StuG - ekrany modyfikowane polowo

(27.09.2011-...)

StuG - ekrany modyfikowane polowo

Postprzez Marek Barański » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 16:50

Zakładam wątek o "bujanych" ekranach stosowanych na stugach, będzie o wozach modyfikowanych polowo.
Zamieszczone do celów dyskusji zdjęcia pochodzą z: internetu, "Panzercolours" wyd.Tornado oraz książki "Hitler'sTank Killers - sturmcheschutze at war 1940-1945".

1.Znane są stugi z wątku Krzyśka, znalazłem nawet fotkę zupełnie wczesnego przerobionego w ten sam sposób (ma dokręcany pancerz ale też dorobiony otwór pod km w jarzmie). Wozy pozują wśród kłosów zboża więc zakładam lato 1944 roku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

2.Jest też parę fotek wozów w malowaniu zimowym "w paski" i tu także znajdziemy wcześniaka z dokręcanym pancerzem ale i StuH-a bez hamulca wylotowego więc chyba zima 1944/45.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Inne pojazdy:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

oraz wóz z Węgier (przynajmniej wg opisu)

Obrazek

Jeśli chodzi o najwcześniejsze egzemplarze to ostatnio szperając w poszukiwaniu materiałów na temat działań w rejonie Kowla natrafiłem na kronikę z kwietnia 1944 gdzie widać StuH-a z takimi ekranami. 6:41 ale nie widać czy ma zimmerit.
http://www.youtube.com/watch?v=ubuiEKxUAiY


Pozdrawiam, Marek.
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

modele polskich samolotów

Re: StuG - ekrany modyfikowane polowo

Postprzez Vis13 » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 21:06

Dzięki Marku za wrzucenie poglądowych zdjęć.
Temat ciekawy, przemilczany prawie w wszystkich opracowaniach, albo pojawiają się zdawkowe informacje o polowych modyfikacjach. Nawet biblia Zimmermann/Muller prześlizguje się po temacie.
Być może konfabuluje ale wg mnie były dwie lub trzy odmiany ekranów "bujanych" z kilkoma mutacjami.

1) Wczesna odmiana ekranów roboczo nazwałbym "krótkie". Cechy charakterystyczne to długość, nie zakrywały kół jezdnych. Często pierwszy i ostatni ekran przycięte od dołu. Większość zdjęć jakie wkleił Marek to właśnie ten typ. Ekrany tej odmiany w skali 1/35 robi Eduard (wykorzystałem je przy StuHu)
Właściwie dorzucam tylko jedno zdjęcie

Obrazek

2) Późniejsza odmiana ekranów roboczo nazwałbym "długie". Cecha charakterystyczna częściowe zakrywanie kół jednych i jednocześnie różne mutacje kształtów, szczególnie u dołu, czyli półokrągłe, kanciaste i zaokrąglone boki. W tym wypadku taki sam kształt miały wszystkie ekrany, nie tylko pierwszy i ostatni. Najlepiej znane egzemplarze to ten z Normandii i wzgórz Seelow. Ekrany takie robi Panzer Art i Armorscale.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ciekawe zdjęcie StuG z Gdańska
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


3) Trzecia odmiana to zwykłe długie ekrany tylko mocowane bez stelażu bezpośrednio do błotników. Natomiast zastanawiam się czy nie było dodatkowych wzmocnień, mam wątpliwości ze błotniki utrzymałby ciężar.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oczywiście to nie wyczerpuje tematu, są jeszcze ekrany na specjalnym stelażu które pokazywał już Krzysiek
viewtopic.php?f=270&t=18258&start=30
dobrze obfotografowany StuG "transsexual" czy ostatnio omawiany StuG z Królewca.
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 20:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Re: StuG - ekrany modyfikowane polowo

Postprzez Marek Barański » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 22:57

Skupiłem się na polowych samoróbkach, ten na wozie z seelow i tym z Jankesami pod gospodą wyglądają mi na fabryczny wytwór choćby ze względu na kamuflaż. Wychodziłoby że takie podcięte "w trapez" na dole to robota Alketta (bo są i na StuH-ach), a takie z wszystkimi zaoblonymi krawędziami mogły by być dziełem MIAG (chociaż jeden wóz to trochę mało żeby coś udowadniać).
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: StuG - ekrany modyfikowane polowo

Postprzez Vis13 » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 23:39

Sęk w tym Marku, że nie ma ani jednej sprawdzonej informacji o tym iż jakiś typ tych ekranów to wytwór fabryki.
Prawie wszystkie zdawkowe informacje mówią o polowych modyfikacjach. Natomiast zgadzam się z Tobą, że nie pasuje do tej układanki, kwestia wzorów fabrycznego kamuflażu.
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 20:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Re: StuG - ekrany modyfikowane polowo

Postprzez bartek72 » środa, 9 stycznia 2013, 10:47

Prawie wszystkie zdawkowe informacje mówią o polowych modyfikacjach

To aż nieprawdopodobne - niektóre rozwiązania są praktycznie identyczne... Może odbywało się to w warsztatach polowych, ale wdłg. jakichś dokładnych wskazówek?
A w warsztatach zdolne chłopaki byli - na przykład pierwszy Wirbelwind to wynalazek z warszatu 12. SSPzDiv.
Wracając do tematu - czadowe te StuG-i w białe paski (przy okazji dość różnorodna mieszanka), ktoś wie co to za jednostka?
Avatar użytkownika
bartek72
 
Posty: 784
Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 18:11
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do StuGmania - StuG III G (StuH) - mini projekt grupowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości