Polikarpov I-16 - Revell 1/72

(24.01.2011-09.05.2011)

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez Radek » piątek, 21 marca 2014, 09:31

Cześć,
Dzięki za wrzucenie fotek, szczególnie pierwsza sporo wyjaśnia. Plamy na kołpaku i śmigle są, nie ma o czym gadać, ale obstaję przy wersji, że na osłonach podwozia to tylko okopcenia. Z tego co widzę samolot stoi w otoczeniu maszyn nacjonalistycznych (widać to ponad grzbietem kadłuba w pobliżu statecznika pionowego), stąd brak celownika i może nieco też zaniedbany stan techniczny po zdobyciu go przez frankistów.
Żubrówki użyłem, bo akurat tylko ona była w tej chwili pod ręką. Zazwyczaj stosuję ją zupełnie prawidłowo :mrgreen:
A na Pactrę nie narzekam, może poza kiepskim opakowaniem - mają tendencję do wysychania, trzeba trzymać odwrócone, albo regularnie dokręcać, co czasem kończy się zniszczeniem gwintu nakrętki :-/
Pozdrawiam
Radek
Radek
 
Posty: 97
Dołączył(a): czwartek, 22 lipca 2010, 07:58
Lokalizacja: EPWA

Reklama

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez shadowmare » piątek, 21 marca 2014, 09:43

Ten I-16 jest trochę podejrzany. Bez numerów i celownika być może wcale nie został wykorzystany bojowo przez republikanów... a to ujmuje temu malowaniu trochę. Też kiedyś myślałem, że wszystkie farby to jeden pies. Warto przynajmniej kupić sobie jedną na wypróbowanie.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez shadowmare » piątek, 21 marca 2014, 13:25

No i okazało się o co chodzi z tym malowaniem:

Obrazek

Zdjęcie pochodzi z Aviones Famosos 7 Polikarpov I-16 Mosca. Tłumacząc to co napisane jest pod zdjęciem wychodzi na to, że to egzemplarz przemalowany przez nacjonalistów w celach propagandowych :/ To tłumaczy ten nietypowy kamuflaż stosowany raczej właśnie przez nacjonalistów. Szkoda... wychodzi na to, że rzeczywiście nie ma ciekawego republikańskiego malowania I-16.

Zostajesz jednak przy tym malowaniu czy zmieniasz koncepcję na zwykły zielony? Ja będę malował na zielono. Ewentualnie pozostaje to malowanie: (ma ktoś o nim info, foty?)
Obrazek
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez GrzeM » piątek, 21 marca 2014, 13:46

To ostatnie to też chyba fałszywka, niby samolot Tinkera. Ale Typ 10, a numer 23 na sterze jak w pierwszej serii Typu 5. I tego czerwonego ogona nikt nigdy na żadnym zdjęciu nie widział.

Co do łaciatego to w sumie ciekawe - czyżby on był dwukrotnie przemalowywany??? Tzn. z republikańskiego na nacjonalistyczny, i z powrotem? I-16 produkowane w Hiszpanii były tak malowane, wydaje mi się, że nacjonaliści zmieniali tylko oznaczenia.

Kamuflaż łaciaty nie jest "typowy dla nacjonalistów". Republikanie jeśli malowali, to najczęściej właśnie tak (Nieuporty, Fury, Katiuszki, Vultee i wiele innych). W zasadzie tylko te samoloty, które używali w oryginlanym sowieckim malowaniu były zielone.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez shadowmare » piątek, 21 marca 2014, 13:55

Ja spotkałem się z tym, że ten z czerwonym tyłem to samolot jakiegoś Kanadyjczyka - Derka Dickinsona.

Też myślę, że ten w plamy był przemalowywany kilka razy. Chodziło mi o malowanie plam w odniesieniu do samej I-16. W zasadzie tylko nacjonaliści malowali tak Raty. Rzucił mi się w oczy tylko jeden republikański w plamy I-16 typ 5 ale tylko na profilu barwnym.

Czyli wyszła jedna wielka lipa, szkoda. Trzeba pozostać przy znanych, zielonych malowaniach.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez GrzeM » piątek, 21 marca 2014, 14:01

Z tym Dickinsonem pewnie masz rację, pomylił mi się z Amerykaninem Frankiem Tinkerem.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez Radek » piątek, 21 marca 2014, 14:47

Od samego początku ta wersja malowania wydawała się trochę naciagana, co się niestety potwierdziło. Mówią jednak, że propaganda to potęga, więc może jednak zrobię tego PR-warriora do końca? Zobaczymy.
Na zielony mundurek mam jeszcze coś w zanadrzu (a raczej cosie).
Dzięki za fotki. Do tej pory na ten konkretny temat nic sensownego nie można było wygooglać.
Radek
 
Posty: 97
Dołączył(a): czwartek, 22 lipca 2010, 07:58
Lokalizacja: EPWA

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez shadowmare » niedziela, 23 marca 2014, 14:00

Ma ktoś może zdjęcie Raty Tinkera? Nie mogę nigdzie znaleźć.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez Radek » piątek, 9 maja 2014, 17:26

Cóż, efekt może nie jest taki jak bym chciał, dodatkowo nie potrafię go udokumentować fotograficznie ale dla zasady pokazuję, że się nie poddałem całkowicie. Iszak w międzyczasie był już pomalowany podstawowymi kolorami, niestety na skutek małego wypadku musiałem z niego zmyć wszystko łącznie z podkładem, od nowa szpachlować, szlifować itd.
Obrazek
Obrazek
Początkowo kolorem bazowym miał być Yellow Ochre, ale odcień był zbyt żółty, zdecydowałem się więc na zwykłą ochrę. Ten zestaw kolorystyczny mi odpowiada, choć przypuszczam, że jako samolot zdobyczny i przemalowany przez frankistów, zapewne przy użyciu dostępnych włoskich farb powinien być bardziej zbliżony do tego, czyli pewnie zielony lub zielonooliwkowy i orzechowy.
Obrazek
Zdjęcie pochodzi ze strony axis.classicwings.com
Pozdrawiam
Radek
Ostatnio edytowano piątek, 9 maja 2014, 18:42 przez Radek, łącznie edytowano 1 raz
Radek
 
Posty: 97
Dołączył(a): czwartek, 22 lipca 2010, 07:58
Lokalizacja: EPWA

Re: Polikarpov I-16 - Revell 1/72

Postprzez spiton » piątek, 9 maja 2014, 17:34

Kamo wyszło świetnie. Rozkład plamek znakomity !
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Poprzednia strona

Powrót do Vintage, czyli wspomnień czar

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości