* Projekt VINTAGE 2011

(24.01.2011-09.05.2011)

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez pik » wtorek, 18 stycznia 2011, 21:55

Ja właśnie zacząłem robić Martina Baltimore z Novo/Frog, także chyba mogę zgłosić go do projektu?
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Reklama

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Pan_Cerny » środa, 19 stycznia 2011, 02:36

Dziękuję Jarku za zaproszenie do projektu.
Jakiś czas temu zrobiłem samolot retro, tyle że wtedy nie wiedziałem że to się nazywa vintage :)
Obrazek

Kupować teraz nowy (tj. stary) model, a jakiś ciekawy pewnie będzie drogi, po to by go kiepsko pomalować to tak niespecjalnie mi się chce.
Teraz to bym chętnie zrobił ANTI-VINTAGE, czyli np. Jak-1M ale już z blachami, vacu owiewką itp. Czyli maksymalnie wyciągnąć z tej potwornej bryły polistyrenu.

Ale! Zejszłem do piwnicy i odnalazłem tam niedokończonego od ponad 25 lat matchboxowego Jaguara.
Mógłbym go oczyścić w krecie, wyszpachlować, ładnie pomalować i dać w końcu kalki. Czy to by się łapało na vintege?
Obrazek
Obrazek
Tymcza!
Marek
Mam zmienne IP i się tego nie wstydzę.
Avatar użytkownika
Pan_Cerny
 
Posty: 563
Dołączył(a): niedziela, 27 stycznia 2008, 23:58
Lokalizacja: W-wa

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez spiton » środa, 19 stycznia 2011, 02:57

JGucwa napisał(a):3.Wykonanie modelu ma być stylizowane na lata 60/70/80-te (pozostaje dowolność interpretacji stylizacji).


Dzieci kwiaty ?? Te klimaty ??

Jeśli chodzi o VINTAGE to moim zdaniem powinni tego zabronić.

,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez drabik » środa, 19 stycznia 2011, 05:27

To ja się zaproszę :P w to vintage jak najchętniej... ambitny plan mam trzysztukowy: Siebel 204 (KP), An-24 (plasticart) i RWD 6 (pruszkowska modelarska mafia)... Ciekawe, co z tego szczytnego założenia wyjdzie:) Jak się bawić to się bawić i łapy paprać klejem...
Avatar użytkownika
drabik
 
Posty: 156
Dołączył(a): piątek, 30 lipca 2010, 09:35

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » środa, 19 stycznia 2011, 09:49

Pan_Cerny napisał(a):... odnalazłem tam niedokończonego od ponad 25 lat matchboxowego Jaguara.
Mógłbym go oczyścić w krecie, wyszpachlować, ładnie pomalować i dać w końcu kalki. Czy to by się łapało na vintege?


Jak najbardziej! To co - wchodzisz w projekt?

spiton napisał(a):...Dzieci kwiaty ?? Te klimaty ??
Jeśli chodzi o VINTAGE to moim zdaniem powinni tego zabronić.
,-))


Dlaczego :?: :idea: ;o)

drabik napisał(a):To ja się zaproszę :P w to vintage jak najchętniej... ambitny plan mam trzysztukowy: Siebel 204 (KP), An-24 (plasticart) i RWD 6 (pruszkowska modelarska mafia)... Ciekawe, co z tego szczytnego założenia wyjdzie:) Jak się bawić to się bawić i łapy paprać klejem...


Witaj na pokładzie :!: :lol:
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 19 stycznia 2011, 10:02

To jeszcze tylko uwaga 'organizacyjna'.
Zakładajcie warsztaty - zgodnie z zasadami (lekko nagiętymi), jeśli będzie ich (warsztatów) osiem, utworzony zostanie dla projektu osobny dział. Wątki do Inkubatora, w tytule proponuję [VIN], [VINTAGE] lub coś w ten deseń - według uznania.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Grzegorz2107 » środa, 19 stycznia 2011, 10:15

Pan_Cerny napisał(a):Kupować teraz nowy (tj. stary) model, a jakiś ciekawy pewnie będzie drogi, po to by go kiepsko pomalować to tak niespecjalnie mi się chce.
Teraz to bym chętnie zrobił ANTI-VINTAGE, czyli np. Jak-1M ale już z blachami, vacu owiewką itp. Czyli maksymalnie wyciągnąć z tej potwornej bryły polistyrenu.]


Jarek jest przeciw, ale jak dla mnie kategoria open w VIntage jest całkiem na miejscu. Jedni stylizują inni mogą robić swoje modele bardziej redukcyjne. Ja nie widzę powodu, żebyć się miał hamować z powodu jakiegoś czysto umownego punktu regulaminu. Już złamaliśmy jarkowy punkt o zakazie modeli imperialistycznych , teraz czas na złamanie drugiego. Przecież takie vintage open to świety trening i zabawa w jednym. Pozbawiać się swoich umiejętości w imię powrotu do dzieciństwa, to przemoc , a tym się brzydzimy. Ja proszę o dopuszczenie Pan Cernego i jego Vintage-Open modelu do projektu. Pamiętajcie: „Od każdego według jego możliwości, każdemu według potrzeb”. Niech światła idea komunizmu znajdzie swe zastosowanie w tym jakże ambitnym projekcie.
Cóż gram rolę rewizjonisty i pewnie beton partyjny zaraz mnie wezwie do samokrytyki...
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » środa, 19 stycznia 2011, 10:40

Grzegorzu, jeśli dopuścimy OPEN z zastosowaniem blach, żywic itp, to czym takie vintage będzie się różniło od "normalnego" modelarstwa?
Jeżeli Pan_cerny stworzy Jaguara z Matchboxa - super! Jeśli zrobi Jaka w stylu "full-wypas" - też super, ale to już nie będzie vintage :( .
Myślę, że fantastycznie byłoby zobaczyć takiego Jaka i porównać go z wykonaniem vintage, dlatego nie zniechęcam do tego projektu, ale myślę, że do projektu vintage to się nie nadaje. Natomiast wspomniany wcześniej Jaguar - jak najbardziej!
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez K.Y.Czart » środa, 19 stycznia 2011, 11:54

O ile nie mam nic przeciwko niektórym porządnie zaprojektowanym i wyprodukowanym zestawom modeli, których pierwsze wydania liczą kilkadziesiąt lat. Ba... nawet próba zmontowania ich do kupy - nawet nie wykraczając poza instrukcję - ale z zachowanie wszystkich realiów epoki (bo o celowości sklejenia ich wg współczesnych stadardów nawet nie dyskutuję), byłaby niezłym wyzwaniem i zabawą. To zwyczajne, czyste sklejenie ich - z zastosowaniem, li tylko współcześnie dostępnych farb - nie wydaje mi szczególnie ekscytujące. Jeszcze nie ten wiek, by wspominać dzieciństwo. ;o) Więc dzięki, ale nie. :P
Avatar użytkownika
K.Y.Czart
 
Posty: 2172
Dołączył(a): środa, 2 grudnia 2009, 23:04

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Grzegorz2107 » środa, 19 stycznia 2011, 12:26

To zwyczajne, czyste sklejenie ich - z zastosowaniem, li tylko współcześnie dostępnych farb - nie wydaje mi szczególnie ekscytujące.


I też tak to widzę.

Grzegorzu, jeśli dopuścimy OPEN z zastosowaniem blach, żywic itp, to czym takie vintage będzie się różniło od "normalnego" modelarstwa?

A tym, że budujesz ze staroświeckiego zestawu model wyjątkowy, a nie repetujesz kilka prostych czynności, by go złożyć prosto z pudełka. Dlaczego nie zabronić więc aerografu, dobrych taśm maskujących i dopuścić jedynie emalie Humbrola-jak za dawnych dobrych czasów?

Podoba mi się to co zrobił np. Pik z Tempestem Novo/Froga. Nie mam nic przeciwko takim ortodoksyjnym poglądom , ale mam nadzieję, że postępowe (redukcyjne) skrzydło partii Vintage będzie miało szansę zabawić się w projekcie według reguł OPEN. To przecież tylko słowa i nasze własne reguły, sam mówiłeś, że najważniejszy jest FUN. Jestem przeciw wykluczaniu modelarzy redukcyjnych z tego powodu, że ich pomysły na stareńkie modele nie pasują do bardzo rygorystycznych Twoich poglądów. Przy czym moja próba przekonania Ciebie nie wynika z moich własnych ambicji, bo wystąpie najwyżej z modelem w konwencji Standard. Chciałbym jednak, żebyśmy nie zamykali drzwi przed takimi jak Pan Cerny czy KYCzart, których relacje zawsze są ciekawe i byłoby fajniej zobaczyć redukcyjnego Jaka z Pruszkowa , niż kolejnego złożonego na poziomie nastolatka.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Andrzej_R. » środa, 19 stycznia 2011, 12:53

Mi tam tez się podoba koncepcja dopuszczenia "Open" chociaż sam raczej się nie zdobędę ;o)
Przyjrzałem się temu mojemu Orlikowi i... no właśnie, to się chyba nie mieści w przedziale do 1985 (daty sie nie doszukałem ale z tekstu w instrukcji wnioskuję), podobnie może być z Lotniowym Spitfire.
Andrzej_R.
Warsztat (1/72): 2xJak 11 (30%), Avia S-199 (15%), Jeep (80%)albo jakiś inny staroć ;)
Ostatni skończony (1/72): Spitfire Mk.IXc, P-40M
Avatar użytkownika
Andrzej_R.
 
Posty: 130
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:33
Lokalizacja: Wrocław

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez dewertus » środa, 19 stycznia 2011, 13:05

Mam w zbiorach dwa "kwiatuszki" które spokojnie spełniają wymóg wiekowosci zestawu (Mercury z VEB'a z początku lat 80' i Beauforta z Frog'a datowny na 1968) ale idea wykonania ich w stylu i technikami z lat 70' czy 80' nie specjalnie mnie zachęca. Więc poczekam sobie na finalne ustalenia w kwestii OPEN oraz dopuszczenia "nowożytnych" technik (wash, przerycie linii, aerograf...).
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez K.Y.Czart » środa, 19 stycznia 2011, 13:20

Jeśli regulamin i czas pozwoli, to mam fajnego F-4C/D Monogramu wyd.1985 - więc się łapie. Ale tylko i wyłącznie w "open". Bo na "chałupnictwo" mi go szkoda ;o)
Avatar użytkownika
K.Y.Czart
 
Posty: 2172
Dołączył(a): środa, 2 grudnia 2009, 23:04

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez Grzegorz2107 » środa, 19 stycznia 2011, 13:57

Andrzej_R. napisał(a): podobnie może być z Lotniowym Spitfire.

Łapie się jak najbardziej. Ja kupiłem wersję UTI latem 1984. Zwykły był wcześniej.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Projekt VINTAGE 2011

Postprzez JGucwa » środa, 19 stycznia 2011, 14:00

NO I CÓŻ MAM POWIEDZIEĆ ???

Propagując vintage człowiek musi iść na różne ustępstwa :cry: .
W takim razie w projekcie vintage robimy dwie kategorie:
ORTODOKS i FREESTYLE :!:

1. Kategoria Ortodoks: modele sprzed 1985 r. wykonywane w sposób określony wyżej tzn. technikami, które mają modelowi nadać charakter oparty na nurcie prymitywizmu.

2. Kategoria Freestyle: modele sprzed 1985 r. wykonywane dowolną techniką. Wskazane byłoby udokumentowanie w przypadkach wątpliwych, że model ma "korzenie" sprzed 1985 r.

Przy zakładaniu warsztatów proszę zacząć od określenia stylu: VIN-ORT lub VIN-FREE.

P.s.
Nie jestem specjalnie zadowolony z takiego rozwiązania, ale "jeśli się nie ma - co się lubi, to się lubi - co się ma" ;o) :lol:
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Vintage, czyli wspomnień czar

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość