VIN-ORT/kolekcja samolotów MATCHBOX 1:72

(24.01.2011-09.05.2011)

Re: VIN-ORT/kolekcja samolotów MATCHBOX 1:72

Postprzez Aleksander » środa, 17 października 2012, 19:53

AanreE napisał(a):Przedstawiam Szanownym Kolegom kolekcję modeli Matchbox’a. Wykonawcą makiet jest, nie żyjący już, mój przyjaciel Zbyszek Sumera. Jak to widać na fotografiach, samoloty są wykonane w sposób dość specyficzny. Zostały sklejone bez zastosowania ani odrobiny szpachli, NIE ZOSTAŁY POMALOWANE, ale nałożono na nie kalkomanie. Końcowy wygląd dla niektórych modelarzy może być nieco dziwny a już na pewno oryginalny. Ale właśnie tak to się Zbyszkowi podobało. Fascynował go ładny (czysty) kolor plastyku stosowanego w produktach Matchbox’a oraz nowatorskie podejście do opakowania (bardzo kolorowy, atrakcyjny boxart).

Cieszę się Andrzeju, że ta kolekcja pojawiła się na forum - to takie trochę uznanie i skromne epitafium dla naszego wspólnego kolegi, Zbyszka.
Fajnie, że pokazałeś te modele.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

Re: VIN-ORT/kolekcja samolotów MATCHBOX 1:72

Postprzez AanreE » środa, 17 października 2012, 21:11

Skoro już się bawimy, to i ja mam pewien rarytas

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
AanreE
 
Posty: 38
Dołączył(a): czwartek, 18 czerwca 2009, 19:55
Lokalizacja: Łask - województwo łódzkie

Re: VIN-ORT/kolekcja samolotów MATCHBOX 1:72

Postprzez AanreE » środa, 17 października 2012, 21:17

Aleksander napisał(a):
AanreE napisał(a):Przedstawiam Szanownym Kolegom kolekcję modeli Matchbox’a. Wykonawcą makiet jest, nie żyjący już, mój przyjaciel Zbyszek Sumera. Jak to widać na fotografiach, samoloty są wykonane w sposób dość specyficzny. Zostały sklejone bez zastosowania ani odrobiny szpachli, NIE ZOSTAŁY POMALOWANE, ale nałożono na nie kalkomanie. Końcowy wygląd dla niektórych modelarzy może być nieco dziwny a już na pewno oryginalny. Ale właśnie tak to się Zbyszkowi podobało. Fascynował go ładny (czysty) kolor plastyku stosowanego w produktach Matchbox’a oraz nowatorskie podejście do opakowania (bardzo kolorowy, atrakcyjny boxart).

Cieszę się Andrzeju, że ta kolekcja pojawiła się na forum - to takie trochę uznanie i skromne epitafium dla naszego wspólnego kolegi, Zbyszka.
Fajnie, że pokazałeś te modele.


Gwoli sprawiedliwości - pomysł zamieszczenia fotogalerii prac Zbyszka był nie mój, ale Grzegorza2107.
Obrazek
Avatar użytkownika
AanreE
 
Posty: 38
Dołączył(a): czwartek, 18 czerwca 2009, 19:55
Lokalizacja: Łask - województwo łódzkie

Re: VIN-ORT/kolekcja samolotów MATCHBOX 1:72

Postprzez Grzegorz2107 » środa, 17 października 2012, 22:27

AanreE napisał(a):Skoro już się bawimy, to i ja mam pewien rarytas

Obrazek


Nigdy go nie widziałem wcześniej, a przecież trochę na Matchboxach się znam. :mrgreen:
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: VIN-ORT/kolekcja samolotów MATCHBOX 1:72

Postprzez spiton » środa, 17 października 2012, 22:31

Czy te obrazy są namalowane przez tego Zbyszka, którego modelu tutaj pokazano ??
Sorry, że pytam, ale nie jestem w temacie, a antonow z ostatniego "boxarta" jest bardzo dobry.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: VIN-ORT/kolekcja samolotów MATCHBOX 1:72

Postprzez Grzegorz2107 » środa, 17 października 2012, 22:36

spiton napisał(a):Czy te obrazy są namalowane przez tego Zbyszka, którego modelu tutaj pokazano ??
Sorry, że pytam, ale nie jestem w temacie, a antonow z ostatniego "boxarta" jest bardzo dobry.

Obrazek

http://www.kitreview.com/reviews/an12kreviewjh_1.htm

Malarz Rodena też ma talent, może nie robi na mnie takiego wrażenia jak Huxley, ale jest dobry. :mrgreen:
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: VIN-ORT/kolekcja samolotów MATCHBOX 1:72

Postprzez PiotrekS » czwartek, 18 października 2012, 07:58

Oj Grzesiu, wsadziłeś tego Antonowa do purpurowej serii w najmniejsze pudełko :mrgreen: to byłaby seria brown lub green 8-)

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
PiotrekS
 
Posty: 240
Dołączył(a): wtorek, 11 listopada 2008, 10:29

Re: VIN-ORT/kolekcja samolotów MATCHBOX 1:72

Postprzez Adam » czwartek, 18 października 2012, 08:38

Przepiękna kolekcja, wiele z tych modeli sklejałem, a kilka do dziś stoi w mojej gablotce z modelami.
Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: VIN-ORT/kolekcja samolotów MATCHBOX 1:72

Postprzez AanreE » czwartek, 18 października 2012, 10:01

Przez nasze żarciki z boxart’ami Matchbox’a zapanował pewien chaos. Zatem wyjaśniam dla porządku:
Boxart z Antonowem An-12 jest małym oszustwem. Oczywiście Matchbox nigdy nie wypuścił tego modelu. Wygląd pudełka został przeze mnie spreparowany w małym programie graficznym a obrazek z Antonowem zaczerpnąłem ze swoich zbiorów grafik o tematyce militarnej (mam tego sporo). Wybierając grafikę z An-12 nawet nie przypuszczałem, że jest to praca na pudełko RODENA. Wygląda więc, że miałem nosa. Natomiast kompletnie zawaliłem sprawę oznakowania pudełka kolorem purpurowym, zupełnie mi wyszło z głowy, że jest to znak wielkości opakowania. Oszustwo, chociażby przez ten szczegół, zostało natychmiast wykryte przez fachowca (brawo PiotrekS !).
Wyjaśnienie dla Spitona – jak wynika z powyższego, obrazki nie są dziełem autora modeli Zbyszka Sumery. Zbyszek nie miał zdolności plastycznych za to, oprócz modelarstwa, pasjonowało Go układanie zadań szaradziarskich w czym był bardzo dobry.
Obrazek
Avatar użytkownika
AanreE
 
Posty: 38
Dołączył(a): czwartek, 18 czerwca 2009, 19:55
Lokalizacja: Łask - województwo łódzkie

Re: VIN-ORT/kolekcja samolotów MATCHBOX 1:72

Postprzez AanreE » niedziela, 21 października 2012, 12:09

Jeśli ktoś miałby ochotę na obejrzenie modeli Zbyszka w dużej rozdzielczości, to zapraszam na stronę PICASA WEB ALBUMS.
Oto link:
https://picasaweb.google.com/1137166344 ... eleZbyszka

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
AanreE
 
Posty: 38
Dołączył(a): czwartek, 18 czerwca 2009, 19:55
Lokalizacja: Łask - województwo łódzkie

Re: VIN-ORT/kolekcja samolotów MATCHBOX 1:72

Postprzez JGucwa » niedziela, 28 października 2012, 15:46

Kapitalna kolekcja !!!
Czapki z głów :!:
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 09:05
Lokalizacja: Kraków

Re: VIN-ORT/kolekcja samolotów MATCHBOX 1:72

Postprzez Azawakh » wtorek, 3 września 2013, 09:29

:) Piękna kolekcja modeli zaprezentowanych nieco inaczej od ogólnie przyjętych koncepcji. Autor kolekcji miał rację modele Matchoboxa ze względu na dwu lub trzy kolorowe towrzywa wyprasek bez malowania modelu prezentują się naprawdę intrygująco i choćby dlatego warto tą kolekcję zobaczyć. Fajnie, że tu zamieściłeś fotografie modeli swojego pzyjaciela. Dla mnie to ciekawostka i powrót do lat 80 kiedy to w składnicach harcerskich pojawiły się pierwsze modele tego producenta i to w bardzo wyskich jak na tamte czasy cenach jak np 650 - 800 złotych. Osobiście miałem w tym okresie MiGa-21 i Hawker Hurricane Mk-2C. Takich rzeczy się nie zapomina...
Avatar użytkownika
Azawakh
 
Posty: 82
Dołączył(a): poniedziałek, 2 września 2013, 18:04
Lokalizacja: Będzin

Poprzednia strona

Powrót do Vintage, czyli wspomnień czar

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości