* Projekt VINTAGE 2011

(24.01.2011-09.05.2011)

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » poniedziałek, 27 lutego 2012, 17:22

K.Y.Czart napisał(a):...Myślę Jarku, że gdyby to byłoby jasno powiedziane, nie byłoby wielu nieporozumień... .



ZNALAZŁEM!!!
Mój cytat z 12 sierpnia 2011 r. godz. 14:14 (w tym temacie):
JGucwa napisał(a):...Otóż krótkie wyjaśnienie: Jeśli ktoś próbowałby poza konkursem wystawić takie egzemplarze muzealne, to podejrzewam, że poza jedną - dwiema osobami nikt nie wystawiłby nic. Poza tym, co ludzie mieliby oglądać - stare wypraski, stare kalkomanie, lub pudełka? Vintage ma na celu przedstawienie gotowych modeli - eksponatów... .


P.s.
W Bytomiu stoisko klubowe IPMS Kraków (gdzie można było zobaczyć również modele vintage) cieszyło się dużą popularnością. Miałem także propozycję wykonania Łosia vintage na zamówienie ... :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 09:05
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » piątek, 24 sierpnia 2012, 10:58

Ponownie wracam do tego wątku. Miałem ostatnio trochę czasu, więc rozmyślałem także nad koncepcją vintage.
Na dzień dzisiejszy mamy podział na:
1. VIN-ORT
2. VIN-FREE
3. VIN-ORG
O ile VIN-ORT i VIN-ORG zostało wcześniej już omówione, o tyle VIN-FREE wciąż nie dawało i nie daje mi spokoju :mrgreen: .
W końcu: czym różni się model w stylu VIN-FREE - od "zwykłego" modelu redukcyjnego?

Doszedłem do wniosku, że najlepiej byłoby wprowadzić rozróżnienie poprzez zastosowanie kryterium zestawów waloryzujących. Chodzi o to, że model (sprzed 1985 r.), który byłby wykonywany jako model redukcyjny, ale z zastosowaniem waloryzacji własnej produkcji, byłby kwalifikowany jako styl VIN-FREE. Zastosowanie gotowych elementów waloryzujących dyskwalifikowałoby model jako vintageowy. Model taki byłby oceniany wówczas jako typowy model redukcyjny, bez patrzenia na datę jego produkcji.

Jest to moja koncepcja, którą chciałbym z Wami przedyskutować.
Co wy na to :idea: :?: :?: :?:
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 09:05
Lokalizacja: Kraków

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez spiton » piątek, 24 sierpnia 2012, 12:16

Moim zdaniem , ważne jest, żeby zdjęcia modeli vintage w internecie były czarno-białe, a modelarz powinien być ucharakteryzowany w sposób pasujący do epoki. To by był Vintycz. Tak jak na starych zdjęciach Adama.
JGucwa napisał(a):W końcu: czym różni się model w stylu VIN-FREE - od "zwykłego" modelu redukcyjnego?


Nie istnieje pojęcie zwykłego modelu redukcyjnego.
Modele dzielą się na :ulepki, zabawki ortopedyczne, i pitrotechniczne, gnioty, pierdy, kaszanki, wypociny, brudasy, czyściochy ,szkielety,kafelkowce itd. Nie wiem z którym chciałbyś porównywać VIN -FREE ?
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 24 sierpnia 2012, 12:59

Jak pamiętasz Jarku, byłem od początku przeciwny traktowania Vintage jako kolejnej klasy modeli konkursowych.

Sądzę, że mogą być kategorie konkursowe i różne od nich forumowe. Niekoniecznie spójne ze sobą. Nie widzę sensu pokazywania kategorii Vin Free na konkursach osobno od zwykłych modeli konkursowych. Widziałbym tylko Vin Ort, czyli prosto z pudła. I to jako kategorię wystawową, z nastawieniem raczej edukacyjnym dla widzów, bez rywalizacji i punktowania. Najwyżej z dyplomem uczestnictwa, jako pamiątką występu, lub ewentualne wyróżnienie dla modelu wskazanego przez głosowanie publiczności.
Na forum, czy blogu, każdy może sobie nazwać kategorię według uznania i nie widzę powodu do narzucania ograniczeń.

JGucwa napisał(a):.
W końcu: czym różni się model w stylu VIN-FREE - od "zwykłego" modelu redukcyjnego?

Niczym. Lancaster Andrzeja Ziobera łapie się do tej kategorii, jak i zresztą spora część jego konkursowych modeli.
Chodzi o to, że model (sprzed 1985 r.), który byłby wykonywany jako model redukcyjny, ale z zastosowaniem waloryzacji własnej produkcji, byłby kwalifikowany jako styl VIN-FREE.

Własnej produkcji powiadasz? Dziś ludzie potrafią sami drukować kalkomanie, trawić blaszki, odlewać żywicę i formować próżniowo.
Z drugiej strony Free znaczy wolny, ale jest mały dylemat, czy można używać technologii, które nie były stosowane przed rokiem 1985?
Można uznać książkę pana Wagnera "Budowa plastikowych modeli samolotów" za wyrocznię i odrzucić wszystko, co nie jest w niej opisane? Tam chyba o fototrawieniu nic nie ma, ale już o tłoczonych vacu elementach jak najbardziej.
Jednak to dotyczyłoby tylko modeli forumowych, bo jak pisałem rywalizacja konkursowa w Vintage jest moim zdaniem mało sensowna.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez merlin_PL » piątek, 24 sierpnia 2012, 13:36

W dużej części zgodzę się z Grzegorzem. Super przykład z modelami AZ :!:
Robią się różne rzeczy
merlin_PL
 
Posty: 889
Dołączył(a): poniedziałek, 20 lipca 2009, 21:34
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » piątek, 24 sierpnia 2012, 13:58

Grzesiu, w tym, co opisywałem odnośnie tej podgrupy interesuje mnie rozróżnianie na forum, a nie na konkursach.
Na konkursach jest (przynajmniej jak do tej pory) zbyt mało modeli, by można było rozgraniczać te kategorie.

Chodzi głównie o fakt, jak na forach zdefiniować VIN-FREE. Dotychczasowa definicja, że wchodzi tu każdy model sprzed 1985 r., który jest waloryzowany, nie do końca mnie przekonuje :-/ . Stąd też moje pytanie.

I ... masz rację: dziś każdy może odlewać w żywicy, czy też robić inne cuda. Dlatego (być może) warto wprowadzić ograniczenia technologiczne :idea: :?: :?: :?:
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 09:05
Lokalizacja: Kraków

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 24 sierpnia 2012, 17:31

JGucwa napisał(a):Grzesiu, w tym, co opisywałem odnośnie tej podgrupy interesuje mnie rozróżnianie na forum, a nie na konkursach.


No to jestem za pełną swobodą. Jak zauważyłeś bywają ludzie, którzy budują stare modele i nie nazywają ich vintage, bo mają to po prostu w nosie i takie ich prawo. Jak dla mnie to nie jest istotne. Jeśli natomiast ktoś sobie nazwie go Vin-Free i nagle odkryjemy, że zastosował kupne vacu oszklenie ( choćby dlatego, że mu oryginalne zginęło, albo był paskudne) to co? Zmusisz go do usunięcia warsztatu, albo odbierzesz mu prawo do wolności nazwania warsztatu według swojego uznania?
Ograniczanie tu czegokolwiek wydaje mi się nadużyciem wolności. :mrgreen:



Chodzi głównie o fakt, jak na forach zdefiniować VIN-FREE. Dotychczasowa definicja, że wchodzi tu każdy model sprzed 1985 r., który jest waloryzowany, nie do końca mnie przekonuje :-/ . Stąd też moje pytanie.

Mnie też, choćby data 1985 jest dyskusyjna.

I ... masz rację: dziś każdy może odlewać w żywicy, czy też robić inne cuda. Dlatego (być może) warto wprowadzić ograniczenia technologiczne :idea: :?: :?: :?:

VIN-FREE w forumowych warunkach może być zupełnie wolne. Wiesz, jest parę modeli, które nie doczekały się do tej pory lepszych opracowań, choćby mój ulubiony Wellesley z Matchboxa, albo Bristol 138 z Froga. Mam pomysł na Wellesleya, mam już kabinki vacu z Pavli i żywiczny silnik. Miałbym zrezygnować z dumnej nazwy Vintage, w imię czystości idei? :mrgreen:
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » piątek, 24 sierpnia 2012, 18:22

Może masz rację ? :mrgreen:
Zaczekajmy na inne opinie 8-)
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 09:05
Lokalizacja: Kraków

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez drabik » piątek, 12 października 2012, 13:17

Mam pytanie: ma ktoś może pojęcie na który rok datuje się powstanie wyprasek oferowanych jeszcze na pokątnym rynku przez firmę ABS Modelfarb pt JAK-11?
Pozdrawiam
Krzysiek
Avatar użytkownika
drabik
 
Posty: 156
Dołączył(a): piątek, 30 lipca 2010, 08:35

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 12 października 2012, 14:03

drabik napisał(a):Mam pytanie: ma ktoś może pojęcie na który rok datuje się powstanie wyprasek oferowanych jeszcze na pokątnym rynku przez firmę ABS Modelfarb pt JAK-11?
Pozdrawiam
Krzysiek


Moim zdaniem nie łapie się, ale może zapytaj samego producenta :) :
"Abc Modelfarb" Firma Politechnizacyjna Janusz Jarosiński
Kielce, woj. świętokrzyskie
Ulica: Wiosenna 5 /37
Telefon: 41 3426593
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez drabik » piątek, 12 października 2012, 14:16

Grzegorz2107 napisał(a):Moim zdaniem nie łapie się, ale może zapytaj samego producenta :) :
"Abc Modelfarb" Firma Politechnizacyjna Janusz Jarosiński
Kielce, woj. świętokrzyskie
Ulica: Wiosenna 5 /37
Telefon: 41 3426593

Znaczy - zabawka politechniczna :P
Avatar użytkownika
drabik
 
Posty: 156
Dołączył(a): piątek, 30 lipca 2010, 08:35

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Andrzej_R. » niedziela, 14 października 2012, 20:20

drabik napisał(a):Mam pytanie: ma ktoś może pojęcie na który rok datuje się powstanie wyprasek oferowanych jeszcze na pokątnym rynku przez firmę ABS Modelfarb pt JAK-11?


O ile się orientuję to jest to to samo co model Aero Team, a tu piszą:
http://www.scalemates.com/products/prod ... ?id=137756
że to lata 90te.
Andrzej_R.
Warsztat (1/72): 2xJak 11 (30%), Avia S-199 (15%), Jeep (80%)albo jakiś inny staroć ;)
Ostatni skończony (1/72): Spitfire Mk.IXc, P-40M
Avatar użytkownika
Andrzej_R.
 
Posty: 130
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:33
Lokalizacja: Wrocław

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Artek82 » niedziela, 14 października 2012, 21:18

Ten Jak-11 to przepak Aero Teamu, a powstał w latach dziewięćdziesiątych, tak samo jak ichni Mi-2 który u nas pokazał sie bodaj w roku 1992 pod szyldem Ariex Pro Model :)
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 16:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Pan_Cerny » sobota, 10 listopada 2012, 09:42

Za całe 20 zł+przesyłka stałem się posiadaczem zestawu startowego Vintage-nostalgic journey :)

Obrazek
Jak i Ił jeszcze w hermetycznych torebkach. Klej niestety wysechł. Saunders wciąż brudzi palce na srebrno. A Mikro ma na okładce Hurricane'a, na boku stempel z zawartością Vickers Supermarine Spitfire a wewnątrz karykaturę pzl-11 wg instrukcji ma to być pzl-p-24 super P :) Ferrero może się schować ze swoimi jajkami niespodziankami. My już dawno temu takie robiliśmy.
Tymcza!
Marek
Mam zmienne IP i się tego nie wstydzę.
Avatar użytkownika
Pan_Cerny
 
Posty: 563
Dołączył(a): niedziela, 27 stycznia 2008, 22:58
Lokalizacja: W-wa

Re: * Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Grzegorz2107 » sobota, 10 listopada 2012, 16:19

Pan_Cerny napisał(a):Za całe 20 zł+przesyłka stałem się posiadaczem zestawu startowego Vintage-nostalgic journey :)


Co tak ceny spadły :mrgreen:
Niedawno kupiłem zestaw MIKRO 144 ( pięć modeli) i zapłaciłem mniej niż połowę tego co za taki sam zestaw dwa lata temu.
Mój fundusz emerytalny upada. 8-)
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Vintage, czyli wspomnień czar

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości