VIN-ORT Spitfire UTI LOTNIA 1/72

Tu wrzucamy nowoukończone starocie...

VIN-ORT Spitfire UTI LOTNIA 1/72

Postprzez Milos Varak » sobota, 15 października 2011, 00:24

Skończony. O dziwo sklejało mi się go całkiem przyjemnie. Prawie w ogóle nie kląłem nad nim, co zdarza mi się przy bardziej sklejalnych modelach :). Zdjęcia robione przy sztucznym świetle, jakoś nie potrafię się wyrobić za dnia. Malowany Pactrami, na koniec zielona zrobiła mi psikusa, co widać na obramowaniu oszklenia. Kalki położyły się bardzo dobrze, biorąc pod uwagę ich wiek, jedynie z 5 minut musiało upłynąć po zamoczeniu, aby zaczęły się przesuwać po papierku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
EDIT: Zdjęcia w świetle dziennym, chyba więcej z mojego idiot-aparatu nie wycisnę :-|
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak się prezentował w Jaworznie.
Obrazek
Źródło:http://zawody.sielata.com.pl/galeria/2011/index.html

A na koniec się muszę pochwalić :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Milos Varak
 

Reklama

Re: VIN-ORT Spitfire UTI LOTNIA 1/72

Postprzez pik » sobota, 15 października 2011, 17:34

Milos, gratuluję wyróżnienia, ale jakby tu powiedzieć... Hmmmm, nie chciałbym nikogo urazić (szczególnie jury konkursu heh)... Vintage nie vintage, ale model jest masakrycznie pomalowany! :? Pamijając ramki kabiny, jakieś śmieci na łopatach śmigła, smugi na zieleni (zapewne od lakieru bezbarwnego), opony koł nierówno pomalowane (a felgi chyba wcale nie malowane?).

Jestem wielkim zwolennikiem vintage, sam buduję uproszczone i stare modele, ale w tym przypadku chyba przesadziłeś ze stylizacją. Także tematyka ciekawa, model trudny i rzadko obecnie robiony, ale modelarsko... niestety tak sobie!
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: VIN-ORT Spitfire UTI LOTNIA 1/72

Postprzez erkamo » sobota, 15 października 2011, 23:21

pik napisał(a):Jestem wielkim zwolennikiem vintage, sam buduję uproszczone i stare modele, ale w tym przypadku chyba przesadziłeś ze stylizacją. Także tematyka ciekawa, model trudny i rzadko obecnie robiony, ale modelarsko... niestety tak sobie!


Nic dodać, nic ująć. :evil:
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 22:56

Re: VIN-ORT Spitfire UTI LOTNIA 1/72

Postprzez Jaho63 » niedziela, 16 października 2011, 00:08

Myślałem, że mój ziomal się wygłupia, ale skoro poszedł na wystawę, to znaczy, że nie (tego, że dostał wyróżnienie nawet nie komentuję). Niestety, własnie to mnie w Vintage osłabia. Model wygląda jak malowany przez przyłożenie go do ściany i poproszenie o przysługę malarza pokojowego. Jak zrobiony w jeden wieczór, co z resztą nie jest karalne, ale z modelarstwem ma tyle wspólnego co lot odrzutowcem z odrzucaniem lotki. Rozumiem, że jest grupa ludzi, której to sprawia przyjemność (chociaż podejrzewam, że większą sprawia podjudzanie środowiska), ale jest też grupa ludzi której to sprawia przykrość. Liczna, czy nie, należę do tej grupy.
Ziomal, nie obrażaj się! Jeżeli masz ochotę popełnić normalniejszy model, to pomogę. Oczywiście szansa na nagrodę w konkursie mniejsza, ale wierz mi satysfakcja większa. ;o)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: VIN-ORT Spitfire UTI LOTNIA 1/72

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 17 października 2011, 10:49

pik napisał(a): jakieś śmieci na łopatach śmigła, !


Te śmieci, to na pewno są nierówności na częściach plastikowych. Ja zawsze podejrzewałem, że producent form wykonał je w gipsie :)

Model jaki jest każdy widzi. Tak mógł wyglądać przed ćwierć wiekiem złożony przez szczęśliwca, który miał dostęp do lakierów modelarskich.

Nie pamiętam innych Twoich modeli poza tym pokracznym Hurricane z Lotni, więc muszę stwierdzić, że jest duży postęp. :)
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: VIN-ORT Spitfire UTI LOTNIA 1/72

Postprzez JGucwa » poniedziałek, 17 października 2011, 20:11

Jaho63 napisał(a):...ale jest też grupa ludzi której to sprawia przykrość... .


I ta właśnie grupa ludzi rzadko tutaj zagląda :lol: ;o) .

Zbliżenia i oświetlenie powodują to, że wiele rzeczy staje się bardziej wyraziste, niż jest w rzeczywistości. Tak naprawdę model jest wykonany nieźle i spełnia wszelkie wymagania kategorii. Nie będę się wypowiadał o konkurencji w tej dziedzinie.
Uważam, że łatwo jest krytykować, ale ... nie widziałem jakoś wystawionych modeli osób krytykujących :lol: :lol: :lol: .

Moim zdaniem, model dobrze odzwierciedla zarówno czasy, w których powstały jego formy , jak też ukazuje pewien charakterystyczny sposób wykonania.
Pragnę też zaznaczyć, że vintage dla każdego z nas oznacza coś trochę innego.
W trakcie oceniania szukaliśmy "złotego środka", by znaleźć modele, które mają to "coś". Fakt - nie było zbyt dużej konkurencji, ale udało się wybrać i nagrodzić parę interesujących modeli w tym stylu.

A krytyka? ... trzeba było wziąć udział :twisted: :!:
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 09:05
Lokalizacja: Kraków

Re: VIN-ORT Spitfire UTI LOTNIA 1/72

Postprzez Milos Varak » poniedziałek, 17 października 2011, 21:43

Jak powiem, że na żywo tego tak nie widać, chyba nic nie da.
Zresztą cały czas mówię że ze mnie modelarz jak koziej doopy rajsentasza. Obok Spitfire`a wystawiłem także Hurricane`a z Lotni (właśnie tego niepomalowanego) i bardzo się zdziwiłem że odbiór tych modeli był bardzo pozytywny, zwłaszcza przez grono starszych modelarzy. Na wystawę nie pojechałem po to by dostać jakąkolwiek nagrodę, nagrodą samą w sobie dla mnie było już wzięcie udziału w tego typu imprezie i poznanie kilku fajnych ludzi :).
Były momenty, kiedy stolik z tymi starociami, cieszył się większym wzięciem, niż reszta wystawy.

Janusz, a powiedz o co mam się obrazić? Mam świadomość że nie dorównam większości tutaj. Warunki warsztatowe mam takie, że nie mam wcale miejsca na warsztat, muszę go rozkładać i składać, i przez czasem nie chce mi się sklejać, zresztą drabik był i widział. Sam model jest gniotem i to takim, że na żadnym forum nie widziałem aby ktoś za niego wziął. Sam zestaw był odlany z tragicznego tworzywa, bardzo łamliwego i kruchego dlatego łopaty tak wyglądają, bo istniała obawa, że przy większej obróbce nie będzie ich wcale. Kadłub był taki że jak się popatrzyło przez niego pod światło, to wygladał jak vacuforma.

Grzegorz2107 napisał(a):Nie pamiętam innych Twoich modeli poza tym pokracznym Hurricane z Lotni, więc muszę stwierdzić, że jest duży postęp. :)


Grzegorz, pokazałem parę modeli na sPWMie, jakoś nie chciałem tutaj dublować tematów.
Jak mam trochę wolnego czasu, to wykorzystuje go na dłubanie w modelach, a to że większości nie pokazuję na forum, wynika z tego, że daleko im do większości tutaj prezentowanej.

Kilka modeli, które były już pokazywane

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

... i kilka które nie były (zdjęcia robione na szybko)


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mustang czeka na wykończenie
Milos Varak
 

Re: VIN-ORT Spitfire UTI LOTNIA 1/72

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 17 października 2011, 22:21

Sebastian, masz u mnie szacunek za racjonalne podejście. A z nieprezentowanych modeli chcę obejrzeć przynajmniej tą "N-kę". Sam planuję w tym malowaniu kiedyś zrobić. Pilot Wang Kung-Fu? Kalki bodaj z Techmodu? Pokaż go.
Ostatnio edytowano wtorek, 18 października 2011, 12:40 przez Jaho63, łącznie edytowano 1 raz
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: VIN-ORT Spitfire UTI LOTNIA 1/72

Postprzez Milos Varak » wtorek, 18 października 2011, 09:40

Janusz, ta N-ka to zestaw HobbyBoss`a, kalki także zestawowe. Jak się dzisiaj nie zećmię to postaram się zrobić zdjęcia. Ale muszę ostrzec że skopałem washa i model wygląda al`a spiton.
Milos Varak
 

Re: VIN-ORT Spitfire UTI LOTNIA 1/72

Postprzez pik » wtorek, 18 października 2011, 10:18

Moim zdaniem, model dobrze odzwierciedla zarówno czasy, w których powstały jego formy , jak też ukazuje pewien charakterystyczny sposób wykonania.
Ja nie jestem w tej kwestii czepliwy, dla mnie model może nawet nie być malowany. Jesli akurat taka była wizja autora, to OK. Ważne jest to, aby modelarz wykonał poprawnie te elementy składowe, które założył sobie do wykonania. Np, jesli nie maluje ramek kabiny, OK sprawa do przyjęcia, ale jeśli już maluje te ramki to powinny być wymalowane równo. Jeśli nie maluje modelu, to powinien być odpowiednio czysto i schludnie sklejony, bez wycieków kleju, odcisków palców. Jeśli nakłada oznaczenia, to powinny byc we właściwych miejscach itp itd.

No, ale całe szczęście, nie tylko nie uczestniczę w konkursach, ale przede wszystkim na nich nie sędziuję! ;o)

Zresztą cały czas mówię że ze mnie modelarz jak ...
Milos, pozwoliłem sobie na drobne "comments" nie po to abyś posypywał głowę popiołkiem, tylko abyś przy kolejnych modelach spróbował poprawić mankamenty. I aby takie wyróżnienie, rodzaj poklepania po pleckach, nie uśpiło twojej modelarskiej czujności, że jest świetnie i tak trzymać... :)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: VIN-ORT Spitfire UTI LOTNIA 1/72

Postprzez JGucwa » wtorek, 18 października 2011, 22:10

pik napisał(a):...No, ale całe szczęście, nie tylko nie uczestniczę w konkursach, ale przede wszystkim na nich nie sędziuję! ;o)...


I tu trafiłeś - sędziowanie nie jest takie proste, jakby się wydawało :-/ .
Druga rzecz, to wieeeelka szkoda Darku, że nie wystartowałeś, bo vintage, który prezentujesz na forum jest wart prezentacji !!!
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 09:05
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Vintage - Galeria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości