StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

(27.09.2011-...)

Re: StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

Postprzez Vis13 » piątek, 30 grudnia 2011, 12:55

Jacek nie dodał, że ten "baner" wielkości mniej więcej 120x80 cm zawierający tabelkę jest dwustronny...
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 20:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Reklama

Re: StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

Postprzez Bigmodel » piątek, 30 grudnia 2011, 13:21

Vis13 napisał(a):Jacek nie dodał, że ten "baner" wielkości mniej więcej 120x80 cm zawierający tabelkę jest dwustronny...


Racja, się zapomniało :oops:

Pozdrawiam
Jacek
Pancerka w 1/15 - 1/16 http://bigmodel120.blogspot.com/
Bigmodel Walk Around http://bigmodel1200.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Bigmodel
 
Posty: 242
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

Postprzez SICKBOY69 » sobota, 5 maja 2012, 20:08

Witam! Zrobiłem kilka (dosłownie) modeli i chcę zrobić jeszcze parę w czym mam nadzieję mi pomożecie, wiedzą i doświadczeniem. Skala, którą preferuję to 1/48, mam w pudełku model StuG III G Tamiya 1/48, chciałbym z niego ulepić StuH 42, czy taki cudak nadaje się do StuGmani? Jeśli tak to chętnie założę nowy wątek...
Avatar użytkownika
SICKBOY69
 
Posty: 21
Dołączył(a): wtorek, 9 listopada 2010, 13:57

Re: StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

Postprzez Vis13 » niedziela, 6 maja 2012, 10:11

Oczywiście StuH jak najbardziej się nadaje.
Witamy serdecznie w projekcie i zapraszamy!
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 20:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Re: StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

Postprzez bartek72 » piątek, 28 grudnia 2012, 23:33

Hej, posiadacze magicznej książki (jeśli ktoś tu jeszcze zagląda)!
Nabyłem drogą kupna najnowszy produkt Dragona:
http://modelarmour.com/index.php?option ... &Itemid=60
i oglądając różne zdjęcia aby się czymś zainspirować (aczkolwiek myślałem o czymś z początków produkcji '44, czyli brak podpórki pod lufę i dach ze starą płytą MG), zorientowałem się, że mimo iż jest to przecież Alkett (waflowy zimmerit i płaskie podpórki błotników), to połowa pojazdów na zdjęciach archiwalnych wcale nie ma przodu wanny spawanego na zakładkę (czyli tak jak ten model). A przecież coś mi się obija o uszy, iż sposób spawania wanny również był charakterystyczny dla producenta (oba występowały do końca wojny).
Możecie mi to wyjaśnić?
Avatar użytkownika
bartek72
 
Posty: 784
Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 18:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

Postprzez Vis13 » sobota, 29 grudnia 2012, 20:01

Zagląda, zagląda :) Mam nadzieje, że z nowym rokiem ruszymy z kopyta.
Spawanie na zakładkę przodu nie było związane ściśle z jakimś producentem, zarówno Alket i MIAG stosował ten sposób od marca/kwietnia 44 roku. Natomiast "zakładka" z przodu nie była standardem, wiele pojazdów miało spawy "na wprost". Do końca wojny stosowano obydwa sposoby spawania i łączenia płyt.
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 20:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Re: StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

Postprzez KrisFX » niedziela, 30 grudnia 2012, 08:44

Tak jak napisał już Krzysiek obaj producenci stosowali przód wanny spawany na zakładkę. O tyle o ile z okresu kiedy StuGi pokrywano zimmeritem jest dużo zdjęć dział produkcji MIAG gdzie widać bardzo wyraźnie taki rodzaj przodu to z Alkettem jest jakby trudniej. Nie wiem z czego to wynika, czy po prostu Alkett robił ich mniej czy może mimo iż miał je wdrożyć do produkcji od marca/kwietnia 1944 to zrobił to później. Tak samo jak nie trzymali się daty wprowadzenia zimmeritu i zaczęli to robić dopiero listopad/grudzień 1943. Tak czy siak na ten moment kojarzę tylko jeden taki 100% StuG całkiem nieźle obfotografowany i widać dużo detali. Dach jest już późny i ma trzy punkty montażu dźwigu tak jak w modelu, ma zamontowany wyrzutnik granatów w dachu natomiast nie ma jeszcze obrotowego MG. Ma podporę marszową lufy, a osłona stanowiska radiooperatora jest 50+30mm czyli również tak jak w modelu. Jeśli jesteś zainteresowany to mogę Ci podesłać te zdjęcia. Być może Alkett robił więcej takich spawanych na zakładkę przodów już po zakończeniu pokrywania StuGów zimmeritem, bo zdjęć takich StuGów i StuHów bez zimmeritu jest pod dostatkiem. Poszukam jeszcze w swoim archiwum i jak coś znajdę to dam znać.

Krzysiek
Obrazek
Avatar użytkownika
KrisFX
 
Posty: 166
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 14:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

Postprzez bartek72 » niedziela, 30 grudnia 2012, 16:57

Dzięki panowie za szybką reakcję, wiem już, że sposób spawania wanny kadłuba nie był zależny od producenta pojazdu (tylko pewnie od dostawcy).
Co do zdjęć inspirujących - z rozkoszą takie przyjmę, ale jak wspomniałem wcześniej - interesują mnie pojazdy wcześniejsze od rzeczonego dragonowskiego modelu, czyli coś z produkcji 01.44 - 06.44:
1. zimmerit waflowy
2. przód spawany na zakładkę
3. "stary" dach, czyli osłona na MG jako zwykła płyta i brak pilzenów
4. brak podpórki marszowej pod lufę
5. dodatkowa płyta przodu nadbudówki ze śrubami

Późniejszy dach (po przeróbkach), podpórkę pod lufę, późną płyta przodu nadbudówki bez śrub, tylny sprzęg holowniczy (również obecny w modelu) zamierzam przeszczepić do finalnego StuG-a...
Avatar użytkownika
bartek72
 
Posty: 784
Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 18:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

Postprzez Kuba P. » niedziela, 30 grudnia 2012, 17:08

Bartek, ale skoro robisz tak czy inaczej model z Zimmeritem to co się martwisz spawami przednich płyt. Przecież to wszystko będzie niewidoczne pod Zimmeritem a jak założysz pełne błotniki to możesz sobie wyobrazić jakiekolwiek spawy i takie właśnie będziesz mógł mieć :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

Postprzez Vis13 » niedziela, 30 grudnia 2012, 21:05

Bartek, w tej konfiguracji w jakiej zamierzasz zrobic StuGa bardziej odpowiednie będą wczesne rolki podtrzymujące Alketta czyli z żebrami i otworami. Tak jak na tym zdjęciu (konfiguracja jaką chcesz robić, oczywiście podpis pod zdjęciem, iż jest to połowa 43 jest mylny) Oczywiście w wypadku osłon to bez wielkiego znaczenia.

Obrazek

Bądź kozak i zrób tego dobrze znanego StuGa z Das Reich :) Bujane ekrany masz z Panzer Art.

Obrazek

Może coś z tych

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 20:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Re: StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

Postprzez bartek72 » poniedziałek, 31 grudnia 2012, 01:21

Hej Kuba, niestety tę różnicę jednak widać - nawet pod zimmeritem.
Krzysiek - dzięki! Aczkolwiek 3, 4 i chyba również 5 to właśnie nie ta wanna :-(
Ach życie - człowiek sobie zdjęcia ogląda i myśli jakiego mu tu modelu brakuje, a jak już go zrobią, to się okazuje, że to właściwie nie ten jaki mu potrzebny, bo go wcale na zdjęciach teraz znaleźć nie może...
Avatar użytkownika
bartek72
 
Posty: 784
Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 18:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

Postprzez Vis13 » poniedziałek, 31 grudnia 2012, 10:07

Człowiekowi z wiekiem wzrok coraz bardziej szwankuje, jakoś nie mogę dostrzec, czy to kadłub na zakładkę czy nie.
Jeśli jesteś przekonany, iż jednak to złe kadłuby, możesz zawsze przerobić jak Kuba w swoim, wiele pracy nie ma ;o)
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 20:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Re: StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

Postprzez bartek72 » wtorek, 1 stycznia 2013, 20:05

Człowiekowi z wiekiem wzrok coraz bardziej szwankuje, jakoś nie mogę dostrzec, czy to kadłub na zakładkę czy nie.

Zazwyczaj jeśli nic nie widać, to znaczy, że zakładki nie ma, bo zakładka jest raczej dość dobrze widoczna.
Jestem na dnie rozpaczy! "Stug w akcji" Majewskiego, "Stug III-IV at War" Trojcy, "StuG III in action", "Sturmgeschutz III G walk around", "Achtung Panzer"o StuG-ach, wszystkie Panerwrecksy, internet - wszystko przejrzane i nigdzie nic ciekawego w interesującym mnie temacie pt. StuG III Alketa z waflowym zimmeritem, starym dachem i przodem wanny na zakładkę. Jeśli już coś znajduje to potwornie niewyraźne albo coś zabetonowanego (betonowi mówimy stanowcze NIE). Chyba już łatwiej o coś w konfiguracji prosto z pudełka, czyli z nowym włazem radioperatora...
Avatar użytkownika
bartek72
 
Posty: 784
Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 18:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

Postprzez Kuba P. » wtorek, 1 stycznia 2013, 20:29

W tej konfiguracji jest taki StuG jakiego ja sobie zrobiłem (no może poza tą "zakładką" ale jak Ci pisałem - błotniki to zakrywają jak są całe i do tego Zimmerit...) :)

Obrazek
http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=1 ... z&start=60

jako że zacząłem go robić jakieś 4 lata temu to może pora kiedyś skończyć, ale bankowo się zejdzie to może zrób sobie coś podobnego, na tą modłę i będzie git!
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: StuGmania - zaproszenie do wspólnego modelowania

Postprzez Robert C » niedziela, 29 września 2013, 21:31

Witam!
Mam takiego stucha w pudle
Obrazek
Kupiłem go na gorąco bez chwili zastanowienia bo chciałem mieć coś na kształt stuga III G. Na stugach niestety nie znam się w ogóle a chcę zrobić z tego modelu stuga późnego. Nie wiem co muszę w nim wymienić oprócz osłony jażma na tę
odlewaną. Jaka lufa , jakie rolki podtrzymujące, friule i czy konieczna jest wymiana mocowań błotników?
Liczę na waszą pomoc.
Robert C
 
Posty: 159
Dołączył(a): piątek, 4 maja 2012, 13:17

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do StuGmania - StuG III G (StuH) - mini projekt grupowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości