VIN-FREE/PZL P-23b Karaś/Heller 1:72

(24.01.2011-09.05.2011)

VIN-FREE/PZL P-23b Karaś/Heller 1:72

Postprzez JGucwa » poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 18:53

Witam wszystkich. Po długiej nieobecności postanowiłem "podziubać" coś nowego.
Zaczęte inne projekty również będę kontynuował, lecz ten chciałem wykonać, by zaprezentować go jeszcze na Festiwalu w Jaworznie :).
Model stary i chyba wszystkim znany. Pomimo, że utrzymany w ortodoksyjnym stylu vintage, będzie jednak nieco zmodernizowany. Dorabiane są drobiazgi, które jednak nie zmienią samej jego formy, ale ... po prostu ich brakowało.

Zestaw wyjściowy:
Obrazek

Prace zostały rozpoczęte:
Obrazek
Obrazek

Z płytki polistyrenowej dorobiłem elementy, które Heller zrobił w sposób bardzo uproszczony (obok w ramce).
Obrazek
Obrazek

I widok po(d)glądowy - jeszcze bez klejenia:
Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 23 sierpnia 2012, 10:11 przez JGucwa, łącznie edytowano 2 razy
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 09:05
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: VIN ORT/PZL P-23b Karaś/Heller

Postprzez Robson1 » poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 19:37

Ładnie się zapowiada.
Na moich aukcjach na Allegro możesz znaleźć blaszki do tego modelu.
Robson1
 
Posty: 43
Dołączył(a): sobota, 31 października 2009, 11:50

Re: VIN ORT/PZL P-23b Karaś/Heller

Postprzez Artek82 » poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 20:15

Jarku, nareszcie :shock: gdzieś ty się zabłąkał tyle czasu :?: Już złe myśli miałem że przeszedłeś może na jaką inną stronę mocy czy cuś :mrgreen: A pamiętasz jak mówiłeś o niespodziance noworocznej, troszku opóźnia się :evil: I co się dzieje z Łosiem 144, An-24, Jaki i inne ptaki :?:
Oczywiście fajnie że wracasz i nowy temat, obserwuję z ciekawością ;o)
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 16:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: VIN ORT/PZL P-23b Karaś/Heller

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 20:52

Jarek? To aby na pewno TY :mrgreen:
Dobrze, że wróciłeś!
Będę zaglądał i złośliwie komentował. :mrgreen:

Robson1 napisał(a):Ładnie się zapowiada.
Na moich aukcjach na Allegro możesz znaleźć blaszki do tego modelu.


Vin Ort znaczy, że bez dodatków fabrycznych.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 20:55 przez Grzegorz2107, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: VIN ORT/PZL P-23b Karaś/Heller

Postprzez JGucwa » poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 20:54

Artek82 napisał(a):... A pamiętasz jak mówiłeś o niespodziance noworocznej, troszku opóźnia się :evil: I co się dzieje z Łosiem 144, An-24, Jaki i inne ptaki :?: ... .


Oczywiście, że pamiętam, ale działo się przez ten czas bardzo dużo (m. in. zostało zarejestrowane w KRS-ie stowarzyszenie IPMS Kraków). Również dużo czasu pochłonęło organizowanie tegorocznego festiwalu w Krakowie.
Ot, zeszło :mrgreen: .
Teraz wracam do gry.

Robson1 napisał(a):...Na moich aukcjach na Allegro możesz znaleźć blaszki do tego modelu.

Właśnie blaszek chcę się ustrzec (żywic również), bo to przecież VIN-ORT :-> .
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 09:05
Lokalizacja: Kraków

Re: VIN ORT/PZL P-23b Karaś/Heller

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 21:01

Jarek, jeśli wiercisz jakieś otwory, to dobrze jest sobie je najpierw zaznaczyć markerem, potem spunktować jakąś grubą igłą, żeby się wiertło nie "omsknęło". Mam wrażenie, że dziurki nie są w tych miejscach, co planowałeś? ;o)
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: VIN ORT/PZL P-23b Karaś/Heller

Postprzez JGucwa » poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 21:15

Grzegorz2107 napisał(a):... Mam wrażenie, że dziurki nie są w tych miejscach, co planowałeś? ;o)


Nic Ci nie umknie :mrgreen: . Żeby było ciekawie, to dziurki wypaliłem :lol: . Wypalanie robiłem drucikiem o tej samej średnicy, więc, żeby było wrażenie zróżnicowania średnic, górne otwory robiłem bliżej siebie.
Wyszło moim zdaniem ciekawie. Faktem jest, że mogłem się przyłożyć do pracy i wiercić wiertłami o różnej średnicy, ale ... tak mnie naszło :lol: .
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 09:05
Lokalizacja: Kraków

Re: VIN ORT/PZL P-23b Karaś/Heller

Postprzez Artek82 » poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 21:26

Hehe stara dobra szkoła, wypalanie rozgrzanym drucikiem lub szpilką ;o) Czasami też stosuję, ale w moim Antku robiłem tak jak Grześ mówi, ołóweczek->punkt szpikulcem->wiercenie :)
Obrazek
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 16:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: VIN ORT/PZL P-23b Karaś/Heller

Postprzez pik » wtorek, 21 sierpnia 2012, 23:21

No nareszcie ktoś robi jakiś nowy (tzn stary ;o) ) model w dziale vintage'owym! Albo przynajmniej pokazuje swój warsztat, bo ja też trzaskam te staruszki, ale dokumentować tego już mi się nie chce... :P

Jednak tymi dziurami w fotelu jestem trochę zdegustowany. Nie wydaje mi się, aby model dużo zyskał takimi przeróbkami, a bez wątpienia straci swoją oryginalną, muzealną formę. No i w związku z tym "ortodoksyjność" w takim przypadku jest już nieco naciągana, IMHO oczywiście.

Tak czy siak będę kibicował, ciekawym bardzo efektu końcowego. Tak na marginesie to u mnie też ten zestaw leży w szafie, ale nie mam jakoś serca go skleić. Serce kolekcjonera niesklejonych zestawów by zbyt mocno krwawiło, gdybym go wyciął z ramek! :twisted:
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: VIN ORT/PZL P-23b Karaś/Heller

Postprzez drabik » środa, 22 sierpnia 2012, 03:51

A ja się wreszcie doczekałem - Twojej Obecności Praktycznej:) I strasznie to miłe:)
Sam, z uwagi na cenę owych Karasi, swojego na razie w pudle trzymam;) Tam jest bezpieczniejszy :twisted:
Avatar użytkownika
drabik
 
Posty: 156
Dołączył(a): piątek, 30 lipca 2010, 08:35

Re: VIN ORT/PZL P-23b Karaś/Heller

Postprzez Grzegorz2107 » środa, 22 sierpnia 2012, 07:27

drabik napisał(a):A ja się wreszcie doczekałem - Twojej Obecności Praktycznej:) I strasznie to miłe:)
Sam, z uwagi na cenę owych Karasi, swojego na razie w pudle trzymam;) Tam jest bezpieczniejszy :twisted:


Z tą ceną przesadzasz. Przy odrobinie chęci jest ten model do kupienia za ok.5 funtów.

Dla mnie ten model nie jest całkiem vintage. Z perspektywy mojego wieku, wygląda na całkiem nowy :mrgreen:
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: VIN ORT/PZL P-23b Karaś/Heller

Postprzez JGucwa » środa, 22 sierpnia 2012, 09:12

Model ten (wg mojej skromnej wiedzy) został wyprodukowany przez Hellera pod koniec lat 70-tych, więc kwalifikuje się całkowicie jako vintage. Mam jeszcze jeden taki model, który przewidziałem na wersję A.
Sklejając model w konwencji pana Wagnera (nie używając zestawów waloryzujących) nadal pozostaje w konwencji VIN-ORT.
Co do dziur w fotelu - fakt, że nie był to może najszczęśliwszy pomysł, ale ... tradycyjny :lol: .
Zresztą w tym modelu wszystkie otwory są/będą wypalane, bo taką mam koncepcję :lol: .

Czas pokazać dalszy postęp prac:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 09:05
Lokalizacja: Kraków

Re: VIN ORT/PZL P-23b Karaś/Heller

Postprzez drabik » środa, 22 sierpnia 2012, 09:27

Od koncepcji to jestem tu ja :mrgreen: (parafrazując którąś z rodzimych person komediowych). A tak zupełnie poważenie - bardzo sympatycznie to wygląda:) Kolorki nadają życia, normalny makijaż... Jarek - jak Pan Wagner to może i oszklenie na drucikach i powierzchnie sterowe? Ty nie dasz rady??? :P
Avatar użytkownika
drabik
 
Posty: 156
Dołączył(a): piątek, 30 lipca 2010, 08:35

Re: VIN ORT/PZL P-23b Karaś/Heller

Postprzez JGucwa » środa, 22 sierpnia 2012, 09:41

drabik napisał(a):... jak Pan Wagner to może i oszklenie na drucikach i powierzchnie sterowe? Ty nie dasz rady??? :P


Tu nie chodzi o to "dam/nie dam rady". Chciałbym, by model mimo wszystko dało się odróżnić od zwykłego modelu redukcyjnego. Gdybym zastosował wszystkie porady pana Wagnera, to model byłby VIN-FREE pomimo braku zastosowania gotowych zestawów waloryzujących.
Mógłbym dokładnie wiercić otwory z zachowaniem ich średnic, radio umieścić na linkach, zrobić całe wnętrze zgodnie z dokumentacją itd.
Ja po prostu chcę zrobić model, który przypominałby Karasia, zachowując przy tym smaczek przeszłości.
Dorabiane elementy mają tylko powiększyć różnicę pomiędzy nim, a modelem produkowanym przez RUCH/PZW Siedlce:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano środa, 22 sierpnia 2012, 09:50 przez JGucwa, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 09:05
Lokalizacja: Kraków

Re: VIN ORT/PZL P-23b Karaś/Heller

Postprzez drabik » środa, 22 sierpnia 2012, 09:46

JGucwa napisał(a):Tu nie chodzi o to "dam/nie dam rady". Chciałbym, by model mimo wszystko dało się odróżnić od zwykłego modelu redukcyjnego. Gdybym zastosował wszystkie porady pana Wagnera, to model byłby VIN-FREE pomimo braku zastosowania gotowych zestawów waloryzujących.


Toć ja tylko przykład z Mastera biorę, czyli szczuję :twisted:
Avatar użytkownika
drabik
 
Posty: 156
Dołączył(a): piątek, 30 lipca 2010, 08:35

Następna strona

Powrót do Vintage, czyli wspomnień czar

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości