Polikarpov I-16 - Revell 1/72

(24.01.2011-09.05.2011)

Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez Radek » wtorek, 25 lutego 2014, 13:51

Towarzysze!
Oto w znoju ludu pracującego, pocie i pyle powraca do życia Osiołek.

Model I-16 nieco przypadkiem został przeze mnie wygrzebany z czeluści szafy. Ponieważ jest to jeden z moich pierwszych i zarazem nielicznych modeli, które dotrwały u mnie do dnia dzisiejszego, postanowiłem, że zostanie uhonorowany poprzez poddanie go zabiegowi odświeżenia.
Będąc już sklejonym i pomalowanym, nigdy nie doczekał się finału w postaci nałożenia tzw.: „naklejek”. Nazwa ta jest o tyle trafna, że jakością takowe przypominają. Niestety, gdzieś mi się ostatnio zapodziały :-/

Do rzeczy jednak – model ze stareńkiego zestawu Revella to prawdziwa zagadka dla ciekawskich. Ogólnie przypomina Iszaka, ale po detalach ciężko odgadnąć jaką konkretnie wersję miał na myśli projektant. Skrzydła mają długie lotki i nie posiadają klap, kadłub również przypomina typ 5/6, gdyż nie posiada drzwi po lewej stronie i luku radia, jednak osłona silnika sugeruje typ 24 (?) - posiada nie tylko wyloty luf kadłubowych Szkas-ów ale też wloty powietrza u góry i u dołu osłony. O ile się nie mylę wcześniejsze serie do typu 17 włącznie posiadały wlot tylko w dolnej części. Oczywiście ten detal, tak jak i pozostałe tylko ogólnie przypomina oryginał, ale w tym przypadku nie warto chyba kruszyć kopii w walce o doskonałe odwzorowanie kształtu i wymiaru pierwowzoru. Byłaby ona, w dobie przyzwoitej Hasegawy i świetnego ICM-u zupełnie pozbawiona sensu. Jest to więc model tylko i wyłącznie „for fun”. Oczywiście nie omieszkałem dodać coś od siebie.
I tak, w pierwszej kolejności zaślepiłem ziejące pustką wnęki podwozia, przeryłem istniejące wypukłe linie podziału oraz dodałem te brakujące, ulepiłem poduszkę zagłówka, nakleiłem taśmy na skrzydła i z tej samej samoprzylepnej folii pokrywy luków skrzydłowych kaemów. Wykonałem otwory podświetlenia tablicy oraz zabezpieczenie kadłuba przed pilotem, rozwierciłem wydechy i końcówkę wału silnika, gdzie w oryginale dołączany był mechaniczny rozrusznik. Wyciąłem też klapy. I to z grubsza tyle, poza szpachlówką, której chyba za dużo trochę znalazło się na modelu, przez co detale stały się mało wyraźne. Był też własnej roboty celownik, ale go przypadkiem rozgniotłem na miazgę. Będę musiał zrobić nowy, co nie jest łatwe bo mi się coś łapska trzęsą jak mam takie małe coś ulepić.
Teraz coś dla oka.

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sorry za niską jakość fotek. Niestety, brak mi wprawy w robieniu ich komórką a zamieszczanie zdjęć na forum to dla mnie zupełna nowość. Do tej pory raczej podglądałem i krytykowałem.

Pozdrawiam
Radek
Radek
 
Posty: 97
Dołączył(a): czwartek, 22 lipca 2010, 06:58
Lokalizacja: EPWA

Reklama

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez Voltan » wtorek, 25 lutego 2014, 20:43

Bardzo fajnie że go remontujesz. Sam poluje na ten model. Skrzydła starego typu, lepiej wyglądają niż w A-model. Osłona silnika raczej wczesna, typ 24 miał na dole inaczej wyprowadzone wydechy. Dlatego moim zdaniem ten zestaw stanowi dobrą bazę do zbudowania wcześniejszych wersji przy mniejszym nakładzie pracy niż w przypadku A-model.

Będę zaglądał.

Powodzenia
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 19:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez radoslaw6363 » wtorek, 25 lutego 2014, 23:15

I ja będę zaglądał :mrgreen: A co to będzie ;o) pospolity Iszak, czy Mosca/ Rata, a może Chińczyk :?:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2540
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 12:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez spiton » środa, 26 lutego 2014, 00:08

Bałem się , że zastane tu jakiś ostry wintydź. Ale I-16 !! w 1/72 !! Pokusa była zbyt duża, żeby nie wejść? I co ? I jest Nieźle. Te kilka skromnych poprawek uczyniło z tego szczurka całkiem porządny model.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez Radek » środa, 26 lutego 2014, 07:53

Voltan napisał(a):Skrzydła starego typu, lepiej wyglądają niż w A-model.

Jestem sceptyczny co do tego, czy akurat skrzydła są jego atutem. A-model ma skrzydła o poprawnym obrysie, podczas gdy Revella są za wąskie u końcówek. Przez to są kuriozalnie spiczaste, co trudno mi zaakceptować. Niestety, aby to poprawić trzeba by mega dużo pracy. Jak Ci się trafi za jakieś małe pieniądze, to czemu nie, ale nie płać ceny ponad jego rzeczywistą wartość. Ja ostatnio kupiłem zafoliowaną fabrycznie sztukę w pakiecie z trzema innymi za 30 blaszek.
radoslaw6363 napisał(a): A co to będzie ;o) pospolity Iszak, czy Mosca/ Rata, a może Chińczyk :?:

Wybór strasznie ciężki - można by powiedzieć "Osiołkowi w żłoby dano" :mrgreen:
Myślałem o sowiecie z czarną mordą, bo do takiego najłatwiej mi dobrać kalki, a jednocześnie nie będzie całkiem pospolity i nudny. Mile widziany byłby republikanin, ale tu nic nie zdziałam - brak mi odpowiednich oznaczeń. Generalnie to kwestia ciągle otwarta.
spiton napisał(a):I jest Nieźle.

Dzięki, miło to przeczytać.
Postaram się coś wystrugać z tego, skąd inąd całkiem fajnego, jak na swój wiek modelu.
Pozdrawiam,
Radek
Radek
 
Posty: 97
Dołączył(a): czwartek, 22 lipca 2010, 06:58
Lokalizacja: EPWA

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez Radek » sobota, 1 marca 2014, 18:22

Miałem plan, żeby ten model zrobić zupełnie bez poprawek, ale okazało się, że to po prostu mnie nie bawi. Tak więc, choć pominę korektę skrzydeł, postanowiłem cokolwiek upodobnić moją miniaturkę do I-16 typ 10.
W tym celu pozbyłem się wlotu powietrza u góry osłony i jednocześnie imitacji luf kadłubowych karabinów. W rzeczywistości wyglądały nieco inaczej, więc je przy okazji poprawię. Najpoważniejszą modyfikację przeszedł statecznik pionowy, który był o jakieś 2 mm za wąski. Czeka go jeszcze szpachlowanie i prace wykończeniowe.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przeglądając net trafiłem na takie zdjęcie:
Obrazek
Zdjęcie pochodzi ze strony spanish-civil-war.tumblr.com
Podejrzana nieco ta Super Mosca, bo nie ma oznaczeń kodowych ani celownika. Możliwe, że zdjęcie zrobiono w Jarez, gdzie montowano te samoloty. Łaciate kamo jest zdecydowanie ciekawsze niż zwykła zieleń, więc mnie kusi trochę. Może ktoś ma bliższe info?
Pozdrawiam
Radek
Radek
 
Posty: 97
Dołączył(a): czwartek, 22 lipca 2010, 06:58
Lokalizacja: EPWA

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez Radek » czwartek, 20 marca 2014, 08:37

Postęp prac raczej mizerny, głównie z braku czasu, niestety.
Poprawiony kształt osłaony silnika, wyloty kadłubowych karabinów wykonane z igieł, skrócone lotki i nowe, większe klapy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Więcej modyfikacji już nie przewiduję, poza wymianą wiatrochronu, bo zestawowy jest fatalnie mleczny. Zrobiłem z niego kopyto i wykonałem metodą quasi-vacu nową owiewkę.
Radek
 
Posty: 97
Dołączył(a): czwartek, 22 lipca 2010, 06:58
Lokalizacja: EPWA

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez spiton » czwartek, 20 marca 2014, 12:41

Wygląda to bardzo przyzwoicie.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez shadowmare » czwartek, 20 marca 2014, 13:40

Ja też siedzę w temacie I-16 bo planuję ratę jako następny model. Szukam jakiegoś ciekawego malowania z Hiszpanii a to w plamki niewątpliwie takie jest. Na Wings palette znalazłem jeszcze taki profil:
Obrazek
ale na ile on jest zgodny z prawdą tego nie wiem...

Tu informacje o tym ze zdjęcia, które zamieściłeś (na dole strony):
http://wp.scn.ru/en/ww2/f/317/75/4
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1573
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:54

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez GrzeM » czwartek, 20 marca 2014, 14:04

Bardzo ładnie Ci wychodzi ten stareńki modelik.
Co do łaciatego malowania, to jest ono fabrycznym malowaniem hiszpańskim (samolot budowany lub remontowany w Hiszpanii). Łaciate były także osłony podwozia.
To konkretne zdjęcie przedstawia chyba maszynę zdobytą przez nacjonalistów (bo panowie na zdjęciu wyglądają mi właśnie na nich), znane są zdjęcia tego samolotu od przodu jeszcze w malowaniu republikańskim (np. we francuskiej książce o myśliwcach Republiki Jose Arraeza Cerdy http://www.worldcat.org/title/aviation-de-chasse-de-la-republique-espagnole-19361939/oclc/36256048) i tego samego samaolotu już z oznaczeniami nacjonalistów (plamy kamuflażu takie same).
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez Radek » czwartek, 20 marca 2014, 18:41

Dzięki za garść dodatkowych informacji.
Jeśli chodzi o kamo na osłonach podwozia i śmigle, to tego nie kupuję do końca. Na zdjęciu, które zamieściłem widać jakieś ciemniejsze plamy, ale głowy bym nie dał, że to nie są okopcenia z wydechów, które są dokładnie w tych miejscach, którym te plamy odpowiadają. Poza tym nie widzę żadnego sensu w malowaniu kamuflażu na tych osłonach. Przecież w trakcie postoju są prawie niewidoczne? Ja chyba z tego elementu zrezygnuję.
Dziś coś podmalowałem, ale bez szału. Preshading zniknął pod kolorem spodu. Chyba za mało kontrastowej farby użyłem (szaro-niebieski morski, coś z z kolorów USN). Jak będzie okazja to może poprawię.
Pactra całkiem dobrze współpracuje z Żubrówką i do tego ładnie pachnie - to odkrycie dzisiejszego popołudnia ;o)
Pozdrawiam
Radek
Radek
 
Posty: 97
Dołączył(a): czwartek, 22 lipca 2010, 06:58
Lokalizacja: EPWA

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez GrzeM » czwartek, 20 marca 2014, 21:47

Obrazek
...a to ten sam samolot (zwróć uwagę na plamy pod kabiną i na szczycie statecznika pionowego - są takie same. Plamy na osłonach podwozia widać wyraźnie, na śmigle nieco mniej wyraźnie, ale też są. Znane są też zdjęcia zdobycznych SB Katiuszek z plamiastymi śmigłami. Poza tym polskie Karasie też miały podwozie w kamuflażu, tak samo stukasy.
Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 20 marca 2014, 22:11 przez GrzeM, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez shadowmare » czwartek, 20 marca 2014, 22:11

Radku stosuj Żubrówkę w celach do których jest przeznaczona ;) Ja do malowania używam spirytusu. Z Tamiyą i Gunze H szczególnie dobrze współpracuje - te farby polecam zamiast Pactry. Niektóre plamy wydają się być bardziej rozmyte od innych?
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1573
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:54

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez GrzeM » czwartek, 20 marca 2014, 22:12

Tu się przychylam. Szkoda żubrówki. Do Pactry lej zwykłą wódę (mnie się sprawdza lepiej niż spirytus).
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez shadowmare » czwartek, 20 marca 2014, 22:18

No ja bym powiedział, że na podwoziu jest syf typu okopcenia. Tym bardziej, że na pierwszym zdjęciu jak byk widać, że podwozie jest w kolorze spodu, potem (po przejęciu przez nacjonalistów) usyfiły się z czasem.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1573
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:54

Następna strona

Powrót do Vintage, czyli wspomnień czar

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość