VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

(24.01.2011-09.05.2011)

VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

Postprzez Artek82 » środa, 12 października 2011, 12:07

Witam.
Zakładam mój pierwszy w życiu forumowy warsztat :oops:. Chcę w nim przedstawić budowę modelu samolotu AN-2 w malowaniu SP-LMA, który to był prawdopodobnie pierwszym samolotem tego typu użytym w polskim lotnictwie cywilnym i jedynym Antkiem we flocie PLL LOT. Samolot został wypożyczony na pół roku od ZSRR, a konkretnie z Aerofłotu w 1955 roku do badań geofizycznych i poszukiwania rud metali.
Obrazek
Obrazek
Są to jedyne fotki tego samolotu jakie posiadam, jeżeli ktoś coś ma na temat tego samolotu, to poproszę :)

Malowanie samolotu było typowo „wojskowe” czyli górne i boczne powierzchnie ciemno-zielone, powierzchnie dolne jasno-niebieskie, przód przed kabiną pilotów i osłona silnika malowana na czarny przeciwodblaskowy, szablaste śmigło malowane na czarno z żółtymi końcówkami oraz prawdopodobnie ciemno-zielonym kołpakiem. Napisy SP-LMA, >PLL LOT< i logo LOTu białe. Samolot posiadał także namalowaną polską flagę na sterze kierunku i numer seryjny koloru czerwonego.
Obrazek

Zestaw z którego chcę strugać tego Antka to stary Veb Plasticart w skali 1/75 z 1986 roku :D
Obrazek

Uważam że model pasuje z duchem czasu do tego egzemplarza którego chcę wykonać:P . Wiadomo że nie obędzie się bez modyfikacji i przeróbek, dla tego VIN-FREE, ale nie chcę aż tak mocno ingerować w bryłę modelu. Na pewno usunę nity z powierzchni gdzie jest pokrycie płócienne, przerobię okienka na okrągłe i zastanawiam się nad zrobieniem chociaż prowizorycznego wnętrza kabiny pilotów. Reszta drobniejszych, a może i poważniejszych modyfikacji wyjdzie w praniu ;o).

Na początek kilka fotek, czyli mały inbox...
Obrazek

Wstępnie ostrugane śmigło...
Obrazek
Obrazek

Oczyszczony element wydechu i wystrugany wlot powietrza...
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wstępne przymiarki do „zaspawania” starych okienek...
Obrazek
Obrazek

Jakość moich zdjęć też czasami nie jest „nakolanakładąca” :P , bo makro w moim aparacie nie zawsze uchwyci tak jak powinno, ale będę się starał robić w miarę czytelne fotki :) .

Na tą chwilę tyle. Zapraszam do komentowania poczynionych prac i wspólnych sugestii, a także liczę na rady "starej gwardii" :mrgreen:
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 17:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Reklama

Re: VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

Postprzez Grzegorz2107 » środa, 12 października 2011, 13:45

Kiedyś się zastanawiałem nad tymi okienkami i wyszło mi, że najłatwiej będzie wyciąć większy kawałek w kadłubie i wstawić tam prostokąt z przezroczystego plastiku, który potem można z dwóch stron zamakować i pomalować.
Obrabianie kadłuba, wiercenie okien i dopasowywanie szybek, będzie mniej wygodne.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

Postprzez Artek82 » czwartek, 13 października 2011, 13:47

Grzegorz2107 napisał(a):Kiedyś się zastanawiałem nad tymi okienkami i wyszło mi, że najłatwiej będzie wyciąć większy kawałek w kadłubie i wstawić tam prostokąt z przezroczystego plastiku, który potem można z dwóch stron zamakować i pomalować. Obrabianie kadłuba, wiercenie okien i dopasowywanie szybek, będzie mniej wygodne.

Też Grzegorzu nad tym myślałem, ale w jedną połówkę już wkleiłem, może z drugą połowa kadłuba tak spróbuję ;o) A tymczasem powolutku do przodu...

Okienka "zaspawane" i po wstępnym szlifie, na próbę naniosłem sobie ołówkiem okienka :)
Obrazek
Obrazek

Statecznik oszlifowany i przeryty do końca ster kierunku
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 17:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

Postprzez Artek82 » środa, 19 października 2011, 15:01

No i się zesrało :evil: Nie ogarniam już tych programów do fotek. Albo niech mi ktoś pomoże i wytłumaczy jak z tym się uporać, albo niech moderator usunie temat, bo wstyd :oops:
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 17:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

Postprzez piotr dmitruk » środa, 19 października 2011, 22:10

Spokojnie, bez nerw.
Po prostu Twój temat na różnych forach był tak popularny, że wyczerpał się limit transferu dostępny za darmola na Photobuckecie. Masz teraz dwa wyjścia: albo cierpliwie poczekać na kolejny miesiąc rozliczeniowy z Photobucketem, a wtedy wszystko samoczynnie wróci do normy, ale należy się liczyć z tym, że może się to powtarzać. Możesz też zabulić im kilka złotych za miesiąc i mieć spokój. Transfer można oszczędzić ładując mniejsze fotki.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9948
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

Postprzez erkamo » środa, 19 października 2011, 22:32

Bo jak to mówią, za darmo, to się można przejechać na gapę ;o)
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

Postprzez Artek82 » czwartek, 20 października 2011, 08:12

Spokojnie, bez nerw.

Jestem spokojny :mrgreen:
Transfer można oszczędzić ładując mniejsze fotki.

Tak myślałem że to wina rozmiaru, ale pewien nie byłem :-/
Bo jak to mówią, za darmo, to się można przejechać na gapę ;o)

A, bywało czasami :lol:

Dzięki panowie za jakieś wyjaśnienia. Faktycznie, kilka fotek już wróciło, ale nie wszystkie. Kolejne fotki dam już mniejsze i zobaczymy co się będzie działo. I przepraszam za bałagan :oops:
A tak na próbę, dam fotkę z czasu kiedy jeszcze działało wszystko ok.
Obrazek
Aktualnie silnik jest w przebudowie, a właściwie dobudowie, bo tam nic nie ma :P i śmigiełko nie ma w czym się kręcić.
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 17:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

Postprzez Artek82 » czwartek, 27 października 2011, 22:34

Mała aktualizacja
Obrazek
Kadłub już z nowymi okienkami, zmontowane skrzydła, osłona silnika bez wnętrzności, wycięte miejsce pod kabinę pilotów i to żółte to ścianka i podłoga kabiny. W dalszym ciągu mam problemy z fotkami, więc tylko jedno foto bo reszta już padła na podglądzie :roll: Grzegorz, próbowałem Picase, to jest za ciężkie dla mnie :oops:
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 17:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 28 października 2011, 00:23

Jeśli nie chcesz im płacić, to załóż drugie konto na bukiecie.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9948
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

Postprzez Artek82 » środa, 2 listopada 2011, 00:20

Można poprosić kogoś, kto podmieni mi fotki, albo umożliwi edycję postów :?:
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 17:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

Postprzez Artek82 » piątek, 4 listopada 2011, 15:01

Mała aktualizacja :) , prace przy modelu wyglądają następująco:
Obrazek
skrzydła sklejone, oszlifowane z nitów i odcięte klapy i lotki

Obrazek
osłona silnika oczyszczona i wycięta ścianka pseudosilnika, gotowa do trasowania

Kadłub przed...
Obrazek

i po operacji
Obrazek

Przygotowane okienka, zapożyczone z Mi-17 KP :) oraz wycięta kabina pilotów, a to żółte to podłoga i ściana
Obrazek

A tak wygląda po złożeniu na sucho
Obrazek

W chwili obecnej na górnych skrzydłach trasuję sloty i zbiorniki paliwa. Główkuję jak zrobić i wcisnąć silnik, lub chociaż coś co go będzie imitować. Na dziś tyle, a na następnych fotkach pokażę przeryte górne skrzydło. Dziękuje za uwagę :)
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 17:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 7 listopada 2011, 18:14

Artek82 napisał(a): Główkuję jak zrobić i wcisnąć silnik, lub chociaż coś co go będzie imitować. :)


Cylindry w silniku gwiazdowym w stylu vintage można wykonać z drutu nawiniętego na plastikowe wałki.
Jakiś czas temu męczyłem taki motor i wyglądało to tak:
Obrazek

Oczywiście lepiej wytoczyć na tokarce :mrgreen:
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

Postprzez Artek82 » poniedziałek, 7 listopada 2011, 21:36

Fajny ten silniczek tobie wyszedł Grzesiu :) tez już ciąłem ramki w wałeczki żeby jakąś gwiazdę ulepić, ale znalazłem na allegroszu żywiczne Szwiecowy w "last minute" i czekam na listowego. Zobaczymy jak to będzie wyglądało, a samoróbki i tak muszę porobić bo cała eskadra Anuszków czeka na półce :P

Stan na piątek wyglądał tak:
Obrazek
Wytrasowane zbiorniki paliwa i sloty

Obrazek
oszlifowany statecznik poziomy i wytrasowana osłona silnika

Obrazek
i wszystko w kupie, ale luzem :lol:

Obecnie robi się kabina. Złożona do kupy, fotele na swoich miejscach, wolanty też. Do zrobienia jeszcze pulpit i orczyki, ale to już na następnych fotkach ;o)

Ooo, fotki z Fotobukieta wróciły :shock: prawie wszystkie :)
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 17:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

Postprzez Artek82 » czwartek, 10 listopada 2011, 10:58

Wczoraj dotarł silnik więc powoli do przodu:
Obrazek

Obrazek

Silnik jak na 1/72 to do tej osłony pasuje jak ulał, ale w Bilkowej to się już utopił :? Kabinka na półmetku :)

Obrazek

Do zrobienia jeszcze orczyki, pulpit, jakieś pasy się da i podłokietnik. Jeden fotel jakiś mniejszy mi wyszedł :oops: ale i tak za dużo się nie zobaczy przez szybkę. A śmigło pięknie kręci :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Na dziś tyle :)
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 17:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: VIN-FREE/ AN-2 PLL LOT Veb Plasticart 1/75

Postprzez Grzegorz2107 » czwartek, 10 listopada 2011, 13:48

Jest niekonsekwencja z nitami. Część została, część w wyniku szlifowania zniknęła. Może trzeba usunąć wszystkie i parę linii wyrzeźbić?
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Następna strona

Powrót do Vintage, czyli wspomnień czar

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość