VIN-ORT / Su-7B - 1/72 - Wojar (ex. Plasticard)

(24.01.2011-09.05.2011)

VIN-ORT / Su-7B - 1/72 - Wojar (ex. Plasticard)

Postprzez Paweł Dudycz » niedziela, 13 lutego 2011, 23:56

Witam,
to jest moje pierwsze publiczne pojawienie się na forum, więc na początek wypada co nieco o sobie napisać.
Krótko - kolejny frajdolarz z odzysku :) Po odległych latach podstawówki, gdy sklejało się wszystko co w ręce wpadło, i późniejszej długiej przerwie kilka lat temu "choroba" powróciła. Obecnie kleje głównie "for fun" nie bardzo przejmując się czy model leży dokładnie w planach, zazwyczaj prosto z pudła, bez mnóstwa dodatków. Maluję pędzlem, jak na razie do aero jeszcze mnie nie ciągnie. Modelarstwo pomaga mi się odstresować.

Do projektu postanowiłem napocząć model, który w oryginale skleiłem jakieś 25 lat temu :) W moim przypadku będzie to "wspomnień czar". Pamiętam, że na tamte czasy był to naprawdę "wypas" wypraski ze srebrnego i czarnego plastiku, model bez malowania wyglądał na półce naprawdę super. No i te ruchome elementy... :)

Model wydana przez oleśnicką firmę Wojar. Nie wiem, czy firma ta zakupiła gotowe wypraski i je konfekcjonowała, czy też wypożyczyła formy. Podejrzewam raczej to drugie, gdyż model wykonany jest z innego tworzywa niż oryginał.

Pudełko:
Obrazek

Wewnątrz osobne wypraski z kadłubem z tworzywa w szarym kolorze:
Obrazek

Jedna wypraska także z szarego tworzywa:
Obrazek

Jedna wypraska z czarnego tworzywa:
Obrazek

Oszklenie - nieco grubawe, ale naprawdę ładne i przeźroczyste:
Obrazek

Gustowna klimatyczna podstawka (szkoda że z czarnego tworzywa):
Obrazek

Kalkomanie i instrukcja - o ile pamiętam będąca wierną kopią instrukcji Plasticarda. Kalki niestety uboższe w porównaniu z oryginałem:
Obrazek

Na koniec kilka szczegółów:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak na tak wiekowy model, to wypraski są naprawdę na niezłym poziomie. Linie co prawda wypukłe, ale bardzo delikatne. Praktycznie nie ma żadnych większych nadlewek ani przesunięć formy. Stwierdziłbym nawet, że niektóre współcześnie wznawiane modele są na dużo gorszym poziomie pod względem wykonania. Jedynym mankamentem jest kilka śladów po wypychaczach na dolnych powierzchniach lotek, stateczników, oraz na sterze kierunku. Mogę mieć problemy z ich zaszpachlowaniem i wyszlifowaniem tak, aby nie uszkodzić linii podziałowych.

Model będzie prosto z pudła. Postaram się zachować ruchomość wszystkich możliwych elementów - myślę, że to właśnie będzie najbardziej decydowało o klimacie vintage tego modelu. Jedynie najprawdopodobniej malowanie nie będzie pudełkowe. Niezbyt podoba mi się maszyna w kolorze naturalnego duralu. Poza tym znalazlem kilka ładnych schematów kamuflażu.

Po wstępnych pracach tnąco - skrawających nie mogłem sobie odmówić i poskładałem co nieco w całość:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wyłania się ładna sylwetka typowej klasycznej "rury"... :) Jak na razie spasowanie części jest naprawdę doskonałe.

To tyle w pierwszym odcinku. Idę szpachlować wypychacze...

Pozdrawiam
Paweł
(niektórzy znają mnie jako Fallstart lub SQ6OEO)
Paweł Dudycz
 
Posty: 1
Dołączył(a): sobota, 12 lutego 2011, 19:34
Lokalizacja: Twardogóra

Reklama

Re: VIN-ORT / Su-7B - 1/72 - Wojar (ex. Plasticard)

Postprzez lejgo_inc » poniedziałek, 14 lutego 2011, 00:30

Łał, "modelarski zestaw samolotowy"! :) W świetnym kształcie. Su-7 to jeden z moich ulubieńców.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: VIN-ORT / Su-7B - 1/72 - Wojar (ex. Plasticard)

Postprzez kwiatektatek » poniedziałek, 14 lutego 2011, 00:36

Nigdy nie słyszałem o firmie wojar. W którym roku działali?
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
kwiatektatek

Animal Planet
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek, 22 kwietnia 2008, 01:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: VIN-ORT / Su-7B - 1/72 - Wojar (ex. Plasticard)

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 14 lutego 2011, 01:11

No ale VEB nie miał takich śladów po wypychaczach :(
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: VIN-ORT / Su-7B - 1/72 - Wojar (ex. Plasticard)

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 14 lutego 2011, 01:45

kwiatektatek napisał(a):Nigdy nie słyszałem o firmie wojar. W którym roku działali?


Gdzieś pod koniec XX wieku. Przyszli ze swoją ofertą trochę za wcześnie, zanim się zaczęło szaleństwo z Plasticartami.
http://www.familie-wimmer.com/hobby/hr0 ... dex-2.html
Zobacz kolumnę "N", jest tam ich oferta. Naliczyłem 9 zestawów pochodzenia wschodnioniemieckiego. Miało być więcej.
Poza tym nie powinni sprzedawać tych modeli w sklepach modelarskich, a raczej w supermarketach, ale te właśnie wycofywały się z tego rodzaju zabawek do sklejania. I interes się nie rozkręcił. Właściciel Wojara może sobie mówić, że wyprzedził o parę lat potrzeby, bo dzisiaj nie miałby problemu ze zbytem jak sądzę. Dobre kalki do takich zestawów jak Tu-154, czy inne lotowskie maszyny i mamy idealny prezent dla małolata. Prostota i ich ładunek nostalgiczny , jeszcze parę lat byłyby motorem sprzedaży. Szkoda, że nie wyszło.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: VIN-ORT / Su-7B - 1/72 - Wojar (ex. Plasticard)

Postprzez JGucwa » poniedziałek, 14 lutego 2011, 11:13

Paweł Dudycz napisał(a):Witam,
to jest moje pierwsze publiczne pojawienie się na forum, więc na początek wypada co nieco o sobie napisać.
Krótko - kolejny frajdolarz z odzysku :) ... .


Witaj na pokładzie :!: :lol: :mrgreen: - wielu nas tutaj 8-) 8-) 8-) .

Paweł Dudycz napisał(a):...Model będzie prosto z pudła. Postaram się zachować ruchomość wszystkich możliwych elementów - myślę, że to właśnie będzie najbardziej decydowało o klimacie vintage tego modelu. Jedynie najprawdopodobniej malowanie nie będzie pudełkowe. Niezbyt podoba mi się maszyna w kolorze naturalnego duralu. Poza tym znalazlem kilka ładnych schematów kamuflażu... .


Fajnie, że zrobisz prosto z pudła i zachowasz ruchomość elementów. Zawsze podobało mi się podnoszone oszklenie, a nie odsuwane - jak w oryginale :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
Przyzwyczaiłem się do srebrnego koloru tego zestawu, ale ... zobaczymy jak wyjdzie. Trzymam kciuki i gratuluję wyboru modelu. Nawet sam się zastanawiałem, czy nie zrobić go w tym projekcie. Z zainteresowaniem będę oglądał Twoje poczynania.
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Vintage, czyli wspomnień czar

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości