno oznaczać model BEZ ŻADNYCH ZMIAN i poprawek. Już dawno temu ludzie potrafili budować cudeńka bez żywic, vacu kabi i blaszek, w tym modele od podstaw. Byłoby to kryterium jasne i bezduskusyjne, a Gucwa nie musiałby co rusz próbować rozstrzygać wątpliwości.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » niedziela, 23 stycznia 2011, 22:56

pik napisał(a):... a Gucwa nie musiałby co rusz próbować rozstrzygać wątpliwości.


Po pierwsze: wszyscy na Forum jesteśmy kolegami - prawda? To dlaczego nie mówisz: Jarek? :lol: :lol: :lol:
Po drugie: Jeśli chciałbym, by wszyscy robili modele tak, jak ja, to kto wziąłby udział w projekcie? :mrgreen: ;o)
Po trzecie: swoją definicję VINTAGE opieram na definicji Wikipedii i "przetwarzam" na modelarstwo. Nie mogę zakładać, że moje tłumaczenie vintage jest jedyne i stanowi dogmat. Stąd też wynika podział na kategorie ORT i FREE. Nawet w kategorii ORT nie mogę wymagać, by model wykonywać tylko starymi technikami (zwłaszcza, że sam od tego nieco odchodzę). Mamy XXI wiek, a vintage ortodoksyjny zakłada stylizowanie na stare, a nie wierne odwzorowanie (z uwzględnieniem używania prymitywnych technik modelarskich).
Stąd też konieczne są konsultacje moje i Grzegorza wraz z uwzględnieniem opinii innych Forumowiczów.

Gdybym miał wykonywać model poza projektem - nie byłoby tylu pytań i wątpliwości. Robiłbym tak, jak uważam za słuszne, ale ... :lol: :lol: :lol: - sam wiesz najlepiej ;o) .
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Vintage, czyli wspomnień czar

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości