VIN-ORT Ryan PT-20/STM-S2, Testors 1/48

Tu wrzucamy nowoukończone starocie...

VIN-ORT Ryan PT-20/STM-S2, Testors 1/48

Postprzez dewertus » środa, 6 kwietnia 2011, 13:47

Witam,
Kolejny model z serii edukacyjnej dla mojego synka ukończony (i zmieściłem się w czasie) – cieszę się, że seria powstaje głownie w oparciu o wznowioną przez Testorsa serię CLASSICS kiedyś popełnioną przez Hawka. Dzięki niej poznaję ciekawe konstrukcje, na które z racji ograniczenia zainteresowań nie zwróciłbym specjalnie uwagi. Ostatnio pojawiły się kolejne modele z serii, ale zostałem przelicytowany na Alledrogo …


Rys historyczny
Ryan PT-20 stanowi wojskową modernizację opracowanego przez Ryana (twórcy znanego z budowy Ryana NYP czyli słynnego Spirit of St. Louis) samolotu ST. Pierwsze egzemplarze przeznaczonego na rynek cywilny samolotu sportowo-treningowego zostały zbudowane w 1934. Do 1939 roku ich produkcja nie była zbyt intensywna (jeden egzemplarz na kilka tygodni). Przełom nastąpił w momencie, gdy samolotem zainteresowała się Armia USA - podczas poszukiwań nowego, jednopłatowego samolotu do szkolenia podstawowego (do tej poty Armia miała w charakterze maszyn treningowych tylko dwupłatowce) okazało się, że produkt Ryana spełnia jej oczekiwania. W rezultacie na potrzeby wojska zbudowano ponad 1300 maszyn typu PT (najliczniej była produkowana wersja PT-22).

Oprócz Armii USA odmiany wojskowe trafiły także do lotnictwa Holenderskich Indii Wschodnich (ponad 80 sztuk) i lotnictwa nacjonalistów chińskich (ok. 50 sztuk). Co ciekawe samoloty holenderskie i chińskie były używane bojowo: Holendrzy stosowali je w roli samolotów rozpoznawczych, zaś Chińczycy posiadali wersję uzbrojoną w kaemy i głównie wykorzystywali je w charakterze lekkiego samolotu szturmowego.

Po zajęciu HIW przez Japończyków cześć samolotów udało się ewakuować do Australii, gdzie zostały wcielone do RAAF i pełniły rolę samolotu szkolnego. Te, które nie uległy zniszczeniu a pozostały w Indonezji zasiliły lotnictwo japońskie.


Budowa modelu
Budowę modelu można zobaczyć w wątku: viewtopic.php?f=257&t=14872

Model malowany techniką mieszaną: aerograf + żółty akryl Agamy i pędzel + srebrna emalia Humbrol 11. Pozostałe elementy także pomalowałem pędzlem, ale z zastosowaniem akryli Agamy i ModelMastera. Kalkomanie producenta wsparte Mr.Mark Softer. Naciągi wykonane ze splotu jedwabnego pomalowane akrylem Agamy w kolorze stalowym.



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: VIN-ORT Ryan PT-20/STM-S2, Testors 1/48

Postprzez JGucwa » środa, 6 kwietnia 2011, 19:07

Mniam !!! Aż miło popatrzeć !!! :D
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: VIN-ORT Ryan PT-20/STM-S2, Testors 1/48

Postprzez ZIO BY NAITT » czwartek, 7 kwietnia 2011, 00:08

W dalszym ciągu niezwykle mi się podoba - śliczny czyścioch :)

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau


Powrót do Vintage - Galeria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość