VIN-ORT/ Martin Baltimore FROG/Novo 1/72

(24.01.2011-09.05.2011)

Re: VIN-ORT/ Martin Baltimore FROG/Novo 1/72

Postprzez pik » poniedziałek, 28 lutego 2011, 14:54

Witam!

Prace nad modelem posuwają się powoli do przodu. Do tej pory głównie spasowywanie, opiłowywanie i szpachlowanie, także nie było co pokazywać, ale bryła samolotu już jest. Starałem się linie podziałowe zachować jako wypukłe, choć nie było to łatwe przy konieczności tak dużej "obróbki skrawaniem". W pewnym momencie już chciałem przeryć wszystkie linie podziałowe, bo nie ma ich wiele na płatowcu, ale model straciłby swój klasyczny "sznyt". Ostatecznie jako wklęsłe wykonałem jedynie zaznaczenie drzwi luku bombowego.

Wkrótce model zostanie uzupełniony o parę zewnętrznych detali + osłony silników i trafi do malowania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Reklama

Re: VIN-ORT/ Martin Baltimore FROG/Novo 1/72

Postprzez pik » sobota, 5 marca 2011, 16:06

Model gotowy do malowania:
Obrazek
Obrazek

Tu już naniesiony Azure Blue (emalia Model Mastera). Niestety, na prawym skrzydle coś nie "halo"... Malowanie aerografem niesie czasem niespodzianki dla początkującego. Coś robię nie tak? Dadzą się te plamy poprawić??? A może zostawić i po naniesieniu bezbarwnego się kolor wyrówna?
Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: VIN-ORT/ Martin Baltimore FROG/Novo 1/72

Postprzez pik » wtorek, 8 marca 2011, 12:34

Samolocik dostał pustynny mundurek! Farby to autentyki Model Mastera: Middlestone i Dark Earth.To moj pierwszy kamuflaż wykonany aerografem! :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Koniec prac już blisko...
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: VIN-ORT/ Martin Baltimore FROG/Novo 1/72

Postprzez Andrzej_R. » wtorek, 8 marca 2011, 22:12

pik napisał(a):....To moj pierwszy kamuflaż wykonany aerografem! :mrgreen:

Obrazek

Koniec prac już blisko...


Trochę niekonsekwentny ten kamuflaż, linie proste, nieregularne, płynne przejścia, ostre... jak maskowałeś? (szkoda że tylko takie "czyste" zdjęcia dajesz).
Powodzenia :)
Andrzej_R.
Warsztat (1/72): 2xJak 11 (30%), Avia S-199 (15%), Jeep (80%)albo jakiś inny staroć ;)
Ostatni skończony (1/72): Spitfire Mk.IXc, P-40M
Avatar użytkownika
Andrzej_R.
 
Posty: 130
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:33
Lokalizacja: Wrocław

Re: VIN-ORT/ Martin Baltimore FROG/Novo 1/72

Postprzez pik » wtorek, 8 marca 2011, 22:27

Staram się nie zanudzać nadmiarem zdjęć i przeskakuje nieco pomiędzy kolejnymi etapami budowy.

Maskowałem tym co miałem pod ręką, czyli taśmą papierową (potocznie to się nazywa "gesia skórka"?). Niestety ma tendencję do odklejania się przy brzegach, szczególnie na jakichś załamaniach, stąd te rozmycia tu i ówdzie... Będę musiał poszukać czegoś lepszego do maskowania przy kolejnych modelach.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: VIN-ORT/ Martin Baltimore FROG/Novo 1/72

Postprzez Jaho63 » wtorek, 8 marca 2011, 22:35

Baltimore ma ciekawą sylwetkę. Szkoda, że nie robisz go na serio. Właśnie modele robione z takich kaszalotów wzbudzają największy zachwyt.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: VIN-ORT/ Martin Baltimore FROG/Novo 1/72

Postprzez pik » wtorek, 8 marca 2011, 22:58

To byłby czysty masochizm, a modele robię dla przyjemności. Gdyby ktoś chciał naprawdę zrobic replikę tej maszyny, to raczej warto sięgąć po zestaw Azura...
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: VIN-ORT/ Martin Baltimore FROG/Novo 1/72

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 8 marca 2011, 22:59

pik napisał(a):Tu już naniesiony Azure Blue (emalia Model Mastera). Niestety, na prawym skrzydle coś nie "halo"... Malowanie aerografem niesie czasem niespodzianki dla początkującego. Coś robię nie tak? Dadzą się te plamy poprawić??? A może zostawić i po naniesieniu bezbarwnego się kolor wyrówna?
Obrazek

Może to tylko różnice w stopniu matowości, wtedy wyrówna się po lakierowaniu.
Chyba że dodawałeś nowej farby w trakcie malowania, bez dobrego wymieszania, albo malowałeś po dłuższej chwili przerwy, wtedy farba może się rozwarstwić i psikasz nieco innym odcieniem. Tego już lakier nie wyrówna- do poprawki.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9960
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: VIN-ORT/ Martin Baltimore FROG/Novo 1/72

Postprzez pik » wtorek, 15 marca 2011, 14:59

Prace postępują i w zasadzie zostały drobiazgi. Model stoi już o własnych siłach (na goleniach co prawda, ale kółka gotowe do wklejenia), dostał już kalki i werniks. Prezentuje się na chwilę obecną tak:
Obrazek
Obrazek

Oprócz kółek do wklejenia czekają gondole silnikowe. Na czas malowania były prowizorycznie przyłapane do skrzydła. Później je oddzieliłem, wymalowałem wnętrze, wkleiłem silnik (pełna podwójna gwiazda w modelu z 1963 roku!) i uzupełniłem śmigłem. Śmigła zawsze staram się wklejać na końcu, żeby się nie "czepiały" i nie przeszkadzały w manewrowaniu modelem. Tym razem technologicznie najłatwiej jest je wkleić razem z gondolami.

Obrazek

Trochę pracy czeka mnie z wieżyczką strzelecką. Ten element z kawałkiem ramki miał udawać karabiny maszynowe... :? Biorąc pod uwagę jego primitywizm oraz fakt że jedna lufa jest niedolana postanowiłem zrobić półcalowe Browningi od podstaw. Nie zamierzam nazbyt się wysilać, bo przez grube szkło niewiele będzie widać, ale co bym nie zrobił to na pewno będzie lepsze niż część fabryczna. Trochę ubolewam, że model straci przez ten fakt swój super-ortodoksyjny charakter i nie będzie w 100% z pudełka, ale trudno! ;o)

Obrazek

Myśle że wkrótce galeria! :mrgreen:
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: VIN-ORT/ Martin Baltimore FROG/Novo 1/72

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 15 marca 2011, 16:05

pik napisał(a):postanowiłem zrobić półcalowe Browningi od podstaw. Nie zamierzam nazbyt się wysilać, bo przez grube szkło niewiele będzie widać, ale co bym nie zrobił to na pewno będzie lepsze niż część fabryczna. Trochę ubolewam, że model straci przez ten fakt swój super-ortodoksyjny charakter i nie będzie w 100% z pudełka, ale trudno! ;o)

O nie! Nie straci. Igły lekarskie były jak najbardziej stosowane.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9960
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: VIN-ORT/ Martin Baltimore FROG/Novo 1/72

Postprzez spiton » wtorek, 15 marca 2011, 16:16

Jaho63 napisał(a):Baltimore ma ciekawą sylwetkę. Szkoda, że nie robisz go na serio. Właśnie modele robione z takich kaszalotów wzbudzają największy zachwyt.

Fajna maszyna. Ma bajerancka kabinkę pilota, i fajne klapy.
Mam ten model.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: VIN-ORT/ Martin Baltimore FROG/Novo 1/72

Postprzez pik » wtorek, 15 marca 2011, 20:50

No, kabinka pilota to istny bajer! Podłoga i zgrubny fotel pilota... ;o) Ale nic tu nie dorabiałem. Ma być vintage, poza tym i tak by nie było widać przez pancerne szkło.

Właśnie doczytałem, że Baltimore Mk III miał wieżyczkę Boulton-Paul Typ A (identyczna jak w Defiancie) w której montowano 4 km-y Browning Mk II 0,303. W póżniejszych wersjach była to wieżyczka Martina z dwoma półcalówkami. Także czeka mnie dorobienie nie dwóch, a czterech km-ów! 8-)

I tak dobrze, że szkło z zestawu z grubsza odpowiada właśnie wieży Boultona...
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: VIN-ORT/ Martin Baltimore FROG/Novo 1/72

Postprzez pik » piątek, 18 marca 2011, 11:59

Tak wyglądają poczwórnie sprzężone karabiny maszynowe w moim vintagowym wykonaniu (dla porównania obok z kawałkiem ramki fabryczny element mający udawać podwójny km). Uzbrojenie jest zamontowane na ośce, także jest ragulacja góra-dół. W połączeniu z obrotową wieżyczką jest pełna regulacja ustawienia! 8-)

Mimo że element jest dość uproszczony, to i tak składa się z 12 samodzielnie dorobionych części. Wszystko z tworzywa, z odpadów ramek. Muszę jednak przyznać, że nie przepadam za taką zegarmistrzowską robotą... :-/

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: VIN-ORT/ Martin Baltimore FROG/Novo 1/72

Postprzez pik » środa, 23 marca 2011, 13:15

Model jest gotowy!

Obrazek

Zapraszam do galerii: viewtopic.php?f=258&t=15266 .

Dziękuję wszystkim osobom wypowiadającym się i kibicującym moim pracom w wątku warsztatowym!
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Poprzednia strona

Powrót do Vintage, czyli wspomnień czar

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości