VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

(24.01.2011-09.05.2011)

VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

Postprzez Pafko » niedziela, 10 kwietnia 2011, 09:01

Wehikuł czasu wciąga jak wir w wannie :mrgreen: . Mam zaszczyt zaprezentować nowy projekcik...ot taki model "zapałczany" ;o) . Do jego budowy zainspirowała mnie relacja Kolegi donalyah00 /ukłony niskie i szacunek/ z jego Siskinem. Postaram się wykrzesać z tego gladiatorka jak najwiecej.
Obrazek

Pocieniłem wszystkie krawędzie kabiny oraz wydłubałem karabiny maszynowe w kadłubie...będą nowe.
Docelowo:
zbliżyć się do kunsztu Kolegi donalyah00 :mrgreen: .
Za wiele nie ma co pokazać,ale zawsze "cóś"...
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Paweł.
Avatar użytkownika
Pafko
 
Posty: 517
Dołączył(a): poniedziałek, 8 września 2008, 20:58
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Reklama

Re: VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

Postprzez Jaho63 » niedziela, 10 kwietnia 2011, 09:46

Naciągi będziesz robił w formie pasków? :lol:
Nie pytam złośliwie, ale naprawdę kombinuję jak to zrobić w Pete, w 72-ce!
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

Postprzez Pafko » niedziela, 10 kwietnia 2011, 11:32

Nie znam takiego słowa jak złośliwość ;o) . Naciągi będą wykonane z pończochy nylonowej. Otwory wiercone wiertłem fi 0,25 :mrgreen: .
Pozdrawiam, Paweł.
Avatar użytkownika
Pafko
 
Posty: 517
Dołączył(a): poniedziałek, 8 września 2008, 20:58
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Re: VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

Postprzez Jaro1941 » niedziela, 10 kwietnia 2011, 12:10

Pafko napisał(a):Naciągi będą wykonane z pończochy nylonowej.


Dokładnie! ;o) Chyba nie znam lepszego sposobu :mrgreen: Ciekawi mnie jak np. inni robią z jakiegoś rozciąganego plastiku (kruchy i podatny na pęknięcia) albo cienkich drucików miedzianych (drucik nie zawsze chce się dobrze naciągnąć i lubi iść lekko w łuk). ;o)
Avatar użytkownika
Jaro1941
 
Posty: 533
Dołączył(a): niedziela, 23 stycznia 2011, 22:51
Lokalizacja: Lublin/Lesko

Re: VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

Postprzez Pafko » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 19:45

Praca w zakładach Glostera,a w zasadzie Gloucestershire Aircraft Company wre :lol: . Przeryłem linie wypukłe na kadłubie, wypunktowałem nity na silniku i kadłubie /na wysokości kabiny/ i wykonałem karabiny maszynowe. Makro wszystko wychwyci,ale w rzeczywistości wygląda to o wiele lepiej :mrgreen: .
Obrazek
Obrazek

Ciąg dalszy nastąpi wkrótce :mrgreen: .
Pozdrawiam, Paweł.
Avatar użytkownika
Pafko
 
Posty: 517
Dołączył(a): poniedziałek, 8 września 2008, 20:58
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Re: VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

Postprzez Mac Eyka » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 19:54

Mam nadzieję, że te fajnie wykonane lufki są włożone tylko na wcisk, bo szkoda by było zamalowywać ich podczas krycia modelu farbą.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 19:58

Wprawdzie pierwsze "kroki" dopiero, ale wygląda to nieźle.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

Postprzez lejgo_inc » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 23:12

Karabin wygląda zachęcająco. Nie zamierzasz jakoś powalczyć z transzejami przeciwczołgowymi znanymi też czasem pod nazwą linii podziału a'la matchbox?
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

Postprzez Darek Trzeciak » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 23:32

Jaho63 napisał(a):Naciągi będziesz robił w formie pasków? :lol:
Nie pytam złośliwie, ale naprawdę kombinuję jak to zrobić w Pete, w 72-ce!

Dawno temu robiłem naciągi z przyciętej taśmy magnetofonowej.Teraz nie wiem czy bym to powtórzył :?
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

Postprzez Grzegorz2107 » wtorek, 12 kwietnia 2011, 08:00

Darek Trzeciak napisał(a):
Jaho63 napisał(a):Naciągi będziesz robił w formie pasków? :lol:
Nie pytam złośliwie, ale naprawdę kombinuję jak to zrobić w Pete, w 72-ce!

Dawno temu robiłem naciągi z przyciętej taśmy magnetofonowej.Teraz nie wiem czy bym to powtórzył :?


Jest polistyren w płytkach o grubości 0.13mm. Dałoby to pasy odpowiadające prawie rzeczywistości , niecałe 10mm.
Ktoś wie, jak szerokie były te naciągi?
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

Postprzez Pafko » wtorek, 12 kwietnia 2011, 08:14

Odpowiadam na pytanie pierwsze: karabiny są wklejone,ale będą nowe. Mam koncepcję na jeszcze lepsze,a przy wprawie jaką posiadam to będzie robota na godzinkę.
Pytanie drugie : po pryśnieciu podkładem ocenię głębokość "rowów mariańskich" i podejmę stosowne kroki. Mam tylko obawy,czy tworzywo nie spłata mi psikusa.
Pytanie trzecie : naciągi tylko i wyłącznie z nici nylonowej wyciągniętej z pończochy. Najlepszy i najszybszy sposób.
Pozdrawiam, Paweł.
Avatar użytkownika
Pafko
 
Posty: 517
Dołączył(a): poniedziałek, 8 września 2008, 20:58
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Re: VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

Postprzez Grzegorz2107 » wtorek, 12 kwietnia 2011, 09:41

Pafko napisał(a):
Pytanie trzecie : naciągi tylko i wyłącznie z nici nylonowej wyciągniętej z pończochy. Najlepszy i najszybszy sposób.


Najszybszy może i tak, ale Gladiatory miały stalowe taśmy o opływowym przekroju. Więc nylonowa nić nie odda tego optymalnie.

Jakie planujesz malowanie?

Odpowiadam na pytanie pierwsze: karabiny są wklejone,ale będą nowe. Mam koncepcję na jeszcze lepsze,a przy wprawie jaką posiadam to będzie robota na godzinkę.


Jeśli wybierzesz malowanie pudełkowe z 73 Sqn, to możesz dac sobie spokój z karabinami. Samoloty latały latem 1937 roku bez uzbrojenia. :)
Ostatnio edytowano wtorek, 12 kwietnia 2011, 10:20 przez Grzegorz2107, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

Postprzez Pafko » wtorek, 12 kwietnia 2011, 19:28

Grzegorz2107 napisał(a):
Pafko napisał(a):
Pytanie trzecie : naciągi tylko i wyłącznie z nici nylonowej wyciągniętej z pończochy. Najlepszy i najszybszy sposób.


Najszybszy może i tak, ale Gladiatory miały stalowe taśmy o opływowym przekroju. Więc nylonowa nić nie odda tego optymalnie.

Jakie planujesz malowanie?

Odpowiadam na pytanie pierwsze: karabiny są wklejone,ale będą nowe. Mam koncepcję na jeszcze lepsze,a przy wprawie jaką posiadam to będzie robota na godzinkę.


Jeśli wybierzesz malowanie pudełkowe z 73 Sqn, to możesz dac sobie spokój z karabinami. Samoloty latały latem 1937 roku bez uzbrojenia. :)

Zgoda,ale w momencie kryzysu monachijskiego w 1938 roku już miały. Jeszcze przed malowaniem wszystkich "srebrnych" samolotów w kolory kamuflażu.W jakiejś czeskiej monografii /wybaczcie,mam w pracy na kompie/ jest informacja,że już jesienią 1937 Gladiatory brytyjskich dywizjonów były uzbrojone. Jeśli chodzi o profil naciągów, to w skali 1/72 można pójść na kompromis.
Jutro biorę się za dłubanie kabiny,a tymczasem dzisiaj dla odstresowania atmosfery w pracy :twisted: uzbroiłem się i ja. Niech mi jutro który podskoczy :mrgreen: .
Obrazek
Pozdrawiam, Paweł.
Avatar użytkownika
Pafko
 
Posty: 517
Dołączył(a): poniedziałek, 8 września 2008, 20:58
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Re: VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

Postprzez pik » wtorek, 12 kwietnia 2011, 23:01

A wiecie, że Revell wydał całkiem niedawno tego Matchboxowego Gladiatora? Nawet go kupiłem mimo wysokiej ceny ponad 30 pln licząc na jakieś ciekawe nowe malowania. Niestety kalki ubogie, schemat jest tylko jeden i to przedwojenny! :? I to ma być postęp???

Dobrze, że choć wypraski są w ładnym stanie. Niemcy jedynie napis "Made in England" zamazali hehe...
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: VIN-FREE/ Gloster Gladiator Mk.I 1/72 Matchbox

Postprzez Grzegorz2107 » środa, 13 kwietnia 2011, 09:12

pik napisał(a):A wiecie, że Revell wydał całkiem niedawno tego Matchboxowego Gladiatora? Nawet go kupiłem mimo wysokiej ceny ponad 30 pln licząc na jakieś ciekawe nowe malowania. Niestety kalki ubogie, schemat jest tylko jeden i to przedwojenny! :? I to ma być postęp???

Dobrze, że choć wypraski są w ładnym stanie. Niemcy jedynie napis "Made in England" zamazali hehe...


Schemat malowania tego wznowionego Gladiatora przedstawia tę samą maszynę co oryginalny Matchbox (K7984) ale używaną w 3 Sqn. Chyba to zdecydowało o wyborze.
Zgodzę się, że nie jest zbyt ciekawy, bo przedwojenne Gladiatory nosiły często b.barwne oznaczenia jednostek i latali na nich przyszli wielokrotni zwycięzcy. Było z czego wybierac i Sword wybrał ciekawiej.
Jest jednak olbrzymia ilośc zestawów kalek na Gladiatory. Kora robi np. chińskie, belgijskie, litewskie i chyba łotewskie też. O fińskich nie trzeba wspominac.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Następna strona

Powrót do Vintage, czyli wspomnień czar

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości